Boot na druhy pokus

Boot na druhy pokus
« kdy: 16. 05. 2019, 00:51:43 »
Ahoj,
bez zjevne priciny mi prestal system bootovat na prvni pokus a nevim, kterym smerem hledat problem.
spustim pocitac, projedou infa o hw, periferiich, discich a ve chvili kdy se ma objevit logo linuxu se neobjevi nic a pc se restartne.  na druhy pokus se objevi nabidka Grub - spusteni os/memtest. vyberu os a ten normalne nabehne. vypnu pc, a zase na prvni pokus nenajede, samovolny restart, grub menu a system bez problemu nabehne...
Dela mi to na mintu 19.1, ted jsem udelal cistou instalaci mintu 18 a stejne chovani.
Muze to delat disk? Na disku je jenom os, zadny multiboot.


reddy

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #1 kdy: 16. 05. 2019, 05:10:36 »
Takže PC standardně vypnete a pak nenaběhne. Děje se to i po běžném restartu? Stane se to i poté, co ho vypnete nebo restartujete "natvrdo" bez ukončení systému? Logy nic zajímavého neříkají?

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #2 kdy: 16. 05. 2019, 08:06:57 »
Ano, deje se to i po restartu nebo kdyz ho natvrdo vypnu/zresetuju.
Ktere logy konkretne doporucujete zkontrolovat?
Jo a taky od nejake doby prestalo fungovat uspani do pameti, pc se vypne a hned zase nabehne, jestli to ma taky treba souvislost.
Jeste jsem zkousel vyndavat a prehazovat ram mezi sloty, ale nezdalo se, ze by melo vliv.

reddy

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #3 kdy: 16. 05. 2019, 08:16:46 »
Podíval bych se do /var/log/syslog, popř. /var/log/syslog.1 atd..., jestli se systém snaží ten reboot nějak ospravedlnit.

Může to být cokoliv, pro začátek nejraději tipuji ovladače grafické karty (to proto, že se reboot stane těsně před startem grafického prostředí) - jakou kartu a ovladače používáte? Pokud proprietární, zkusil bych otevřenou variantu, jestli to bude dělat i s ní.

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #4 kdy: 16. 05. 2019, 09:07:54 »
Nevím jestli to má souvislost, ale jak to popisuješ, tak to nemá asi nic společného se sytémem(který ještě ani nezačal nabíhat, ale spíš s nastavením uefi/legacy/wtf  bootování v biosu desky. Moje nová deska na počítači s windows a mintem mi to dělá taky. Dřívější deska to dělala při nastavní uefi v biosu, při legacy ne. Nová deska nastartuje, vypne, nastartuje a naběhne, ať tam mám legacy nebo uefi. Našel jsem pár řešení na internetu, nefungovalo ani jedno, tak teď dělám, že to nevidím. Bootování do windows se protáhlo z deseti vteřin na dvojnásobek.


Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #5 kdy: 16. 05. 2019, 09:09:09 »
Nevím jestli to má souvislost, ale jak to popisuješ, tak to nemá asi nic společného se sytémem(který ještě ani nezačal nabíhat), ale spíš s nastavením uefi/legacy/wtf  bootování v biosu desky. Moje nová deska na počítači s windows a mintem mi to dělá taky. Dřívější deska to dělala při nastavní uefi v biosu, při legacy ne. Nová deska nastartuje, vypne, nastartuje a naběhne, ať tam mám legacy nebo uefi. Našel jsem pár řešení na internetu, nefungovalo ani jedno, tak teď dělám, že to nevidím. Bootování do windows se protáhlo z deseti vteřin na dvojnásobek.

Jenom jsem chtěl opravit závorku, postlo se to ještě jednou.

Další problém:

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Zatímco jste psal svůj příspěvek, vypršelo sezení. Prosím zkus jej zaslat znovu.
« Poslední změna: 16. 05. 2019, 09:11:54 od Fantux »

reddy

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #6 kdy: 16. 05. 2019, 09:25:10 »
Zprvu jsem to pochopil tak, že informace o systému vypisuje samotný linux při nabíhání a restart proběhně až před naskočením Cinnamonu. Ale to jsem někde deset let v minulosti :)

To, co píše Fantux, je v tom případě nejpravděpodobnější.

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #7 kdy: 16. 05. 2019, 22:59:25 »
tak sem zkusil instalaci mintu 16, tam to bootovalo bez problemu na prvni pokus.
Nahodil jsem znova mint 18.3 a opet fungovalo. Nainstaloval vsechny updaty co to nabizelo a uz zase restart a nabiha napodruhe.
Takze to bude neco v OS

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #8 kdy: 18. 05. 2019, 10:02:36 »
Nevím jestli je to zrovna tahle situace, ale když mi docházela šťáva v CMOS baterii, tak se mi stávalo, že bylo potřeba bootovat na několikrát, poté už ale restarty fungovaly napoprvé. Pouze pokud jsem přišel další den, tak opět několikrát než nabootovalo.

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #9 kdy: 21. 08. 2019, 16:20:52 »
Tak se hlasim po delsi dobe.
Nakonec sem se rozhodl pro upgrade stareho pc, ze tim vyresim i tenhle problem. Koupil sem nove cpu, desku pameti.  Zustal mi zdroj, case, disky.

Po zapojeni sem myslel, ze me jebne- zkousel sem mint 19.2 32bit a chovani stejne, spise o neco horsi, nedokazal sem spustit ani  tu instalaci z flashky. Stejne chodvani, pri bootu to problikne, obcas nic nezobrazi, obcas jenom blikajici kurzor. Povedlo se spustit, pokud sem vybral compatibility mod, nainstaloval ale spustit neslo.
Zoufale sem zkousel odpojovat disky,  prehazovat zarizeni v usb... bez vysledku.
Nakonec sem zkusil 64bit mint a vsechno funguje jak ma.  :o

Ma nekdo rozumne vysvetleni, proc se ta 32bit verze takhle chova na vpodstate 2 ruznych sestavach?

ps. 64 bitu sem se vyhybal, protoze donedavna nebyly ovladace na brother tiskarnu stitku. coz nastesti ted uz dva mesice jsou.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #11 kdy: 21. 08. 2019, 21:44:13 »
Sem asi debil, rad se od tebe jako chytreho necham poucit.

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #12 kdy: 21. 08. 2019, 22:54:23 »
Sem asi debil, rad se od tebe jako chytreho necham poucit.

Rozumne vysvetleni bude v logu.

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #13 kdy: 22. 08. 2019, 11:20:27 »
to uz je ted pozde, byly 2h v noci a potreboval sem ten pocitac zprovoznit, nebyl cas na hrdinstvi s logem  :)

Re:Boot na druhy pokus
« Odpověď #14 kdy: 22. 08. 2019, 13:45:23 »
Jak starý je ten zdroj, a co je to zač?
Co jsou zač ty dvě desky, stará a nová?