Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Myslite v...
« Odpověď #30 kdy: 08. 09. 2019, 22:24:09 »
nejsou tady na rootu v knihovnicce.
u programovani se anglictina fakt hodi, zacni se ji ucit.
Taková teorie kategorií se z anglického originálu naučit nedá.
Ale jasně že dá. Že to nedáš ty nevypovídá nic o jiných.

Zásah, potopena!
Ani když by sis to fakt hodně přál.

Pokud programovat mohou jen lidi znající angličtinu na takové úrovni, že pochopí z angličtiny teorii kategorií, tak pak nechápu koho, že to všichni ti klienti kolem mne platí. Programátoři to evidentně tedy nejsou.
Většině je TK stejně k ničemu, takže otázka ani není, jestli ji jsou schopni pochopit (ať už z anglických textů nebo českých), ale spíše, zda se jim vyplatí na to vynaložit čas, ve kterém by mohli dělat něco smysluplnějšího.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Myslite v...
« Odpověď #31 kdy: 08. 09. 2019, 22:42:15 »
Většině je TK stejně k ničemu, takže otázka ani není, jestli ji jsou schopni pochopit (ať už z anglických textů nebo českých), ale spíše, zda se jim vyplatí na to vynaložit čas, ve kterém by mohli dělat něco smysluplnějšího.

Znal jsem kolegu, který tlačil, že všechny komentáře musí být anglicky. Že ty komentáře byly ve výsledku nic neříkající bláboly mu vůbec nevadilo. (O TK neměl šajn. Plaval i v OOP.) Takže rozhodně souhlas.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Myslite v...
« Odpověď #32 kdy: 08. 09. 2019, 22:49:34 »
Většině je TK stejně k ničemu, takže otázka ani není, jestli ji jsou schopni pochopit (ať už z anglických textů nebo českých), ale spíše, zda se jim vyplatí na to vynaložit čas, ve kterém by mohli dělat něco smysluplnějšího.

Znal jsem kolegu, který tlačil, že všechny komentáře musí být anglicky. Že ty komentáře byly ve výsledku nic neříkající bláboly mu vůbec nevadilo. (O TK neměl šajn. Plaval i v OOP.) Takže rozhodně souhlas.
Úroveň angličtiny českých vývojářů by byla na dlouhé smutné povídání...

Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #33 kdy: 09. 09. 2019, 09:48:52 »
Eckelove knihy sú v českých prekladoch z roku 2000, resp. 2001.

Jeden z nápadov je pozrieť si katalóg slovenských knižníc, napr. prvý diel Javy je v Ružomberku a Humennom.

Ale úprimne, Eckelov český preklad Javy je naozaj zastaraný, pretože nereflektuje závažné zmeny Javy 5 (z roku 2005), o Jave 8 ani nehovoriac.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #34 kdy: 09. 09. 2019, 12:09:03 »
Eckelove knihy sú v českých prekladoch z roku 2000, resp. 2001.

Jeden z nápadov je pozrieť si katalóg slovenských knižníc, napr. prvý diel Javy je v Ružomberku a Humennom.

Ale úprimne, Eckelov český preklad Javy je naozaj zastaraný, pretože nereflektuje závažné zmeny Javy 5 (z roku 2005), o Jave 8 ani nehovoriac.
To už je v IT pravěk.


mukel

Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #35 kdy: 09. 09. 2019, 17:41:48 »
Eckelove knihy sú v českých prekladoch z roku 2000, resp. 2001.

Jeden z nápadov je pozrieť si katalóg slovenských knižníc, napr. prvý diel Javy je v Ružomberku a Humennom.

Ale úprimne, Eckelov český preklad Javy je naozaj zastaraný, pretože nereflektuje závažné zmeny Javy 5 (z roku 2005), o Jave 8 ani nehovoriac.

Tak neviem... neexistuje nejaká zrovnateľne kvalitná kniha na C++ a Javu? Chcem niečo čo by ma naozaj naučilo programovať a dozvedel som sa, ze eckel je v tomto bomba, preto som ich aj zháňal. Poraďte niečo v rovnakej, prípadne vyššej kvalite.

Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #36 kdy: 10. 09. 2019, 10:15:48 »
Ak sa chcete samostatne naučiť dva odlišne náročné jazyky a ste obmedzení len na češtinu/slovenčinu, budete musieť robiť veľké kompromisy a vyvinúť nadľudské úsilie.

Porovnateľné knihy totiž existujú, ibaže len v angičtine. Napr. Head First Java. V češtine máte niekoľko kúskov.

Prakticky ide o dilemu Eckel (starý), Herout (majster C), Pecinovský (klasik), Roubalová, a Schildt (preklad z angličtiny).

Nerozmýšľali ste nad kurzom? Alebo univerzitným kurzom? Napr. UPJŠ má úvod do objektového programovania v Jave so slajdami a videami.

mukel

Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #37 kdy: 10. 09. 2019, 18:46:35 »
Ak sa chcete samostatne naučiť dva odlišne náročné jazyky a ste obmedzení len na češtinu/slovenčinu, budete musieť robiť veľké kompromisy a vyvinúť nadľudské úsilie.

Porovnateľné knihy totiž existujú, ibaže len v angičtine. Napr. Head First Java. V češtine máte niekoľko kúskov.

Prakticky ide o dilemu Eckel (starý), Herout (majster C), Pecinovský (klasik), Roubalová, a Schildt (preklad z angličtiny).


Nerozmýšľali ste nad kurzom? Alebo univerzitným kurzom? Napr. UPJŠ má úvod do objektového programovania v Jave so slajdami a videami.

Nad kurzom neuvažujem. Nad univerzitou uvažujem, ale kým by som to už išiel študovať, tak by som chcel vedieť aspoň základ, čo sa naučím samoštúdiom.

Len si neviem vybrať knihu. Poradte najlepšiu. :D

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #38 kdy: 10. 09. 2019, 18:49:33 »
Eckelove knihy sú v českých prekladoch z roku 2000, resp. 2001.

Jeden z nápadov je pozrieť si katalóg slovenských knižníc, napr. prvý diel Javy je v Ružomberku a Humennom.

Ale úprimne, Eckelov český preklad Javy je naozaj zastaraný, pretože nereflektuje závažné zmeny Javy 5 (z roku 2005), o Jave 8 ani nehovoriac.
To už je v IT pravěk.

Jenže Eckel to napsal nadčasově a nic lepšího není.

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #39 kdy: 10. 09. 2019, 19:34:47 »
Len si neviem vybrať knihu. Poradte najlepšiu. :D

cokoliv novějšího.

mukel

Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #40 kdy: 10. 09. 2019, 20:24:02 »
Eckelove knihy sú v českých prekladoch z roku 2000, resp. 2001.

Jeden z nápadov je pozrieť si katalóg slovenských knižníc, napr. prvý diel Javy je v Ružomberku a Humennom.

Ale úprimne, Eckelov český preklad Javy je naozaj zastaraný, pretože nereflektuje závažné zmeny Javy 5 (z roku 2005), o Jave 8 ani nehovoriac.
To už je v IT pravěk.

Jenže Eckel to napsal nadčasově a nic lepšího není.

Tak, jedine, citat to v eng. Ale to bude utrpenie. :)

Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #41 kdy: 10. 09. 2019, 21:25:02 »
Eckelove knihy sú v českých prekladoch z roku 2000, resp. 2001.

Jeden z nápadov je pozrieť si katalóg slovenských knižníc, napr. prvý diel Javy je v Ružomberku a Humennom.

Ale úprimne, Eckelov český preklad Javy je naozaj zastaraný, pretože nereflektuje závažné zmeny Javy 5 (z roku 2005), o Jave 8 ani nehovoriac.
To už je v IT pravěk.

Jenže Eckel to napsal nadčasově a nic lepšího není.

Tak, jedine, citat to v eng. Ale to bude utrpenie. :)

Jestli to chceš v tomhle (a skoro jakémkoli) oboru někam dotáhnout tak angličtina je ten nejdůležitější jazyk ve kterém bys měl umět myslet. To je dneska samozřejmý základ. Možná se spíš než na podrobná studia programovacích jazyků nejprve soustřeď na ni.

mukel

Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #42 kdy: 10. 09. 2019, 21:57:45 »
Viem, ze anglictina je zaklad a teraz lutujem, ze viac casu pocas strednej som nestravil jej studiom, ale viac som sa zameral na prirodovedne predmety.

Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #43 kdy: 11. 09. 2019, 09:05:33 »
2 mukel: poslal jsem ti PM

mukel

Re:Hledám knihy: Myslíme v C++ a v Javě
« Odpověď #44 kdy: 11. 09. 2019, 11:46:33 »
2 mukel: poslal jsem ti PM

v poho... Ja som zo Slovenska, z Cize neviem, ako by si mi to poslal, ale postovne by bolo asi extra drahe. :D