Jak se kompletně zbavit Google?

noob

Re:Jak se kompletne zbavit Google?
« Odpověď #15 kdy: 22. 07. 2019, 00:40:39 »
Nechci se poustet do detailu, ale pro pouceneho laika bych volil (2) s BB10 za nejake 3000CZK, v pripade komerce jeste s vyvedenim toku do IPsec brany a seriznuti bud proxinou nebo fw. Zavisi jak moc velky paranoik jste, ale tohle uz samo o sobe vyrazne zdrazi utok nebo smirovani.

BB10 je pořád slušně použitelná platforma, ale má minimálně dvě úskalí:
- pro vestavěný web browser neexistuje adblocker a žádnou použitelnou náhradu jsem nerozchodil
- pro android aplikace nelze nastavit žádná omezení (třeba přístup k GPS atd...), pro nativní aplikace samozřejmě ano, ale těch už je málo

IPSec bránu používám, ale aplikační firewall to nenahradí :(

P.S. největší šmírák je stejně mobilní operátor :)


JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #16 kdy: 22. 07. 2019, 07:03:49 »
Tak neostava mi nic ine, len uviest do pozornosti tento produkt https://puri.sm/products/librem-5/. Zatial nie je dostupny, ale vyzera to ako slubny projekt. Otazkou je, ako to bude s aplikaciami.
Tazatel ma dobru myslienku, nie kazdy sa potrebuje delit o kazdy svoj prd s googlom. To sa uz dnes deje je prehnane. A ludia, ktori si kupia este "domacich pomocnikov" v podobe robotickych vysavac, ci google home assistant, ci Alexa, tak ked vacsina ludi je hlupych, je tazke potom v mensine bojovat proti takym korporaciam, ked majorita im rada da aj to posledne. Velakrat nevedome.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #17 kdy: 23. 07. 2019, 17:25:06 »
Tak neostava mi nic ine, len uviest do pozornosti tento produkt https://puri.sm/products/librem-5/. [...]
ackoliv je tohle top moznost ktera zaroven je i hw zamerena na bezpecnost (minimum blobu, REAL-HW vypinace radio casti, mikrofonu a kamery) moznosti je vice, bud jinej OS na stavajici HW (pokud je podporovan):
https://itsfoss.com/open-source-alternatives-android/

nebo levnejsi/middle moznost k Librem5, opensource PinePhone za $150:
https://wiki.pine64.org/index.php/PinePhone
https://liliputing.com/2019/06/pinephone-149-linux-smartphone-could-support-ubuntu-sailfish-maemo-luneos-and-more.html


nicmene porad je tu moznost (ktere se tazatel brani) nahodit LineageOS, kde nejsou Google aplikace/sluzby (dokus si to zajemce SAM neprida v podobe nejake edice GApps), nahodit F-Droid a z nej pouzivat opensource(+ bez smiraku/reklam) aplikace...

Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #18 kdy: 24. 07. 2019, 11:26:06 »
Jen taková úvaha, možná špatná, ale stejně ji napíšu. Když se zbavím google, když se zbavím všeho. Pořád mám v ruce "device", to má MAC, to má IMEI, připojuju se přes wifi a přes ISP providera, přes mobilního operátora, a ti všichni o mě samozřejmě sbírají informace. Poloha. Data. Ano jasně, budu šifrovat. Pomůže to? Co telefonní hovory? Chci říct, že opravdu zbavit se všeho je potíž. Vlastně to nejde. A když se nemohu zbavit všeho, má smysl se zbavovat toho co opravdu používám, resp. využívám? Google žije z reklamy. Za to že mi ukazuje adekvátní a cílenou reklamu mi poskytuje úložiště pro fotky, dokumenty, emaily, mohu si u něj dělat tabulky, výpočty, psát životopisy, skenovat dokumenty. Má perfektní kalendář, všechno synchronizované. Umí navigovat, ukazuje mi dopravu, vede mě objízdnýma trasama. Je to super. Používám to denně. Líbí se mi to. Je to zadarmo. Za to, že mi ukazuje reklamu. Já tu cenu beru. Reklama mě nevadí, mám svoji hlavu a svůj úsudek. Je to obchod, něco za něco. Dřív se měnila kráva za chleba, teď se mění data za služby. Beru to a líbí se mi to. A vinit z toho Google? Data dneska sbírá každej, stejně tak jablkoň, jako mrkvosoft, seznam, facebook, instagram a co já vim, prostě všichni ...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #19 kdy: 24. 07. 2019, 20:37:17 »
Jen taková úvaha, možná špatná, ale stejně ji napíšu. Když se zbavím google, když se zbavím všeho. Pořád mám v ruce "device", to má MAC, to má IMEI, připojuju se přes wifi a přes ISP providera, přes mobilního operátora, a ti všichni o mě samozřejmě sbírají informace. Poloha. Data. Ano jasně, budu šifrovat. Pomůže to? Co telefonní hovory? Chci říct, že opravdu zbavit se všeho je potíž. Vlastně to nejde.[...]

MAC muzes menit, IMEI(GSM) nemusis pouzivat, GPS muzes vypinat kdyz nepotrebujes, zpravy a volani muzes resit pres sifrovanou app,  dokumenty/emaily/office/kalendar muzes pouzivat/sync na vlastnim serveru, pro navigaci muzes pouzit opensource app + openstreetmap, aplikace opensource z F-Droid, na Facebook nechodit, blokovat reklamy&sledovace v prohlizeci a/nebo napric systemem...

s porizenim Librem5 mas navic v ruce skoro bezblobovej HW, s moznosty fyzickeho odpojeni GSM casti (jedinej na trhu, kdyz nepocitam Neo900) i Wifi/GPS/Mic/Cam...

tedy JDE to, pokud clovek chce...


JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #20 kdy: 25. 07. 2019, 12:01:27 »
to co ti ponuka google je mala cena za to, co ma z teba google.

Re:Jak se kompletne zbavit Google?
« Odpověď #21 kdy: 25. 07. 2019, 12:29:05 »
Nechci se poustet do detailu, ale pro pouceneho laika bych volil (2) s BB10 za nejake 3000CZK, v pripade komerce jeste s vyvedenim toku do IPsec brany a seriznuti bud proxinou nebo fw. Zavisi jak moc velky paranoik jste, ale tohle uz samo o sobe vyrazne zdrazi utok nebo smirovani.

BB10 je pořád slušně použitelná platforma, ale má minimálně dvě úskalí:
- pro vestavěný web browser neexistuje adblocker a žádnou použitelnou náhradu jsem nerozchodil
- pro android aplikace nelze nastavit žádná omezení (třeba přístup k GPS atd...), pro nativní aplikace samozřejmě ano, ale těch už je málo

IPSec bránu používám, ale aplikační firewall to nenahradí :(

P.S. největší šmírák je stejně mobilní operátor :)

Adblocker se bohuzel musi delat pres proxy a cronovanymi regexy treba z pgl.yoyo.org. Nastesti ma BB10 skvostne promyslene nastavovani proxy podle typu pripojeni, coz se neda rict o zbastlenem Androidu.

Androidi aplikace se v emulaci nedostanou na komunikacni veci, leda na IP a tam to jde oriznout. Uzivatelum kolikrat staci OsmAnd+, Xabber, mozna par dalsich OSS, coz nebyva tak strasidelne. Jenom par paranoikum jsem musel odrezavat crashlogove moduly a delat extra build.

Operator smiruje ze zakona, horsi je, ze jsou architektonicke diry ve vsech standardech, vc. zavadeneho 5G. Takze ta otazka by ani nemela by znit "jak se kompletne zbavit Google", ale "jak ziskat v elektronickem svete svobodu".

thcom

  • ***
  • 147
    • ICQ komunikátor - 968601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #22 kdy: 27. 07. 2019, 16:24:40 »
to co ti ponuka google je mala cena za to, co ma z teba google.

Má ze mě asi hodně, ale v čem mi to může ublížit,, kde na tom prodělam??

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #23 kdy: 27. 07. 2019, 19:07:40 »
Má ze mě asi hodně, ale v čem mi to může ublížit,, kde na tom prodělam??
kde prodelas na tom kdyz si do loznice das webcam s public ip a zverejnis to na internetu? ;-)

Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #24 kdy: 28. 07. 2019, 00:03:06 »
Tahle diskuse nemá cenu "verejne". Každej má jinej názor. Jednomu Google nevadí, druhymu úplně. Nic mezi ;-) vděčné a nevyresitelne téma. Já mám Google rád a pokud to půjde budu ho používat a klidné mu za to i platit když bude třeba.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #25 kdy: 28. 07. 2019, 00:39:29 »
Tahle diskuse nemá cenu "verejne". Každej má jinej názor. Jednomu Google nevadí, druhymu úplně. Nic mezi ;-) vděčné a nevyresitelne téma. Já mám Google rád a pokud to půjde budu ho používat a klidné mu za to i platit když bude třeba.
cenu nema, protoze pisatele (vcetne tebe :-) nerespektuji dotaz ktery zni "Jak se kompletně zbavit Google?" tazatele tedy logicky nezajimaji prispevky ve stylu "Nezbavuj se Google, ale miluj ho" :-) a je jedno zda to pise nekdo kdo v Google pracuje, nebo ho proste jen chce pouzivat...


Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #27 kdy: 21. 08. 2019, 16:04:54 »
Já jsem zvolil kompromisní řešení:

* nemám Google účet, aplikace stahuji přes Auroru a F-Droid
* žádné sdílení polohy, žádné zálohování do google
* K-9 mail na pracovní i soukromý e-mail
* vlastní owncloud server pro synchronizaci kalendáře a kontaktů (app OpenSync)
* keepass pro synchronizaci hesel (přes owncloud, soubor chráněný heslem případně otiskem prstu)
* firefox+mublock+ghostery+privacybadger, účet u mozilly pro synchronizaci záložek
* žádné sociální sítě
* jednotlivé aplikace (mapy.cz, internet banking, jízdenkové aplikace, e-shopy, rezervace, atd.) buď využívány anonymně, nebo s vlastními oddělenými účty
* nastavení soukromí v jednotlivých aplikacích na maximální míru, která je použitelná
* v případě potřeby restriktivní nastavení oprávnění aplikací v Androidu

Není to neprůstřelné, ale minimálně to těžařům dat přidělává práci.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se kompletně zbavit Google?
« Odpověď #28 kdy: 21. 08. 2019, 21:21:53 »
* firefox+mublock+ghostery+privacybadger, účet u mozilly pro synchronizaci záložek
btw: proc Ghostery, navic kdyz uz mas (rozumne) PrivacyBadger? Ghostery ma jednak whitelist s domluvenejma provozovatelema a tusim i sbira/prodava "tve" data, i kdyz mozna jen kdyz shromazdovani povolis, blize sem nezkoumal nepouzivam ho  ;-)