Ktorým smerom ďalej?

cruci

  • *
  • 21
  • plz be kind
    • Zobrazit profil
Ktorým smerom ďalej?
« kdy: 25. 04. 2019, 22:27:55 »
Zdravím všetkých,

opíšem v krátkosti situáciu: mám 23 rokov a po škole som začínal ako IT Support v malej firme (+on-site technik v prípade nutnosti výmeny HW), na tejto pozícií som bol viac ako tri roky. Neskôr som sa presťahoval a začal pracovať ako IT Consultant (správa pridelených aplikácií) v korporácií. Nakoľko mi pozícia nevyhovuje (väčšinou riešim úlohy v rámci change managementu/procesov, pokiaľ je technický problém tak väčšinou iba s dodávateľom..) rozhodol som sa po menej ako roku zmeniť prácu, nakoľko hľadám niečo viac technicky zamerané.

V posledných rokoch som používal tieto technológie: MS SQL - základná administrácia, Oracle - len dáta, Win 2008 R2, 2012 R2, 2016, IIS - základy, AD, Zabbix - konfigurácia a jednoduchý vývoj monitorovacích scriptov a takisto veľa času zabrali custom aplikácie (vlastné logy,konfigurácie,incidenty...).

Naskytli sa mi momentálne dve pracovné príležitosti: 1. Aplikačný administrátor pre banku - údržba softvérových aplikácií v rámci IT infraštruktúry banky (správa WIN servrov, IIS, logy, powershell/linux skriptovanie, sql - na úrovni úpravy dát..)

2. Databázový administrátor pre stredne veľkú firmu - správa a administrácia databáz - od monitoringu/incidenty/performance tuningu až po patchovanie db ...

Platovo je na tom lepšie prvá možnosť, takisto benefity a podobné srandy ponúka banka lepšie + práca vo vlastnej kancelárií NIE OPEN SPACE :D len práve v druhej ponuke vidím väčší potenciál do budúcna. V databázach mám veľké medzery, veľmi ma prekvapilo že mi by ma radi prijali, no predpokladám, že to vďaka môjmu "všeobecnému prehľadu" - z každého viem niečo málo.

Viem som mladý, možno by som to nemal až tak moc riešiť, no preda zaujímal by ma váš názor čo je podľa Vás perspektívnejšia ponuka?

Dík


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #1 kdy: 25. 04. 2019, 22:44:07 »
Srdce ti napovi kam mas jit.
vyber si tezsi cestu.

cruci

  • *
  • 21
  • plz be kind
    • Zobrazit profil
Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #2 kdy: 26. 04. 2019, 10:02:45 »
Srdce mi hovorí - databazy  :D

Diky za jednoduchu, no pritom sofistikovanu odpoveď  ;)

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #3 kdy: 26. 04. 2019, 10:11:15 »
Srdce mi hovorí - databazy  :D

Diky za jednoduchu, no pritom sofistikovanu odpoveď  ;)

Kdyz se v db vyprofilujes, tak pak budes zadany na trhu prace.
Nauc se k tomu sql, pl sql a mas to jeste lepsi.

Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #4 kdy: 26. 04. 2019, 22:50:40 »
Srdce? - No neblbni, podle peněz ! Kvůli nim se chodí do práce...
Jednoduchá, přesto sofistikovaná odpověď,IMHO
Zdravím všetkých,

opíšem v krátkosti situáciu: mám 23 rokov a po škole som začínal ako IT Support v malej firme (+on-site technik v prípade nutnosti výmeny HW), na tejto pozícií som bol viac ako tri roky. Neskôr som sa presťahoval a začal pracovať ako IT Consultant (správa pridelených aplikácií) v korporácií. Nakoľko mi pozícia nevyhovuje (väčšinou riešim úlohy v rámci change managementu/procesov, pokiaľ je technický problém tak väčšinou iba s dodávateľom..) rozhodol som sa po menej ako roku zmeniť prácu, nakoľko hľadám niečo viac technicky zamerané.

V posledných rokoch som používal tieto technológie: MS SQL - základná administrácia, Oracle - len dáta, Win 2008 R2, 2012 R2, 2016, IIS - základy, AD, Zabbix - konfigurácia a jednoduchý vývoj monitorovacích scriptov a takisto veľa času zabrali custom aplikácie (vlastné logy,konfigurácie,incidenty...).

Naskytli sa mi momentálne dve pracovné príležitosti: 1. Aplikačný administrátor pre banku - údržba softvérových aplikácií v rámci IT infraštruktúry banky (správa WIN servrov, IIS, logy, powershell/linux skriptovanie, sql - na úrovni úpravy dát..)

2. Databázový administrátor pre stredne veľkú firmu - správa a administrácia databáz - od monitoringu/incidenty/performance tuningu až po patchovanie db ...

Platovo je na tom lepšie prvá možnosť, takisto benefity a podobné srandy ponúka banka lepšie + práca vo vlastnej kancelárií NIE OPEN SPACE :D len práve v druhej ponuke vidím väčší potenciál do budúcna. V databázach mám veľké medzery, veľmi ma prekvapilo že mi by ma radi prijali, no predpokladám, že to vďaka môjmu "všeobecnému prehľadu" - z každého viem niečo málo.

Viem som mladý, možno by som to nemal až tak moc riešiť, no preda zaujímal by ma váš názor čo je podľa Vás perspektívnejšia ponuka?

Dík
« Poslední změna: 26. 04. 2019, 22:54:43 od FKoudelka »


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #5 kdy: 26. 04. 2019, 22:56:48 »
Ve dvaceti jsem jeste sel za srdcem, az v 30 za penezi.

Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #6 kdy: 27. 04. 2019, 12:57:33 »
podle peněz ! Kvůli nim se chodí do práce...
A proto je tolik lidí vyhořených a na antidepresivech.

Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #7 kdy: 27. 04. 2019, 13:19:23 »
Dělej, co tě baví. Jen tak v tom můžeš být opravdu dobrý.

Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #8 kdy: 28. 04. 2019, 09:53:22 »
Jednoznacne nepozeraj na peniaze, ale na to co Ta bavi (jedine ak by hrozilo, ze Tvoje deti buduci mesiac umru hladom, vtedy mozes urobit docasnu vynimku).

Robim IT od 8 rokov, od 14tich profesionalne. Vzdy sa mi v dlhodobom horizonte vyplatilo robit to co ma bavi, pretoze som prirodzene bol ochotny do toho investovat viac casu a tym padom byt lepsi ako ini, ktori to robili pre peniaze.

Databazy su zaujimave a zlozite. Ak sa ich naucis poriadne, budes zarabat tolko, ze peniaze pre Teba nebudu problem.

Drzim palce,
Martin

PS: Vidim, ze si na krizovatke, ak chces, mozeme urobit kratky video-call, ak si myslis ze by Ti to pomohlo.

cruci

  • *
  • 21
  • plz be kind
    • Zobrazit profil
Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #9 kdy: 28. 04. 2019, 11:39:37 »
Díky všetkým za odpovede:)

Ja som sa dosť zle vyjadril, ja nemám medzery v DB, ja o nich prakticky neviem skoro vôbec nič. Doterajšia moja administrácia spočívala max. v zálohe/obnove/reindexácií..

Myslim, že som dostal dobrú šancu ako sa dostať do sveta databáz, nakoľko nemám žiadne hlbšie skúsenosti a so samotným jazykom sql/pl sql už vôbec nie - jednoduché selecty a updaty nerátam.

Platový rozdiel medzi týmito pozíciami je cca 1500eur/ročne neviem koľko to je v CZK 40K? Nakoľko nemám deti tie peniaze ni nebudu až tak chýbať.

Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #10 kdy: 28. 04. 2019, 21:30:21 »
podle peněz ! Kvůli nim se chodí do práce...
A proto je tolik lidí vyhořených a na antidepresivech.
Kvůli penězům to nebude, spíš kvůli troubleshootingu a jeho nedoceněni. Vysvětlím: když to vyřešíš , nejsi v plusu, ale na nule.

Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #11 kdy: 28. 04. 2019, 21:39:00 »
Ve dvaceti jsem jeste sel za srdcem, az v 30 za penezi.
To beru

Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #12 kdy: 28. 04. 2019, 22:00:47 »
Díky všetkým za odpovede:)

Ja som sa dosť zle vyjadril, ja nemám medzery v DB, ja o nich prakticky neviem skoro vôbec nič. Doterajšia moja administrácia spočívala max. v zálohe/obnove/reindexácií..

Myslim, že som dostal dobrú šancu ako sa dostať do sveta databáz, nakoľko nemám žiadne hlbšie skúsenosti a so samotným jazykom sql/pl sql už vôbec nie - jednoduché selecty a updaty nerátam.

Platový rozdiel medzi týmito pozíciami je cca 1500eur/ročne neviem koľko to je v CZK 40K? Nakoľko nemám deti tie peniaze ni nebudu až tak chýbať.
Díky všetkým za odpovede:)

Ja som sa dosť zle vyjadril, ja nemám medzery v DB, ja o nich prakticky neviem skoro vôbec nič. Doterajšia moja administrácia spočívala max. v zálohe/obnove/reindexácií..

Myslim, že som dostal dobrú šancu ako sa dostať do sveta databáz, nakoľko nemám žiadne hlbšie skúsenosti a so samotným jazykom sql/pl sql už vôbec nie - jednoduché selecty a updaty nerátam.

Platový rozdiel medzi týmito pozíciami je cca 1500eur/ročne neviem koľko to je v CZK 40K? Nakoľko nemám deti tie peniaze ni nebudu až tak chýbať.
3 tácy měsîčne sem nebo tam, na to sere pes.:-)
Třeba já  jsem utekl od databází k systémákovi, protože mne to bavilo mnohem víc.
Užil jsem si “slávy”, ale peněz ne.
Nicméně, jak říkal můj děda, každý má v životě  možnost vydělat určitý pytel  peněz, záleží jen na něm, kolik z toho.
Dovol  mi citovat Melpomena Jonese při konkursu na šéfkuchaře v londýnském hotelu:” Dejte mi vejce a já se vynasnažím je uvařit natvrdo.”
To není úplně ironie, fakt ti fandím, jenom závidím možnosti a asi nízkou laťku pro juniory dnes. Osobně si myslím,že jsi šikula a cokoli vybereš , bude ti ku prospěchu.

« Poslední změna: 28. 04. 2019, 22:09:49 od FKoudelka »

Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #13 kdy: 28. 04. 2019, 22:19:24 »
Jednoznacne nepozeraj na peniaze, ale na to co Ta bavi (jedine ak by hrozilo, ze Tvoje deti buduci mesiac umru hladom, vtedy mozes urobit docasnu vynimku).

Robim IT od 8 rokov, od 14tich profesionalne.

 No nekecej, Sheldone ! -:)))  Nic ve zlém

Re:Ktorým smerom ďalej?
« Odpověď #14 kdy: 29. 04. 2019, 05:16:38 »
Ono banka, jiné to asi bude v mBank a jiné ve spořitelně. Já osobně mám nejlepší zkušenosti s americkými a britskými společnostmi, ale každá společnost je jiná.

Jinak když chodíš na pohovory, je dobré umět pokládat "záludné" otázky. Třeba "jak dlouho trvá ve vaší bance schválení pravidla na firewallu", nebo "fungují u vás procesy? už vám někdy zamítli ticket, co se stalo?".

Představ si, že pracuješ v nějakém korporátu, otevřeš 20 let starý ticketovací systém napsaný ještě v Javě pro IE, tam složitě najdeš v kategorii "Záchody a toaletní papíry -> Security co si s vámi vytře zadek -> Nechat si vytřít zadek -> Zřízení pravidla na FW (platí jenom pro případ absolutní nouze", vytvoříš ticket, týden to tam leží, po týdnu příjde "vytíráme si s vámi zadek, prodloužili jsme čas řešení na 1 světelný rok", a po měsíci přijde "ticket zamítnut, špatná kategorie, tato kategorie slouží pouze pro urgentní tickety, na tento mail neodpovídejte, kontakt na nikoho vám nedáme". Jen takový náznak toho, jak to v některých korporátech chodí (osobně mám mnohem lepší zkušenost se zahraničními, zejména americkými, korporáty než těmi českými...".