Nový OS

Re:Nový OS
« Odpověď #45 kdy: 07. 08. 2019, 15:51:51 »
Já bych si představoval pokrok desktopových OS v jiných věcech. Konrétně by se mi líbilo přenést podobný princip jako je u textového rozhraní, kdy mohu kombinovat programy a předávat si mezi nimi data pomocí rour a vytvořit si tak program s vlastní funkčností. Není to nic nového, měl už to NextStep, OpenStep a něco takého má tuším i OS X, různé další OS to také mají, snažil se o to Etoilé OS, Smalltalk se tomu také dost blíží, KDE má třeba svoje KParts apod. Ale není to masově užívané a funguje to vždy jen pro omezený ekosystém. Mě by se líbilo, pokud by to bylo něco univerzálně rozšířeného.
Funguje to pro omezený ekosystém, protože je třeba to stavět nad jedním univerzálním rozhraním. A čím univerzálnější to má být, tím víc protichůdných požadavků se tam potká. Od určité hranice se ta potřebná složitost už prostě přestane vyplácet.
Citace
Viz též debaty tady u  těchto, tří, blogů od Bystroushaaka.

Příklady: Mám program na úpravu obrázků (Darktable), z něj používám celkem asi 10% funkčnosti a z toho asi 2% pravidelně na jednotlivé obrázky. Líbilo by se mi, pokud by Darktable exportoval služby tak, abych je mohl volat přímo ze souborového manažera nebo abych si zobrazil jen určitý widget z Darktable a mohl jeho funkce aplikovat na vybraný obrázek. Nemusel bych tedy pracovat s celým UI Darktable a možná by ani nemusel startovat celý Darktable kvůli tomu, že chci vyvážit bílou barvu u jednoho obrázku.
Commandlinové nástroje na úpravu obrázků existují. Třeba ImageMagick. Stačí jen nainstalovat a použít. Funguje bez problémů na všech běžných současných OS. Stejně tak používám pluginy do souborového managera i na současných windowsech.
Citace
Další typický příklad je spellchecker, který bych mohl aplikovat na libovolný text, nebo služba na  převedení velikosti písem či překlad textu. Kdekoli v UI bych mohl označit text a aplikovat na něj tuto transformaci.
Webových spellcheckerových api už pár dostupných je. Stačí zaintegrovat. Jestli se nepletu, tak třeba prohlížeče už to docela běžně dělají.
Citace
Takové funkce bych si mohl zkombinovat tak, aby to ideálně zapadlo do mého vlastního workflow.
A co tomu brání?

A k čemu by tady byl nový OS? Všechny takové služby můžou bez problémů běžet v userlandu. Dokonce bych řekl, že by to bylo i žádoucí.


Re:Nový OS
« Odpověď #46 kdy: 07. 08. 2019, 16:20:49 »
Tu je můj návrh kam se ubírat:
Na místo kernelu a defacto statického jádra naprogramovat určitou formu samoučící se AI.
Tato AI by jednak sama ošahávala HW, připravovala si ovladače a též aktivně komunikovala nejen s uživatelem, ale mohla by se spojit i s ostatními, dříve/jinde naistalovanými instancemi. Tím by urychlovala svoje učení a zároveň ověřovala či sdílela svoje pokroky.
Z počátku by se takový AI systém asi dal naprogramovat do formy serveru s komunikací v konzoli a nějakou formou telnetu/ssh jako první služby, pak web server a další.
A jak by se AI učila, třeba i pomocí uživatelského přístupu na "standardní" win/lin/osx/android platformy, sama by mohla navrhnout a začít poskytovat UI a další potřebné služby (browser/text procesor/přehrávač videa/email klient/etc)...

Pak by nad vším co by uživatel měl v PC bděla jedna vševědoucí, učící se entita, hbitě reagující na jakýkoliv uživatelův požadavek... a třeba by si i časem definovala a vynalezla nějakou jinou formu rozhraní mezi ní a uživatelem...

Co vy na to, kdo se do toho pustí???

P.S. A kdo si tuhle moji myšlenku patentuje, dostane po čuni!!!
P.P.S. Jo a kdo na tom začne rejžovat, tak doufám, že se se mnou rozdělí o zisk, tak alespoň 5% bych si představoval...



Gréta je nejlepší.

Re:Nový OS
« Odpověď #47 kdy: 07. 08. 2019, 17:13:15 »
Tu je můj návrh kam se ubírat:
Na místo kernelu a defacto statického jádra naprogramovat určitou formu samoučící se AI.
Tato AI by jednak sama ošahávala HW, připravovala si ovladače a též aktivně komunikovala nejen s uživatelem, ale mohla by se spojit i s ostatními, dříve/jinde naistalovanými instancemi. Tím by urychlovala svoje učení a zároveň ověřovala či sdílela svoje pokroky.
Z počátku by se takový AI systém asi dal naprogramovat do formy serveru s komunikací v konzoli a nějakou formou telnetu/ssh jako první služby, pak web server a další.
A jak by se AI učila, třeba i pomocí uživatelského přístupu na "standardní" win/lin/osx/android platformy, sama by mohla navrhnout a začít poskytovat UI a další potřebné služby (browser/text procesor/přehrávač videa/email klient/etc)...

Pak by nad vším co by uživatel měl v PC bděla jedna vševědoucí, učící se entita, hbitě reagující na jakýkoliv uživatelův požadavek... a třeba by si i časem definovala a vynalezla nějakou jinou formu rozhraní mezi ní a uživatelem...

Co vy na to, kdo se do toho pustí???

P.S. A kdo si tuhle moji myšlenku patentuje, dostane po čuni!!!
P.P.S. Jo a kdo na tom začne rejžovat, tak doufám, že se se mnou rozdělí o zisk, tak alespoň 5% bych si představoval...

No jistě. Protože AI je magie a magie zvládne úplně všechno. ::)

Re:Nový OS
« Odpověď #48 kdy: 07. 08. 2019, 17:55:37 »
Tu je můj návrh kam se ubírat:
Na místo kernelu a defacto statického jádra naprogramovat určitou formu samoučící se AI.
Tato AI by jednak sama ošahávala HW, připravovala si ovladače a též aktivně komunikovala nejen s uživatelem, ale mohla by se spojit i s ostatními, dříve/jinde naistalovanými instancemi. Tím by urychlovala svoje učení a zároveň ověřovala či sdílela svoje pokroky.
Z počátku by se takový AI systém asi dal naprogramovat do formy serveru s komunikací v konzoli a nějakou formou telnetu/ssh jako první služby, pak web server a další.
A jak by se AI učila, třeba i pomocí uživatelského přístupu na "standardní" win/lin/osx/android platformy, sama by mohla navrhnout a začít poskytovat UI a další potřebné služby (browser/text procesor/přehrávač videa/email klient/etc)...

Pak by nad vším co by uživatel měl v PC bděla jedna vševědoucí, učící se entita, hbitě reagující na jakýkoliv uživatelův požadavek... a třeba by si i časem definovala a vynalezla nějakou jinou formu rozhraní mezi ní a uživatelem...

Co vy na to, kdo se do toho pustí???

P.S. A kdo si tuhle moji myšlenku patentuje, dostane po čuni!!!
P.P.S. Jo a kdo na tom začne rejžovat, tak doufám, že se se mnou rozdělí o zisk, tak alespoň 5% bych si představoval...

Já tohle vlákno bral vážně, ale tohle už je trolling, viď?

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový OS
« Odpověď #49 kdy: 07. 08. 2019, 17:57:46 »
My máme nějakou technologii pro dotykové plochy s hmatovou odezvou?
ano, treba vibracni motorek, kterej bezne v telefonech dava hmatovou odezvu pri stisknuti klavesy na virtualni klavesnici nebo i pri kazdem dotyku (v zavislosti na moznosti nastaveni a uzivatelske preferenci) ;-)


[...] navíc jeden z mých návrhů obsahuje že místo klávesnice bude dotyková plocha s hmatovou odezvou, kde budou různá tlačítka dle potřeby tzn. V malováním programu tam může být nějaká plocha na malování a nástroje, v textovém programu zase klávesnice a různá tlačítka na vložení Etc.[...]
https://www.asus.com/Project-Precog
Windows není optimalizovaný pro nic běžného. A co potom tohle. To bude umět snad jen pár aplikací, nějaké widgety a klávesnici.
chtel sem nastinit ze to neni zadna nova myslenka, na druhou stranu ten tvuj OS bude mit tablet misto klavesnice a podporovat to budou stovky jakejch aplikaci? naportujes GIMP? Inkscape? Kritu? obecne tablet misto klavesnice muze byt lepsi ergonomie pro zlomek pouziti, pro naprostou vetsinu (psani textu) to bude utrpeni :-)


Re:Nový OS
« Odpověď #50 kdy: 07. 08. 2019, 18:49:40 »
My máme nějakou technologii pro dotykové plochy s hmatovou odezvou?
ano, treba vibracni motorek, kterej bezne v telefonech dava hmatovou odezvu pri stisknuti klavesy na virtualni klavesnici nebo i pri kazdem dotyku (v zavislosti na moznosti nastaveni a uzivatelske preferenci) ;-)
K čemu je tahle odezva dobrá?

Poslepu se na tom psát nedá, protože cítím akorát rovnou plochu bez nějakých orientačních bodů. Na normální klávesnici cítím hrany kláves a můžu opravovat polohu rukou. Že jsem něco zmáčkl poznám i bez zavrnění. Hmatovou odezvu potřebuju abych věděl co vlastně mačkám ještě než to zmáčknu. A když už stejně musím koukat pod prsty, tak vidím i to, že ten mobil zareagoval, ne?

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový OS
« Odpověď #51 kdy: 07. 08. 2019, 19:00:51 »
K čemu je tahle odezva dobrá?
ptal ses na existenci technologie, ne jestli je uzitecna a uz vubec zda muze(=nemuze) nahradit ergonomii fyzickou klavesnici :-)
samozrejme bych rad telefon co ma vysuvnou(na_vysku) klavesnici jako mel muj nejoblibenejsi (jak HW tak OS) HP/Palm Pre3 :-)

Re:Nový OS
« Odpověď #52 kdy: 07. 08. 2019, 19:07:19 »
A co by boly vstupne data pre to AI? Sposob akym sa uzivatel sprava? Ake programy otvara? To ma aj windows vola sa to tusim nasepkavanie. Co by malo byt to AI? Paci sa mi ako si to predstavujete AI, strojove ucenie, neuronove siete a jeden expert a ludstvo je zachranene.  :D :D To mi pripomina ako som si minule kupoval obal na mobil. Chcel som taky ten co sa predna strana otvara ale je aj priehladna. Pani na mna aha inteligentny. Pytam sa jej a co je na nom inteligentne ona ze no to je nova generacia to preto  ;D

Re:Nový OS
« Odpověď #53 kdy: 07. 08. 2019, 19:29:30 »
K čemu je tahle odezva dobrá?
ptal ses na existenci technologie, ne jestli je uzitecna a uz vubec zda muze(=nemuze) nahradit ergonomii fyzickou klavesnici :-)
samozrejme bych rad telefon co ma vysuvnou(na_vysku) klavesnici jako mel muj nejoblibenejsi (jak HW tak OS) HP/Palm Pre3 :-)
To je tak, když jsem napsal "hmatová odezva" a myslel jsem "užitečná hmatová odezva". Dobře mi tak :)

Re:Nový OS
« Odpověď #54 kdy: 07. 08. 2019, 22:17:07 »
Dobře, jak se zdá, tak koncept dotykového vše-zastupujícího vstupního zařízení asi ne.

Další z konceptů je (alespoň doporučit) každý program rozdrolit na malé podprogramy které nepotřebují k zavolání celý program.

Re:Nový OS
« Odpověď #55 kdy: 08. 08. 2019, 07:06:17 »
Další z konceptů je (alespoň doporučit) každý program rozdrolit na malé podprogramy které nepotřebují k zavolání celý program.
Ale ty jsi chtěl něco ne-UNIXového, ne? Malé prográmky, kde každý dělá jednu věc ale pořádně, jsou unixové myšlení. ;)

Re:Nový OS
« Odpověď #56 kdy: 08. 08. 2019, 09:27:30 »
Další z konceptů je (alespoň doporučit) každý program rozdrolit na malé podprogramy které nepotřebují k zavolání celý program.
Ale ty jsi chtěl něco ne-UNIXového, ne? Malé prográmky, kde každý dělá jednu věc ale pořádně, jsou unixové myšlení. ;)

První věc je myšlení, druhá věc je struktura. Jak to bude fungovat etc.(osobně bych preferoval složku config ;)).

A tím myslím že ty podprogramy jsou například editor videa a já jenom zavolám podprogram zkrať, parametry o 10 sekund od konce bez nutnosti spouštět celý program to nahraje jen potřebné knihovny a věci.
Nebo v textovém editoru bude podprogram na export do pdf. Nainstaloval jsem si to s txt. Editorem ale používám to i jinde.
A nemyslím tím jen systém. Ale i vše okolo kde se pomocí rour bude předávat.
A zavést objektové roury nebo něco na ten způsob.

Re:Nový OS
« Odpověď #57 kdy: 08. 08. 2019, 09:35:27 »
No jistě. Protože AI je magie a magie zvládne úplně všechno. ::)

Já tohle vlákno bral vážně, ale tohle už je trolling, viď?

No nic, chtěli jste něco revolučního, tak jsem vám to vymyslel, ale je to jako házení perel na stěnu a ještě s kecama....

Místo toho se tady plácáte v současných technologiích a vymýšlíte kola... tak gud lak...

viz https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13731
Gréta je nejlepší.

Re:Nový OS
« Odpověď #58 kdy: 08. 08. 2019, 09:46:04 »
No jistě. Protože AI je magie a magie zvládne úplně všechno. ::)

Já tohle vlákno bral vážně, ale tohle už je trolling, viď?

No nic, chtěli jste něco revolučního, tak jsem vám to vymyslel, ale je to jako házení perel na stěnu a ještě s kecama....

Místo toho se tady plácáte v současných technologiích a vymýšlíte kola... tak gud lak...

viz https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13731

Já bych si to strašně přál aby to někdo tady chtěl. Vypadá to zatím že se to tu nikomu nelíbí.

Re:Nový OS
« Odpověď #59 kdy: 08. 08. 2019, 09:57:32 »
No jistě. Protože AI je magie a magie zvládne úplně všechno. ::)

Já tohle vlákno bral vážně, ale tohle už je trolling, viď?

No nic, chtěli jste něco revolučního, tak jsem vám to vymyslel, ale je to jako házení perel na stěnu a ještě s kecama....

Místo toho se tady plácáte v současných technologiích a vymýšlíte kola... tak gud lak...

viz https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13731

Já bych si to strašně přál aby to někdo tady chtěl. Vypadá to zatím že se to tu nikomu nelíbí.

Chtěl _konkrétně_ co? PajaH tady vzletně vylíčil jakousi blíže nespecifikovanou zázračnou AI, která nějakým blíže nespecifikovaným způsobem vyřeší nějaké naše blíže nespecifikované problémy. Víš kolikrát já už podobné prázdné žvásty slyšel?

Jáchyme, hoď to do AI!