Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky

Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« kdy: 12. 09. 2019, 00:28:09 »
Dobrý den nyní začínám studovat jednu vysokou školu prezenčně a chtěl bych k ní přibrat ještě jednu jinou a to buď také prezenčně, nebo kombinovaně, to se ještě rozhoduji.  Už mám za sebou jeden rok teda semestr na jedné škole, ale neúspěšně, takže už mám zkrácenou bezplatnou dobu studia. Budu platit něco navíc když bych studoval takto dvě školy. Četl jsem, že když z obou získám diplom, tak je to bez poplatku. Ale co když bych tu jednu třeba po pár měsících, semestru, roce, či dvou ukončil, co budu muset potom zaplatit, prosím?


David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #1 kdy: 12. 09. 2019, 01:02:26 »
Podle mě když studujete zároveň, je jedno, kolik škol. Ta doba pokrývá jednu i více škol, na počtu nezáleží a zpětně se nic neřeší, vždy jen aktuálně každý semestr. Takže můžete zároveň dokončit a je to bez poplatku.

Pak se řeší delší a další studium. Delší je když se flakate a další po úspěšném vystudovani alespoň jednoho titulu, to je pak poplatek místo 30 tisíc jen asi 2 tis.

Nejlepsi budete mít zeptat se na studijním oddělení, od toho tady jsou.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #2 kdy: 12. 09. 2019, 01:32:50 »
Já bych si dovolil trochu offtopic říct jestli je to dobrý nápad. Jdeš do prváku a navíc už jsi jednou zfailil, je rozumné nabrat si hned další kýbl povinností? Nedá se ta druhá škola studovat třeba jako mimořádné studium?

Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #3 kdy: 12. 09. 2019, 08:52:38 »
Já bych si dovolil trochu offtopic říct jestli je to dobrý nápad. Jdeš do prváku a navíc už jsi jednou zfailil, je rozumné nabrat si hned další kýbl povinností? Nedá se ta druhá škola studovat třeba jako mimořádné studium?

Nebo se soustředit na jednu VŠ a tu opravdu dokončit třeba s červerným diplomem, než dvě nedokončit, nebo bídně?

Další možností je zajít za studijním poradcem, pokud to bude možné, tak ti dovolí zapsat si předměty z jiného oboru-fakulty jako volitelné atd.

V prvním ročníku se soustřeď na tu jednu školu a ve volném čase odpočívej a regeneruj.

Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #4 kdy: 12. 09. 2019, 22:53:47 »
Předem říkám, že moje informace mohou být trochu zastaralé, už nějakou dobu nestuduju. Berte je spíše jako (ne nutně vyčerpávající) tipy, na co si dát pozor, než jako obsáhlý návod k poplatkům.

Poplatky za studium na veřejných VŠ jsou stanoveny zákonem, který platí pro všechny VŠ stejně – jenže různé VŠ si jej vykládají různě. Některé VŠ tak nepromítnou neúspěšné Bc. studium do poplatků za Mgr. studium, jiné to dělají (nebo aspoň dělaly). To vycházelo z rozdílného ozávorkování textu zákona. Pokud nevíme, jaké VŠ plánujete studovat (včetně navazujícího magisterského studia), ztěžuje to možnost dát správnou radu.

Poplatky jsou spojeny obvykle s prodloužením studia. K době studia se může přičítat i neúspěšně ukončené studium nebo jeho část.

Doba studia se pro účely poplatků počítá (nebo aspoň počítala) na dny. Z tohoto hlediska se může vyplatit studium začít co nejpozději (odložený zápis) a v případě neúspěchu naopak co nejrychleji ukončit (zanechání studia).

Souběžná studia komplikovala výpočty:

1. V chápání pojmu dalšího studia, a tedy i v možnosti mít ne standardní době studia rok navíc ke standardní době. To možná již není aktuální, pamatuju si, že byl návrh na zjednodušení zákona, který toto rušil a zbenevolentnil, ale nevím, jak to dopadlo.
2. Ve výpočtu doby studia při neúspěšném studiu. Podle zákona se k době studia přičítala doba neúspěšně ukončených studií, ale šlo o množinový součet, takže souběžné neúspěšně ukončené studium mohlo mít nulový nebo omezený vliv. (Pak ovšem člověka mohly poplatky dohnat na navazujícím magistrovi, i když se jim na bakalářovi člověk vyhnul.)

Jiný pohled: Studium má být přínosem pro další pracovní uplatnění. Poplatek za semestr je menší než náklady příležitosti, i kdybychom počítali, že byste vykonával nekvalifikovanou práci. Poplatek může být nepříjemnost (studenti obvykle netrpí přebytkem peněz, ačkoli v IT možnosti jsou…), ale pokud by Vás tato částka měla odrazovat, možná to studium nebude vhodná volba. Dobře zvolené studium by mělo být dostatečným přínosem, aby se Vám poplatek vrátil v lepší mzdě…


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #5 kdy: 12. 09. 2019, 22:58:50 »
Já bych si dovolil trochu offtopic říct jestli je to dobrý nápad. Jdeš do prváku a navíc už jsi jednou zfailil, je rozumné nabrat si hned další kýbl povinností? Nedá se ta druhá škola studovat třeba jako mimořádné studium?
Nebo se soustředit na jednu VŠ a tu opravdu dokončit třeba s červerným diplomem, než dvě nedokončit, nebo bídně?
V tomto vedou univerzity v USA, člověk si klidně může vedle sebe zapsat astrofyziku a starořečtinu, aniž by to kohokoliv udivovalo. V ČR jsou studijní plány na začátku studia příliš rigidní. Skutečně je lepší soustředit se na jednu VŠ, ve vyšších ročnících se pak dá víc vybírat, třeba i na jiných fakultách.

Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #6 kdy: 13. 09. 2019, 00:48:48 »
V ČR záleží na škole. Třeba na Masarykově univerzitě je na FI pro podobné věci celkem prostor – volitelných předmětů si člověk může navrat, kolik jich snese, a předměty z jiných fakult jsou často (ne vždy) otevřené i zájemcům z jiných oborů/fakult. Člověk pak ani nemusí nutně mít druhé studium, pokud nepotřebuje titul. Studenti VUT/FIT tu prý měli o dost menší možnosti si zapisovat volitelné předměty.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #7 kdy: 13. 09. 2019, 06:22:03 »
V tomto vedou univerzity v USA, člověk si klidně může vedle sebe zapsat astrofyziku a starořečtinu, aniž by to kohokoliv udivovalo. V ČR jsou studijní plány na začátku studia příliš rigidní.
To určitě není nějaká výsada USA, já jsem v průběhu bakalářského studia obecné informatiky na matfyzu vystudoval Radiobiologii a Bioelektrické jevy a v průběhu magisterského studia datového inženýrství tamtéž Biologii buňky, Fyziologii člověka, Operační techniku, Terénní cvičení z kartografie, Svařování a pájení v elektrotechnice a málem i Základy hornictví a geologického průzkumu, kde jsem ale nedokončil zápočtový důl, což mě teď zpětně trochu mrzí. A běžně od nás lidi chodí na fildu na historii a na práva.

Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #8 kdy: 13. 09. 2019, 12:29:27 »
Moje osobní zkušenost:

1. Dokud studujete, tak se ta doba jinde nezohledňuje. Takže studujete dvě VŠ a každá jede "na vlastní koleji". Problém je ve chvíli, kdy jednu z nich neukončíte úspěšně. Kupříkladu to po dvou letech zabalíte. V ten okamžik se vám ty dva roky připočítají i k té druhé VŠ a skoro jistě tím přesáhnete dobu studia a budete platit. Zrada je i ve chvíli, kdy jste jednu přetáhl - ve chvíli, kdy ji úspěšně ukončíte, tak se vám ten "přetah" připočte i k té druhé VŠ.
2. Není důležité, co vám řekne paní u okénka na studijním. Ta vám to ráda vysvětlí. Načež po pár měsících dostanete výzvu k zaplacení. Argument "paní ale říkala že ne" vám neuznají a proděkan vám ještě vynadá, že zákon mluví jasně.
3. Školy informace sdílejí. Takže není šance cokoliv utajit, i jediný započatý semestr se vám zohlední.
4. Zákon je bohužel neoblomný, nedává VŠ moc na výběr. Což je problém s ohledem na body 2 a 3: ve chvíli, kdy si na VŠ uvědomí, že něco udělali špatně, tak nemají na výběr. Nemohou k tomu přistoupit stylem "ježíš my se spletli, no ale tak vám ten poplatek odpustíme, zpětně to po vás vymáhat nebudeme". Vymáhat ho totiž musí. Případně se pokusí najít obezličky, jak vám to kompenzovat.

Hlavně nespoléhejte na lidi na studijním, natož na lidi na internetu. Každá VŠ to má trochu jinak, podle názoru jejich proděkana pro studijní záležitosti. Je potřeba se sejít s ním (nimi, pokud chcete studovat dvě VŠ) a domluvit se. Ideálně včetně písemného zápisu tak, aby bylo jasné na co jste se ptal a jaká byla odpověď. Sice to pak nemůže sloužit jako omluva, pokud se ukáže, že proděkan udělal chybu, ale je to důkaz, že vy jste jednal v dobré víře a proděkan udělal chybu - což je motivace pro VŠ vám s řešením problému nějak pomoci. I kdyby ta pomoc spočívala jen v benevolentním splátkovém kalendáři, tak to pomůže.

MKzB

Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #9 kdy: 14. 09. 2019, 21:54:42 »
Za mých časů VŠ studia (2002 - 2010) zpátky platilo, že zdarma máš standardní délku studia plus jeden rok navíc.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #10 kdy: 14. 09. 2019, 22:10:07 »
V ČR jsou studijní plány na začátku studia příliš rigidní.
Nesmysl. Přidám se ke kolegům výše, mám osobní zkušenost s docházkou na předmět na úplně jiné škole.
Tak spíš uveď na jaké škole tě nenechali chodit jinam, ať lidé vědí kam se nehlásit..

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #11 kdy: 14. 09. 2019, 22:15:34 »
Svařování a pájení v elektrotechnice

pájelo se tam nakonec vůbec? Já si z tohodle předmětu pamatuju jen sváření obloukem, a jak nám tam jeden asistent ukazoval řezání plazmou..

zápočtový důl
btw google na tohle slovní spojení vrací jen tuhle diskusi, :)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Studium dvou vysokých škol zároveň - poplatky
« Odpověď #12 kdy: 14. 09. 2019, 23:15:55 »
pájelo se tam nakonec vůbec? Já si z tohodle předmětu pamatuju jen sváření obloukem, a jak nám tam jeden asistent ukazoval řezání plazmou..

Jo, na konci byly dvě hodiny pájení, jedno bylo klasické ruční pájení plošňáků, z toho jsem se omluvil že to už dělám celý život, a druhé bylo pájení reflow (IR a horkovzduch), v parách a taková ta vlna pro chudé. Samozřejmě v rozsahu jedné hodiny, takže nic do hloubky.

zápočtový důl
btw google na tohle slovní spojení vrací jen tuhle diskusi, :)

Viz popis toho předmětu v SISu: Podmínkou zápočtu je vypracování projektu povrchového dobývání hnědouhelného ložiska (výpočet zásob a skrývkového součinitele, otvírka, volba způsobu dobývání a dopravy, nasazení dobývacích strojů, výpočet životnosti ložiska a zhodnocení ekonomických parametrů těžby.)