Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #15 kdy: 21. 07. 2019, 10:03:46 »

... a stabilizovaný zdroj za symbolickou částku,

Děkuji.

Nevím, ale student elektroniky by si snad mohl stabilizovany zdroj i vyrobit, ne? Co treba neco s LM317/LM337


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #16 kdy: 21. 07. 2019, 11:46:22 »
Ja osobne, pokud bych chtel hodne usetrit a nejak zacit bych si koupil na eBayi nejaky DC-DC menci a ktomu jednoduchy PSU + takove ty male volt a amper-metry co tam prodavaji asi za dolar. Z toho se i bez dalsiho udela pekny stabilizovany zdroj pro vellmi jednoduche pouziti.

Sehnat funkcni ultra-levny osciloskop je myslim nemozne. Jako zacatecnich bych se urcite vyhnul ruznym elektronkovym a Teslam (clovek nebude ani tak resit "proc to nemeri", zejmena kdyz nevi co ma jako zacatecnik namerit) a urcite sel do digitalniho. Z digi tu jsou utlralevne moznosti typu "mikrofonni osciloskop" na Androidu, pripadne takove ty levne hracky s 2.8" LCD s STM32 z eBaye/Ali (nefunguje to dobre ani v ramci moznosti ktere poskytuje hardware, ale za ty prachy...).

Pak zacinaji ruzne osciloskopy cinskych vyrobcu, ktere uz nejak funguji, ale maji vetsinou obrovske mnozstvi chyb a meri "svym zpusobem". U nich jsou casto technicke parametry (typicky samplefreq) zcela lzive. Tvrdi to treba 200 MHz a uvnitr jsou nejake levne ADC na desetinove frekvenci.

Pak tu jsou lowcost krabice zapadnich firem, ktere funguji podle toho co je deklarovano.


Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #18 kdy: 22. 07. 2019, 13:17:37 »
Ještě doporučuji ke zvážení:
https://www.bitscope.com/product/BS05/
je to za pár korun, umí to i ten požadovaný generátor. Ovládání na displeji NB není nic moc, navíc občas bojuju se zemními smyčkami (pokud měřím na zařízení jež je připojené zároveň i k počítači - třeba arduinové moduly). Ale jako úvod do problému je to dobré. Navíc člověk získá představu a až narazí na limit, tak bude vědět co chce v budoucnu.
A jako napájecí zdroj používám 2ks:
https://www.aliexpress.com/item/32826956699.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dWn94OZ
zabudované v krabičce společně  se zdrojem 24V 60w co jsem koupil v elektru.

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #19 kdy: 23. 07. 2019, 19:39:46 »
Když studujete na VŠ elektroniku, zkoušel jste se poptat lidí ve škole? Zkuste zajít za učiteli techičtějíších předmětů a zjistit, jestli někdo neví o něčem, co se bude vyhazovat/odprodávat, nebo by bylo možné půjčit. Je to takový brokovnicový přístup, velmi pravděpodobně nepochodíte hned, ale trvejte alespoň na kontaktu na někoho dalšího, s každou iterací vaše šance roste.
Určitě víte, jak moc elektronika baví průměrného studenta, a většina učitelů, pokud projevíte zájem, vám bude chtít pomoct.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.


Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #20 kdy: 23. 07. 2019, 22:50:26 »
Ještě je tady jedna možnost: odpíchnout se od seznamu hardwaru podporovaného Sigrokem:

https://sigrok.org/wiki/Supported_hardware#Oscilloscopes

- USB osciloskop s PulseView je z mého amatérského pohledu slušně použitelný. (Budoucímu) profesionálovi by ale mohlo dost vadit, že neobsahuje takové to klasické osciloskopové realtime zobrazení s triggery atd. Na to je potřeba použít software od výrobce, který může být dost tristní... Pro Hanteky existuje ještě OSS OpenHantek, kvalitu neznám.

Osobně se mi podařilo na Ebayi sehnat za skoro až symbolickou tisícovku ten Sainsmart DDS120. Originální software není nic moc a hlavně je jenom pro Windows. Proto jsem ho dlouho nepoužíval, ale zrovna dneska jsem ho oprášil, zkusil znovu PulseView a šlape pěkně, od doby, kdy jsem ho zkoušel posledně, urazil kus cesty:





Disclaimer: posuzuju opravdu z pohledu amatéra, který se analogem samotným vůbec nezabývá, jenom se sem tam chce podívat na tvar nějakého signálu. Detaily typu přesnost měření, úroveň šumu apod. mě moc nezajímají a pro (budoucího) profíka by mohly být rozhodující, tak to berte s rezervou :)

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #21 kdy: 24. 07. 2019, 10:08:15 »
Ovládání na displeji NB není nic moc, navíc občas bojuju se zemními smyčkami

Právě NTB s funkční baterkou zemní smyčky spolehlivě vyřeší, narozdíl od stolního osciloskopu, který k tomu potřebuje oddělovací trafo. Ale 100W trafo postačující pro osciloskop stojí pár stovek.

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #22 kdy: 24. 07. 2019, 10:10:46 »
(Budoucímu) profesionálovi by ale mohlo dost vadit, že neobsahuje takové to klasické osciloskopové realtime zobrazení s triggery atd.

Trigger je ale docela zásadní funkcionalita osciloskopu, ledaže by se používal softwarový trigger nad uloženými daty.

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #23 kdy: 24. 07. 2019, 10:39:43 »
Trigger je ale docela zásadní funkcionalita osciloskopu, ledaže by se používal softwarový trigger nad uloženými daty.
No, trigger je zásadní u toho klasického osciloskopového displeje, který je úzký a pořád se přepisuje. U displeje toho "typu logický analyzér", který je nekonečný, to tak zásadní není, protože prostě nějakou dobu nahráváš a pak si nascrolluješ na to, co tě zajímá. Je to krok navíc, ale nijak zásadně tragický mi to nepřijde.

Pokud bych dělal něco speciálního, kde by to fakt problém byl, tak bych místo PulseView (GUI) použil sigrok-cli, data si uložil do nějakého CSVčka nebo něco a trigger si udělal sám asi tak deseti řádky Pythonu ;)

Verze PulseView 0.4.1 (kterou bohužel nemám, protože není v Bionicu a zatím se mi nechtělo kompilovat) má funkci na převod analogových dat na digitální, takže tam možná nějaký soft trigger bude, nevím.

Spíš co mi přijde jako větší problém, je, že budoucí profík by se měl naučit pracovat tím způsobem, jakým funguje klasický osciloskop - aby na něj pak v praxi nečučel jako puk :)

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #24 kdy: 24. 07. 2019, 11:04:52 »
V digitálním osciloskopu je trigger také softwarový, kdy se vypne/dokončí samplování tak, aby uložený vzorek měl trigger někde uprostřed. Pak si můžeš posouvat doprava i doleva (tedy čas dopředu i zpět) a zoomovat v délce interní paměti osciloskopu.

Samozřejmě, že to lze implementovat softwarově v PC, pokud přenosový kanál (USB) stihne přenášet celý stream (pro 20Msps by to neměl být žádný problém). Ale ovládací rozhraní osciloskopu je bez snadno ovládaného triggeru vážně prakticky nepoužitelné. Nicméně jsem přesvědčený, že i open source softwarové osciloskopy jej mají.

Jinak naučit se používat osciloskop není žádná velká věda, to zvládne každý technik i bez výuky ve škole. Stačí vědět, jak to funguje a ovládání je pak logické. Obzvláště u analogu, kde má každý čudlík svou funkci a u těch základních prvků na první pohled z popisků vidím, k čemu slouží. Digitály mají kvůli úspoře nákladů ovládací prvky schované v menu, často zařazené dost neprakticky.

Ale pro domácí použití samozřejmě stačí i USB osciloskop, bohatě. Používají to i profíci, mají rovnou vzorky v PC a mohou s nimi dále pracovat (např. kvalitní spektrální analýzu). Z digitálů lze po síti data také vytáhnout, ale už je to pracnější.

renti

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #25 kdy: 24. 07. 2019, 11:46:21 »
Děkuji moc všem za rady. Vážně přemýšlím o koupi USB přípravku Analog discovery 2, který mi byl také doporučován na zahraničních fórech. Stojí 180 dolarů s akademickou cenou pro studenty. Může fungovat jako osciloskop, generátor, logický analyzátor, spektrální analyzátor atd.

https://store.digilentinc.com/analog-discovery-2-100msps-usb-oscilloscope-logic-analyzer-and-variable-power-supply/

Avšak, připadá mi hloupé, že je potřeba si k němu dokupovat BNC adaptér pro zvýšení frekvenčního pásma a není rovnou vestavěný v tom přípravku. To je dalších 15 dolarů.

https://store.digilentinc.com/bnc-adapter-for-analog-discovery/

Jinak v přípravku je FPGA, takže to vidím jako velké plus a na domácí elektroniku to podle mě stačí. Software vypadá taky velmi dobře v porovnání s ostatními USB osciloskopy. Jen musím ještě vyřešit, kde to budu kupovat.

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #26 kdy: 24. 07. 2019, 11:49:51 »
Verze PulseView 0.4.1 (kterou bohužel nemám, protože není v Bionicu a zatím se mi nechtělo kompilovat) má funkci na převod analogových dat na digitální, takže tam možná nějaký soft trigger bude, nevím.
Ted jsem se na to jeste jednou kouknul a kompilovat neni potreba, staci stahnout jednu binarku, ktera se da rovnou spustit. Takze trigger tam neni, prevod na digital se dela az offline, z nahranych dat.

Samozřejmě, že to lze implementovat softwarově v PC, pokud přenosový kanál (USB) stihne přenášet celý stream (pro 20Msps by to neměl být žádný problém). Ale ovládací rozhraní osciloskopu je bez snadno ovládaného triggeru vážně prakticky nepoužitelné. Nicméně jsem přesvědčený, že i open source softwarové osciloskopy jej mají.
Jeste jednou: PulseView funguje tak, ze ti data nahrava do jednoho dlouheho "tracku", podobne jako audio editory. Takze pokud vis, ze k sekvenci, ktera te zajima, dojde jednou za sekundu, staci ti nahrat sekundu a pul a v te nahravce si na tu udalost nascrollovat. Cili jedine, co by ti ten trigger usetril, je to scrollovani, protoze bys tu sekvenci mel hned na zacatku nahravky. V nekterych usecasech to muze byt i vyhoda - pokud hledas nejakou sekvenci, ktera ma nejaky tvar - samotny jednoduchy trigger by ti nepomohl, musel bys mit nejake slozite "nasobne triggery" (ted si nevzpominam, jak se tomu spravne rika).

Jo, klasicke osciloskopove zobrazeni by bez triggeru bylo naprosto nepouzitelne, v tom "track view", co ma PulseView to tak ale imho neni. Neexistence triggeru ti jenom prida nutnost scrollovat a potencialne omezuje sirku pasma, ale to v dobe USB3 neni problem.

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #27 kdy: 24. 07. 2019, 11:56:02 »
Děkuji moc všem za rady. Vážně přemýšlím o koupi USB přípravku Analog discovery 2, který mi byl také doporučován na zahraničních fórech. Stojí 180 dolarů s akademickou cenou pro studenty. Může fungovat jako osciloskop, generátor, logický analyzátor, spektrální analyzátor atd.
Jo, to by mela byt dobra koupe, taky jsem na nej cetl chvalu. Za tu akademickou cenu se to celkem da, normalni cena mi prijde trochu premrstena.

Avšak, připadá mi hloupé, že je potřeba si k němu dokupovat BNC adaptér pro zvýšení frekvenčního pásma a není rovnou vestavěný v tom přípravku. To je dalších 15 dolarů.
Jo, to je hloupy. Hlavne proto, ze to bude na stole zavazet a bude to krehky. Taky nechapu, proc to do instrumentu za tuhle cenu nezabudovali :(

Jinak v přípravku je FPGA, takže to vidím jako velké plus
Proc? Co je vevnitr ti muze byt dost jedno, ne?

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #28 kdy: 24. 07. 2019, 12:03:46 »
Neexistence triggeru ti jenom prida nutnost scrollovat

Tomu samozřejmě rozumím. Ale pokaždé scrollovat na jev, který mě zajímá, je pro praktické použití silně nepoužitelné. Jednak má osciloskop výhodu v "průměrování" (u digitálu si samozřejmě můžeš zastavit samplování a zobrazit i poslední verzi - některé analogy to také uměly, ale stopa postupně zhasla), jednak např. koukáš na hranu, měníš nějaký parametr (např. nastavení pracovního bodu trimrem) a sleduješ, jak se mění. Nemůžeš po každém navzorkování ručně scrollovat na stejné místo, to bys nic neudělal. Ale trigger je normální součástí softwarových osciloskopů, scrollování není potřeba. Možná to pulseview neumí (netuším), pak je potřeba použít něco jiného. Rozhodně se u USB osciloskopu není třeba bát, že by neuměl trigger, to je úplný základ.

Re:Sháním funkční osciloskop a stabilizovaný zdroj
« Odpověď #29 kdy: 24. 07. 2019, 12:14:20 »
Ale pokaždé scrollovat na jev, který mě zajímá, je pro praktické použití silně nepoužitelné. [...] jednak např. koukáš na hranu, měníš nějaký parametr (např. nastavení pracovního bodu trimrem) a sleduješ, jak se mění. Nemůžeš po každém navzorkování ručně scrollovat na stejné místo, to bys nic neudělal.
Jo, mas pravdu, uvedomil jsem si to ted v mezicase taky. Pokud delas s analogem a potrebujes videt, jak se krivka meni, tak to potrebujes. Ja tohle nedelam, takze jsem si to neuvedomil a bral v uvahu jenom "single" trigger, ne "normal"... Uznavam omyl :)

Ale trigger je normální součástí softwarových osciloskopů, scrollování není potřeba. Možná to pulseview neumí (netuším), pak je potřeba použít něco jiného. Rozhodně se u USB osciloskopu není třeba bát, že by neuměl trigger, to je úplný základ.
Pulseview to nema, protoze vubec nema tenhle typ view, ma jenom ten "track" (coz povazuju za velkej nedostatek a dost se divim, ze to jeste nedodelali, zas tak tezky to neni, kdyz uz ten zaklad maji).

To klasicky osciloskopovy view maji softwary vyrobce, ale ty obcas stoji za prd no...

Treba pro ten muj Sainsmart: https://www.youtube.com/watch?v=JvKzhE39uWw - akoratze jenom Windows no :(