Náhrada SD karty v Raspberry pi?

xdub

Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« kdy: 14. 05. 2019, 18:30:51 »
Řeším systémové úložiště v Raspberry pi. Mám v plánu na něm provozovat OpenMediaVault a jako úložiště mám 4 flashky v softwarovém Raidu. Slabý článek je SD karta a přemýšlím, jak ji nahradit... Ale všechny 4 USB Sloty mám zabrané a USB se mi tam úplně dávat nechce.
Napadlo mě nějak použít eMMC, ale nevím jestli si pomůžu a jestli to vůbec půjde.
Takže k mému hlavnímu dotazu:
1) Je opravdu eMMC spolehlivější než microSD karta?
2) Je nějaká možnost jak jednoduše připojit eMMC do microSD slotu?
3) Má případně někdo nějaké jiné elegantní řešení?

A čtvrtá otázka je řečnická:
Proč vlastně Raspbarry pi nemá konektor pro eMMC modul, jako ho má třeba ODROID?


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2019, 18:44:36 »
Raspberry verze 3 umí bootovat z USB mass storage.

xdub

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #2 kdy: 14. 05. 2019, 18:57:41 »
Raspberry verze 3 umí bootovat z USB mass storage.
No mám verzi 2. :-D Ale když mám v USB ty 4 flashky na RAID (takže bez použití USB hubu plně obsazeno), tak mi tohle stejně moc nepomůže...
« Poslední změna: 14. 05. 2019, 19:00:47 od xdub »

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #3 kdy: 14. 05. 2019, 19:00:51 »

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #4 kdy: 14. 05. 2019, 19:05:50 »
misto zbesileho raidu nad 4x USB-Flash bych pouzil raid nad 2x USB-SSD

1. ano a s mnohem lepsim iops
2. zkusenost s tim nemam ale treba tohle
3. pouzit industrialni microSD kartu (MLC chipy, Wear leveling, ECC korekce, SMART)
4. RPi slot na eMMC nema, protoze ho tam navrhar desky nedal (duvod: cena)


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #5 kdy: 14. 05. 2019, 21:09:24 »
misto zbesileho raidu nad 4x USB-Flash bych pouzil raid nad 2x USB-SSD

1. ano a s mnohem lepsim iops
2. zkusenost s tim nemam ale treba tohle
3. pouzit industrialni microSD kartu (MLC chipy, Wear leveling, ECC korekce, SMART)
4. RPi slot na eMMC nema, protoze ho tam navrhar desky nedal (duvod: cena)

Když použije SSD, tak už ten RAID ani nebude potřebovat, neboť kapacita dnešních SSD je už docela slušná.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #6 kdy: 14. 05. 2019, 21:35:16 »
Když použije SSD, tak už ten RAID ani nebude potřebovat, neboť kapacita dnešních SSD je už docela slušná.
zalezi proc ten raid ma, pokud ma raid0 na 4x 16GB, tak by stejne tak mohl pouzit 1x256GB USBFlash, mozna slo o to ze male USBFlash uz mel, treba stejne tak bude mt male mSATA SSD co vrazi do mSATA=>USB redukce :-)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #7 kdy: 14. 05. 2019, 23:22:21 »
Ale když mám v USB ty 4 flashky na RAID (takže bez použití USB hubu plně obsazeno), tak mi tohle stejně moc nepomůže...
Tím jsem ti chtěl říct, že máš bootovat z těch flashek. Ale s verzí 2 smůla. Ale co mít na SD kartě kernel a rootfs na tom RAIDu? Když bude na kartě jenom /boot, tak se bude používat málokdy a snad neodejde.

xdub

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #8 kdy: 15. 05. 2019, 00:26:44 »
Když použije SSD, tak už ten RAID ani nebude potřebovat, neboť kapacita dnešních SSD je už docela slušná.
zalezi proc ten raid ma, pokud ma raid0 na 4x 16GB, tak by stejne tak mohl pouzit 1x256GB USBFlash, mozna slo o to ze male USBFlash uz mel, treba stejne tak bude mt male mSATA SSD co vrazi do mSATA=>USB redukce :-)
Mám tam 4x 64GB flashdisk a softwarový RAID 5 - ochrana proti selhání jedné flashky. Nad SSD jsem taky přemýšlel, ale to už by nebylo tak kompaktní...

Ale když mám v USB ty 4 flashky na RAID (takže bez použití USB hubu plně obsazeno), tak mi tohle stejně moc nepomůže...
Tím jsem ti chtěl říct, že máš bootovat z těch flashek. Ale s verzí 2 smůla. Ale co mít na SD kartě kernel a rootfs na tom RAIDu? Když bude na kartě jenom /boot, tak se bude používat málokdy a snad neodejde.

Ten RAID dělá softwarově ten OpenMediaVault. Bohužel neumí běžet v tom RAIDU, který vytvořil. Musí běžet na jiném disku (momentálně na SD kartě).

PS: zkusím tu industriální microSD kartu. Jestli vydrží aspoň 2x déle co normální microSD karta, tak se to vyplatí. :-)

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #9 kdy: 11. 06. 2019, 13:21:53 »
MicroSD se opotřebovává hlavně zápisy. Pokud data budete zapisovat primárně mimo MicroSD, klidně vydrží spoustu let.

Druhá věc je, která data potřebujete jak moc chránit. Systém lze nainstalovat znovu (můžete si usnadnit třeba pomocí Ansible).

Třetí věc je, jestli je RAID vhodné řešení – jde-li o stejné flashky stejné série i stejného stáří, selhání budou korelovat…

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #10 kdy: 11. 06. 2019, 13:50:21 »
Hodně záleží na výrobci SD karty. Ve firmě používámě několik desítek RPi a jako jediná možná varianta z u nás běžně dostupných SD karet se mi jeví (praxí vyzkoušeno) SanDisk 16GB MicroSD karta, je nejodolnější např. s nějakým Kingstonem nebo Adata a podobné se to nedá srovnat. Někde na internetu existoval dokument, srovnání řadičů použitých v SD kartách ... prostě není karta jako karta.

Jinak doporučuji z různých důvodů upgradovat na RPi3B+, vsechno je tam lepší (rychlost, spotřeba atd.).

Jinak další varianta je bootovat z SD karty a pak spustit namapování iSCSI z nějakého NASu, ale to už je takové drbání za uchem, protože to už rovnou to co chceš můžeš mít na tom NASu.

Obecně si s RPi dost hraju a prostě to na to chceš není, i když to nějak funguje - občas je třeba si říct, že něco prostě není vhodné a RPI používat jako NAS prostě vhodné není. Ale zkoušej dál :-) nevzdávej to.

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #11 kdy: 11. 06. 2019, 14:20:28 »
SD kartu používat jen pro čtení. Flashky i SD karty odchází hlavně zápisem. Nejsou pro častý zápis vhodné. A co úplně nesnáší je náhodný výpadek elektřiny.
Dal bych tam raději SSD disk. Nebo klidně i nějaký starší magnetický disk ze starého notebooku.

Osobně věřím, že právě kvůli spoléhání se na SD kartu je profi použití Raspberry hodně omezené. Zhoršuje to navíc možný výpadek elektřiny. V kombinaci s častým zápisem je to smrtící. Jediné řešení je podstatně omezit zápisy, protože občas tam zajít a měnit karty není moc profi. Ve fabrice se to dá použít bootování po síti z nějakého centrálního disku.

Sním o něčem jako Raspberry pi, ale s baterkou a eMMC. Tedy hardwarová spolehlivost alespoň na úrovni běžného android telefonu. Baterka je podstatná k tomu, aby ke ztrátě dat nedošlo výpadkem napájení. Když to má baterku, je také pohodlnější manipulace, nemusíte se tolik bát, že si způsobíte ztrátu dat omylem, že drbnete do napájení.

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #12 kdy: 11. 06. 2019, 14:24:59 »
bohuzel, omezovani zapisu na kartu, uprava systemu a pouzivani ruznych super truper distro dela z rpi nestabilni nepouzitelny kus zeleza. ja musim rict ze nejakych 150+ rpi s sd kartama sandisk jede vice mene bez problemu, cas od casu odejde karta (1 az 3 karty za mesic) coz vhledem k celkove cene neni nic hrozneho, rpi bezi 24 hodin denne a rozhodne si na sebe vydelaji.

xdub

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #13 kdy: 11. 06. 2019, 14:25:23 »
Hodně záleží na výrobci SD karty. Ve firmě používámě několik desítek RPi a jako jediná možná varianta z u nás běžně dostupných SD karet se mi jeví (praxí vyzkoušeno) SanDisk 16GB MicroSD karta, je nejodolnější např. s nějakým Kingstonem nebo Adata a podobné se to nedá srovnat. Někde na internetu existoval dokument, srovnání řadičů použitých v SD kartách ... prostě není karta jako karta.

Jinak doporučuji z různých důvodů upgradovat na RPi3B+, vsechno je tam lepší (rychlost, spotřeba atd.).

Jinak další varianta je bootovat z SD karty a pak spustit namapování iSCSI z nějakého NASu, ale to už je takové drbání za uchem, protože to už rovnou to co chceš můžeš mít na tom NASu.

Obecně si s RPi dost hraju a prostě to na to chceš není, i když to nějak funguje - občas je třeba si říct, že něco prostě není vhodné a RPI používat jako NAS prostě vhodné není. Ale zkoušej dál :-) nevzdávej to.

Tak RPi2B jsem už měl, tak ho chci jen využít...
Jinak on to nebude tak úplně NAS jako klasický NAS. Chci na tom jen nahodit tFTP, do něj inatalačky a na routeru nastavit PXE a mít k dispozici instalace na síti. Vzhledem k tomu, že ke mě věčně někdo chodí že si chce nainstalovat/přeinstalovat systém, tak mi to hodně ulehčí práci, protože mi odpadne vytváření instalační flashky...

PS: zatím studuji, jak mít instalačky a PXE s DHCP na různých strojích. Většina návodů počítá s tím, že ty instalačky jsou na tom stroji s DHCP...

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #14 kdy: 11. 06. 2019, 14:36:00 »
Otázka taky je, jaké microSD karty zvolíme:

* Samsung Pro jsou sice dražší, ale slibují vydržet. Snad i desetkrát, tuším.
* A1 nebo A2 by mohly mít inteligentnější řadiče, ale je to spekulace.

Zatím jedu na nějaké řadové class 10 a dokud to pojede, asi nemám důvod měnit.