IPv6 Poda

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #30 kdy: 15. 09. 2020, 18:18:14 »
Máme u nich na několika místech kamerový systém a IPv6 je ideální, na co platit za IPv4 veřejky. Ještě před optikou měli všichni jenom veřejky a to buď /30 nebo i /29. Poslední 2 roky veřejky zpoplatnili, i když všechny na optice přes IPv4 za-NAT-ovali, takže veřejek jim musely zbýt hromady.
Pokud budou k IPv6 stále všichni ISP přistupovat, jak za krále Klacka, tak se z těch 12% nezvedneme ani omylem, protože to už je skoro 2 roky stejné https://www.google.com/intl/en/ipv6/statistics.html#tab=per-country-ipv6-adoption .


vlhab

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #31 kdy: 15. 09. 2020, 21:04:09 »
HE tunnel a podobne typicky nefunguje za carrieer grade NAT.

IPv6 pouzivam pro vzdaleny pristup do domaci site.

Pokud to ISP umoznuje, muzu si jako alternativu zaplatit verejnou IPv4, ale tezko dostanu vic nez 1. Nicmene z principu to nechci podporovat, umet IPv6 mi v roce 2020 prijde normalni.
Vzdálený přístup (stejně jako třeba FTP, NAS a další) podstatně lépe obsloužím přes veřejnou pevnou IPv4, než přes IPv6.

K čemu víc IPv4? Byť u business exUPC je jich tuším 5 (1x pevná veřejná + 4x veřejná). To mělo význam snad kdysi v dobách Rapidshare, pokud chtěl člověk stahovat bez zaplacení a bez čekání dvou hodin, což by limit na volné stahování. Dneska naprostá zbytečnost.
A podpora? Rozhodující je funkčnost a ne nějaké morální nesmysly. Jinak tedy u exUPC lze přímo IPv6 také, pokud člověk nepotřebuje veřejnou IPv4, ale vystačí si s neveřejnou. To jenom pro úplnost.

Nevim proc sem pletete UPC, kde navic taky u rezidentnich zakazniku nefunguje PD v bridge modu, bavime se snad o Poda.

Na zbytek fakt nevim jak reagovat. Ja jsem se ptal na IPv6 a ne na to jak si mam nastavit sit nebo jak stahovat z Rapidshare. A mluvit o podpore IPv6 jako o “moralnim” hledisku, to uz je jak z diskuse na Novinkach.
« Poslední změna: 15. 09. 2020, 21:09:51 od vlhab »

.

  • *****
  • 558
    • Zobrazit profil
Re:IPv6 Poda
« Odpověď #32 kdy: 16. 09. 2020, 05:43:36 »
Asi proto, že se tady o exUPC celou dobu diskutuje souběžně s Poda. Občas je dobré si napřed přečíst všechny komentáře, než se bezhlavě vrhat do diskuze a zbrkle reagovat :P

.

  • *****
  • 558
    • Zobrazit profil
Re:IPv6 Poda
« Odpověď #33 kdy: 16. 09. 2020, 05:48:21 »
Máme u nich na několika místech kamerový systém a IPv6 je ideální, na co platit za IPv4 veřejky. Ještě před optikou měli všichni jenom veřejky a to buď /30 nebo i /29. Poslední 2 roky veřejky zpoplatnili, i když všechny na optice přes IPv4 za-NAT-ovali, takže veřejek jim musely zbýt hromady.
Pokud budou k IPv6 stále všichni ISP přistupovat, jak za krále Klacka, tak se z těch 12% nezvedneme ani omylem, protože to už je skoro 2 roky stejné https://www.google.com/intl/en/ipv6/statistics.html#tab=per-country-ipv6-adoption .
No to bude fakt hrozné neštěstí, když zůstane IPv6 na druhé koleji, jestli to vůbec lidé přežijí :D A pokud se bavíme o tom, proč raději pevná veřejná IPv4, tak třeba proto, že spousta zařízení (NAS atd.) si s IPv6 neporadí vůbec nebo sice ano, ale krkolomně (mizerně), zatímco na pevné veřejné IPv4 všechno funguje jak má, o což jde především.

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #34 kdy: 16. 09. 2020, 11:10:23 »
NVR od Hikvision, které byly koupené v roce 2016 nemají s IPv6 žádný problém, to samé IP kamery ze stejné doby a od stejné firmy. Novější modely nemusím ani zmiňovat, bez problému na IPv6 funguje i RTSP stream přímo z kamery nebo přes NVR. I NAS, na kterém běží XPEnology funguje na IPv6, takže když to nějaký výrobce neumí, tak ať to nedělá.


Re:IPv6 Poda
« Odpověď #35 kdy: 16. 09. 2020, 14:14:13 »
Vždy lepší pevná veřejná IPv4, než dynamický prefix IPv6, který se může měnit. O tom snad netřeba debatovat.

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #36 kdy: 16. 09. 2020, 14:46:10 »
Vždy lepší pevná veřejná IPv4, než dynamický prefix IPv6, který se může měnit. O tom snad netřeba debatovat.

Ktery op u nas poskytuje dynamicky prefix IPv6?

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #37 kdy: 16. 09. 2020, 14:58:25 »
Vždy lepší pevná veřejná IPv4, než dynamický prefix IPv6, který se může měnit. O tom snad netřeba debatovat.
Na co budu u PODY platit 80,- Kč za jednu IPv4 veřejku, kde budu muset NATovat pro každou kameru nebo NVR extra port. Dodržují standard EUI-64, takže dopředu vím (podle prefixu + MAC), jakou bude mít zařízení IPv6 adresu a připojím se napřímo.
U PODY akorát hned na začátku nepochopili, že se dává rozsah aspoň /56.

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #38 kdy: 16. 09. 2020, 21:13:17 »
Vždy lepší pevná veřejná IPv4, než dynamický prefix IPv6, který se může měnit. O tom snad netřeba debatovat.

Ktery op u nas poskytuje dynamicky prefix IPv6?
Spíš který OP garantuje prefix IPv6 fixní? Akorát O2 za příplatek kolem 200 Kč měsíčně.

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #39 kdy: 16. 09. 2020, 21:47:11 »
Ze zákona musí logovat, takže pokud by musely dohledávat, kdo měl jaký prefix v určitou dobu, tak by se z toho opupínkovali. Nikdy se na routeru nezměnil a nejspíš bude přidělený k číslu smlouvy, takže by se nezměnil ani po výměně routeru za jiný, když by se při předání spároval se smlouvou.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IPv6 Poda
« Odpověď #40 kdy: 17. 09. 2020, 09:16:35 »
Spíš který OP garantuje prefix IPv6 fixní? Akorát O2 za příplatek kolem 200 Kč měsíčně.

„Garantuje“ ve smyslu „má ve smlouvě“ asi žádný - není tajemstvím, že v provedení částí smluv popisujících vlastnosti připojení v ČR panuje středověk (klacek v podobě zákonu se ještě nevynašel), ale u T-Mobile mám vyzkoušeno, že prefix je pevný, mění se pouze v případě, že přečíslovávají síť, což je tak jednou za 3 roky.
Jestli má někdo dynamický prefix, tak je to síťové hovado.

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #41 kdy: 17. 09. 2020, 09:22:33 »
Pro budouci generace:


Zari 2020

PODA "poskytuje IPv6 konektivitu" pro domacnosti na GPON, ale pouze /64 a bez PD.

Vedi, ze maji implementaci od zakladu spatne a planuji to napravit, ale neni to pro ne priorita.

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #42 kdy: 09. 10. 2020, 12:41:51 »
Zdravím,
už jsem psal dva e-maily na technickou podporu Pody, ale ani po dvou dnech jsem nedostal odpověď. Pokoušejí se mě naverbovat na jejich GPON internet a tvrdí, že mi zdarma přidělí veřejnou IPv6 adresu. Máte někdo zkušenosti s tím, jestli se tak dostanu (třeba přes port forwarding, nebo nějak jinak, moc nevím, jak to s IPv6 funguje) k zařízením v domácí síti z internetu? Co jsem četl, tak zákazníkům ani nedávají přístup do administrace routeru, takže jsem trochu skeptický a podpora se mnou odmítá komunikovat.

Díky moc.

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #43 kdy: 09. 10. 2020, 16:02:17 »
Pokud budeš využívat jejich router, tak nastavení WiFi a portů (TV, NET) je v klientské zóně.
Všem zažízením za routrem bude přidělena IPv6, takže každé bude přes IPv6 globálně dostupné (žádný NAT + PF).

d.r

Re:IPv6 Poda
« Odpověď #44 kdy: 14. 02. 2021, 04:17:37 »
Zdravím,
tak jen abych přihodil (sakra to je doba) update, pořád stejná 64. Ale nějak se mi to povedlo taky rozběhat (díky i radám zde) a tedy s ohledem na funkčnosti i na Androidu atd, ale holt pracujem s tím co máme :) Čert vem tu lenost co nám vzala tolik adres : )))))))))))))))))))))

Kdyby to někdo zas řešil tak na OpenWrt: wan bez veřejný, celej 64 na lan a v dhcp pak u wan6
Kód: [Vybrat]
config dhcp 'wan6'
        option interface 'wan6'
        option ra 'relay'
        option ndp 'relay'
        option master '1'
(tohle je asi to co vetsine chybí)

k lan
Kód: [Vybrat]
config dhcp 'lan'
        option interface 'lan'
        option ra 'hybrid'
        option ndp 'hybrid'
        option dhcpv6 'server'
        option ra_management '1'

Co se dhcpv6 týče tak ještě trochu experimentuju a řešení teda stojí za.... Nicméně vzhledem k situaci a co se problematiky týče tak můžu s klidem říct, že tomu absolutně nerozumím a nedělám si naděje, že někdy budu :D

D.