Distribuce vhodná na firewall a router

Distribuce vhodná na firewall a router
« kdy: 16. 10. 2019, 09:37:38 »
Ahoj lidičky, potřeboval bych poradit ohledně výběru vhodné distribuce pro konkrétní použití, je tu někdo ochotný poradit? Pokud ano, zde je zadání:

- mělo by se jednat o vhodnou distribuci pro suplování routeru a firewallu

- pro domácí použití - setup je klasika - anténa od providera, kabelem připojená do wifi routeru, kam je připojený zbytek sítě

- má představa je, že mezi anténu providera a wifi router bych dal malé PCčko (mám navíc Intel NUC) - wifi router by pak sloužil jen jako switch a APčko

- mělo by to umět OpenVPN, abych se mohl domů připojit zvenku, dále by to mělo mít firewall (už nemám veřejnou IP, je vůbec možné otevřít VPN tunel bez ní?)

- potěšil by nějaký antivir, který by uměl v realtimu skenovat pakety, ale možná si moc vymýšlím :D (toho jsem ochoten se případně vzdát, pokud to výkonově NUC nedá)

- a mělo by to současně fungovat jako DNS server pro LAN, neboť by tam navíc měl běžet Pi-Hole

- krásné by bylo, kdyby to umělo fejkovat geo umístění

- co se týká železa, CPU je 32bitový atom s 2gb ram a 60gb ssd diskem, komplet pasivně chlazený, budu muset ještě dokoupit nějaký GLAN do USB, aby to mělo 2 interfejsy, jeden dovnitř, druhý ven.

Za rady předem děkuji :)

P.S. : prosím česky, nejsem žádný linuxmaster, jediná moje zkušenost s Linuxem bylo pár měsíců Mintu a na telefonu vedu Sailfish OS
« Poslední změna: 16. 10. 2019, 10:49:59 od Petr Krčmář »


Re:Poraďte prosím s výběrem vhodné distribuce
« Odpověď #1 kdy: 16. 10. 2019, 09:44:36 »
pfsense

Re:Poraďte prosím s výběrem vhodné distribuce
« Odpověď #2 kdy: 16. 10. 2019, 10:04:23 »
Dobré dopoledne.
Zvolil bych buďto MikroTik, nebo pfSense. To je pro domácí použítí až až a není potřeba si dále komplikovat život.

SCNR: Případě by se dalo vyhrát s ESXi / Dockerem, atd. atd., ale Vaše postskriptum to definuje jasně.

Re:Distribuce vhodná na firewall a router
« Odpověď #3 kdy: 16. 10. 2019, 11:12:31 »
Pfsense  :)
Když chceš, dokážeš vše!

Re:Distribuce vhodná na firewall a router
« Odpověď #4 kdy: 16. 10. 2019, 13:05:16 »
Budu opakovat stávající reakci: pfsense


Re:Distribuce vhodná na firewall a router
« Odpověď #5 kdy: 16. 10. 2019, 13:37:49 »
Mám osobně raději OPNsense než pfSense
Funkčně je to srovnatelné. Koneckonců OPNsense je fork pfSense.

Re:Distribuce vhodná na firewall a router
« Odpověď #6 kdy: 16. 10. 2019, 20:44:33 »
Vzhledem k tomu, že ten pfsense podle webu asi nepodporuje i386, asi to vidím spíš na ten OPNsense. Ještě dotaz - má ten systém nějaké grafické rozhraní sám o sobě? Nejsem žádný profík, přes SSH se připojím, to je cajk, i v terminále něco málo svedu, ale přecejen některé věci bych si rád naklikal v GUI. Navíc do budoucna docela uvažuju, že až se trošku rozjede asistent Mycroft, rád bych ho na to hodil :)

Re:Distribuce vhodná na firewall a router
« Odpověď #7 kdy: 16. 10. 2019, 21:45:15 »
Ano OPNsense má webové GUI.
V konzoli probíhá pouze instalace a prvotní konfigurace IP adresy. Ale i v konzoli je to formou wizardu takže to určitě zvládneš v pohodě.

creatura

Re:Distribuce vhodná na firewall a router
« Odpověď #8 kdy: 17. 10. 2019, 21:02:50 »
Mám osobně raději OPNsense než pfSense
Funkčně je to srovnatelné. Koneckonců OPNsense je fork pfSense.
Můžu se zeptat na důvod preference OPNsense?

Rhinox

  • ***
  • 109
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce vhodná na firewall a router
« Odpověď #9 kdy: 18. 10. 2019, 10:18:04 »
Můžu se zeptat na důvod preference OPNsense?

HardenedBSD, LibreSSL, SafeStack...

bmann

Re:Distribuce vhodná na firewall a router
« Odpověď #10 kdy: 19. 10. 2019, 14:27:56 »
A nebo možná Sophos XG Home, což je domácí verze komerčního produktu. Je to UTM e vším všudy, ale zkušenost nemám.