Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail


e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #16 kdy: 01. 08. 2019, 21:37:04 »
rozumny krok vyhodit/zbavit sa tabletov a smarfaunov (aj ked jeden by sa mi zisiel na kuchynske radio). v kazdom pripade tvoje poziadavky budu uricte splnene linuxovym laptopom. co sa tyka RAM tak v sucasnosti = 2019 by som bral 4GB ako minimum pokial planujes pouzivat prehliadace svetovej siete.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #17 kdy: 01. 08. 2019, 23:14:14 »
[...] inuxovym laptopom. co sa tyka RAM tak v sucasnosti = 2019 by som bral 4GB ako minimum pokial planujes pouzivat prehliadace svetovej siete.
pro pouzivani prohlizecu internetu (osobne Vivaldi) vidim jako rozumne minimum 2GB na vyse uvedene Yoga 300-11IBY... vcetne k tomu otevrenych par terminalu, remmina-vnc, prehravac hudby...

ono i s 512MB RAM (Toshiba AC100) pustim Chromium(+uBlockOrigin+PrivacyBadger) a otevru (bez swapovani) 10 listu

samozrejme jsou taci co lezou na praso a/nebo app weby ktere sezerou nasobky RAM...  :-)

Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #18 kdy: 02. 08. 2019, 14:35:44 »
Tak mne dosla ta pomalsia verzia a fakt s tym win10 [...] teraz uz len nahodit linux a bude to v pohode... (dufam)
s N3050? a s 2 nebo 4GB RAM? budes tam davat Debian10+Xfce?

s N3050 a 2GB ram - bieda, ale ked je to zadarmo... :D Co sa tyka OS zatial neviem, skusil som live xubuntu 18.04 a starsie Lubuntu 16.04 a som prekvapeny ako to zariadenie ozilo...  aj z pomaleho stareho usb flash disku to ide sviznejsie ako nainastalovne windows 10... v podstate to splnuje podmienky v pohode a s rezervou... akurat youtube videa idu s odretymi usami(na xubuntu), ale to som ani neplanoval na tom pustat, takze pohoda... funguje vsetko okrem preklapania obrazu, co je pre mna plus, kedze to nemam rad... kupodivu funguju aj dotyky a subjektivne mi pridu presnejsie pod linuxom, ako pod windowsami od vyrobcu... debian z live usb nenabehol tak uvidim, ci sa zadari po nainstalovani... zatial mi to lubuntu pride asi najlepsie(po starte zabera v pamati 250MiB)... klavesnica je v pohode, celkovo zatial spokojnost...

Inak este taka otazka: da sa to nabijat cez usb kabel? ci musim pouzit prilozenu nabijacku?

Mozno by stalo za zmienku aj GPD P2 Max

pekne, ale ta cenovka  :o

co sa tyka RAM tak v sucasnosti = 2019 by som bral 4GB ako minimum pokial planujes pouzivat prehliadace svetovej siete.

tak na prehladanie stranok to beriem ako nudzovku, takze to bude v pohode aj s 2GiB
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #19 kdy: 02. 08. 2019, 21:22:30 »
[...] Co sa tyka OS zatial neviem, skusil som live xubuntu 18.04 a starsie Lubuntu 16.04 a som prekvapeny ako to zariadenie ozilo...  [...] funguje vsetko okrem preklapania obrazu [...] zatial mi to lubuntu pride asi najlepsie(po starte zabera v pamati 250MiB) [...]

Inak este taka otazka: da sa to nabijat cez usb kabel? ci musim pouzit prilozenu nabijacku?
ja mam na eMMC Xubuntu 18.04-64bit a spokojenost, kolik zabere po startu overim az u nej budu

preklapeni mi nevadi, ale je skoda ze ten gyroskop se mi nepodarilo zprovoznit (dohledal sem chip i moznej ovladac, ale nechytal se) kvuli tomu aby kdyz by klavesnice byla dolu nebo vzhuru nohama aby se ignorovali stisky a slo to pouzit jako tablet :)

pres USB kabel to nenabijes, i kdyz ma napajeci konektor venkovni rozmer podobnej, vyzaduje nabijecku :)

EDIT: jeste drobnost pokud bys aktivoval SecureBoot, tak kvuli umelemu omezeni (udajne v ramci bezpecnosti(protoze nelze overit resume image(coz je ale jedno kdyz se overuje zavadec/jadro/initramfs totozne jako cistej start) ale spis slo o "nedopatreni/nepochopeni" ktere proslo) v jadru, 4.18(HWE1) i 5.0(HWE2), ale funguje to jiz s 5.2.5 ktere sem nahodil z UbuntuMainline (wiki), bez aktivniho SecureBoot funguje hibernace s distribucnim 4.15/4.18/5.0 ...
« Poslední změna: 02. 08. 2019, 21:28:06 od k3dAR »


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #20 kdy: 03. 08. 2019, 03:32:45 »
[...] lubuntu [...] (po starte zabera v pamati 250MiB) [...]
takze UEFI/SecureBoot(PouzeVlastniKlice)/sicherboot/LUKS/LVM/Linux 5.2.5/Xubuntu 18.04.2 64bit +ClipMan+XCape+Touchegg-(bez)"system-config-printer-applet"
po startu zabrana RAM 358MB