Právo vs. IT

Právo vs. IT
« kdy: 02. 09. 2019, 03:50:15 »
Zdravím,

vystudoval jsem magisterský obor na právnické fakultě, ale v praxi je to nezáživná úředničina. A tak přemýšlím, že bych "zkusil štěstí" v IT jako programátor. Poslední tři roky roky jsem se programování věnoval jako hobby a vím, že mě to neskutečně baví a naplňuje.  Udělal jsem pár soukromých projektů, které stojí na HTML+CSS+JavaScript+Bootstrap / Node.js / MongoDB.

Je mi jasné, že bude třeba přidat přinejmenším Angular nebo React, pravděpodobně SQL.

Otázka zní: Jak to vidíte s uplatněním člověka jako jsem já (bez formálního VŠ vzdělání v oboru) v IT? A může být právní vzdělání naopak konkurenční výhodou?

Děkuji za vaše názory a přeji hezký den
Jakub


Re:Právo vs. IT
« Odpověď #1 kdy: 02. 09. 2019, 06:30:36 »
Ahoj, zazil jsem v IT uz sociology, psychology, stavare, architekty, ucitele, filosofy....
S ruznym uspechem. Na oboru nezalezelo, vzdycky to je o cloveku.

A ano. Pravnicina muze byt vyhoda.
Pro inspiraci: https://youtu.be/j4ozMCiAhpU

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #2 kdy: 02. 09. 2019, 08:14:59 »
Napsal jsem dlouhý příspěvek, který mi ale zdejší systém schlamstnul a nejde obnovit :( Nechce se mi ho psát celý znovu, tak jen zkráceně:

Formální SW vzdělání je dost podstatná věc. Co bys poradil člověku, který by za tebou přišel s tím, že sice nemá právnickou školu, ale upravil si kupní smlouvu na auto ze vzoru z internetu a bavilo ho to, tak by chtěl dělat právo? (Odhlédněme teď od legálních požadavků.)

Znalosti z oboru práva bys mohl využít na pozici business analytika. Ale tebe spíš baví "bušit kód", jak to vypadá. Tam je to o dost méně pravděpodobné, protože i kdyby ses dostal na projekt, který se právem nějak zabývá, nejspíš by odborné věci řešili právě business analytici (a business owner). Programátorova úloha je _dobře_ naprogramovat jejich  zadání. Není to triviální, ale na odborné věci má minimální vliv, snad krom "garážových" projektů.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #3 kdy: 02. 09. 2019, 09:09:15 »
Co bys poradil člověku, který by za tebou přišel s tím, že sice nemá právnickou školu, ale upravil si kupní smlouvu na auto ze vzoru z internetu a bavilo ho to, tak by chtěl dělat právo?
Ještě by jsi mohl dát jako příměr operaci kolene nebo sdrce. Novím, proč zrovna se v podobných hláškách vyskytuje právě koleno, ale ze svojí hlavy to nemám.
Já jsem z VŠ neuplatnil v praxi téměř nic. Stačí mi to, co znám ze střední a i to se člověk naučí sám. Ve spoustě inzerátů je požadováno pouze SŠ vzdělání. Doktor práv nebo dokonce medicíny není přesný příměr k programování v ČR. Lepší je třeba instalatér. Vyučený nejsem, ale svařit trubky jsem se naučil, protože na tom nic není. A ČR zmiňuji proto, že pokročilejší znalosti IT uplatnit v praxi jdou, ale spíše za hranicemi než u nás. U nás se dělá nádeničina.
« Poslední změna: 02. 09. 2019, 09:11:00 od borekz »

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #4 kdy: 02. 09. 2019, 09:46:30 »
borekz: Příměr z právničiny jsem použil proto, že dotyčný je právník. Samozřejmě, každý příměr je v určitém směru nepřesný a dá se o tom dlouho diskutovat, ale do toho zabředávat nehodlám.

SW je docela široká oblast. Jsou situace, kdy nepotřebuješ úplně tip-ťop SW. Kdy nevadí, že ten SW nefunguje občas úplně dobře, není moc výkonově efektivní a vzhledem k tomu jak je naprasený, jeho změny jsou obtížné. Pro takový SW opravdu stačí, když umíš "nějak svařit trubky k sobě" a pokročilejší SW inženýrství nevyužiješ. A když takový SW děláš pořád, tak ti snadno přijde, že takové jsou všechny programy a pokročilejší SW znalosti k nepotřebě. Ale není to pravda, je to jen omezený obzor daného subjektu. Ujišťuji tě, že ty "pokročilejší SW znalosti" využiješ i v rámci ČR mnohem častěji, než si myslíš.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #5 kdy: 02. 09. 2019, 10:41:15 »
Zdravím,

1) Formální vzdělání není pochopitelně nezbytně nutné, ale je žádoucí mít nějaký základ (datové struktury, algoritmizace, základy složitosti), který může dát při dostatečné motivaci i nějaký dobrý on-line kurz (VŠ by byla nadlouho a nejspíše overkill). Zahraniční univerzity nabízejí distančně “certificates” (1 rok) a “diplomas” (2 roky), výuka je kvalitní a člověk pak má i papír.

2) Právnické vzdělání se v IT určitě neztratí, stačí se zaměřit na autorské právo. A jen tak pro ilustraci: https://ictrevue.ihned.cz/rozhovory-a-nazory/c1-66624330-pravnik-by-mel-umet-programovat

Přeji hodně zdaru.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #6 kdy: 02. 09. 2019, 14:22:09 »
Jsou situace, kdy nepotřebuješ úplně tip-ťop SW. Kdy nevadí, že ten SW nefunguje občas úplně dobře, není moc výkonově efektivní a vzhledem k tomu jak je naprasený, jeho změny jsou obtížné.
A potom jsou situace, kdy je obtížné napsat sw tak pomalý, aby se to nějak měřitelně projevilo, protože úzké hrdlo je mimo něj. Většina pracovních nabídek je kolem databází a webu, kde aplikace nemá vlastní složitou logiku a jen přesouvá data mezi databází a formulářem nebo sestavou. O něco méně často je web nahrazen desktopovou nebo mobilní aplikací v Delphi, .NETu nebo Javě.
Není moc nabídek, kde záleží na výkonu, jako jsou hry, embed, strojové učení nebo něco s grafikou (CAD, mikroskopy, rentgeny apod). Pokud jde CAD, vím o Dlubalovi, kde se dělá pouze frontend pro statické výpočty a ještě o jedné firmě, kde se dělá CAD pro strojírenství. Zrovna na tom CADu je vidět, jak funguje pracovní trh v ČR: na západě se dělá to zajímavé a u nás to jednoduché.
Pokud jde o mě, neumím německy, nechce se mi stěhovat a nerad pracuji v týmu. Takže řešení pro mě je napsat si ten CAD celý sám, což právě teď dělám. Vlastně vím o více zajímavých českých CAD projektech a myslím, že všechny byly one-man-show (Formica, ProfiCad). Ale na pracovním trhu jako zaměstanec je to spíš o tom lepení webu a databází.
« Poslední změna: 02. 09. 2019, 14:24:42 od borekz »

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #7 kdy: 02. 09. 2019, 16:06:40 »
A jen tak pro ilustraci: https://ictrevue.ihned.cz/rozhovory-a-nazory/c1-66624330-pravnik-by-mel-umet-programovat
Nemůžu si pomoct, ale tohle mi spíš přijde jako příklad toho, jak se to nemá dělat. Samouk, který si něco bastlí v JavaScriptu, fakt není dobrý příklad, spíš odstrašující (nemyslím to osobně, toho pána ani jeho práci neznám).

Pokud chce někdo dělat mezioborovou práci a v jednom z těch oborů je výrazně slabší, měl by imho buď 1) v tom oboru jednoznačně mít dobrého mentora a začít vyloženě jako junior, nebo 2) dělat něco, kde dodá expertizu spíš z toho "svého" oboru a u toho druhého mu bude stačit, že o něm něco ví, ale řemeslo nechá těm, kdo ho mají v krvi (to je ta výš zmíněná analytika třeba).

Domácí bastlení je super, miluju ho, ale vydávat ho za tu správnou cestu? No nevím... Myšlenka, že každý zootechnik si bude v BASICU na PMDčku sám psát program pro hlídání telení krav, je už trochu za námi :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #8 kdy: 02. 09. 2019, 16:58:09 »
A jen tak pro ilustraci: https://ictrevue.ihned.cz/rozhovory-a-nazory/c1-66624330-pravnik-by-mel-umet-programovat
Nemůžu si pomoct, ale tohle mi spíš přijde jako příklad toho, jak se to nemá dělat. Samouk, který si něco bastlí v JavaScriptu, fakt není dobrý příklad, spíš odstrašující (nemyslím to osobně, toho pána ani jeho práci neznám).

Pokud chce někdo dělat mezioborovou práci a v jednom z těch oborů je výrazně slabší, měl by imho buď 1) v tom oboru jednoznačně mít dobrého mentora a začít vyloženě jako junior, nebo 2) dělat něco, kde dodá expertizu spíš z toho "svého" oboru a u toho druhého mu bude stačit, že o něm něco ví, ale řemeslo nechá těm, kdo ho mají v krvi (to je ta výš zmíněná analytika třeba).

Domácí bastlení je super, miluju ho, ale vydávat ho za tu správnou cestu? No nevím... Myšlenka, že každý zootechnik si bude v BASICU na PMDčku sám psát program pro hlídání telení krav, je už trochu za námi :)
Nemusíš to hned shazovat, ta základní myšlenka je dobrá a rozhodně ne nová, tuším už Jobs říkal, že základy programování by měly být součástí základního vzdělání. Třeba ta nová česká koncepce pro výuku informatiky (resp. algoritmizace, protože důraz není - zcela správně - na počítačích, ale řešení problémů) je dost povedená. Nikdo neříká, že právník nebo lékař musí rozšiřovat jádro Linuxu, ale umět si třeba zpracovat data jednoduchým programem (nad rámec Excelu) se může hodit jim i v mnoha jiných povoláních.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #9 kdy: 02. 09. 2019, 16:58:43 »
Mirek Prýmek: Ono to někdy smysl dává. Třeba když fyzik potřebuje počítačově zpracovávat data ze svého výzkumu, je většinou nejefektivnější, aby si program pro to psal sám, protože tam je doménová znalost podstatná a SW inženýrství u takových účelovek naopak moc podstatné není, nebo se dá dostatečně nahradit využitím nějakého obecného nástroje jako je Rko nebo MatLab.

Ale souhlasím, že představy, že čistí SW inženýři budou nepotřební, protože vše zastanou doménoví odborníci s rychlokursem programování jsou opravdu mimo.

borekz: A v té databázi je nějaký skřítek s kouzelnou hůlčičkou který zajistí, že se data ukládají v efektivním tvaru, mají správné indexy atp., že ano? :-D

Zkoušel jsem to ze slušnosti jen naznačit, ale evidentně to budu muset napsat víc přímočaře: Váš názor je evidentně ovlivněn malým rozhledem. Jak je to zrovna v CAD oboru nevím, ten jde mimo mě. Nicméně já sám jsem řešil optimalizaci při různých příležitostech docela často. Ostatně stačí si přečíst občas článku Pavla Stěhuleho tady na Rootu. A ty se týkají situace u nás, ne někde "na západě".

Optimalizace není jediný případ, kdy potřebujete SW inženýrství. Projevit ho musíte v jakémkoli vetším projektu, protože jinak se vám z toho stane neudržovatelný bordel.

Co se týče firem, tak v CZ dělají zajímavý vývoj co mě tak napadá třeba Avast, asi Zoner, v Barclays dělají speciální low latency trading systém (vůbec dost bank tu má vlastní vývoj), IntelliJ tu má část vývoje, v Seznamu budou určitě také zajímavé (backendové) pozice, nedávno se tu na fóru probíral CZ.NIC, kde dělají DNS... Prostě je toho opravdu hodně.

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #10 kdy: 02. 09. 2019, 17:05:11 »
Nemusíš to hned shazovat, ta základní myšlenka je dobrá a rozhodně ne nová, tuším už Jobs říkal, že základy programování by měly být součástí základního vzdělání. Třeba ta nová česká koncepce pro výuku informatiky (resp. algoritmizace, protože důraz není - zcela správně - na počítačích, ale řešení problémů) je dost povedená. Nikdo neříká, že právník nebo lékař musí rozšiřovat jádro Linuxu, ale umět si třeba zpracovat data jednoduchým programem (nad rámec Excelu) se může hodit jim i v mnoha jiných povoláních.
Jo, to s tebou uplne souhlasim. Algoritmizaci pro kazdeho na ZS rozhodne, lidi si musi vyzkouset, co to vlastne "stroj" je a na jakych principech funguje, bude se jim to hodit. Ani vubec nic nemam proti tomu, aby si lidi umeli napsat nejaky makra do Office, to je super.

Ale tady tohle tema je o necem uplne jinym - jak se rekvalifikovat do "skutecneho" IT, ne jak si doma s necim hrat. A v tomhle kontextu  mi tohle "samouctvi" neprijde jako moc dobra cesta. Imho to chce spis hodne dobry webovy kurzy, hodne driny (zkouset, zkouset, zkouset, resit zadani, ptat se) a urcite nejakyho mentora. Pokud to pujde dobre, tak potom po roce/dvou domaci driny nastoupit jako junior a prekousnout jesitnost, protoze budu na stejne pozici s lidma o patnact let mladsima, kteri budou umet vic nez ja...

...anebo jit do te analyticke pozice, ale tam neumim poradit, jak toho dosahnout. Bez konkretniho doporuceni od kamarada asi tezko :(

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #11 kdy: 02. 09. 2019, 17:08:29 »
Mirek Prýmek: Ono to někdy smysl dává. Třeba když fyzik potřebuje počítačově zpracovávat data ze svého výzkumu, je většinou nejefektivnější, aby si program pro to psal sám, protože tam je doménová znalost podstatná a SW inženýrství u takových účelovek naopak moc podstatné není, nebo se dá dostatečně nahradit využitím nějakého obecného nástroje jako je Rko nebo MatLab.
Jo, o tom zadna. Ruznych nastroju, kde si uzivatel muze neco naklikat, nebo lehce naskriptovat, je cim dal vic. Ale tim se clovek stava spis "power userem" nez "programatorem".

Programovani je proste remeslo jako kazdy jiny. Chce to trochu teorie, hodne praxe a cim vic zkusenosti, tim lip. Predstava, ze nekdo, koho domaci bastleni celkem bavi, se tim muze i zivit, je asi tak stejna jako ze kdyz me bavi krouzek keramiky, tak na sobe trochu maknu a za pul roku si zalozim vlastni keramickou dilnu. No, mozna zalozim, ale do roka zkrachuju :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #12 kdy: 02. 09. 2019, 17:09:21 »
Mirek Prýmek: Ono to někdy smysl dává. Třeba když fyzik potřebuje počítačově zpracovávat data ze svého výzkumu, je většinou nejefektivnější, aby si program pro to psal sám, protože tam je doménová znalost podstatná
Já měl za to, že zrovna u fyziků to problém není. Z ČR jsem pryč už dlouho, tak nemám přehled, ale tady na Britských ostrovech mají fyzici (BSc) Python povinně hned v prvním roce studia právě s důrazem na zpracování dat.

Re:Právo vs. IT
« Odpověď #13 kdy: 02. 09. 2019, 17:12:43 »
mají fyzici (BSc) Python povinně hned v prvním roce studia právě s důrazem na zpracování dat.
To ale porad neni moc "programovani" v tom skutecnym smyslu slova (analyza, volba datovych struktur a modelu, implementace modelu, spravna stabni kultura, ...)

Zpracovani dat v Pythonu, to je vicemene takovej (ne moc dobrej udelanej ;) ) DSL pro danou domenu :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Právo vs. IT
« Odpověď #14 kdy: 02. 09. 2019, 17:18:40 »
mají fyzici (BSc) Python povinně hned v prvním roce studia právě s důrazem na zpracování dat.
To ale porad neni moc "programovani" v tom skutecnym smyslu slova (analyza, volba datovych struktur a modelu, implementace modelu, spravna stabni kultura, ...)

Zpracovani dat v Pythonu, to je vicemene takovej (ne moc dobrej udelanej ;) ) DSL pro danou domenu :)
A jak to víš, už ses na ty programy díval? Přesně to tam je, základy algoritmizace, datové struktury (s příklady, i negativními), analýza a návrh. Je to v předmětu za 15 ECTS. Jen ta štábní kultura chybí, místo toho tam ale dali grafiku pro vizualizaci.