Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě

mukel

Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« kdy: 07. 09. 2019, 23:24:25 »
Ahojte.

Hľadám, dosť neúspešne, knihy Myslime v C++ a Myslíme v Jave. (obidva diely) Na internete som narazil na obe knihy v angličtine, ale keďže moje znalosti angličtiny nie sú najlepšie, netrúfnem si, aby som ich čítal v originálnom znení. Neviete, kde by som obe našiel v češtine? Hľadal som na nete, ale žiaľ neúspešne.

Dik za rady.
« Poslední změna: 09. 09. 2019, 00:03:27 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Myslite v...
« Odpověď #1 kdy: 08. 09. 2019, 07:40:07 »
nejsou tady na rootu v knihovnicce.
u programovani se anglictina fakt hodi, zacni se ji ucit.

Re:Myslite v...
« Odpověď #2 kdy: 08. 09. 2019, 09:47:49 »
Jak chces myslet v (jakykoliv programovaci jazyk) kdyz nedokazes precist anglictinu?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Myslite v...
« Odpověď #3 kdy: 08. 09. 2019, 11:21:47 »
Jak chces myslet v (jakykoliv programovaci jazyk) kdyz nedokazes precist anglictinu?

Myslet se dá i česky. Dokonce se dnes dá česky i psát.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Myslite v...
« Odpověď #4 kdy: 08. 09. 2019, 11:44:57 »
Súhlasím s Kitom, navyše existujú programovacie jazyky, ktorých "príkazy" nie sú v Angličtine. Ale samo o sobe aj človek čo vôbec nevie po Anglicky má možnosť programovať aj v C, Java, JS, Golang, Python, atd... Ako keby už teraz polovica "príkazov" neboli skratky ako napríklad fmt v Golangu. Neviem čo je celý tvar a čo to znamená v doslovnom preklade z Angličtiny a predsa viem čo to robí. Napríkald Int, to som vedel čo znamená ešte predtým než som vedel že je to skratka slova Integer a že to vlastne je latinské "Whole". Když som začal programovať, po Anglicky som nevedel povedať nič viac než "What is Your name?" a "How are You?" A odpovedať na tieto otázky. + Nejakých 10 slov. To je všetko čo som vedel. A predsa programovať viem (teda relatívne viem, tým myslím algoritmicky rozmýšlať, a zapisovať kód).
« Poslední změna: 08. 09. 2019, 11:51:52 od Gabriel Mlocik »


Re:Myslite v...
« Odpověď #5 kdy: 08. 09. 2019, 11:51:51 »
Ale nejde preci jen o prikazy. Jak se chces vzdelavat v tom oboru? Jak chces hledat reseni problemu? Nemusis mluvit jako rodilej, ale umet precist a porozumet anglictine je nutna (avsak nikoliv postacujici) znalost programatora.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Myslite v...
« Odpověď #6 kdy: 08. 09. 2019, 11:53:20 »
Ale nejde preci jen o prikazy. Jak se chces vzdelavat v tom oboru? Jak chces hledat reseni problemu? Nemusis mluvit jako rodilej, ale umet precist a porozumet anglictine je nutna (avsak nikoliv postacujici) znalost programatora.

Existuje tucet kníh aj v CZ/SK jazyku zaoberajúce sa programovaním. Od Napríklad Mistrovstvý Java až po Arduino od Matúša Seleckého. Áno není to všetko, a stackoverflow taky vie pomôcť. Ale dá sa i bez toho programovať. Možno ti vyriešiť problém bude trvať o niečo dlhšie.

Re:Myslite v...
« Odpověď #7 kdy: 08. 09. 2019, 14:02:22 »
stackoverflow taky vie pomôcť. Ale dá sa i bez toho programovať.
Bez SO se programovat nedá. Když má SO výpadek, tak se celý IT průmysl zastaví :)

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Myslite v...
« Odpověď #8 kdy: 08. 09. 2019, 14:03:47 »
Ale nejde preci jen o prikazy. Jak se chces vzdelavat v tom oboru? Jak chces hledat reseni problemu? Nemusis mluvit jako rodilej, ale umet precist a porozumet anglictine je nutna (avsak nikoliv postacujici) znalost programatora.

Začínal jsem programovat s tím, že jsem anglicky neuměl nic, neboť jsem angličtinu neměl ani na střední. Všechny potřebné materiály jsem měl v češtině a těch pár klíčových slov jsem se prostě naučil. Teprve až mnohem později jsem začal studovat materiály i v angličtině.

Základem programování není angličtina, ale analytické myšlení. Znám spoustu lidí, kteří perfektně umí anglicky, ale nezvládnou napsat ani jednoduchý vzoreček do Excelu.

Re:Myslite v...
« Odpověď #9 kdy: 08. 09. 2019, 15:29:41 »
nezvládnou napsat ani jednoduchý vzoreček do Excelu.
a ty se divis? kdyz nejakej deb*l vymyslel, ze budou nazvy funkci cesky.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

mukel

Re:Myslite v...
« Odpověď #10 kdy: 08. 09. 2019, 16:03:15 »
nejsou tady na rootu v knihovnicce.
u programovani se anglictina fakt hodi, zacni se ji ucit.

Ano je, len je anglicky a ja som si anglicku verziu uz stiahol. Ked ma to nastve, tak sa do nej pustim so slovnikom v ruke.

Ak by ste vedeli, kde najdem ceske verzie, bol by som povdacny.

Re:Myslite v...
« Odpověď #11 kdy: 08. 09. 2019, 16:44:45 »
Základem programování není angličtina, ale analytické myšlení. Znám spoustu lidí, kteří perfektně umí anglicky, ale nezvládnou napsat ani jednoduchý vzoreček do Excelu.

Jasně že ne každý, kdo umí anglicky, je zároveň (schopný) programátor. Proč taky, když IT třeba vůbec není jeho obor?
Ale kolik znáš dobrých ajťáků, kteří nejsou schopni číst anglicky psanou dokumentaci, manuály, reference, fóra atd.? Já si teda po těch více než 20 letech v oboru žádného takového nevybavuji. Sebelepší analytické myšlení ti nepomůže, když nedokážeš tyhle schopnosti nějakým způsobem aplikovat v praxi. A k tomu potřebuješ ovládat nějaké nástroje, ke kterým seženeš nejvíce informačních zdrojů v angličtině, mnoho z nich dokonce pouze v angličtině.


Re:Myslite v...
« Odpověď #12 kdy: 08. 09. 2019, 16:47:22 »
nezvládnou napsat ani jednoduchý vzoreček do Excelu.
a ty se divis? kdyz nejakej deb*l vymyslel, ze budou nazvy funkci cesky.
K tomu se dá dodat jenom jedno

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Myslite v...
« Odpověď #13 kdy: 08. 09. 2019, 16:57:17 »
nejsou tady na rootu v knihovnicce.
u programovani se anglictina fakt hodi, zacni se ji ucit.

Taková teorie kategorií se z anglického originálu naučit nedá. Minimálně k tomu potřebuješ nějakou českou přednášku nebo vysvětlení. Když se v jedné větě sejdou tři neznámé pojmy, tak jsi ztracen, zejména když je to v cizím jazyce a ty pojmy nejsou ve slovníku.

Nepopírám, že se angličtina hodí, ale představa, že se někdo nejprve naučí anglicky a teprve pak se začne učit programovat, je lichá, prostě to tak nefunguje. Ideální je učit se obojí souběžně. Materiály v rodném jazyce mají přednost.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Myslite v...
« Odpověď #14 kdy: 08. 09. 2019, 17:05:50 »
Základem programování není angličtina, ale analytické myšlení. Znám spoustu lidí, kteří perfektně umí anglicky, ale nezvládnou napsat ani jednoduchý vzoreček do Excelu.

Jasně že ne každý, kdo umí anglicky, je zároveň (schopný) programátor. Proč taky, když IT třeba vůbec není jeho obor?
Ale kolik znáš dobrých ajťáků, kteří nejsou schopni číst anglicky psanou dokumentaci, manuály, reference, fóra atd.? Já si teda po těch více než 20 letech v oboru žádného takového nevybavuji. Sebelepší analytické myšlení ti nepomůže, když nedokážeš tyhle schopnosti nějakým způsobem aplikovat v praxi. A k tomu potřebuješ ovládat nějaké nástroje, ke kterým seženeš nejvíce informačních zdrojů v angličtině, mnoho z nich dokonce pouze v angličtině.

Stále to nechápeš. Nemám nic proti angličtině. Sám jsem se však nejprve učil z českých zdrojů, protože jsem anglicky neuměl. Postupem času jsem si rozšiřoval obzory z anglicky psaných zdrojů a dnes nejen čtu z SO, ale sám tam i přispívám.

Jako základ tedy nevidím angličtinu, ale právě to analytické myšlení. Anglicky se naučíš průběžně se studiem různé literatury.