Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« kdy: 01. 08. 2019, 07:14:32 »
Mám tu docela problém s nejdebilnějším produktem ve vesmíru.

Mám na jednoum disku (režim GPT, bootování dle EFI) nainstalovaný Debian a Windows. V Grubu u Debianu je samozřejmě reference na Windows, ale nevím proč, po čase se stane to, že se grub při bootu vůbec neobjeví a začnou startovat přímo Windows. To se mi docela DOST nehodí.

Samozřejmě jsem v debianu udělal přes efibootmgr různý ty věci typu "Nahodit debian jako primární bootovací entry" nebo "úplně smazat z EFI referenci na Windows Boot Manager", ale po čase si to asi Widle samy nastaví podle sebe.

Nevíte někdo, jestli něco dělám blbě nebo jestli to takhle funguje normálně? Díky
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #1 kdy: 02. 08. 2019, 13:25:08 »
Tipy: Pokud máte starý dobrý desktop. Doporučuji druhý disk pro Win a ten mít v kvalitním šuplíku a vypínat ho.  A spouštět Win je přes F11 či jinou klávesu při startu PC. Či zkuse třeba Manjaro ten nastaví grub tak že si pamatuje poslední vámi zadanou volbu.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #2 kdy: 02. 08. 2019, 14:09:11 »
Některé UEFI při různých problémech nacpou výchozí start Windows pokud ho najdou na disku (ostatní OS neumějí), aby zajistily start PC. Problémem může být třeba špatná baterie na desce. Některé implementace UEFI totiž ukládají tyto věci do CMOS paměti, která je napájena touto baterií. Zažil jsem i desku, kterou stačilo 5× před startem zresetovat, UEFI si to vyložilo jako nemožnost nastartovat s nastavenými hodnotami a přenastavilo start pouze na Windows.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #3 kdy: 02. 08. 2019, 14:17:03 »
Pokud vím, tak v NVRAM by to měla mít každá deska. Přišel jsem na to, že i když Windows Boot Manager natvrdo smažu a najedu Windows, tak se tam doplní, takže si myslím, že Widle si to tam nějak hlídaj samy a když ty svině nejsou první, tak se tam naserou.

Jde o to, že dělám nástroj, kterým na stroje deployujeme Windows a před odesláním zákazníkovi se dělá image Windowsu na skrytou (linuxovou) partition. V případě, že se u zákazníka nějakým způsobem (aktualizace mrkvoshitu) rozjebou widle, v grubu se vybere windows restore a náš nástroj je zase obnoví do továrního nastavení. Jenže k tomu by bylo dobrý, aby tam ten grub byl vždycky, žejo...

Fakt jebat celý mikrosráče
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #4 kdy: 02. 08. 2019, 15:18:50 »
...
Nevíte někdo, jestli něco dělám blbě nebo jestli to takhle funguje normálně? Díky
Imho je to uz normalne fungovanie po poslednych velkych updatoch windowsu...

ja som mal dlhsiu dobu dualboot windows 10 s debianom a nebol zasadny problem (s bootovanim), neskor som sa vratil ku windows 7 a potom som skusil najnovsiu instalacku windows 10 so vsetkymi updatmi... co sa dialo potom je na dlhsi roman, v skratke zacal sa windows 10 vsemozne strkat do bootovania, do debianu sa dalo dostat iba skrz live a opravu grubu... vyvrcholilo to tym, ze nejaky vypeceny update odstrelil vsetky particie linuxu (mal som okrem debianu toho viacej), a aby sa nepovedalo pre istotu zmazal aj disk vyhradeny pre windows programy (nebolo tam nic dolezite len hry, savy, configy emulatorov a pod. cca 500GiB), ceresnicka je to, ze zmazal vsetky konfiguracie vo windowse od ikoniek az po nainstalovane programy... (prosto vybielil mi to tam... :D) odvtedy mam dva disky a bootujem cez prvy s debianom, a windows je na neaktivnom druhom disku, pricom vsetky hry a pod. veci mam na externom... vraj uz to maju poriesene a toto uz windows neurobi, ale clovek nikdy nevie kedy mu to drbne v palici...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.


Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #5 kdy: 02. 08. 2019, 19:44:15 »
Některé UEFI při různých problémech nacpou výchozí start Windows pokud ho najdou na disku (ostatní OS neumějí), aby zajistily start PC. Problémem může být třeba špatná baterie na desce. Některé implementace UEFI totiž ukládají tyto věci do CMOS paměti, která je napájena touto baterií. Zažil jsem i desku, kterou stačilo 5× před startem zresetovat, UEFI si to vyložilo jako nemožnost nastartovat s nastavenými hodnotami a přenastavilo start pouze na Windows.
Mne sa stalo aj to, že UEFI sa zasrali štartom na tú paródiu na OS, i keď na disku nebola žiadna partícia s wydlami. Vyriešil som to svojsky, UEFI je spokojné, pretože si myslí že štartuje wydlu, takže je v kľude, v skutočnosti nabehne GRUB, s čím som zas spokojný ja a aj užívateľ toho netbooku. Funguje to k všestrannej spokojnosti už vyše 2 roky.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #6 kdy: 02. 08. 2019, 20:34:41 »
Pokud vím, tak v NVRAM by to měla mít každá deska.

Zrovna mám po pravici PC, kde se to po vytažení baterie komplet smaže. Když máte na disku jen Linux, musíte obnovit komplet zavaděč. Když jsou tam i Wokna, tak si to při prvním startu PC po smazání obnoví na Windows a normálně na nich nastartuje. Linux má smůlu.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #7 kdy: 02. 08. 2019, 20:46:10 »
[...] Či zkuse třeba Manjaro ten nastaví grub tak že si pamatuje poslední vámi zadanou volbu.
to by mu nepomohlo, kdyz by Win (tak jak se mu to stalo) zmenili BootOrder ze by Grub nebyl prvni.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #8 kdy: 02. 08. 2019, 20:50:46 »
[...] se dělá image Windowsu na skrytou (linuxovou) partition. V případě, že se u zákazníka nějakým způsobem (aktualizace mrkvoshitu) rozjebou widle, v grubu se vybere windows restore a náš nástroj je zase obnoví do továrního nastavení. [...]
nejsem si jistej zda to nebyl pripad jeste LegacyBIOSu a/nebo jen nekterejch vyrobcu, ale recovery byl skrytej oddil se specialnim priznakem podle ktereho system poznal pri stlaceni konkretni hotkey pri startu (nezavisle na OS nebo zavadeci) ze je tam recovery a nastartoval ho, bohuzel nemam po ruce zadnej stroj s original/vendor recovery abych ten oddil/priznak zkouknul...

edit: btw: ten image delas pomoci wimlib-imagex v pripravenem mini GNU/Linuxu? nebo Clonezilla? nebo WinPE+(ofiko)imagex/dism?
« Poslední změna: 02. 08. 2019, 20:52:30 od k3dAR »

Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #9 kdy: 02. 08. 2019, 22:52:26 »
Riesil si to s MS podporou?

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #10 kdy: 02. 08. 2019, 23:01:43 »
nejsem si jistej zda to nebyl pripad jeste LegacyBIOSu a/nebo jen nekterejch vyrobcu, ale recovery byl skrytej oddil se specialnim priznakem podle ktereho system poznal pri stlaceni konkretni hotkey pri startu (nezavisle na OS nebo zavadeci) ze je tam recovery a nastartoval ho, bohuzel nemam po ruce zadnej stroj s original/vendor recovery abych ten oddil/priznak zkouknul...

Pro MBR by to měla být ID partice 0x27 - Hidden NTFS WinRE a pro GPT je to partice GUID DE94BBA4-06D1-4D40-A16A-BFD50179D6AC - Windows recovery environment. Pak ještě některé značkové kompy mají svoje, ale to bych sem nepletl.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #11 kdy: 02. 08. 2019, 23:02:08 »
Riesil si to s MS podporou?

Pokus o vtip? Nebo provokace? :D

Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #12 kdy: 03. 08. 2019, 11:56:25 »
Mně se to vždy dělo po nějaké úchvatné aktualizaci toho geniálního operačního systému. Jenže odstřelit WU taky není řešení...  ::)

Riesil si to s MS podporou?

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #13 kdy: 05. 08. 2019, 07:38:21 »
Neco jsem na netu cetl a lidi si toho taky vsimli. Takze to asi bude tak, ze si to fakt ty widle hlidaj :/ Zkusim pak jeste nejaky to BCD nastaveni primo z Windows, ale prijde mi to jako prasarna :/

Jinak na image windowsu, jak se nekdo ptal, pouzivame partimage.


Zrovna mám po pravici PC, ....

Tak to je taky super. :/ Diky za rady a zkusenosti ;)

One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Windows se cpou do EFI jako první bootovací položka
« Odpověď #14 kdy: 05. 08. 2019, 07:48:29 »
Jde o to, že dělám nástroj, kterým na stroje deployujeme Windows a před odesláním zákazníkovi se dělá image Windowsu na skrytou (linuxovou) partition. V případě, že se u zákazníka nějakým způsobem (aktualizace mrkvoshitu) rozjebou widle, v grubu se vybere windows restore a náš nástroj je zase obnoví do továrního nastavení. Jenže k tomu by bylo dobrý, aby tam ten grub byl vždycky, žejo...

Fakt jebat celý mikrosráče

Tohle spíš vypadá, že jste vyrobili nástroj, aniž byste si přečetli specifikace a doufali jste, že co funguje jednou, bude fungovat i dál.

Na restore windows do výchozího (přednastaveného) stavu jsou přímo nástroje od Microsoftu. Zde nějaký hlupáček znovuvynalézal kolo a teď se diví, že to drncá.