FEL SIT vs. Matfyz informatika

FEL SIT vs. Matfyz informatika
« kdy: 06. 06. 2019, 18:49:36 »
Ahoj,
čelím teď asi poměrně velkému životnímu rozhodnutí. Jsem přijatý na FEL SIT i na Matfyz informatiku.
Nikdy jsem nebyl úžasný talent na matematiku. Na gymplu jsem sice měl jedničky (absolvoval jsem i matematický seminář a ten mě bavil), ale musel jsem se na ně učit. Ne, že bych trávil desítky hodin studiem na jeden test, ale nebyl jsem jeden z těch obdařených, kteří nakráčeli bez přípravy a měli vždy jedničku. Matematika mě jinak obecně docela baví a zajímá, nijak negativně ji nevnímám. Současně si o sobě troufnu i říct, že jsem ten typ studenta, co je schopný tvrdě makat, aby to prošel.. když mám možnost se připravit, tak z toho většinou vyjdu skvěle :D Toť k mé profilaci :D

O ČVUT se tvrdí, že je více zaměřné na praxi, což me přirozeně táhne. Na druhou stranu, když jsem koukal na obsah předmětů, tak jsem došel závěru, že v otázce matematiky si výrazně nepomůžu oproti matfyzu. Nic mě nepřesvědčilo o tom, že by to skutečně byla škola snažší, než matfyz.

O matfyzu se zase tvrdí, že je tam tvrdší prvák, ale že je tam po sléze méně studentů a poněkud osobnější přístup učitelů. Lidé si rovněž chválí zajímavé volitelné předměty a další výhody. Na dni otevřených dvěři jsem také viděl příklady různých testů a materiálů a přišlo mi to super zpracované. Ale to je asi jen PR.. :D

Abych řekl pravdu, čím dál tím více mě to táhne na matfyz, ale furt mi něco říká, že pro člověka jako já tam kvůli té matematice není místo. Opravdu nejsem žádný talent, ani antitalent. Vždy jsem byl prostě průměr mezi těmi lepšími. Strašně by mi pomohl Váš názor, tedy především těch, co si jedním, či druhým prošli.


hechj

Re:FEL SIT vs. Matfyz informatika
« Odpověď #1 kdy: 06. 06. 2019, 22:01:04 »
Nevím, na jakou školu bys měl jít. Ale...
Neporovnávej se s ostatními. Po těch ti nic není. Porovnávej se jen sám se sebou.
Lidí, kteří projdou takové školy s prstem v nose, je naprosté minimum. Většina musí sedět a učit. Toho jsi schopen.
A co znamená průměrný mezi lepšími studenty? Průměr od 1,0 do 1,9 a ty jsi 1,5? To nebude správný směr uvažování. Přemýšlej o tom, jak jsi dobrý, co jsi dokázal a jak v tom můžeš pokračovat. Nastav si cíl a běž za ním. Nehaž si klacky pod nohy hned ze startu.
Viděl jsi film Gattaca?

Re:FEL SIT vs. Matfyz informatika
« Odpověď #2 kdy: 06. 06. 2019, 22:11:42 »
Neviděl, ale díky za zprávu. Máš pravdu. Jde o to, že můj nejlepší kamarád je neuvěřitelně chytrej (matematický olympiády apod.) a je přesně ten typ člověka, co to projde "s prstem v nose". Takže odsud pramení moje nejistota, jsem schopnostmi dost daleko od něj a myslím, že je ta škola právě pro lidi, jako on. Na film se podívám :D

Idris

 • *****
 • 2 286
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:FEL SIT vs. Matfyz informatika
« Odpověď #3 kdy: 07. 06. 2019, 01:31:18 »
Ona ta matika je pro informatiky na MFF o dost lehčí než před 20-30 lety, “lepší průměr” jí rozhodně projde bez problémů.

vcunat

 • ***
 • 123
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:FEL SIT vs. Matfyz informatika
« Odpověď #4 kdy: 07. 06. 2019, 11:32:01 »
[MFF informatika] Ano, myslím že poslední roky se dá velké části matematiky vyhnout.  Rozhodně mohu potvrdit ten přístup učitelů - specializovanější předměty nebyl problém uspořádat pro 2-3 posluchače, pokud tě něco zajímalo více, dotazy byly vítány, apod.

Nemyslím že by bylo potřeba být top 2% v "matematických schopnostech" (z celé populace).  Má zkušenost se začátkem studia je tedy asi deset let stará :-)  ale se zájmem a pracovitostí to šlo rozumně dokončit i pokud jsi "nebyl geniální", takové lidi jsem rozhodně viděl.  A často ti co byli nadějní a vypadali talentovaně to proflákali a nedali, nebyli motivovaní.  Dle toho jak se popisuješ bych to zkusil, na "matematiku" bude pravděpodobně stále kritický první semestr nebo dva, takže mi přijde velmi nepravděpodobné, že bys z tohoto důvodu "ztratil" více než rok (což je na většině škol celkem běžná ztráta).  Speciálně bych to zkusil proto, že píšeš že tě matematika bavila - matematický duch tam hodně byl a jistě stále bude... a v tomto ohledu si myslím že bude MFF zajímavější než ČVUT (sám mám zkušenosti pouze s MFF, ale toto bych si tvrdit dovolil).

> Nic mě nepřesvědčilo o tom, že by to skutečně byla škola snažší, než matfyz.
No, pokud ale hledáš snadnější variantu, tak bych se tedy spíš MFF vyhnul.  (To se snad zásadně nezměnilo.)

Praxe: souhlasím s tvým tvrzením, ale aby bylo jasno... lidí co dělali na MFF teoretickou informatiku byla opravdu menšina a to i pokud započítám směry okolo kombinatoriky (diskrétní matematiky) a umělé inteligence.  Jinak v těch "praktických" předmětech nebyl důraz na to naučit se nějaké konkrétní jazyky a technologie.   Ty se běžně obměňují po několika letech a sloužily ve výuce z velké části jako prostředky pro pochopení dlouhodoběji platných principů.


Re:FEL SIT vs. Matfyz informatika
« Odpověď #5 kdy: 07. 06. 2019, 14:32:55 »
Díky moc za odpověď. Kdybych chtěl vyloženě snadnou variantu, tak jdu na VŠE. Tam to prý dá každý, kdo se na to nevykašle (teď sorry všem co to čtou, mají IT z VŠE a urazilo je to :D). Spíš mi šlo o tu matematiku, kde by ČVUT mělo být teoreticky o cca 10% lehčí. Ale zatím to díky Vašim komentářům vypadá spíš na matfyz.

Jinak jasně, že to bude náročné. Vždyť je to jedna z nejprestižnějších škol ČR. Spíš mi šlo o to, aby to bylo v mých schopnostech. Ale s tím už mi nikdo na internetu neporadí :D

Díky všem.

Re:FEL SIT vs. Matfyz informatika
« Odpověď #6 kdy: 07. 06. 2019, 14:46:20 »
Podle to co jsi napsal bych ti radil spíš ten Matfyz. I z toho důvodu že je dobré se občas “vystavovat výzvám” a studentský věk je ideální na to zjisit jaké to je vyjít a zvládat studium/práci/život mimo komfortní zónu. A i když to třeba nevyjde, tak je to cenná zkušenost, cennější než proklouzávání “s prstem v nose”. 


Re:FEL SIT vs. Matfyz informatika
« Odpověď #7 kdy: 08. 06. 2019, 20:35:04 »
Matematika na FELu je docela dost easy. Stačí se naučit pár typových příkladů a člověk má hotovo. Pokud chceš bejt jako že jó dobrej a mít Áčko, tak si k tomu ještě musíš zapamatovat nazpaměť pár důkazů z přednášky který pak zopakuješ na ústní. Za celou dobu po mě nikdy nikdo nechtěl cokoliv netriviálního dokázat.

S matfyzem mám sice zkušenosti omezené, ale přijde mi, že ačkoliv se třeba předměty jmenují stejně, tak bude kladen výrazně větší důraz na pochopení "jak matematika funguje", což prostě není věc na kterou by se na inženýrské škole jakkoliv považovalo za užitečné nebo dokonce žádoucí.

Rozhodně bych volil matfyz, pokud teda nemáš nějaké dobré důvody proč jít na FEL (třeba práce při studiu bude asi jednodušší, ale zase jsou povinná cvičení...).