Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom

Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« kdy: 21. 07. 2019, 17:09:45 »
Zdravim,

uvazujem, ze by som vyhodil tablet s androidom (mozno aj smartfon), a nahradil ho netbook-om s linuxom (debian minimal). Pouzivate to niekto? Su s tym nejake zadrhele?

Na tabletoch mi vadi, ze su to take cele uzavrete zariadenie (softverovo), neda sa nic poriadne prisposobit, skoro vsetky aplikacie volaju domov,a spehuju... este aj blba aplikacia na pisanie poznamok chce pristup ku gps, zozname hovorov, a pristup ku datam, a bohvie co vsetko este... proste nechce sa mi s tym babrat a pouzivat nejaky root-kit alebo alternativne obchody... o dementnych updatoch ani nehovorim... dalsia vec co mi velmi vadi je softverova klavesnica, skusal som aj nejake alternativne ale ked potrebujem narychlo nieco pisat, tak vzdy ma z toho ide slak trafit...  a ked uz na to nejde nainstalovat novsiu verziu androidu tak je to zariadenie prakticky na vyhodenie (aj ked je stale v dobrom fyzickom stave) - mam este 2 ks starych nepodporovanych tabletov...

Tak som rozmyslal, ze taky maly netbook s linuxom by mi mal hadam stacit... co vlastne potrebujem:
- pisanie poznamok (to je asi najdolezitejsie)
- tvorba myslienkovych map, todo-listov a pod. (v terene)
- prezeranie dokumentacie (pdf, txt)
- prezeranie schem (jpeg)
- pripajanie na servery (SSH)
- spustanie roznych skriptov, zariadeni a pod., co mam po dome

- obcasne pozeranie videii (serialy, filmy)
- obcasne citanie knih (i ked asi to nebude moc pohodlne, asi skor nudzovka)
- obcasne hranie starych hier (cez emulatory snes, dosbox a pod vykopavky)

- nudzovo web (vacsinou navody, wiki, nejake fora a pod.)
- nudzovo facebook na komunikaciu (messenger)

Nech premyslam ako premyslam, prijde mi, ze to by tie plecky snad mali zvladnut aj s 2GB ram... 2-3 hodiny na baterky to snad da... Co sa tyka linuxu ocakaval by som, ze wifi, zvuk, video, pojde same od seba po nainstalovani... bluetooth, citacka kariet a dalsie problemove veci, co na tom moc nechodia mi netreba... dal by som si na to debian s vlastnym configom (openbox + tint2)... synchronizaciu a dalsie veci by som si vyriesil svojpomocne cez scripty... ak by sa mi to osvedcilo asi by som vyhodil aj smartfon a presiel na dumb-phone + netbook...

Pouziva to takto niekto? Ake s tym mate skusenosti? Kde mozem ocakvat problemy? Aky model pouzivate?
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.


Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #1 kdy: 21. 07. 2019, 19:58:10 »
Ja používam Ubuntu 18.04. a jde mi všetko, na Linuxe si zahrám klidne i Total Wary, League of Legends, StarCraft II a i tucet iných hier ide na ňom v pohode (viď https://lutris.net/). Ostatné činnosti čo píšete zvládne absolútne každý systém, aj systém od číňana čo ho naprogramoval za týždeň. Tý čo tvrdia že Linux nieje skoro so žiadnym softwarom kompatibilný kecajú nezmysli.
« Poslední změna: 21. 07. 2019, 20:03:14 od Gabriel Mlocik »

Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #2 kdy: 21. 07. 2019, 20:27:38 »
Nuž, kamoš má jednu hračku, tuším nejaký Vision s 10,2'' dotykovou obrazovkou, ide na ňom Gentoo amd64 a je v pohode. Občas mu ho updatujem na diaľku, kamoš vytočí reverzný tunel na môj server (má ikonu na ploche ktorá spustí skript) a pripojí externý disk, kde má /usr/src, /var/tmp/portage, /usr/portage a /mnt/distfiles. Ide celkom fajn, vrátane dotyku, akurát ho občas "zabije" webovými stránkami, pretože má iba 2GB RAM.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #3 kdy: 21. 07. 2019, 20:59:41 »
mam netbook Lenovo Yoga 300-11IBY (verze s CPU N2840, 32GB eMMC, 2GB RAM, touchscreen) a nejakou dobu sem ho pouzival na obcasne psani, internet, ssh+vnc, filmy... naprosto v pohode, Xubuntu LTS 18.04, a HW chodi vse out-of-box, z vyjimkou ze neni(nebyl?) ovladac na gyroskop, takze pri otoceni klavesnice o 360° se nedeaktivuje klavesnice, plus se neotaci automaticky obraz na LCD kdyz das na vejsku...

btw: pokud bys nahodou kupoval ten samej/jetej, tak verze s eMMC bez HDD NEMA v sobe (specialni)kabel pro pozdejsi pripojeni SATA SSD/HDD, ale lze na ebay dokoupit... (pro HDD pak asi i drzak, pro SSD(=nehejbaci/lehci) by nebyl treba)

protoze sem zvyklej na Thinkpad <=T420/X220 klavesnici tak na tehle se mi psalo hrozne, ale pokud sez zvyklej na chickletove, tak by asi nebyl problem... v porovnani s Lenovo Flex 15 je klavesnice skoro stejna...

Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #4 kdy: 22. 07. 2019, 14:03:10 »
tak to som necakal, ze je to tak v pohode... myslel som, ze netbook rozchodit bude trosku opruz... super, ta yoga vyzera dobre, klavesnicu u tohto neriesim - cokolvek hardverove je lepsie ako dotykova klavesnica (z mojho pohladu), este by ma zaujimala vydrz, ci to da tie 2-3 hodiny?
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2019, 23:27:36 »
[...] super, ta yoga vyzera dobre [...] este by ma zaujimala vydrz, ci to da tie 2-3 hodiny?
da to 5-10h ;-) je to male/lehke/tiche(neni vetrak)
nevyhoda je, ze to nema IPS, ale TN LCD, takze horsi pozorovaci uhly/barvy...

jinak nastupce co se ted prodava je koukam Yoga 330, ma to uz 4GB RAM, CPU 4100 nebo 5000 a 32 nebo 64GB eMMC, LCD je staje jen TN a jen HDReady (1366x768)...

btw: tu svoji Yoga300 sem vytahl ze supllete a aktualizoval z 18.04.1 na 18.04.2-HWE, prestalo chodit dotknuti na touchpad jako leva mys, 2 prsty jako prava a 3 jako prostredni, a zhorsila se citlivost, kdyz nahodim USBLive 18.04.2(=HWE) tak to v nem chodi ok, nevim zda mam neco pozustatkoveho z upgradu z 16.04=>18.04 pred casem, nebo zda je to zalezitost aktualizovanuch xorg-input(-libinput?) balicku, vyreseno doinstalovanim baliku xserver-xorg-input-synaptics-hwe-18.04 kterej z nejakeho duvodu (asi ta "moderni" nahrada libinput) neni zavislost metabaliku xserver-xorg-input-all-hwe-18.04

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #6 kdy: 22. 07. 2019, 23:47:05 »
na te 330 (btw: jeste sem si vsiml ze narozdil od 300 NEma LAN) by Ubuntu 18.04 melo chodit (nekdo ta sice pise ze mu neco nejde, ale jinej ze jde vse, i to otaceni obrazu na lcd (i kdyz to pise ze trva 1-2s)...

nebo zkus tu 300 na ebay, ted tam vidim RAM 2GB/ eMMC 32GB verzi za 3500Kc vcetne postovneho z UK, pripadne RAM 4GB/HDD(=ten kabel+drzak, nevim zda to ma i to eMMC 32Gb nebo ne) za 5500

Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #7 kdy: 24. 07. 2019, 19:46:59 »
Tak ja som si zatial dohodol pozicanie tej 300-ky (a pripadne odkupenie), tak uvidime v praxi ako to pojde az to pride domov... ale je to macka vo vreci, netusim aka verzia dojde a v akom stave... snad to pojde aspon nastartovat... A od vyrobcu si tam v tvojej verzii mal aky OS? Windows 8? Lebo toto co mi ma prist ma vraj Windows 10... sa mi nechce verit, ze to da... :D Inak ta vydrz je dost prekvapujuca, myslel som, ze to da max. 3h, ked sa na tom nic poriadneho nerobi... 
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #8 kdy: 24. 07. 2019, 20:21:32 »
ja to mel s W8 (nebo W8.1?), W10 to dat asi muze, nezkousel sem, W8 sli hned ven ;-)

uvidis co prijde, muzes byt + ze bude 4GB RAM, nebo -ze bude s CPU N3050 kterej je o neco pomalejsi nez mam N2840, pripadne jak sem psal nevim zda verze dodavane s HDD maji na desce eMMC nebo ne :-)

jak sem to ted vytahl, tak sem delal aktualizaci systemu, testoval sem na tom sicherboot (podepsanej zavadec+jadro+initrd vlasnim klicem a zrusene vychozi klice v biosu, takze nenastartuje nic jineho) s hromadou restartu, v nabehlem porad zaple LCD a pustenej Vivaldi(+uBlockOrigin+PrivacyBadger+HTTPSEverywhere) prohlizec v nem 5-15 listu a neustale neco hledal, otviral, zaviral, instaloval pro zajimavost virt-manager, pusteno par terminalu a obcas VNC(Remmina), neustale na Wifi s tim ze pulka casu na horsim prijmu... vydrz z 100%->5% byla ~8hodin ;-)

EDIT: + mam komplet(vcetne /boot) sifrovane to eMMC pres LUKS
« Poslední změna: 24. 07. 2019, 20:23:21 od k3dAR »

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #9 kdy: 24. 07. 2019, 20:37:24 »
Mobil mám na volání a focení (okamžiků), tablet mám na hraní a příležitostně čtení na webu, netbook mám, když potřebuju něco udělat.

Více k netbooku:
T
  • oshiba AC-100 (ARM CPU) s Arch linuxem (dostat ho tam a zprovoznit byl fakt celkem porod! - bohužel si z toho už moc nepamatuju, tak nemůžu moc radit... chci to někdy absolvovat znovu a sepsat nějakej návod)
  • Vzhledem k výbavě (16GB "SSD", 512MB RAM, 2x 1GHz ARM) nejde používat jako normální počítač. Tj. nenašel jsem prohlížeč, který by fungoval (spolehlivě), většina jich buď rovnou nejde nebo píše, že stránku nelze zobrazit (málo paměti? špatně zkompilováno? netuším), já osobně to tedy používám v podstatě jen pro SSH přístup, protože to má rozumnou klávesnici, je to malý a nic to neváží... A jde na tom hrát Baldurs Gate, Jagged Alliance 2 a OpenTTD...

Pro mě osobně by měl smysl dnešní "netbook", pokud něco takového v pravém slova smyslu stále existuje. Není nad to, když člověk má v ruce ergonomický nástroj na vzdálenou správu (což tablet ani mobil pro mě nejsou).

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #10 kdy: 24. 07. 2019, 20:43:29 »
Toshiba AC-100 (ARM CPU) s Arch linuxem [...] 16GB "SSD", 512MB RAM, 2x 1GHz ARM [...] nenašel jsem prohlížeč, který by fungoval [...]
AC100 mam take, verzi s 32GB eMMC, take 512MB RAM, bez 3G Modemu (resp. mam 2 ta druha je bez LCD, s 16GB RAM a 3G modemem, ale bohuzel nejde prendat samostatne :-), mam na tom Xubuntu 18.04(vyhozene nepotrebne sluzby pri startu) a prohlizec Chromium(+uBlockOrigin+PrivacyBadger), a kdyz to testoval tak otevru ~10 listu (Google, root.cz, abclinuxu a nahodile z google vysledku) a jeste to neswapuje, stranky to zobrazuje v pohode :)

Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #11 kdy: 25. 07. 2019, 10:18:42 »
Pro tyhle účely používám Chromebook – je to bezúdržbové zařízení, které dostává nejnovější upgrady ještě víc než 5 let (!) po datu výroby. Teď navíc s podporou aplikací pro Android a linuxových kontejnerů (LXD) se to dá používat i na mnohem víc, než jen brouzdání po webu a SSH. Můžete tam třeba spustit Firefox  ;D

Samozřejmě, pokud máte problém s Google, není to zařízení pro vás. Já jsem nedávno pořídil starší ASUS Chromebook Flip C101PA za cca. 3000 Kč a jsem velmi spokojen.

Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #12 kdy: 30. 07. 2019, 11:37:53 »
ja to mel s W8 (nebo W8.1?), W10 to dat asi muze, nezkousel sem, W8 sli hned ven ;-)
uvidis co prijde, muzes byt + ze bude 4GB RAM, nebo -ze bude s CPU N3050 kterej je o neco pomalejsi nez mam N2840, pripadne jak sem psal nevim zda verze dodavane s HDD maji na desce eMMC nebo ne :-)

Tak mne dosla ta pomalsia verzia a fakt s tym win10...  ;D chvilu to skusam ale je to ukrutne pomale... ako nieje to uplny lag-fest, ako nudzovka sa to da, ale neviem si to s widlami predstavit na kazdodenne pouzivanie... to musel byt normalne sadista kto toto vymyslel... a masochista kto toto bezne pouziva... navyse ta pekna schizofrenia ked sa to prepne do tablet modu, to je fakt ...  ::) inac hardverovo to vyzera byt ok, bez znamok pouzitia, este su tam original nalepky, slecna co mi to poslala tvrdila, ze to pouzivala iba ako citacku na usb kluc a na ostatne ma mobil... tak snad to este nieco vydrzi... teraz uz len nahodit linux a bude to v pohode... (dufam)
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« Odpověď #13 kdy: 30. 07. 2019, 22:21:58 »
Tak mne dosla ta pomalsia verzia a fakt s tym win10 [...] teraz uz len nahodit linux a bude to v pohode... (dufam)
s N3050? a s 2 nebo 4GB RAM? budes tam davat Debian10+Xfce?