Zasekl se externí disk

Zasekl se externí disk
« kdy: 08. 10. 2019, 09:13:43 »
Zdravím, po ranu mě na5ral pevny disk pripojeny externe. vcera jsem z nej cetl, neco kopiroval. Dnes jsem chtěl s nim dal delat, pripojil jsem ho, otevrel spravce souboru a ve slozce se 300 souboru jsem u 40 souboru chtel zmenit metadata  v programu. Nasledne se program zasekl, potom jsem tedy aspon chtěl koknout do total commanderu na vlastnosti souboru, tense takyzasekl.

Na HDD blika dioda, taskmgr hlasi  100% load disku, ale nulove zapisy,cteni.

Aspon v process exploreru suspenduji program, abych neztratil ktere soubory jsem vybral

Nasledne po peti minutach se VECI HNULY - total commander prepnul na C:\ (jako kdyz se odpoji disk), program se odblokoval (nerefreshuje disky), ukazaly se vlastnosti.

ALE DISK SE ODPOJIL. Neni ani v seznamu zarizeni, ani v diskmgmt.msc (windows 8)

Nasledne se kazdou minutu ozyva zvuk odpojeni HW. Aspon ze se objevi ikonka bezpecne odebrat HW (ackoli tam je jen nazev disku a chybi partitiony pod nazvem disku, jak byva obvykle). Po minute se ukaze ze nelze odebrat (bodejt ne, kdyz program ma otevrene handly)


nasledne po 3 minutach se magicky objevi disk s jednotkami. Program muzu z Suspend dat Resume a dodelaji s operace.
Disk funguje dal....


Je tohle normalni? proce se mnou disk takhle vy**bava_?
« Poslední změna: 08. 10. 2019, 11:26:17 od Petr Krčmář »


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:zasekl se disk
« Odpověď #1 kdy: 08. 10. 2019, 09:28:16 »
nejakej restart PC?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:zasekl se disk
« Odpověď #2 kdy: 08. 10. 2019, 09:42:37 »
nejakej restart PC?
Co to znamená? Dotaz, rada?
Samozřejmě že pc jsem nerestartoval během incidentu(ostatně když program běžel pak dál (resumnul jsem ho), tak během toho fakt nejde restartovat PC). Nebo rada, že mám restartovat PC? Psal jsem, že to začlo pak záhadně jít asi po 8 minutách.

byl jsem na vázkách zda disk vypojit odpojit, ale nakonec se to uklidnilo samo.
« Poslední změna: 08. 10. 2019, 09:44:43 od Pivotal »

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:zasekl se disk
« Odpověď #3 kdy: 08. 10. 2019, 09:57:46 »
tak ho restartuj. Taky se mi stalo, ze se nejak zblaznil USB radic a vylozene jsem musel restartovat pocitac
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:zasekl se disk
« Odpověď #4 kdy: 08. 10. 2019, 10:19:41 »
opět se stala ta chyba. vytvářel jsem archiv 1GB (zdrojové soubory na interním c:), zaseklo se to, pak objevilo. cílový soubor jsem si pak zkopíroval (1GB se zkopíroval do sekundy) , Bohužel soubory jsem ihned smazal.  a odpojil disk.


 avšak obsah byly samé nuly


takže jsem připojil disk, dal recuvu a soubor  dal obnovit.. v půlce se záhadne disk odpojil....

archiv nebyl poškozený ale byla v něm vidět jen jedna složka ze 3, velikost seděla....

Co je tohla za haprování


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:zasekl se disk
« Odpověď #5 kdy: 08. 10. 2019, 11:09:06 »
Smrdí to odcházejícím diskem nebo odcházející elektronikou v boxu (převodník USB -> SATA/PATA/něco jinýho). Udělal bych zálohu dat z disku, pokud to ještě půjde, a pak bych zkusil disk otestovat (zapsat celý disk, přečíst celý disk - v Linuxn na to slouží "badblocks", ve Windows nevím).

Pokud by to při testu zlobilo a umožňuje to situace, tak bych disk vyndal z boxu a připojil přímo do PC.

Re:Zasekl se externí disk
« Odpověď #6 kdy: 08. 10. 2019, 23:54:20 »
Jestli ten disk je v takovém stavu, tak doporučuji jenom naklonovat ten disk na druhý funkční přes dd. Nic nemazat, nekopirovat přes Windows. Seekovani ho může poslat do pekel, bitová kopie disk šetří.
Předtím bych ho ale z toho externího boxu vytáhnul a dal do normálního pc.
Těch problémů může být totiž vice:
vadný disk
vadný zdroj disku
vadný usb kabel
vadný usb hub

Náhradní usb externí rámeček nestojí víc než ztráta dát.
« Poslední změna: 09. 10. 2019, 00:03:43 od technik007cz »