Právo vs. IT

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #15 kdy: 02. 09. 2019, 17:27:30 »
A jak to víš, už ses na ty programy díval? Přesně to tam je, základy algoritmizace, datové struktury (s příklady, i negativními), analýza a návrh. Je to v předmětu za 15 ECTS. Jen ta štábní kultura chybí, místo toho tam ale dali grafiku pro vizualizaci.
Aha, tak to, ja jsem myslel, ze je to ciste kurz typu "zpracovani dat pomoci numpy" :)


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #16 kdy: 02. 09. 2019, 17:35:50 »
A jak to víš, už ses na ty programy díval? Přesně to tam je, základy algoritmizace, datové struktury (s příklady, i negativními), analýza a návrh. Je to v předmětu za 15 ECTS. Jen ta štábní kultura chybí, místo toho tam ale dali grafiku pro vizualizaci.
Aha, tak to, ja jsem myslel, ze je to ciste kurz typu "zpracovani dat pomoci numpy" :)
Numpy tam je taky, ale právě i ty jiné obecnější věci.

iwtu

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #17 kdy: 02. 09. 2019, 18:38:48 »
@Mirek Prymek & @Idris zase vy dvaja? Stretnite sa, chodte na pivo a prestatne trollovat!

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #18 kdy: 02. 09. 2019, 19:23:06 »
Programovani je proste remeslo jako kazdy jiny. Chce to trochu teorie, hodne praxe a cim vic zkusenosti, tim lip. Predstava, ze nekdo, koho domaci bastleni celkem bavi, se tim muze i zivit, je asi tak stejna jako ze kdyz me bavi krouzek keramiky, tak na sobe trochu maknu a za pul roku si zalozim vlastni keramickou dilnu. No, mozna zalozim, ale do roka zkrachuju :)

Nelze zobecňovat, je dost příkladů i v ČR, kdy někdo dělal něco podomácku a bez předchozích zkušeností a postupně se tím začal živit, založil firmu apod. Takže v principu to možné je.

Nelze zobecňovat ani vliv vzdělání - v IT je sousta samouků a mají dramaticky odlišnou úroveň. Samotné IT vzdělání není žádnou velkou zárukou kvality programátora. Pro některé práce potřebujete teoretické vzdělání, jinde půjde o rutinní řemeslo s malými požadavky na rozhled. IMHO nejlepší je to prostě zkusit.

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #19 kdy: 02. 09. 2019, 19:48:26 »
Nelze zobecňovat, je dost příkladů i v ČR, kdy někdo dělal něco podomácku a bez předchozích zkušeností a postupně se tím začal živit, založil firmu apod. Takže v principu to možné je.
Jasně. Nepochybně existuje i nějaký keramik, který s tou svojí amatérskou dílnou uspěl. Ale typický úspěšný scénář to není.

Nelze zobecňovat ani vliv vzdělání - v IT je sousta samouků a mají dramaticky odlišnou úroveň. Samotné IT vzdělání není žádnou velkou zárukou kvality programátora. Pro některé práce potřebujete teoretické vzdělání, jinde půjde o rutinní řemeslo s malými požadavky na rozhled.
Nejde o kvalitu programátora, ale o to, že IT, jako každé řemeslo, má spoustu různých pravidel, zvyklostí, postupů, best practices atd. a hodně z nich se doma naučit nedá, chce to do praxe a nechat se vést. Stejně u toho řemesla se dá spoustu věcí naučit podomácku sám, ale pokud jsi v dílně a máš dobrého mistra, je to úplně o něčem jiným.

Nemyslím tím ani tak věci jako datové struktury apod., spíš takové ty drobnosti, co ve finále mají největší vliv na efektivitu práce: konvence, jak se píše kód, jak se píšou komentáře, jak se dělá PR na githubu, jak se rozdělují v gitu commity, jak se kód rozděluje do modulů a bla bla bla... Je toho kupa a doma se to nastudovat dost dobře nedá.

IMHO nejlepší je to prostě zkusit.
Když je ti přes třicet a živíš rodinu, tak už moc času na zkoušení uliček (o kterých je docela dobře známo, že nejsou nejefektivnější) není...  (nevím, jestli je to tazatelův případ, jenom odhaduju)


Re:Právo vs. IT
« Odpověď #20 kdy: 03. 09. 2019, 08:02:43 »
Kolem mě to vypadá tak, že úspěšní v IT jsou většinou ti bez oficiálního vzdělání. Odhadem tak 60-70%

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #21 kdy: 03. 09. 2019, 10:41:24 »
A co je meradlo "uspesnosti v IT"? Respektive uspesnosti v comkolvek?
« Poslední změna: 03. 09. 2019, 10:42:58 od snuff1987 »

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #22 kdy: 03. 09. 2019, 14:52:23 »
Jasně. Nepochybně existuje i nějaký keramik, který s tou svojí amatérskou dílnou uspěl. Ale typický úspěšný scénář to není.

V mém (sociálním a myšlenkovém) prostředí to je docela častý scénář - většina mých přátel se trhla a začala dělat něco, co vypadalo ze začátku dost nepravděpodobně. Chápu, že v průměrném světě řadového zaměstnance se to tak často asi neděje. Ale ten dotaz (jak ho chápu já) se právě týká toho, zda lze vystoupit z dosavadních kolejí a děla něco, co člověka naplňuje.

Nejde o kvalitu programátora, ale o to, že IT, jako každé řemeslo, má spoustu různých pravidel, zvyklostí, postupů, best practices atd. a hodně z nich se doma naučit nedá, chce to do praxe a nechat se vést. Stejně u toho řemesla se dá spoustu věcí naučit podomácku sám, ale pokud jsi v dílně a máš dobrého mistra, je to úplně o něčem jiným.

Nemyslím tím ani tak věci jako datové struktury apod., spíš takové ty drobnosti, co ve finále mají největší vliv na efektivitu práce: konvence, jak se píše kód, jak se píšou komentáře, jak se dělá PR na githubu, jak se rozdělují v gitu commity, jak se kód rozděluje do modulů a bla bla bla... Je toho kupa a doma se to nastudovat dost dobře nedá.

Určitě ten amatérský keramik nebude zavřený doma - všechny úspěšné případy, které znám, jsou  založeny na intenzivní praxi a kontaktu se světem. Většina těch lidí pak začala časem plynule sama učit ostatní, pořádat workshopy, semináře, je to prostě vývoj všech zúčastněných. Takže naprostý souhlas.

IMHO nejlepší je to prostě zkusit.
Když je ti přes třicet a živíš rodinu, tak už moc času na zkoušení uliček (o kterých je docela dobře známo, že nejsou nejefektivnější) není...  (nevím, jestli je to tazatelův případ, jenom odhaduju)

Jojo. Ale třeba má našetřeno anebo dokáže snížit provozní náklady anebo najde způsob „pomalé migrace“. Chce to rozmyslet a průběžně svoje plány verifikovat :-)

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #23 kdy: 03. 09. 2019, 16:05:05 »
Jasně. Nepochybně existuje i nějaký keramik, který s tou svojí amatérskou dílnou uspěl. Ale typický úspěšný scénář to není.

V mém (sociálním a myšlenkovém) prostředí to je docela častý scénář - většina mých přátel se trhla a začala dělat něco, co vypadalo ze začátku dost nepravděpodobně. Chápu, že v průměrném světě řadového zaměstnance se to tak často asi neděje. Ale ten dotaz (jak ho chápu já) se právě týká toho, zda lze vystoupit z dosavadních kolejí a děla něco, co člověka naplňuje.
V tomhle jsme si nerozuměli. Mluvil jsem o scénáři, popisovaném v tom článku: několik let si bastlit doma nějaké věci v rámci své právní praxe a pak má někam nastoupit jako (polo)zkušený programátor. Podle mě je potřeba tím samoučením strávit času spíš míň, jenom na naučení se základů a snažit se co nejrychleji dostat do praxe (a zkousnout ze začátku dost nízkou mzdu).

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #24 kdy: 04. 09. 2019, 19:06:54 »
Jasně. Nepochybně existuje i nějaký keramik, který s tou svojí amatérskou dílnou uspěl. Ale typický úspěšný scénář to není.

V mém (sociálním a myšlenkovém) prostředí to je docela častý scénář - většina mých přátel se trhla a začala dělat něco, co vypadalo ze začátku dost nepravděpodobně. Chápu, že v průměrném světě řadového zaměstnance se to tak často asi neděje. Ale ten dotaz (jak ho chápu já) se právě týká toho, zda lze vystoupit z dosavadních kolejí a děla něco, co člověka naplňuje.
V tomhle jsme si nerozuměli. Mluvil jsem o scénáři, popisovaném v tom článku: několik let si bastlit doma nějaké věci v rámci své právní praxe a pak má někam nastoupit jako (polo)zkušený programátor. Podle mě je potřeba tím samoučením strávit času spíš míň, jenom na naučení se základů a snažit se co nejrychleji dostat do praxe (a zkousnout ze začátku dost nízkou mzdu).

Ok, souhlasím. Počítal bych s tím, že v té praxi může nadšení lehce opadnout. Člověk by nevěřil, jaký software se udržuje občas v chodu, jaké nesmyslné požadavky mají zákazníci a tak. Ale dá se najít i zajímavá práce případně naplňující způsob spolupráce.