Účtování vývoje software agilně

Účtování vývoje software agilně
« kdy: 11. 06. 2019, 02:03:23 »
Ahoj,
nevite nekdo, jak spravne uctovat vyvoj software, ktery se resi agilne? Nase ucetni si neni jista, jak vec uchopit.

Vytvorili jsme svepomoci hodne jednoduchou verzi webove aplikace.
Dalsi zlepsovani jsme museli nechat na profesionalech, takze:

1) Nechame si dodavatelem na zaklade smlouvy o dilo vyrabet software.

2) Vyvoj bezi v tydennich iteracich (sprintech), kdy na konci kazdeho sprintu v ramci Definition of Done je software nasazen do produkcniho prostredi a zpristupnen uzivatelum.

3) Kazda jednotliva faze (sprint) je samostatne planovana, realizovana a akceptovana a jejim vysledkem je dilci inkrement funkcionality - jednoduse receno, nova funkce, ktera v predchozi verzi nebyla a kterou mohou uzivatele systemu ihned pouzivat (pokud k tomu maji samozrejme uzivatelska prava)

4) Protoze se jedna o relativne maly projekt, vychazi vse cenove na max. 40 000 CZK/iteraci, coz je strop, ktereho se nikdy nedosahuje.

5) Byt jsou iterace samostatne celky, fakturuje se na 1 fakture kazdy mesic, s tim ze kazda iterace ma samostatnou polozku (vetsinou byvaji 3-4 v danem mesic).

A ma otazka zni - co s tim?
Software je predpokladam dlouhodoby majetek. Jak ale resit naklady? Uplatnit naklady ihned (kazdy tyden do 40k) nebo odepisovat?

Dle zakonu o danich z prijjmu -
§ 32a Odpisy nehmotného majetku
(6) ...za technické zhodnocení se považují výdaje na ukončené rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti nehmotného majetku...

A ted - co znamena Ukoncene rozsireni vybavenosti?

Narazil jsem na nekolik ucetnich, kteri mi rekli, ze tyden vyvoje neni mozno brat jako ukonceni rozsireni vybavenosti. Nikdo z nich bohuzel moc nerozumi principum agilniho vyvoje sw (to jim nemam za zle, ja zase nerozumim ucetnictvi), a tak bych jejich nazory rad overil, protoze mi z logiky veci nesedi.

Slysel jsem i nazor, ze jako rozhodne obdobi se ma brat 1 mesic. To se mi ale nepodarilo dohledat nikde v legislative (alespon ve vztahu k technickemu zhodnoceni).

Pokud by se nedal brat tyden jako ukoncene rozsireni vybavenosti, jaky termin by teda byl akceptovatelny? A proc zrovna ten? Co kdyz agilni vyvoj pobezi treba 5 let nepretrzite? Nekdy asi je potreba prohlasit dilo za uvedene do provozu a nejak to verzovat? Nam vyhovuje verzovani po tydnech. Proc ne ucetnim?

Dokazal by nekdo pomoct nebo me odkazat na nekoho, kdo tomuto fakt rozumi/zna judikaty apod.?

Jen pro ty, co budou davat odpovedi typu "Pokud nemas 2k na konzultaci s danovym poradcem, neres byznys" - prosim, neklikejte na Poslat. 2k na konzultaci mam, ale nechce se mi 2k davat nekomu, kdo sve tvrzeni opre o nejakou legislativu/zkusensot/nazor generalniho financniho reditelstvi/cokoliv jineho a shrne dotaz odpovedi "Jistejsi je zvolit odpisy".

Predem dekuji za nazory.


« Poslední změna: 11. 06. 2019, 08:09:19 od Petr Krčmář »


Re:Uctovani vyvoje software agilne
« Odpověď #1 kdy: 11. 06. 2019, 08:02:55 »
Ahoj,
  podle mého názoru, to jde uchopit tak i tak. Myslím si, že bude hlavně záležet na tom, jak to máte uchopeno ve smlouvě, kterou by k tomu případná kontrola chtěla vidět. Když si ji nezaujatý člověk přečte, pochopí, že dodáváte dílo nebo pravidelnou službu?
Pokud tam je popsán nějaký koncový stav, co bude přibližně dodáno jako celek, tak to bude klasika dlouhodobý majetek s nějakou konečnou fakturou.
Pokud by tam bylo jen cena za sprint, charakter pravidelná služba, kterou lze kdykoli bez ztráty kytičky ukončit, tak by se na to dalo dívat asi i jinak (není to něco jako zhodnocování dl. majetku?, nejsem účetní).

U nás obvykle první varianta před uvedením do provozu, druhá v době, když už je to na produkci. Obojí má svou smlouvu, přístup ke způsobu vývoje nemá vlastně vliv, vliv má předmět plnění.

ETNyx

Re:Účtování vývoje software agilně
« Odpověď #2 kdy: 11. 06. 2019, 08:36:48 »
Ahoj,

zaprvé nejsem daňový expert ani právník,... takže brát s rezervou, ale podle mého názoru tak jak popisujete svoje iterační kolo (sprint), správně píšete, že by se mělo jednat o technické zhodnocení nehmotného majetku, jenže ten odstavec je potřeba si přečíst celý. Uvádí se v něm jistá kvantitativní podmínka: "pokud po ukončení u jednotlivého nehmotného majetku převýší částku 40 000 Kč"

Takže jestli si to vykládám správně tak Vaše týdení iterace do tohoto nespadá, tedy zákoně nespadá do technického zhodnocení nehmotného majetku.

Re:Účtování vývoje software agilně
« Odpověď #3 kdy: 11. 06. 2019, 13:43:44 »
V první řadě bude potřeba ujasnit, kdo bude vykonávat práva k software. SW vyvíjený na zakázku, pokud smlouva neurčuje jinak, podléhá stejnému režimu, jako zaměstnanecké dílo (§ 58 odst. 7 Autorského zákona).

Druhou možností je, že Vám autor přenechá jen určitá práva (např. jen program používat, ale nesmíte ho převést na další osobu).

Podle toho je potřeba práva ocenit jakožto nehmotný majetek. Právo na užívání má jistě menší hodnotu, než plná práva podle AutZ. Na ocenění existují určité metody, které _musí_ znát účetní, případně daňový poradce.

Software se pak odpisuje.

Doporučuji, na toto si najměte daňového poradce, který na radu dá své kulaté razítko a ručí za vzniklé škody. Nebude to tak drahé a předejde to problémům. (Pro Vaši ochranu, je nutné si pohlídat, aby rada měla náležitosti podle § 6 odst. 10  písm. d) zákona o daňovém poradenství - pokdu to nesplní, neručí za nic).