Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka

Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #45 kdy: 05. 08. 2019, 22:37:04 »
...
Bohužel, v běžných verzích Windows nezabráníte ...
Co se týče Vašich poznámek na adresu Microsoftu, tak v nich jste zcela mimo.

Laeli?


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #46 kdy: 05. 08. 2019, 23:52:48 »
[...] Čili jestli to správně chápu, pořád kroužíme kolem problému, jak nechat widle nabootovat, ale zakázat jim šmatat na bootovací sekvenci. Chtělo by to nějaké jemnější (nenulové) řízení oprávnění pro různé OS :-) uvnitř UEFI firmwaru. [...]
"Miroslav Šilhavý" poznamenal ze s SecureBoot by Windows NEmeli co menit BootOrder, protoze Widnows nepouzivam tak z praxe nevim a nevim zda tazatel ma ten problem i s SecureBoot, kazdopadne mi prijde divne ze by Windows nedokazali pres svuj userspace zmenit BootOrder s SecureBoot, kdyz v GNU/Linuxu to lze menit pres efibootmgr bez problemu :-) takze asi take to nebude resenim...

BTW: nekdo psal navrh resit pusteni recovery systemu pres BCD nabidku, tak ale vidim problem ze nepujde v pripade ze by byla narusena BCD/BootMgr cast Windows, napr.

Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #47 kdy: 06. 08. 2019, 07:21:12 »
BTW: nekdo psal navrh resit pusteni recovery systemu pres BCD nabidku, tak ale vidim problem ze nepujde v pripade ze by byla narusena BCD/BootMgr cast Windows, napr.

Přesně tak, rozdrbané BCD vznikne třeba když naklonujete moderní windowsy starším Ghostem, postup ruční nápravy (bcdedit z WinPE) není složitý, přesto už to znamená ruční zásah, čemuž se OP chce vyhnout.
Cokoli zavěšeného do BCD je principielně z té kategorie "startuju nějak z disku" a "jsem ohrožen opravnými mechanismy Windows". Když si windows všimnou "no co je to tady za hnusnou máničku!" nebo "potřebujeme drobnou úpravu v BCD, tak radši flushneme stávající konfiguraci a nasypeme tam celou znova správně tak jak má být" a nebo prostě "zíív, přišel čas reinstalovat zgruntu do čistého stavu v rámci aktualizace" tak je custom boot option v BCD věcí minulosti. V kontextu problému, na který se ptal OP, toto není 100% řešení.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #48 kdy: 06. 08. 2019, 09:38:27 »
"Miroslav Šilhavý" poznamenal ze s SecureBoot by Windows NEmeli co menit BootOrder, protoze Widnows nepouzivam tak z praxe nevim a nevim zda tazatel ma ten problem i s SecureBoot, kazdopadne mi prijde divne ze by Windows nedokazali pres svuj userspace zmenit BootOrder s SecureBoot, kdyz v GNU/Linuxu to lze menit pres efibootmgr bez problemu :-) takze asi take to nebude resenim...


tohle si taky myslim
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #49 kdy: 06. 08. 2019, 19:11:46 »
nevim zda tahle zmena prezije i windows update bootmgr, ale tady nekdo radi zmenit ve win bcd bootmgfw.efi na grubx64.efi:
https://askubuntu.com/questions/838780/windows-10-changes-uefi-boot-order-every-time/869099#869099


SPECZ

Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #50 kdy: 06. 08. 2019, 19:45:17 »
Uznávám že by to bylo poněkud nesystémové, ale co prostě obětovat jeden USB port a do něj read-only flash, vynutit bootování z ní, a na ní mít něco co se postará o zavedení správného OS bez ohledu na to co win provedou ?

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #51 kdy: 07. 08. 2019, 07:07:37 »
nevim zda tahle zmena prezije i windows update bootmgr, ale tady nekdo radi zmenit ve win bcd bootmgfw.efi na grubx64.efi:
https://askubuntu.com/questions/838780/windows-10-changes-uefi-boot-order-every-time/869099#869099

koukal jsem na to, ten bcdedit me uz napadl, ale jeste jsem ho nezkousel. Nicmene zajimava mi prijde ta moznost s tim, jak si tam typek zahesluje bios, to urcite zkusim. Diky ;)


Uznávám že by to bylo poněkud nesystémové, ale co prostě obětovat jeden USB port a do něj read-only flash, vynutit bootování z ní, a na ní mít něco co se postará o zavedení správného OS bez ohledu na to co win provedou ?

V mym pripade je to blbost, jedna se o zdravotnicke stroje, ktere se prodavaji do sveta, ale taky napad, dik ;)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #52 kdy: 07. 08. 2019, 10:00:19 »
A ked zaheslujes setup uefi aj tak sa windows do toho sere a dokaze to zmenit? Skusil si to?

Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #53 kdy: 07. 08. 2019, 13:16:36 »
Ještě mě napadá, jestli by téma nestálo za dotaz na nějakém modderském fóru, nejspíš https://www.win-raid.com/ . V tom případě se bavit o konkrétní značce a modelu stroje, a o značce BIOSu, pokud lze zjistit (AMI / Phoenix, nebo co). Třeba by někdo z tamních černokněžníků něco poradil.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #54 kdy: 07. 08. 2019, 15:33:40 »
No, nejaky informace jsem predal kolegovi, ktery se stara o post-deploy nastaveni systemu a tvrdil, ze to udajne opravil tim BCDedit-em, tak uvidime, snad se to tim fakt vyresi :X

Diky vsem za pripominky a nazory, kdyztak dam nekdy pozdeji vedet, jak to vypada
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript