Open-source mail server pro Linux nebo Windows

Open-source mail server pro Linux nebo Windows
« kdy: 16. 09. 2019, 12:26:15 »
Prosim vas poradte mi nejaky open source emailovy server pre linux a windows server ale s jednoduchou konfiguraciou a user friendly rozhranim aj pre nas obycajnych laikov. Momentalne skusam axigen ten som za cca hodinu kompletne nakonfiguroval, ale free verzia je len pre 5 uctov a liecncia pre 10 uctov stoji skoro 500 euro na rok mi pride vela. A neni to open source - clovek nikdy nevie ci tam nepribalia malware alebo to nebude derave ako cednik. Open source neni nevyhnutna podmienka ale radsej by som preferoval OSS ako nie.

Mam 2 virtual server hostingy. a 11 domen a chcel by som si pod kazdou rozbehnut vlasny emailovy ucet. A mal by obsahovat okrem podpory pop3 imap a smtp ttl stl (a neviem co este) aj webmail s peknym modernym responzivnym uzivatelskym rozhranim.

Inak nepotrebujem ziadne exchange ani niec podobne - nakolko ani poriadne neviem naco je to sluzi.

Dakujem.
« Poslední změna: 16. 09. 2019, 22:28:53 od Petr Krčmář »


Re:mail server linux / windows
« Odpověď #1 kdy: 16. 09. 2019, 12:40:55 »
Mrkni na iRedMail.

czipis

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
« Poslední změna: 16. 09. 2019, 12:47:18 od czipis »

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:mail server linux / windows
« Odpověď #3 kdy: 16. 09. 2019, 12:46:35 »
Slušný SMTP server se dá vybudovat na ISPConfig. Je k tomu dobrá dokumentace

https://www.ispconfig.org/

A co je tam navíc, nemusíš používat...


robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mail server linux / windows
« Odpověď #4 kdy: 16. 09. 2019, 12:51:15 »
iRedMail jako nadstavba nad Postfix, Dovecot, SoGo, RoundCube...
Vyzkouseno dlouhe roky - bez problemu. V soucasne dobe i velice dobra dokumentace. Free verzi nainstalujete za 10 minut, oproti placene verzi (iRedAdmin Pro - administrace) asi omezene moznosti konfigurace, ale na zakladni veci to urcite staci.


Re:mail server linux / windows
« Odpověď #5 kdy: 16. 09. 2019, 15:16:41 »
Já si jen dovolím k tomu celému dodat, že na Windows musíte dát pozor na licence. Pokud k Windows stanici (se serverem) přistupuje > 10 osob (nikoliv uživatelů, ale OSOB), pak je nutné použít Windows Server. Na Windows Server je pak nutné nakoupit příslušní počet CAL (Client Access License). Ekonomicky to víceméně nedává smysl, takže mailserver nad windows se moc nepoužívá (pokud tedy nechcete provozovat licence na černo).

faha

  • *
  • 34
  • František Havel
    • Zobrazit profil
    • František Havel
    • E-mail
Re:mail server linux / windows
« Odpověď #6 kdy: 16. 09. 2019, 15:22:05 »
Pro Windows existuje hMailServer, nikdy jsem to neprovozoval, ale viděl jsem to nasazené.
https://www.hmailserver.com

Re:Open-source mail server pro Linux nebo Windows
« Odpověď #7 kdy: 17. 09. 2019, 08:11:33 »
Osobně bych doporučil Zimbru :-)

Muzu i pomoci
Když chceš, dokážeš vše!

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Open-source mail server pro Linux nebo Windows
« Odpověď #8 kdy: 17. 09. 2019, 08:19:04 »
Osobně bych doporučil Zimbru :-)

Muzu i pomoci

Zimbra je Groupware, a to nechce

Inak nepotrebujem ziadne exchange ani niec podobne - nakolko ani poriadne neviem naco je to sluzi.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Open-source mail server pro Linux nebo Windows
« Odpověď #9 kdy: 17. 09. 2019, 08:48:38 »
Hovorime o mail serveri, ktory ma v zaklade kazdy normalny webhosting ?
Ak ano, neriesil by som to urcite vlastnymi silami ...
Alebo ti to zvonku na kompletku rozbiju, alebo spadnes casom  na blacklisty, budes riesit spam, virusy, ...
Stoji to zato ? Treba si uvedomit, ze mail je stale kriticky bod v komunikacii pre vecsinu firiem.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Open-source mail server pro Linux nebo Windows
« Odpověď #10 kdy: 17. 09. 2019, 08:52:17 »
Hovorime o mail serveri, ktory ma v zaklade kazdy normalny webhosting ?
Ak ano, neriesil by som to urcite vlastnymi silami ...
Alebo ti to zvonku na kompletku rozbiju, alebo spadnes casom  na blacklisty, budes riesit spam, virusy, ...
Stoji to zato ? Treba si uvedomit, ze mail je stale kriticky bod v komunikacii pre vecsinu firiem.

To samé ti hrozí u SMTP serveru na hostingu, ale tam nemáš možnost zjistit co se děje a sám problém vyřešit. Nemáš přístup k logům SMTP komunikace

Re:Open-source mail server pro Linux nebo Windows
« Odpověď #11 kdy: 17. 09. 2019, 12:16:10 »
Fungujem na vlastnom mail serveri uz asi 3 roky. Nikto mi ho nerozbil, niesom na blacklistoch, spam neriesim a s virusmi nemam problem. Nelutujem toto rozhodnutie.

Pouzil som tento navod - https://workaround.org/ispmail/stretch
Nieje to uplne trivialne ale funguje to perfektne a clovek sa aj nieoc nauci.

Re:Open-source mail server pro Linux nebo Windows
« Odpověď #12 kdy: 17. 09. 2019, 20:05:40 »
Používáte někdo Apache James https://james.apache.org/ ? Je to opensource mail server v javě.

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Open-source mail server pro Linux nebo Windows
« Odpověď #13 kdy: 18. 09. 2019, 16:07:31 »
Používáte někdo Apache James https://james.apache.org/ ? Je to opensource mail server v javě.
Já nikoliv. V době, kdy je postfix de facto standard, osobně nevidím důvod, proč dělat pokusy s něčím, co potřebuje JVM...

Re:Open-source mail server pro Linux nebo Windows
« Odpověď #14 kdy: 18. 09. 2019, 16:13:22 »
Já nikoliv. V době, kdy je postfix de facto standard, osobně nevidím důvod, proč dělat pokusy s něčím, co potřebuje JVM...

Až na to, že ten de-facto standard má spoustu nevýhod pro virtuální hostování, není žádné systematické řešení pro údržbu oprávnění k datům, kontrola přístupů přes POP3 / IMAP, atd. atd. atd.

Pro komplexní systém (třeba na Javě) rozhodně prostor je.