Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě

Re:spojení wifi
« Odpověď #15 kdy: 29. 08. 2019, 14:58:48 »
Nevim, jak Vase "vedecke" pripominky souvisi s puvodnim tematem, ale alespon mate dalsi carku v mnozstvi prispevku na foru, kterymi prokazujete svou vysokou odbornost
To, že vy něco nevíte, je tak častý jev, že není možné to pokaždé ve fóru řešit. Ale OK, udělám výjimku. S původním tématem to souvisí tak, že Mikedoom sice může přecházet mezi domem a zahradou a mobil se přepojí sám k druhé Wifi síti, ale úplně plynulé to nebude, protože se mobil bude muset k druhé síti znova přihlásit, získat IP adresu a všechna navázaná spojení se přeruší.

Mikedoom ten ZyXEL P-870HN-53b do režimu bridge nepřepne, protože to podle všeho to zařízení neumí. Ten Asus DSL-AC55U by bridge režim uměl, ale musel by ho tak nakonfigurovat. A předpokládám, že je to hlavní router (připojený přímo k internetové konektivitě), takže ten v režimu bridge být nemusí. Takže aby opravdu fungovalo to plynulé přecházení, musel by ty routery vyměnit, jenže je otázka jejich dosahu a jestli tu 5 GHz síť opravdu chce na zahradě a ne doma, a pak by musel ten Asus přepnout do režimu bridge.

Tak co, teď už aspoň něco víte?


Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #16 kdy: 29. 08. 2019, 15:13:43 »
Oprava: „ten v režimu bridge být nemusí“ → „nemůže“.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #17 kdy: 29. 08. 2019, 15:19:00 »
Pokud si prectete puvodni dotaz

Poněvadž mám dva routry, díky vám správně nastavené.
Kdy asus pokrývá 2/3 domu
a druhý routr ZyXEL P-870HN-53b pokryl zbytek domu a zahradu.
Takže kdyby to fungovalo,
tak mohu plynule bez mého zásahu přecházet po domě i zahradě,
bez ztráty signálu jen se přepnou s routru na routr.


tak se tazatel na propojeni 2 zarizeni typu router do jedne LAN site a roaming WiFi

Jeste ze tu mame jedince, kteri diskutuji mimo tema, a davaji nam vsem velmi cenne rady

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #18 kdy: 29. 08. 2019, 15:21:47 »
BTW - staci na podrizenem routeru Zyxel vypnout DHCP a propojit routery je mezi sebou LAN kabelem

A nikde zadny rezim prepinat nemusim

Pouze vydefinuji shodna SSID a jejich zabezpeceni a funguji

Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #19 kdy: 29. 08. 2019, 15:54:37 »
tak se tazatel na propojeni 2 zarizeni typu router do jedne LAN site a roaming WiFi
O připojení do jedné LAN sítě nic nepíše. Navíc tak, jak má zařízení rozmístěná, to ani nejde. O WiFi roamingu také nic nepíše a jeho zařízení to neumí.

BTW - staci na podrizenem routeru Zyxel vypnout DHCP a propojit routery je mezi sebou LAN kabelem
Nestačí, protože ten Zyxel bude pořád fungovat jako router, tj. propojuje mezi sebou dvě různé sítě. A na té straně lokální sítě pak nebudete mít žádný DHCP. Můžete tam sice IP adresy nastavovat ručně, ale jednodušší je nechat je přidělit přes DHCP.

Pokud ten Zyxel připojí WAN portem na ten Asus, bude to normálně fungovat, mezi těmi sítěmi bude přecházet, ale při přechodu mezi WiFi sítěmi se mobil připojí i do jiného segmentu IP sítě, dostane novou IP adresu a tím pádem se přeruší všechna spojení. Pro domácí síť to ničemu nevadí, možná trochu zaškobrtne přehrávání videa z YouTube, ale to není nic, kvůli čemu by bylo nutné řešit složitější nastavení.

To už jsem ale psal v prvním komentáři, akorát Vilith to zase nechápe a musí svou neznalost dávat na odiv celému světu.

A nikde zadny rezim prepinat nemusim
Když u domácího WiFi routeru režim nepřepnete, zůstane v režimu routeru. Spousta z nich ani jiný režim neumí. Router je zařízení, které spojuje dvě sítě. Takže každá síť logicky musí mít jinou sadu používaných IP adres, a když tedy přenesete zařízení z jedné sítě do druhé, musí se jeho IP adresa změnit, aby bylo schopné v té druhé síti fungovat.

Pouze vydefinuji shodna SSID a jejich zabezpeceni a funguji
Ano, pokud bude shodné SSID, zabezpečení a heslo, mobil se bez problémů připojí i do té druhé sítě a pokud tam někdo chytře nevypne DHCP server, dostane IP adresu z té sítě a bude dál fungovat. Domácí uživatel s mobilem si nejspíš ničeho ani nevšimne, ale považoval jsem za správné upozornit na to, že úplně plynulé a nepostřehnutelné to nebude – zkrátka mohou nastat situace, kdy uživatel tu změnu sítě a IP adresy pocítí.

Jenže tu máme jedince, kteří diskutují mimo téma a mermomocí musí opravovat ty, kteří to napsali správně.

Jeste ze tu mame jedince, kteri diskutuji mimo tema, a davaji nam vsem velmi cenne rady
No tak se prostě nepište. Už asi čtyřikrát jste napsal, že něčemu nerozumím, aby se posléze ukázalo, že tomu nerozumíte vy a píšete nesmysly. Inteligentní člověk by se už poučil, ale vy ne, vy to samé uděláte po páté.


Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #20 kdy: 29. 08. 2019, 16:40:33 »
...
Poněvadž mám dva routry, díky vám správně nastavené.
...

Jirsáku, když si pořádně přečteš původní příspěvek, tak tam najdeš indicii jak to má nastevené.
Odkazuje se konkrétně na svoje nedávné vlákno, kde řešil jak zapojit 2 zařízení typu modem+router tak, aby jedno fungovalo jako modem+router+ap a druhé jako switch+ap.

Viz https://forum.root.cz/index.php?topic=21731

Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #21 kdy: 29. 08. 2019, 21:30:26 »
fíha, tu se to pěkně rozjelo, někdy až divoká diskuze.
Jinak zdravím všechny vespolek.

Pro upřesnění původně jsem potřeboval poradit viz níže.:

Dobrý den.

Prosím o radu jak zapojit tyto dva modemy, potřebuji v rodinném domě prodloužit dosah sítě a wifi kdy jeden modem nestačí.
Mám novej primární Asus DSL-AC55U, v něm pouze jeden prázdný lan (zbyle 3 jsou zaplněny)
wifi z něj zapnutou a docela pokryje obyvák, kuchyň a část zahrady.

Proto bych potřeboval nějak zapojit starý router ZyXEL P-870HN-53b, asi do toho prázdného lan a zapojit jej na druhou stranu budovy kde je dětský pokoj ( zde potřebuji jednu přípojku lan na pc a druhou na ip-lan kameru ) a venku pergola kde chci wifi pro návštěvy a i pro mne když tam budu vegetit.
samozřejmě jde i o výhodu možnosti vypnutí tohoto routru když jej  nebudu používat.

je to s těmito routry možné a jak postupovat.

Pote jsem využil rady kterou jste mi poskytly.:

- vypnul jsem DHCP server v routeru ZyXEL P-870HN-53b.
- zapojil jsem z primárního Asusu kabelem Lan to Lan do sekundárním routru Zyxel.
- zapnul wiffi na zyxelu.

Díky těmto radám jsem získal pokrytí na mnohem větším prostoru,
a internet mám jak na zahradě tak i doma.

šlo mi tedy pouze o to aby jsme nemusel mobil, tablet, notebook,
při přenášení manuálně přihlašovat na druhou wiffi.

Chápu momentální ztrátu signálu, ale všechny mé zařízení umí při ztrátě wiffi
a jejím obnovení všechny stránky i aplikace obnovit bez nějakých ztrát.

Takže mi jde hlavně o pohodlnost, kdy při přecházení po domě či zahradě,¨
můj mobil prostě vybere ten nejlepší signál, 
k němu se připojí, aniž bych znovu zadával heslo či manuálně se přihlašoval k wiffi.

Děkuji i teď za každou radu i zkušenost.
s pozdravem Michal.







Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, zakoupil jsem routr Asus DSL-AC55U, má souběžné wiffi 2,4g a 5g.
Dle prodejce, když dám obou těmto wiffinám stejný název a heslo.
Dokáže telefon i tablet přepínat mezi těmito sítěmi dle kvality a síly signálu na tu nejlepší volbu.
Jestli jsem to pochopil dobře tak 5g je lepší ovšem s menším dosahem, a 2,4g dosáhne dál,
takže když odcházím od routru mělo by se automaticky (snad aniž bych si toho všiml)
přepnout na síť 2,4g s delším dosahem.

Prosím tedy o správné vysvětlení , zdali to vůbec funguje a pokud ano,
lze tuto fintu praktikovat i s více routry??

Poněvadž mám dva routry, díky vám správně nastavené.
Kdy asus pokrývá 2/3 domu
a druhý routr ZyXEL P-870HN-53b pokryl zbytek domu a zahradu.
Takže kdyby to fungovalo,
tak mohu plynule bez mého zásahu přecházet po domě i zahradě,
bez ztráty signálu jen se přepnou s routru na routr.

Děkuji za info a váš čas, s pozdravem Michal.

Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #22 kdy: 29. 08. 2019, 23:25:01 »
Řešení bylo popsáno hned v úvodních odpovědích, vlastně už ve vašem dotazu – pokud nastavíte ve všech třech WiFi sítích stejné SSID, zabezpečení i heslo, bude se mobil umět připojit ke kterékoli z nich a pokud jednu ztratí z dosahu, přepojí se k jiné. Další debata je už jenom o tom, jak moc bezvýpadkové to přepojení bude.

S WiFi kontrolérem to bude úplně bezvýpadkové, protože se to celé bude chovat jako jedna síť a jakmile se mobil připojí k jiné „anténě“, kontroler bude vědět, že má veškeré pakety směřovat tam. Pokud ty WiFi sítě budou v bridge režimu, dojde jenom ke zdržení, než router zjistí, že je klient připojený jinde – bude to, jako kdybyste počítač přepojil do jiného portu switche. Pokud ty sítě budou routované, změní se při přechodu IP adresa toho mobilu a tím pádem se přeruší všechna navázaná spojení.

Podle toho popisu máte Zyxel připojený z LAN portu do LAN portu Asusu, WAN port Zyxelu je nepřipojený. Tím pádem ten Zyxel nefunguje jako router (připojenou máte jenom jednu síť, takže nemůže routovat mezi dvěma sítěmi), ale jenom jako switch a WiFi AP, přičemž mezi tím switchem a WiFi je bridge. Nebo-li všechna zařízení na všech třech WiFi sítích a na všech LAN portech (Zyxelu i Asusu) jsou v jedné síti a vidí na sebe. Z popisovaných variant je to tedy ta druhá varianta a při přepojení bude prodleva v přihlášení k nové WiFi síti a pak prodleva, než router zjistí, že mobil není dostupný na jeho WiFi síti ale nově je dostupný přes LAN port.

Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #23 kdy: 29. 08. 2019, 23:36:00 »
=> mobil vybere ten nejlepší signál...
Pri tajeto požiadavke mobil musí mať podporu wifi roamingu aby bolo možné nastaviť úroveň signálu pri ktorej bude skúšať pripojenie na iný router. Bez podpory wifi roaminu v mobile sa mobil sám odpojí zo siete len pri strate signálu od routra a v závislosti na rušení sa môže pripojiť aj na ten istý router od ktorého sa odpojil ak bude mať od neho čo i len minimálny signál pre úspešné pripojenie. Klasické počítače wifi roaming zvyčajne podporujú. Je to možné nastaviť v rozšírených vlastnostiach ovládača pre wifi kartu. Vyskúšajte najprv ako to funguje s počítačom keď to nastavíte.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #24 kdy: 29. 08. 2019, 23:49:09 »
Jirsaku Jirsaku, co kdybys radeji priznal ze jsi teoretizoval mimo puvodni dotaz a odpustitl si ty obsahle komentare. Sice jsi nic nevyresil, ale jen plytval casem vsech zucastnenych

I bez WiFi kontroleru lze zrealizovat pozadovane reseni bezvypadkove - tak uz to priznej

Ale chapu - musis nam vsem dokazat, ze jsi nejmoudrejsi (tedy teoretik, ktery o realite mnoho nevi)

Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #25 kdy: 30. 08. 2019, 06:56:45 »
Již několikrát tu bylo napsáno řešení, pokud se nastaví stejné ssid a stejný typ zabezpeční+heslo tak to fungovat bude, domácí uživatel to nepostřehne, ať už to bude mít jedno DHCP (režim router/nat + režim accesspoint only na druhém zařízení) a nebo klidně i dva samostatné DHCP servery (každý zařízení bude mít router/nat a budou prostě zasebou druhé v prvním). Prostě to půjde. Není to správně ale půjde. A nebude to hledat nejlepší signál (jen na prvopočátku) ale dokud bude nějaký signál tak se to bude daného ssid držet jak klíště.


Nejlepvnější možnost, jak to udělat jinak, správně a řejněme na profi úrovni (low-cost), je zakoupit zařízení ubiquity, unifi AC lite, v ceně 2200kč. Tato jednotka má 2.4ghz i 5ghz pásmo, a umí roaming, tedy pokud dáte více těchto jednotek tak si budou mezi sebou přehazovat mobily a počítače opravdu podle síly signálu, spojení se nikomu nerozpadne a bude to perfektně fungovat. Potřebujete k tomu alespoň jeden router/nat a pak na jednom počítači nainstalovanou utilitu pro konfiguraci. ale ano, je to na doma zbytečné a poměrně drahé, ale přijde na to k čemu to potřebujete.

žádné jiné levnější - lepší řešení pro vaše (domácí) použití neexistuje.

PS: a přestaňte tu slovíčkařit chlapi :-) to je hrozný ...

Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #26 kdy: 30. 08. 2019, 08:29:23 »
Jirsaku Jirsaku, co kdybys radeji priznal ze jsi teoretizoval mimo puvodni dotaz a odpustitl si ty obsahle komentare. Sice jsi nic nevyresil, ale jen plytval casem vsech zucastnenych
To, že něčemu nerozumíte, by nevadilo. Ale musíte kvůli tomu pořád zaplevelovat diskusi? Neteoretizoval jsem mimo původní dotaz, akorát jsem doplnil, jaké souvislosti a nevýhody má navržené řešení. Předpokládal jsem, že ty nevýhody Mikedoom vadit nebudou, ale je dobré, aby o nich věděl. Co když přes tu WiFi chce streamovat video po UDP – pak by zbytečně řešil, co má špatně, že dochází k výpadkům, a ona by to přitom byla vlastnost zvoleného řešení.

Mimochodem, pořád lepší jsou moje komentáře, které doplňují informace navíc, než vaše komentáře, které jsou špatně. Pokud by Mikedoom zapojil router podle vašeho návodu, tedy by pouze kabelem propojil (standardně) WAN port podřízeného routeru s LAN portem na hlavním routeru a na tom podřízeném routeru vypnul DHCP, nebude mu to fungovat, protože v LAN síti toho podřízeného routeru by se nepřidělovaly IP adresy.

I bez WiFi kontroleru lze zrealizovat pozadovane reseni bezvypadkove - tak uz to priznej
Opět se mýlíte. Bez WiFi kontroleru se mobil připojuje do nové WiFi sítě, akorát už má zapamatované jméno a heslo. Pořád se ale musí znovu připojit, a během připojování není připojen v žádné WiFi síti. A i když se připojí, je už sice v nové síti a může z ní komunikovat, ale switch na hlavním routeru o tom pořád neví a pakety pro tenhle mobil směřuje do původní sítě.

Ale chapu - musis nam vsem dokazat, ze jsi nejmoudrejsi (tedy teoretik, ktery o realite mnoho nevi)
Ne, nechápete. Já nikomu nedokazuju, že jsem nejmoudřejší – pouze uvádím na pravou míru nesmysly, které tvrdíte. Nefanděte si, že jste skoro nejmoudřejší, takže někdo, kdo toho ví víc než vy, už musí být ten nejmoudřejší. Ne, tak to není. Prostě toho víte velmi málo, takže i já dokážu upozornit na věci, které píšete špatně.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #27 kdy: 30. 08. 2019, 08:54:28 »
Tak to zkusim slovy klasika:
"KRCHOV: Z jedný strany seš blbej, z druhý strany nejseš blbej. Vyber si." - Pupák na plovárně, Jiří Grossmann

1/ Vzdy jsem hovoril o propojeni zarizeni (krabicek oznacenych jako domaci router) pomoci LAN portu. Ostatne to byl predmet puvodniho dotazu. Nikdy jsem nedoporucil propojit LAN a WAN. Upozornil jsem na moznost WiFi WDS (ale to neni schopen kazdy snadno zrealizovat z ruznych duvodu)

2/ Vzdy jsem psal o tom, ze je zapotrebi mit jeden autoritativni DHCP server v siti. Idealne nastaveny tak, aby daval pripojenemu zarizeni na 2.4GHz i 5GHz stejnou IP (ve netsine pripadu to neni nutne)

Funguje mu to?
Funguje

Tak co tady stale resis? Toto reseni je funkcni, cena je nula nula nic




Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #28 kdy: 30. 08. 2019, 09:22:28 »
Vzdy jsem hovoril o propojeni zarizeni (krabicek oznacenych jako domaci router) pomoci LAN portu.
Zapomněl jste na to, že si kdokoli může tuhle diskusi pročíst a zjistit, že zkratka „LAN“ je pouze v jediném vašem komentáři, kde jste popisoval svou síť (ale hlavně že ostatním vytýkáte, že píšou komentáře, které nejsou k tématu). Naopak jste psal o routeru, přičemž router je zařízení, které propojuje dvě sítě. Ty domácí víceúčelové krabičky se ve standardní konfiguraci chovají jako router, do jedné sítě mají jeden port označený jako WAN a v návodu mají, že právě do tohohle portu se má připojit „internet“. Takže pokud má uživatel internetovou konektivitu (nadřazený router) připojit do LAN portu a nikoli WAN (tím pádem to zařízení nepoužívat jako router, ale jako switch v bridge s WiFi AP), je potřeba to explicitně napsat.

Tak co tady stale resis?
Pouze uvádím na pravou míru bludy, které tady píšete.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« Odpověď #29 kdy: 30. 08. 2019, 09:34:40 »
Omlouvam se, ono to poprve zaznelo tady https://forum.root.cz/index.php?topic=21731 a to nebyla ma slova

O WAN, pokud jsem v diskusi neco neprehledl, jste zacal mluvit jako prvni Vy.
Stejne jako o tom ze to tazateli  nemuze fungovat - a zacal jste pro sva tvrzeni zverejnovat duvody

Tazateli to ale funguje...