Zákonná výpovědní lhůta a úmyslné dělání potíží

Dobry den,

 kratky dotaz vztahujici se k logice vypovednich lhut a zakonum CR.

Zamestnanec muze podat Okamzite vypovezeni pracovniho pomeru ze zakona pouze v pripade, ze mu neprisla vyplata, nebo ze zdravotnich duvodu. V ostatnich pripadech si zamestnanec nemuze jen tak prestat dochazet do prace - pokud to udela, zamestnavatel po nem muze vymahat zpusobenou skodu cimz konci veskera legrace, protoze ta muze byt dost vysoka.

Tudiz neni mozne jen tak zmizet a pokud se k zmestnanci bude zamestnavatel chovat jako ke kusu lejna, tak zakon mu stejne neumoznuje jen tak firmu opustit.

Nicmene co kdyz by zamestnanec, ktery chce okamzite ukoncit pracovni pomer z duvodu rekneme neuctiveho chovani managementu, dal obycejnou vypoved, nasledne vpadl do kancelare generalniho reditele firmy, na zed mu nakreslil kridou velkou pizdu (nulova zpusobena skoda), nafotil to a potom rozeslal emailem nekolika zamestnancum.

V ten moment se stane to, ze jistojiste dostane vypoved na hodinu. Nicmene predpokladam, ze uz po nem neni mozne domahat se zpusobene skody za predcasne ukonceni pracovniho pomeru.

Jak se na toto diva zakon?
« Poslední změna: 23. 10. 2019, 11:45:54 od Petr Krčmář »


Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #1 kdy: 23. 10. 2019, 11:48:21 »
budeš mít záznam v papírech a nedostaneš podporu.

setkal jsem se s tím, že podobně to řešili lidé na dělnických pozicích, když si našli jinou práci a potřebovali rychle vypadnout. domluvili se s novým zaměstnavatelem, před šichtou popili, došli si na vrátnici dejchnout a pak už rovnou vyklízet skříňku.

XX125

Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #2 kdy: 23. 10. 2019, 11:49:28 »
Dobrovolně jsi podepsal zaměstnaneckou smlouvu a tím se zavázal k jejímu dodržení včetně Zákoníku práce a výpovědních lhůt. Tak nevymýšlej nesmysly. Kdo něco takového udělá jednou, udělá to i v budoucnu a navíc se to v dnešní době rychle proflákne a potáhne se to s tebou i do budoucna. Samozřejmě se to dozví i budoucí zaměstnavatel a může mít oprávněné obavy někoho takového přijmout. Jednou křivák, vždycky křivák...
PS: Čisté řešení je Dohoda o ukončení pracovního poměru. Pro obě strany je vždy nejlepší se domluvit.

Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #3 kdy: 23. 10. 2019, 11:53:17 »
budeš mít záznam v papírech a nedostaneš podporu.

setkal jsem se s tím, že podobně to řešili lidé na dělnických pozicích, když si našli jinou práci a potřebovali rychle vypadnout. domluvili se s novým zaměstnavatelem, před šichtou popili, došli si na vrátnici dejchnout a pak už rovnou vyklízet skříňku.

Ha, a od tohoto slouzi diskuzni forum, toto je mnohem elegantnejsi reseni, proste parkrat po sobe prijit do prace s flaskou ruce nality jak delo, a nasledne se generalniho reditele zeptat jestli nechce napit  :D

Re:Zákonná výpovědní lhůta a úmyslné dělání potíží
« Odpověď #4 kdy: 23. 10. 2019, 11:56:33 »
To se ti fakt nechce číst zákoník práce ??

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262  - část II, hlava IV - § 48 až 72?

- dělníci většinou onemocní když se jim nechce do práce. Tak se hod prostě marod nebo řekni, že dané pracovní tempo nestíháš ať ti jej sníží. A pokud nesníží tak prostě nestíhej naschvál. Nic složitého, nikdo ti do hlavy nevidí. Ale osobně si myslím, že to zbytečně prožíváš, jakmile dáš výpověď tak už na tebe stejně serou.


Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #5 kdy: 23. 10. 2019, 11:59:27 »
Dobrovolně jsi podepsal zaměstnaneckou smlouvu a tím se zavázal k jejímu dodržení včetně Zákoníku práce a výpovědních lhůt. Tak nevymýšlej nesmysly. Kdo něco takového udělá jednou, udělá to i v budoucnu a navíc se to v dnešní době rychle proflákne a potáhne se to s tebou i do budoucna. Samozřejmě se to dozví i budoucí zaměstnavatel a může mít oprávněné obavy někoho takového přijmout. Jednou křivák, vždycky křivák...
PS: Čisté řešení je Dohoda o ukončení pracovního poměru. Pro obě strany je vždy nejlepší se domluvit.

Zamestnanec dobrovolne podepsal zamestnaneckou smlouvu - a zamestnanecka smlouva je snad nejake upsani se dablu nebo co? Ne, neni. Smlouva nedava zamestnavateli pravo, aby si nasledne dovolil cokoliv vuci zamestnanci.

Ja, jakozto zamestnanec, chci mi pravo, a taky se domnivam, ze ho z vule bozi mam, abych v urcitych situacich mohl odejit OKAMZITE. Stejne jako me ma pravo zamestnavatel okamzite vyhodit z duvodu hrubeho poruseni pracovni kazne, tak ja mam pravo okamzite odejit z duvodu hrubeho poruseni zamestnavatelske kazne.

Modelovy priklad: zamestnavatel ze sve neschopnosti a amoralnosti zamestnava a vydruze kretena obecneho, ktery sikanuje sve podrizene. Tuto skutenost zatajil. Nasledne pod takovymto clovekem trpi zamestnanec kazdodenni stresem a vedeni tohoto cloveka trpiciho kretenismem brani a je na jeho strane. Napr. proto, ze on uz je tam 15 let a ty jsi novy a nejsi nic. V takoveto stiuaci jakozto zamestnanec odmitam dodrzovat jakoukoliv vypovedni lhutu a odchazim okamzite, a pokud na moji strane nestoji zakon ba dokonce stoji na strane zamestnavatele, tak najdu zpusob jak ten zakon obejit  8)
« Poslední změna: 23. 10. 2019, 12:02:12 od PetrK »

Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #6 kdy: 23. 10. 2019, 12:06:32 »
budeš mít záznam v papírech a nedostaneš podporu.

setkal jsem se s tím, že podobně to řešili lidé na dělnických pozicích, když si našli jinou práci a potřebovali rychle vypadnout. domluvili se s novým zaměstnavatelem, před šichtou popili, došli si na vrátnici dejchnout a pak už rovnou vyklízet skříňku.

Ha, a od tohoto slouzi diskuzni forum, toto je mnohem elegantnejsi reseni, proste parkrat po sobe prijit do prace s flaskou ruce nality jak delo, a nasledne se generalniho reditele zeptat jestli nechce napit  :D

Nicmene zaznam v papirech, tzn. ten cerveny paragraf, budes mi z toho duvodu, ze jsi porusil bezpecnost prace, coz je institut ktery zastresuje stat. Dost pochybuju o tom, ze muzes dostat cerveny paragraf za nakresleni pizdy v reditelove kancelari.

Navic, co se tyce ztraty podpory v nezamestnanosti, tak tu prece ztratis i v pripade, ze jsi to byl ty, kdo podal vypoved.
« Poslední změna: 23. 10. 2019, 12:11:41 od PetrK »

Re:Zákonná výpovědní lhůta a úmyslné dělání potíží
« Odpověď #7 kdy: 23. 10. 2019, 13:01:41 »
No vy ste teda hustopřísný týpek...
Mě někdo nakreslit p**u na zeď volám policii... Pokud se k tomu ještě přihlásíte rozesláním emailu, tak máte na krku minimálně pokutu, náhradu škody - vymalování kanclu rozhodně přesahuje 5000,- a tahanice pro poškozování cizí věci, náklady soudního řízení... tak si jestli máte na vyhození 100k a nevadí vám podmínka, možná veřejné práce, jděte do toho...
Ale akorát budete v očích všech kolegů, a to i těch co s vámi třeba sympatizovali, úplný k***t .

Nicméně doporučoval bych rozmluvu s nadřízeným, domluvu na výpovědi dohodou... Domnívám se, že už vás prokoukli a rádi vám umožní odejít na hodinu s oboustranou spokojeností....
Gréta je nejlepší.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #8 kdy: 23. 10. 2019, 13:04:38 »
Dobrovolně jsi podepsal zaměstnaneckou smlouvu a tím se zavázal k jejímu dodržení včetně Zákoníku práce a výpovědních lhůt.

A já mám možnost sjednat si se zaměstnavatelem výpovědní lhůtu ze své strany kratší než 2 měsíce? AFAIK ne. A pracovat jinak než zaměstnanec nemůžu, protože úřad řekne "švarc" a všem dá pokuty a zruší to.

XX125

Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #9 kdy: 23. 10. 2019, 13:29:25 »
Ja, jakozto zamestnanec, chci mi pravo, a taky se domnivam, ze ho z vule bozi mam, abych v urcitych situacich mohl odejit OKAMZITE. Stejne jako me ma pravo zamestnavatel okamzite vyhodit z duvodu hrubeho poruseni pracovni kazne, tak ja mam pravo okamzite odejit z duvodu hrubeho poruseni zamestnavatelske kazne.
"Chceš mít právo", "odmítáš". Máš právo - mít své pocity, ale jsou tady zákonná ustanovení a ty nestojí na pocitech. A když dojde ke sporu, nepůjde o pocity, ale (ne)dodržování zákona. Před časem jsem měl kolegu, který neustále "měl pocit" a "měl právo", každou chvíli něco podivného požadoval. Brzy z firmy odešel a zároveň s ním se nesla pověst problematického zaměstnance, který měl problém se upíchnot jinde (nikdo o něj moc nestál). Informace se šíří rychle a špatná pověst dvojnásobnou rychlostí... Každého volba.
Zákoník práce jasně dává možnosti, jak ukončit pracovní poměr. Možná se ti to nelíbí, ale je to tak.

Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #10 kdy: 23. 10. 2019, 13:33:22 »
Navic, co se tyce ztraty podpory v nezamestnanosti, tak tu prece ztratis i v pripade, ze jsi to byl ty, kdo podal vypoved.

pokud sám podávš výpověď, tak podporu neztratíš, jen dostaneš o trochu míň

XX125

Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2019, 13:34:00 »
A já mám možnost sjednat si se zaměstnavatelem výpovědní lhůtu ze své strany kratší než 2 měsíce? AFAIK ne. A pracovat jinak než zaměstnanec nemůžu, protože úřad řekne "švarc" a všem dá pokuty a zruší to.
Je vcelku zbytečné brečet nad existujícím Zákoníkem práce, §51. Tak to prostě je. Jestli s tím chceš něco dělat, můžeš kontaktovat svého poslance, senátora, nebo se sám nechat zvolit a prosadit změnu.

Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #12 kdy: 23. 10. 2019, 13:36:14 »
Ja, jakozto zamestnanec, chci mi pravo, a taky se domnivam, ze ho z vule bozi mam, abych v urcitych situacich mohl odejit OKAMZITE. Stejne jako me ma pravo zamestnavatel okamzite vyhodit z duvodu hrubeho poruseni pracovni kazne, tak ja mam pravo okamzite odejit z duvodu hrubeho poruseni zamestnavatelske kazne.

Však vám to právo nikdo nebere. Ale stejně jako každé jiné právo má i tohle svojí cenu. Prostě pokud se necháte vyhodit "na paragraf", budete muset příště vysvětlovat, proč se to stalo. Pokud uděláte zaměstnavateli naschvál, ponesete si za to následky. Mimochodem sám jste to dobrovolně podepsal.
Je to jeden z důvodů, proč nemám rád zaměstnanecký poměr. Protože vám (oběma stranám) zákon kecá do toho, jaká pravidla spolupráce si stanovíte, a to víc, než je zdrávo. Bohužel je jen jediné řešení, a to práce na IČO, která ale zase může být snadno nezákonná, protože schwarz. A teď si vyberte - buďto jistoty a závazky, o které ani jedna strana nestojí, nebo riziko pořádné pokuty.

Každopádně do toho smluvního poměru jste vstoupil dobrovolně, jeho podmínky jste znal předem, následky si nesete sám.
A domluvit se dá téměř vždy.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Zakonna vypovedni lhuta a umyslne delani potizi
« Odpověď #13 kdy: 23. 10. 2019, 13:38:10 »
A já mám možnost sjednat si se zaměstnavatelem výpovědní lhůtu ze své strany kratší než 2 měsíce? AFAIK ne. A pracovat jinak než zaměstnanec nemůžu, protože úřad řekne "švarc" a všem dá pokuty a zruší to.
Je vcelku zbytečné brečet nad existujícím Zákoníkem práce, §51. Tak to prostě je. Jestli s tím chceš něco dělat, můžeš kontaktovat svého poslance, senátora, nebo se sám nechat zvolit a prosadit změnu.
Jinými slovy ta zaměstnanecká smlouva s touto výpovědní lhůtou skutečně nebyla podepsána dobrovolně jak jsi tvrdil.

Re:Zákonná výpovědní lhůta a úmyslné dělání potíží
« Odpověď #14 kdy: 23. 10. 2019, 16:38:01 »
No vy ste teda hustopřísný týpek...
Mě někdo nakreslit p**u na zeď volám policii...

To je odpoved! Konecne nabira diskuze na obratkach! Ano, nacmarat pizdu na zed by bylo rovnez dost riskantni.

Udelame nejaky brainstorming, jak z toho ven a jak ten stupidni zakonik prace vobechcat. Zatim mame tyto moznosti:

Nakresleni pizdy na zed generalnimu rediteli -> Policie
Nabidnout generalnimu rediteli at si s vama taky jednu prihne -> Cerveny paragraf

Chtelo by to zvolit nejakou zlatou stredni cestu. Nejaky jiny napad? Co nejaky kanadsky zertik?