Python - šíře nasazení

Python - šíře nasazení
« kdy: 01. 10. 2019, 13:16:16 »
Ahoj, i když se díky svému zaměření pohybuji ponejvíce ve sféře embedded systémů (a tudíž moji "jazykovou" stáj tvoří hlavně dvojice C a C++), používám již léta Python k podpoře vývoje - parsování dat, zpracování naměřených dat, analýza logů atd. Pokud potřebuji vytvořit nějakou tu appku s GUI na desktop, sáhnu automaticky po C# a WPF, či po C++ a Qt, když to má běžet na Linuxu. I v Pythonu se nechá GUI aplikace vyvinout, třeba s derivátem již zmíněné Qt knihovny PySide, ale přijde mi to celé takové těžkopádné  :) . A navíc si ani nedokážu představit, jak zákazníkovi předávám testovací aplikaci a přitom se ho ptám, zda má nainstalovaný interpret Pythonu atd.  ;D

Jsem tu sám, nebo i někomu jinému připadá, že se Python používá i v oblastech, na které nebyl koncipován?


gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Python - šíře nasazení
« Odpověď #1 kdy: 01. 10. 2019, 13:47:23 »
"zda má nainstalovaný interpret Pythonu atd."

to řeší balíčky.

Re:Python - šíře nasazení
« Odpověď #2 kdy: 01. 10. 2019, 14:04:05 »
Tak ono vubec desktopove aplikace se moc dnes nedistribuuji, vyjimku tvori predevsim editory videa a fotek na win a mac, a tam opravdu asi python moc nevyuzijes.

Na druhou stranu, kdyz budes programovat treba informacni kiosek, tak se to vyuziti pythonu hodi, nebo pripadne nejake korporatni aplikace, kde mas cele prostredi pod kontrolou.

Jestli te spise zajima vyuziti pythonu, tak treba v DevOps se pouziva hojne... Kdyz potrebujes naskriptovat spravu serveru, udelat modul do Ansible, napsat lambda funkci, atd... Na to je to snad nejlepsi jazyk. Taky web scrapping atd... Vyuziti je spousta, ale spise pises aplikace pro 5 lidi v Pythonu nez pro 5 milionu, na to to neni dobry jazyk. Vyhoda Pythonu je prave v tom prototypovani.

Re:Python - šíře nasazení
« Odpověď #3 kdy: 01. 10. 2019, 15:10:48 »
"Jsem tu sám, nebo i někomu jinému připadá, že se Python používá i v oblastech, na které nebyl koncipován?"
Ano, používá se i na co nebyl koncipován (např. micropython), ale z toho nevyplývá, že je to špatně. Zrovna co popisuješ má řešení. Umět udělat instalátor a používát balíčky. Pokud jde o webový vývoj, to je úplná hračka. Funkční a úspěšný software co používá (taky) Python je třeba Sublime Text nebo Blender a to jsou desktop aplikace.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Python - šíře nasazení
« Odpověď #4 kdy: 02. 10. 2019, 07:26:58 »
Ahoj, i když se díky svému zaměření pohybuji ponejvíce ve sféře embedded systémů (a tudíž moji "jazykovou" stáj tvoří hlavně dvojice C a C++), používám již léta Python k podpoře vývoje - parsování dat, zpracování naměřených dat, analýza logů atd. Pokud potřebuji vytvořit nějakou tu appku s GUI na desktop, sáhnu automaticky po C# a WPF, či po C++ a Qt, když to má běžet na Linuxu. I v Pythonu se nechá GUI aplikace vyvinout, třeba s derivátem již zmíněné Qt knihovny PySide, ale přijde mi to celé takové těžkopádné  :) . A navíc si ani nedokážu představit, jak zákazníkovi předávám testovací aplikaci a přitom se ho ptám, zda má nainstalovaný interpret Pythonu atd.  ;D

Jsem tu sám, nebo i někomu jinému připadá, že se Python používá i v oblastech, na které nebyl koncipován?

Na PyQt nic těžkopádného neshledávám, vývoj je rychlý, aplikace svižné, minimálně ta GUI část není žádná brzda.