CentOS nebo Ubuntu

CentOS nebo Ubuntu
« kdy: 17. 05. 2019, 14:20:36 »
Ahoj,

chci se naučit pomalu spravovat Linuxovou distribuci z pohledu admina (síťaře atd.).

Je lepší použít Ubuntu (Server) nebo CentOS. Co má z hlediska budoucnosti větší možnosti (perspektivnost)?

Díky.


Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 17. 05. 2019, 14:59:08 »
Dobré odpoledne.
Záludná otázka. Existuje několik úhlů pohledu, a každý z nich obsahuje svoji pravdu. Pokusím se Vám nastínit 3 základní z nich (zdejší kolegové Vám zajisté poskytnou dostatek dalších).

- - - - - -
TL&DR - Já osobně Vám mohu doporučit RHEL, případně CentOS.
- - - - - -

- Náklady. V praxi se lze setkat obecně s institucemi, které na komerční distribuce buďto mají, nebo ne. Pokud je mají, mohou zvolit distribuci, kde existuje oficiální, garantovaná podpora (např. RHEL). Pokud je nemají, pak většinou jdou cestou nejmenších nákladů (např. CentOS). Netvrdím, že jedno je lepší než druhé, ale je potřeba si uvědomit (konkrétně u této mnou uvedené dvojice), že nebýt RHELu, není ani CentOS.

- Základní zkušenosti. Ty jako administrátor budete potřebovat jako základní stavební kámen pro zkušenosti budoucí. Dobrý administrátor dokáže ovládat (alespoň v obecné rovině) drtivou většinu distribucí. Na vybrané distribuce se pak specializuje a zná je podrobně. Poradit lze tedy to, aby jste pracoval (alespoň ze začátku) s více distribucemi a sám uvidíte časem, co Vám třeba více vyhovuje.

- Reference kolegů. Osobně Vám mohu poskytnout pouze pár osobních, věcných informací z bankovního prostředí a z prostředí pojišťoven. Pokud máte zájem, napište mi e-mail nebo soukromou zprávu.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 17. 05. 2019, 19:03:39 »
CentOS a Debian

CentOS/RHEL nebo Debian/UbuntuServer jsou 2 rozdilne distra na ktere nejcasteji muzes nekde narazit v nasazeni...
Protoze sam nevis ktere bude tam kde bys chtel (asi) hledat praci, doporucuju obe 2 distra, tim ze se naucis jejich rozdily navic ziskas obecnejsi pristup a nezaskoci te (nejak moc) uz "zadne" jine distro :-)
Ty rozdily budou prevazne v tom co musis/nemusis resit rucne v conf, zpusob spravy balicku, umisteni configuraku, jinak je to porad GNU/Linux...

creatura

Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 17. 05. 2019, 22:53:25 »
Podle me si hod korunou. Jadro je stejne, sluzby jsou stejne a cela vec se zjednodusene lisi jen tim, kde jsou konfiguracni soubory a jak se spravuji balicky ... coz pro cloveka ktery pochopi system neni problem.

Kdyz jsem zacinal s linuxem tam jsem mel otazku stejnou jako ty. Zvolil jsem CentOS protoze jsem chtel delat servery a prostredi rpm se mi zdalo jednotnejsi - CentOS RedHat Fedora - ostani nema cenu diskutovat. U rpm jsem zustal na serveru, ale na desktopu pro nej nevidim misto. Tak jsem testoval deb vetev, konkretne Mint.

Muj zaver je ze kdo zvladne RedHat zvladne Debian. A otazka je zda mas zajem instalovat si to na desktop. Pokud ano tak deb pokud ne nak rpm.

Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 18. 05. 2019, 01:41:00 »
Poradit lze tedy to, aby jste pracoval
Taky lze mozna poradit, abyste ze sebe nedelal neco, cim nejste, a radsi v klidu mluvil tak, jak vam zobak narost', nez se krecovite snazil pouzivat jazykovou vrstvu, ktera vam neni vlastni :)

Vsak ta nase stara dobra obecna cestina je na pokec o tom, do jakyho distra vlitnout, celkem v poho, no ne?! :)

(nic ve zlym a sorry za OT, nedalo mi to :) )

---

K tematu: urcite obe. Prinejmensim vyzkouset, chvilku pouzivat, zkusit si tam neco ne uplne trivialniho nakonfigurovat. A u toho, u kteryho budes mit vic motyly v brise, zustat a pronikat hloubeji. S obema se dost pravdepodobne muzes v praxi setkat. RHEL a Debian jsou takove dve velke vetve, ktere kdyz budes aspon trochu znat, zorientujes se v 90% vsech Linuxu.

Akorat teda nespolihej na to, ze si to dneska vyzkousis a za deset let pripadne pouzijes. Znalost linuxovych dister ma polocas rozpadu tak tri, max pet let (bohuzel).


Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 18. 05. 2019, 07:43:09 »
Poradit lze tedy to, aby jste pracoval
Taky lze mozna poradit, abyste ze sebe nedelal neco, cim nejste, a radsi v klidu mluvil tak, jak vam zobak narost', nez se krecovite snazil pouzivat jazykovou vrstvu, ktera vam neni vlastni :)

S "obecnú češtinú" je potíž, lebo néni zas tak obecná. Od teho je tá spisovná, aby všeci rozuměli.

Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 18. 05. 2019, 10:26:22 »
Jako je potreba umet oboji, nebot jsou aplikace, ktery jsou odladeny/certifikovany pro jedno, tak i pro druhy. Volba OS na kazdy konkretni nasazeni se vybira podle toho, co na tom nakonec pojede. Jinak bych do hromadky co se naucit jeste pridal Alpine Linux, kvuli kontejnerum

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 18. 05. 2019, 13:12:04 »
Jako je potreba umet oboji, nebot jsou aplikace, ktery jsou odladeny/certifikovany pro jedno, tak i pro druhy. Volba OS na kazdy konkretni nasazeni se vybira podle toho, co na tom nakonec pojede. Jinak bych do hromadky co se naucit jeste pridal Alpine Linux, kvuli kontejnerum

No hlavně je potřeba se ne něco slepě naučit, ale ideálně pochopit principy. Na těch konkrétních distribucích vědět, co je jinak a zhruba proč a co je stejně a proč to funguje, jak to funguje.

Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 18. 05. 2019, 13:39:18 »
Poradit lze tedy to, aby jste pracoval
Taky lze mozna poradit, abyste ze sebe nedelal neco, cim nejste, a radsi v klidu mluvil tak, jak vam zobak narost', nez se krecovite snazil pouzivat jazykovou vrstvu, ktera vam neni vlastni :)

Nevidím problém v tom, že se snažím o to, aby můj psaný projev nevypadal jako obsah žumpy (byť se mi to ne vždy podaří, uznávám). Pokud máte starost o zdejší příspěvky, můžete psát soukromé zprávy autorům a opravovat jim gramatické chyby i/y...

Jinak samozřejmě, o tom do jakýho distra vlítnout se můžeme pobavit ;-)

Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 18. 05. 2019, 13:48:13 »
Jak už zaznělo v předchozích odpovědích, je dobré znát základy a rozdíly obou větví (překryv je obrovský).

Z pohledu cíle možná ještě jeden pohled. Pokud je cílem naučit se pracovat s distribucí a pak se někde uplatnit, tak spíše RHEL/CentOS, poněvadž v klasickém českém korporátním prostředí na Ubuntu Server skoro nenarazíš, zatímco RHEL/CentOS je všude a občas ještě SLES (+ AIX/HP-UX).

Pokud je cílem naučit se pracovat s některými moderními systémy (třeba typu Open Stack nebo jeho komponentami, Docker nebo Kubernetes apod.) pak Ubuntu Server může být vhodnější volbou, protože většina těchto systémů má Ubuntu Server jako primární platformu (i z důvodu častější obměny podvozku) a pro Ubuntu existuje více low-level návodů. RHEL nebo SLES pak má některé věci už rovnou zbundlované (třeba OpenShift) a člověk se toho tolik nenaučí.

Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 18. 05. 2019, 13:54:53 »
poněvadž v klasickém českém korporátním prostředí
Proc predpokladat, ze kdyz chce nekdo pracovat v IT, je to automaticky v korporatnim prostredi?

Krome korporatu je bzilion strednich a malych firem.

creatura

Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 18. 05. 2019, 21:34:39 »
poněvadž v klasickém českém korporátním prostředí
Proc predpokladat, ze kdyz chce nekdo pracovat v IT, je to automaticky v korporatnim prostredi?

Krome korporatu je bzilion strednich a malych firem.
Znám pár lidí co linux dělaji v malých firmách. Ti co mají ambice se někam posunovat růst většinou volí CentOS. A garážisti jedou Debian.

Možná to tak neni všude ale v mém okolí ano.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 18. 05. 2019, 21:58:53 »
poněvadž v klasickém českém korporátním prostředí
Proc predpokladat, ze kdyz chce nekdo pracovat v IT, je to automaticky v korporatnim prostredi?

Krome korporatu je bzilion strednich a malych firem.
Znám pár lidí co linux dělaji v malých firmách. Ti co mají ambice se někam posunovat růst většinou volí CentOS. A garážisti jedou Debian.

Možná to tak neni všude ale v mém okolí ano.
Ať už to je jakkoliv, není lepší umět oboje?

Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 18. 05. 2019, 23:42:06 »
poněvadž v klasickém českém korporátním prostředí
Proc predpokladat, ze kdyz chce nekdo pracovat v IT, je to automaticky v korporatnim prostredi?

Krome korporatu je bzilion strednich a malych firem.
To je pravda, ale
1. není úplně jednoduché narazit na malou a někdy i střední firmu, která pro své potřeby používá linux
2. pokud je to dodavatel, zpravidla dodává pro to korporátní prostředí

Já třeba pro své potřeby preferuji FreeBSD, ale skoro vše co dělám je pro RHEL/CentOS.

Re:CentOS nebo Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 19. 05. 2019, 00:28:18 »
Děkuji za názory :).