Moje osobní zkušenost:
1. Dokud studujete, tak se ta doba jinde nezohledňuje. Takže studujete dvě VŠ a každá jede "na vlastní koleji". Problém je ve chvíli, kdy jednu z nich neukončíte úspěšně. Kupříkladu to po dvou letech zabalíte. V ten okamžik se vám ty dva roky připočítají i k té druhé VŠ a skoro jistě tím přesáhnete dobu studia a budete platit. Zrada je i ve chvíli, kdy jste jednu přetáhl - ve chvíli, kdy ji úspěšně ukončíte, tak se vám ten "přetah" připočte i k té druhé VŠ.
2. Není důležité, co vám řekne paní u okénka na studijním. Ta vám to ráda vysvětlí. Načež po pár měsících dostanete výzvu k zaplacení. Argument "paní ale říkala že ne" vám neuznají a proděkan vám ještě vynadá, že zákon mluví jasně.
3. Školy informace sdílejí. Takže není šance cokoliv utajit, i jediný započatý semestr se vám zohlední.
4. Zákon je bohužel neoblomný, nedává VŠ moc na výběr. Což je problém s ohledem na body 2 a 3: ve chvíli, kdy si na VŠ uvědomí, že něco udělali špatně, tak nemají na výběr. Nemohou k tomu přistoupit stylem "ježíš my se spletli, no ale tak vám ten poplatek odpustíme, zpětně to po vás vymáhat nebudeme". Vymáhat ho totiž musí. Případně se pokusí najít obezličky, jak vám to kompenzovat.
Hlavně nespoléhejte na lidi na studijním, natož na lidi na internetu. Každá VŠ to má trochu jinak, podle názoru jejich proděkana pro studijní záležitosti. Je potřeba se sejít s ním (nimi, pokud chcete studovat dvě VŠ) a domluvit se. Ideálně včetně písemného zápisu tak, aby bylo jasné na co jste se ptal a jaká byla odpověď. Sice to pak nemůže sloužit jako omluva, pokud se ukáže, že proděkan udělal chybu, ale je to důkaz, že vy jste jednal v dobré víře a proděkan udělal chybu - což je motivace pro VŠ vám s řešením problému nějak pomoci. I kdyby ta pomoc spočívala jen v benevolentním splátkovém kalendáři, tak to pomůže.