reklama

Boot na druhy pokus

Boot na druhy pokus
« kdy: 16. 05. 2019, 00:51:43 »
Ahoj,
bez zjevne priciny mi prestal system bootovat na prvni pokus a nevim, kterym smerem hledat problem.
spustim pocitac, projedou infa o hw, periferiich, discich a ve chvili kdy se ma objevit logo linuxu se neobjevi nic a pc se restartne.  na druhy pokus se objevi nabidka Grub - spusteni os/memtest. vyberu os a ten normalne nabehne. vypnu pc, a zase na prvni pokus nenajede, samovolny restart, grub menu a system bez problemu nabehne...
Dela mi to na mintu 19.1, ted jsem udelal cistou instalaci mintu 18 a stejne chovani.
Muze to delat disk? Na disku je jenom os, zadny multiboot.

reklama

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #1 kdy: 16. 05. 2019, 05:10:36 »
Takže PC standardně vypnete a pak nenaběhne. Děje se to i po běžném restartu? Stane se to i poté, co ho vypnete nebo restartujete "natvrdo" bez ukončení systému? Logy nic zajímavého neříkají?

« Odpověď #2 kdy: 16. 05. 2019, 08:06:57 »
Ano, deje se to i po restartu nebo kdyz ho natvrdo vypnu/zresetuju.
Ktere logy konkretne doporucujete zkontrolovat?
Jo a taky od nejake doby prestalo fungovat uspani do pameti, pc se vypne a hned zase nabehne, jestli to ma taky treba souvislost.
Jeste jsem zkousel vyndavat a prehazovat ram mezi sloty, ale nezdalo se, ze by melo vliv.

« Odpověď #3 kdy: 16. 05. 2019, 08:16:46 »
Podíval bych se do /var/log/syslog, popř. /var/log/syslog.1 atd..., jestli se systém snaží ten reboot nějak ospravedlnit.

Může to být cokoliv, pro začátek nejraději tipuji ovladače grafické karty (to proto, že se reboot stane těsně před startem grafického prostředí) - jakou kartu a ovladače používáte? Pokud proprietární, zkusil bych otevřenou variantu, jestli to bude dělat i s ní.

« Odpověď #4 kdy: 16. 05. 2019, 09:07:54 »
Nevím jestli to má souvislost, ale jak to popisuješ, tak to nemá asi nic společného se sytémem(který ještě ani nezačal nabíhat, ale spíš s nastavením uefi/legacy/wtf  bootování v biosu desky. Moje nová deska na počítači s windows a mintem mi to dělá taky. Dřívější deska to dělala při nastavní uefi v biosu, při legacy ne. Nová deska nastartuje, vypne, nastartuje a naběhne, ať tam mám legacy nebo uefi. Našel jsem pár řešení na internetu, nefungovalo ani jedno, tak teď dělám, že to nevidím. Bootování do windows se protáhlo z deseti vteřin na dvojnásobek.

« Odpověď #5 kdy: 16. 05. 2019, 09:09:09 »
Nevím jestli to má souvislost, ale jak to popisuješ, tak to nemá asi nic společného se sytémem(který ještě ani nezačal nabíhat), ale spíš s nastavením uefi/legacy/wtf  bootování v biosu desky. Moje nová deska na počítači s windows a mintem mi to dělá taky. Dřívější deska to dělala při nastavní uefi v biosu, při legacy ne. Nová deska nastartuje, vypne, nastartuje a naběhne, ať tam mám legacy nebo uefi. Našel jsem pár řešení na internetu, nefungovalo ani jedno, tak teď dělám, že to nevidím. Bootování do windows se protáhlo z deseti vteřin na dvojnásobek.

Jenom jsem chtěl opravit závorku, postlo se to ještě jednou.

Další problém:

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Zatímco jste psal svůj příspěvek, vypršelo sezení. Prosím zkus jej zaslat znovu.
« Poslední změna: 16. 05. 2019, 09:11:54 od Fantux »

« Odpověď #6 kdy: 16. 05. 2019, 09:25:10 »
Zprvu jsem to pochopil tak, že informace o systému vypisuje samotný linux při nabíhání a restart proběhně až před naskočením Cinnamonu. Ale to jsem někde deset let v minulosti :)

To, co píše Fantux, je v tom případě nejpravděpodobnější.

« Odpověď #7 kdy: 16. 05. 2019, 22:59:25 »
tak sem zkusil instalaci mintu 16, tam to bootovalo bez problemu na prvni pokus.
Nahodil jsem znova mint 18.3 a opet fungovalo. Nainstaloval vsechny updaty co to nabizelo a uz zase restart a nabiha napodruhe.
Takze to bude neco v OS

« Odpověď #8 kdy: 18. 05. 2019, 10:02:36 »
Nevím jestli je to zrovna tahle situace, ale když mi docházela šťáva v CMOS baterii, tak se mi stávalo, že bylo potřeba bootovat na několikrát, poté už ale restarty fungovaly napoprvé. Pouze pokud jsem přišel další den, tak opět několikrát než nabootovalo.

reklama