Rozvaděč pro domácí síť a učení

Rozvaděč pro domácí síť a učení
« kdy: 29. 04. 2019, 10:59:44 »
Ahoj,

kupuji svůj první rozvaděč a uvítal bych jakékoliv rady a podněty

Použití.
Použití bude na doma, do rodinného baráku o třech patrech. Chci do něho dávat staré routery, switche a testovat/učit se na nich plus rozvést kabeláž po celém patře (tak 20-40 připojných bodů). Takže vše svedu asi pomocí modulární kabeláže, narvu tam pár gigabitových switchů a něco na čem se můžu učit od Cisca/Mikrotiku atd a uvidím.

Uvažoval jsem prvně koupit nějaký malý 10" a dát ho na stěnu, ale pak jsem si uvědomil, že do něj nekoupím žádné staré Cisco 2950/2960 apod, protože ty se dělají jen do 19", takže jsem variantu 10" zavrhl. Takže zvažuji koupit 19" 6/9U či podobný rozvaděč, tak aby se vešel pod stůl.

Máte nějaké věcné připomínky na co bych si měl dát pozor? Z hlediska co je lepší jednodušší na obsluhu abych se do něj lehce dostal atd. Budu do něho celkem často sahat.

Je nějaký rozdíl mezi výrobci? Rád bych koupil něco bytelného svařovaného s čelním sklem ze skla (ideálně bez rámečku).

Co třeba Triton RBA-06-CS4-BAX-A1, 6U?

Cena moc nerozhoduje, jde mi o to aby se mi s tím dobře dělalo, bylo to bytelné a pěkně to vypadalo. Ideálně bych pod to přidělal ještě kolečka a mělo by se to vlézt pod stůl.
« Poslední změna: 29. 04. 2019, 11:04:26 od Petr Krčmář »


Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #1 kdy: 29. 04. 2019, 12:10:24 »
Tyhle se dají otevírat zezadu a jsou svařované:

Triton RBA-12-AD6-CAX-A1, 12U
  š600 * v635 * h515

Triton RBA-15-AD5-CAX-A1, 15U
  š600 * v770 * h515

Triton RBA-18-AD5-CAX-A1, 18U
  š600 * v900 * h515

Přidělal bych pod ně kolečka.

Máte s nimi zkušenosti? Děkuji

dzavy

Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #2 kdy: 30. 04. 2019, 02:21:57 »
Ja bych urcite oddelil domaci sit od uceni/hrani.

Domaci sit udelat jednou a poradne, staci jeden L3 switch typu Mikrotik a k tomu pripadne neco typu Intel NUC jako domaci server. Rozvadec/rack do technicke mistnosti/chodby, at je to tichy a moc to nezere. Pro sebe planuju https://www.intelek.cz/product.jsp?artno=86000562 - vejde se tam akorat ten switch, patch panel a par hracek typu UPC modem, ten NUC, atd.

Na hrani/uceni pak oddelenej rack s cimkoliv klidne pod stolem, s uplinkem z domaci site.

Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #3 kdy: 30. 04. 2019, 07:31:03 »
Pod to je jedno, ale pokud byste se vrátil k variantě připevnění na zeď, pak bych doporučil spíš nějaký case s odnímatelnými bočnicemi.

FKoudelka

Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #4 kdy: 30. 04. 2019, 09:42:31 »
Pozor i na hloubku racku,  hlavně u Cisco switchů


creatura

Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #5 kdy: 01. 05. 2019, 21:49:25 »
Rodinný dům se čtyřiceti ukončeníma na patře kde bude rozvaděč který bude narvaný switchema ... .

Sice to neni odpověď na tvojí otázku, ale já bych ti doporučil udělat malou počítačovou síť na běžné používání a rozvaděč zavřít.

A pak si v pracovně na stole udělat testovací síť se kterou si budeš dva měsíce hrát a pak tě to přestane bavit protože dlouhodobě něco testovat bez reálné aplikace tě bavit nebude a nebude to dávat smysl. Nehledě na fakt, že to co popisuješ si vezme klidně 100W ... na peníze 100*24*30*7 500kč měsíčně - to je na zvážení, ale připadá mi to jako drahé testování.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #6 kdy: 02. 05. 2019, 09:03:02 »
Udělejte něco s tím výpočtem (a svojí češtinou).

Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #7 kdy: 02. 05. 2019, 19:08:07 »
Rodinný dům se čtyřiceti ukončeníma na patře kde bude rozvaděč který bude narvaný switchema ... .

Sice to neni odpověď na tvojí otázku, ale já bych ti doporučil udělat malou počítačovou síť na běžné používání a rozvaděč zavřít.

A pak si v pracovně na stole udělat testovací síť se kterou si budeš dva měsíce hrát a pak tě to přestane bavit protože dlouhodobě něco testovat bez reálné aplikace tě bavit nebude a nebude to dávat smysl. Nehledě na fakt, že to co popisuješ si vezme klidně 100W ... na peníze 100*24*30*7 500kč měsíčně - to je na zvážení, ale připadá mi to jako drahé testování.

Pokud koupím 15U rack, tak není žádný problém. Nebo v čem ho vidíš, když tam narvu dva switche a dva routery, tak to mám pořád kupu místa.

Elektřina rozhodně není problém
100W * 24 * 30 /1000 = 72 kWh za měsíc, což znamená pro mě konkrétně 158 Kč (D57D) a i kdyby měl člověk D02D, tak je to 316 Kč, nějak neumíš počítat, nebo kde jsi v ČR viděl elektřinu za 6,6 Kč za kilowat? Nebo si účelově zaokrouhluješ a láměš argumenty, jen aby vypadaly pro tebe lépe.

Mimochodem i kdyby to bylo 500 Kč, tak je to tak setina průměrného IT platu a skilly které tím získáš jsou myslím k nezaplacení :D jinak pro mě je 150 Kč pod mou rozlišovací schopnost... ročně utratím za IT věci i stovky tisíc.

Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #8 kdy: 02. 05. 2019, 19:09:14 »
Pozor i na hloubku racku,  hlavně u Cisco switchů

Díky, napřed nakoupím switche, routery a pak podle toho koupím rack a nějaký cable management věci :).

Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #9 kdy: 02. 05. 2019, 21:53:31 »
Elektřina rozhodně není problém
Nějak neumíš počítat, nebo kde jsi v ČR viděl elektřinu za 6,6 Kč za kilowat?

Zase si tu cenu moc neidealizujte. Nejlevnější nabídka dle ERU pro Jihomoravský kraj je se všemi poplatky (hlavně distribuce a OZE) a daněmi vázanými na spotřebu 4624 Kč za MW. Nepočítal jsem jistič, protože ten platíte i bez racku :)

Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #10 kdy: 03. 05. 2019, 12:36:44 »
Elektřina rozhodně není problém
Nějak neumíš počítat, nebo kde jsi v ČR viděl elektřinu za 6,6 Kč za kilowat?

Zase si tu cenu moc neidealizujte. Nejlevnější nabídka dle ERU pro Jihomoravský kraj je se všemi poplatky (hlavně distribuce a OZE) a daněmi vázanými na spotřebu 4624 Kč za MW. Nepočítal jsem jistič, protože ten platíte i bez racku :)

Já konkrétně těď mám v nízkém tarifu (20 hodin denně) jednu kilovatu za 2,22 Kč i s DPH a ve vysokém (4 hodiny denně) za 2,47 Kč ale to už je offtopic. Ptal jsem se na jiné věci a probírá se tu elektřina, která je naprosto mimo... Má pro mě někdo nějakou radu ke kabeláži, rozvaděči atd.?

5nik

  • ***
  • 137
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #11 kdy: 03. 05. 2019, 14:05:31 »
Obecně bych si dal pozor na hloubku racku, některé switche (hlavně PoE) mohou být hlubší. Upozorňuji na případný hluk, sice dnes dělají fanless 24 gBE switche, ale starší kousky a vyšší modelové řady mají aktivní chlazení, které je slyšet.
Odebíratelné bočnice jsou výhodou. Zakončení SKS předpokládám v patch panelech, 40 portů zabírá standardně 2U (nepoužijete-li patch panel s vysokou hustotou) + nějaké vyvazovací panely, napájecí panel, případně UPS. 6U je zatraceně málo, doporučoval bych více.
Jestli jsem vás pochopil, tak hledáte stojanový rack - jenže ty se malé nedělají. V katalogu Tritonu jsem našel nejmenší 15U (RMA-15-A66–CAX–A1), ale pořád to má 77 cm + kolečka / nohy a navíc je to 60 cm hluboké. To nevím, zda se pod stůl vejde.
Závěsné racky na zeď  většinou nemají uzpůsobenou konstrukci dna pro přidělání koleček. Sice dno vydrží umístění relativně těžké UPS, ale aby celá váha racku ležela na kutilsky přidělaných kolečkách - nevím, nevím. Leda celý rack přidělat na podestu s kolečky, aby byla váha dna rozložená.

5nik

  • ***
  • 137
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #12 kdy: 03. 05. 2019, 14:11:48 »
Domaci sit udelat jednou a poradne, staci jeden L3 switch typu Mikrotik a k tomu pripadne neco typu Intel NUC jako domaci server. Rozvadec/rack do technicke mistnosti/chodby, at je to tichy a moc to nezere. Pro sebe planuju https://www.intelek.cz/product.jsp?artno=86000562 - vejde se tam akorat ten switch, patch panel a par hracek typu UPC modem, ten NUC, atd.

Zatraceně dobře si to spočítejte. Udávaná hloubka 15 cm bude v praxi stěží použitelných 10 cm pro rackové zařízení (switch, RB3011 apod). Je potřeba počítat s tím, že vertikální montážní ližiny jsou několik centimetrů od kraje a musíte mít většinou rezervu vepředu i vzadu na kabeláž. Nehledě na to, že některá zařízení docela hřejí a trošičku bych se obával vyšších teplot při více zařízeních (NAS, NUC, modemy, routery).

Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #13 kdy: 06. 05. 2019, 09:28:05 »
Domaci sit udelat jednou a poradne, staci jeden L3 switch typu Mikrotik a k tomu pripadne neco typu Intel NUC jako domaci server. Rozvadec/rack do technicke mistnosti/chodby, at je to tichy a moc to nezere. Pro sebe planuju https://www.intelek.cz/product.jsp?artno=86000562 - vejde se tam akorat ten switch, patch panel a par hracek typu UPC modem, ten NUC, atd.

Zatraceně dobře si to spočítejte. Udávaná hloubka 15 cm bude v praxi stěží použitelných 10 cm pro rackové zařízení (switch, RB3011 apod). Je potřeba počítat s tím, že vertikální montážní ližiny jsou několik centimetrů od kraje a musíte mít většinou rezervu vepředu i vzadu na kabeláž. Nehledě na to, že některá zařízení docela hřejí a trošičku bych se obával vyšších teplot při více zařízeních (NAS, NUC, modemy, routery).

Já napřed koupím switche a router a až pak koupím rack...

Jinak já to pořád nechápu, jaká udávaná hloubka 10/15 cm?

Cisco 2960-S má hloubku 30-36cm

Rack má rozměry:
Triton RBA-15-AD5-CAX-A1, 15U
  š600 * v770 * h515

Mám tedy nějakých 15 cm na kabely vepředu a vzadu. Je to málo? Mám koupit hlubší?
Vepředu mám počítat kolik cm na RJ45 a vzadu kolik na síťové podle vašich zkušeností?

5nik

  • ***
  • 137
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« Odpověď #14 kdy: 06. 05. 2019, 15:40:00 »
Domaci sit udelat jednou a poradne, staci jeden L3 switch typu Mikrotik a k tomu pripadne neco typu Intel NUC jako domaci server. Rozvadec/rack do technicke mistnosti/chodby, at je to tichy a moc to nezere. Pro sebe planuju https://www.intelek.cz/product.jsp?artno=86000562 - vejde se tam akorat ten switch, patch panel a par hracek typu UPC modem, ten NUC, atd.

Zatraceně dobře si to spočítejte. Udávaná hloubka 15 cm bude v praxi stěží použitelných 10 cm pro rackové zařízení (switch, RB3011 apod). Je potřeba počítat s tím, že vertikální montážní ližiny jsou několik centimetrů od kraje a musíte mít většinou rezervu vepředu i vzadu na kabeláž. Nehledě na to, že některá zařízení docela hřejí a trošičku bych se obával vyšších teplot při více zařízeních (NAS, NUC, modemy, routery).

Já napřed koupím switche a router a až pak koupím rack...

Jinak já to pořád nechápu, jaká udávaná hloubka 10/15 cm?

Cisco 2960-S má hloubku 30-36cm

Rack má rozměry:
Triton RBA-15-AD5-CAX-A1, 15U
  š600 * v770 * h515

Mám tedy nějakých 15 cm na kabely vepředu a vzadu. Je to málo? Mám koupit hlubší?
Vepředu mám počítat kolik cm na RJ45 a vzadu kolik na síťové podle vašich zkušeností?

To nebylo určené Vám, ale byla to reakce na citovaného uživatele dzavy.
Vpředu racku počítejte cca 5 cm (na ohyb patch kabelů). Záleží také na zvolených vyvazovacích panelech. Vzadu bych to viděl také na cca min. 5 cm od dveří / zadní stěny - opět záleží na tvaru a druhu napájecích kabelů.