Vlastnoruční podepisování přes tablet

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #75 kdy: 27. 04. 2019, 20:42:40 »
Tak ho ukažte. Jo už jste ho smazal? A proč jste vůbec měl na internetu podpis napsaný na tabletu?
Takovouhle věc by zákazník dostal určitě v kopii vytištěnou. A opět – vy byste tvrdil, že tam určitě bylo 5 % ale papír jste ztratil, firma by tvrdila, že tam bylo 50 %, měla by příslušný dokument a váš podpis. Kdo by tahal za kratší konec provazu?
Opět, všichni zákazníci před ním a po něm viděli nějaký dokument, jenom tenhle jeden zákazník viděl jiný?
To jsou uplne zbytecne spekulace, protoze v kazde jednotlive situaci by to vsechno bylo jinak. Zalezi na tom, o co by se spor vedl.

Jiste je jenom jedno: firma chce ten doklad mit, cili ona chce neco dokazat. Ja nemusim spekulovat o tom, kde a jak podpis ziskala, a uz vubec to nemusim dokazovat. Mne staci proste tvrzeni, ze ten dokument jsem nikdy nevidel. Nebo ze jsem videl jiny dokument a kdybych videl tenhle, rozhodne bych ho nepodepsal.

Nemyslím si, že byste jen tak chodil po firmách a bianko se jim podepisoval na tablety, aby až s nimi za několik let uzavřete smlouvu, měly váš podpis předem přichystaný pro falšování.
Proc bych se podepisoval bianko? Mam matny pocit, ze jsem pred tremi lety jakousi smlouvu na tabletu podepisoval. Uz si ale nepamatuju, co to bylo.

Ale pokud jsem tazatele pochopil spravne, mluvil o normalnim pocitaci, na kterem bezi treba LibreOffice a normalnim tabletu ve smyslu "digitizer" - tj. neni na nem display.
Nikoli, psal o zobrazení podepisovaného dokumentu přímo na tabletu a jeho následné podepsání. Pro zobrazení dokumentu z počítače tam není prostor:
Povodne som to chcel riesit otocenim monitoru po vyplneni dokumentu na zakaznika, aby videl co ide podpisat
[...]
monitory, ktore budu otocene na zakaznika, aby videl co ide podpisat a podpisal by to cez "podpisovaci" WACOM. Pre malo miesta na stoloch je aj toto riesenie nevhodne.

Nevim, co presne OP mysli tim "podpisovaci WACOM", muze myslet treba Wacom STU-300B, ale ten by prave podle meho nazoru daval smysl leda v kombinaci s nejakym dostatecne bezpecnym softwarem, coz mozna je ten "Sign Pro PDF", co se s tim dodava, ale ten je jenom pro Windows, takze to by tezko mohlo fungovat s
Pouzivame mini PC (Ubuntu) zavesene na monitoroch.

- a to je presne ta pointa, o kterou mi slo: bezpecny musi byt ten PROCES podepisovani, musi na rozumne mire garantovat nejakou nepopiratelnost apod. Pokud vezmu obycejne PC, v nem vytvorim dokument a ukazu ho zakaznikovi na monitoru, tak je mi houby platny, ze to podepise na "bezpecnem" "podepisovacim" tabletu. To samo o sobe nic nezarucuje. O to mi presne celou dobu slo (kdyz nepocitam tu vsuvku s fakturou :) ).

Když si na Google Play dáte hledat „sign pad“, najdete docela dost aplikací, které přesně tohle dělají. Našel jsem třeba Sign Now, kde se chlubí, k čemu se to používá a s jakou legislativou je to kompatibilní. Nevypadá to úplně na hračku, kterou by nikdo nebral vážně.
Jasne, vzdyt to tady taky uz zaznelo: pokud je to nejak certifikovane zarizeni a dodrzi se spravne postup jeho pouzit, muze to davat smysl. Ale ne ve forme "v Libreoffice k tomu pridam obrazek s podpisem".

Jinak by asi banky nebyly moc ochotné přes to dělat NFC platby a ukládat čísla karet a přístupové údaje do banky.
To je zase uplne jiny problem (proces) a vubec bych to sem netahal, zase to leda nadela vic zmatku nez uzitku :)
« Poslední změna: 27. 04. 2019, 20:44:45 od Mirek Prýmek »


Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #76 kdy: 27. 04. 2019, 21:01:48 »
Dokážu si představit že to je celkem funkční páka na zákazníka, který když vidí vlastní podpis, tak si vzpomene bez ohledu na právní význam obrázku podpisu.
Souhlas. A pokud se objevi par, kteri si nejsou ochotni vzpomenout, tak se to proste odepise jako naklady a porad to bude levnejsi nez kupovat sto certifikovanych tabletu za deset tisic kus ;)

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #77 kdy: 27. 04. 2019, 21:06:11 »
Pokud vezmu obycejne PC, v nem vytvorim dokument a ukazu ho zakaznikovi na monitoru, tak je mi houby platny, ze to podepise na "bezpecnem" "podepisovacim" tabletu. To samo o sobe nic nezarucuje. O to mi presne celou dobu slo
Přečtěte si konečně ten původní dotaz. Nebo tu část, kterou jsem z něj citoval v předchozím komentáři.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #78 kdy: 27. 04. 2019, 21:18:30 »
Přečtěte si konečně ten původní dotaz. Nebo tu část, kterou jsem z něj citoval v předchozím komentáři.
Praveze jsem ho cetl. Mozna pozorneji nez vy.

Resi, jak obraz zobrazit na tabletu:
Moje otazky:
1. Ako poslat obraz (vyplneny dokument, ...) do tabletu, ktory nema graficky vstup?
- obraz, nikoli dokument. Cili si asi predstavuje neco na zpusob VNC, coz prave nemuze fungovat.

Chce, aby podepisovaci sw jel na Ubuntu - tj na tech zminenych pocitacich.
2. Aky softver pouzit na podpisovanie, aby to islo pod Ubuntu?
- opet explicitne vyloucen specializovany tablet/sw. Tazatel chce podepisovat na tom Ubuntim PC?

A pokud to ani doted nebylo jasne, tady to mame jeste explicitneji:
3. Je vobec mozne pouzit obycajne cca 8" tablety s Androidom?

Nevim jak vy, ale ja z toho teda moc nechapu, co si OP presne predstavuje, jak by to melo fungovat - jakou roli v tom ma hrat tablet, jakou Ubuntu PC. Proto me to zajima a diskutuju o tom. Dela to na me dojem, ze si OP predstavuje reseni, ktere mu ve finale stejne nebude z pravniho hlediska poskytovat nic vic nez ustni jednani.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #79 kdy: 27. 04. 2019, 21:24:38 »
BTW, specialne bych vasi pozornosti doporucoval tohle:

My na niečo podobné používame tablet Samsung galaxy tab S3 + S Pen. Podpisujeme výhradne PDF súbory, ktoré sú pred podpisom uložené na zdielanom disku a následne  k podpísaniu používame software Write on PDF, ktorý je dodávaný s tabletom.

Rozdiel oproti Vášmu scenáru je u nás v tom, že dokumenty takto podpisujú naši interní zamestnanci a nie zákazníci.
to boardshepherd :

Vase riesenie sa mi paci - jednoduche a prakticke. Dakujem za radu. Urobim to tak.

Cili boardshepherd zminuje zpusob, ktery pro interni ucely muze stacit a johan ho vezme jako super zpusob pro reseni neceho se zakazniky, kde mi to vubec smysl nedava. A kdybysme neztravili tolik casu kroucenim se kolem faktury, mohlo se diskutovat o tom, proc si johan mysli, ze to je dobre reseni...


Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #80 kdy: 27. 04. 2019, 21:57:59 »
Praveze jsem ho cetl. Mozna pozorneji nez vy.
To asi těžko. Já jsem ten dotaz četl celý, i se závorkami. Na rozdíl od vás.

Resi, jak obraz zobrazit na tabletu:

1. Ako poslat obraz (vyplneny dokument, ...) do tabletu, ktory nema graficky vstup?
- obraz, nikoli dokument.

A v odpovědi č. 5 akceptoval jako dobré řešení to popsané v komentáři č. 2:
My na niečo podobné používame tablet Samsung galaxy tab S3 + S Pen. Podpisujeme výhradne PDF súbory, ktoré sú pred podpisom uložené na zdielanom disku a následne  k podpísaniu používame software Write on PDF, ktorý je dodávaný s tabletom.

Hlavně, že jste to citoval… Vidíte tam něco o přenosu obrazu? Vidíte tam něco o podepisování mimo ten dokument? Já tam tedy vidím to, že jedna aplikace v tabletu zobrazí dokument a přímo v té aplikaci se zákazník podepíše a aplikace podpis rovnou připojí k tomu PDF dokumentu.

Cili boardshepherd zminuje zpusob, ktery pro interni ucely muze stacit a johan ho vezme jako super zpusob pro reseni neceho se zakazniky, kde mi to vubec smysl nedava.
Interní zaměstnanci mohou pravost podpisu rozporovat úplně stejně jako zákazníci. Naopak by nejspíš měli větší znalosti o tom, jak ten systém funguje, a zaměstnavatel by měl víc příležitostí podpis zfalšovat.

Nevim jak vy, ale ja z toho teda moc nechapu, co si OP presne predstavuje, jak by to melo fungovat - jakou roli v tom ma hrat tablet, jakou Ubuntu PC. Proto me to zajima a diskutuju o tom.
Pokud vás to zajímá, měl jste si tu diskusi přečíst. Od začátku. Chce z počítače do tabletu s Androidem dostat PDF soubor, zobrazit ho zákazníkovi a umožnit mu perem jej podepsat. Ostatní alternativy už dál neřešil.

Moc to nevypadá, že by vás to zajímalo a chtěl jste o tom diskutovat. Spíš to vypadá, že musíte za každou cenu oponovat, i když ani nevíte, co je podpis.

Dela to na me dojem, ze si OP predstavuje reseni, ktere mu ve finale stejne nebude z pravniho hlediska poskytovat nic vic nez ustni jednani.
Rozdíl oproti ústnímu právnímu jednání už jsem vám vysvětloval. Nemůžete se na to pořád dívat binárně. To, že něco neposkytuje absolutní jistotu, neznamená, že to neposkytuje žádnou jistotu. Ostatně absolutní jistotu vám neposkytne ani úředně ověřený podpis. I u něj může zákazník tvrdit, že ten dokument nikdy neviděl.

A kdybysme neztravili tolik casu kroucenim se kolem faktury, mohlo se diskutovat o tom, proc si johan mysli, ze to je dobre reseni...
No jo, když se ukázalo, že píšete nesmysly o podpisech, začal jste se kroutit kolem faktury. K diskusi o tom, proč si johan 9 myslí, že je to dobré řešení, není důvod. Jediná věc, která se tu mohla řešit, je vysvětlit vám, co je to podpis. O to už jsem se pokusil, takže teď je to na vás, abyste to vstřebal.

Howgh.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #81 kdy: 27. 04. 2019, 22:04:33 »
To asi těžko. Já jsem ten dotaz četl celý, i se závorkami. Na rozdíl od vás.
Aha, takze ted uz zase nechcete diskutovat vecne. Ted uz si zase budeme hrat na pitomce. Ok, beru na vedomi.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #82 kdy: 28. 04. 2019, 20:06:14 »
Tato "diskuse" krásně ilustruje, proč už je účast v "diskusích" tady na Rootu akorát ztrátou času a přehlídkou kvákalů.
Někdo navrhne řešení, a do toho nějakej jouda hodí vidle hláškou "já myslím blablabla". Slovy Marcelluse Wallace, "nechcem myslet, my chcem vědět".
K tomto tématu a žvástům o nulové právní váze "obrázku podpisu": po signpadu nešmrdlá anonymní bezďák přišedší z ulice. Podpis na něm píše osoba v rámci právního aktu podpisu dokumentu PO OVĚŘENÍ TOTOŽNOSTI pomocí průkazu totožnosti, a navíc, pokud jste ještě nikdy nebyli v posr# bance, většinou pod kamerou.
Kromě toho ten signpad není jen nějakej tupej digitizér jako v 15 let starým Palmu, která by akorát vyblila tupou bitmapu 200x30 bodů, kterou musím nabrat do schránky a někam vlepit bez záruky, že mi to v tý schránce nějakej malware nezfalšuje.

"Diskuse" na tomhle serveru jsou už delší dobu naprosto marný a já už na to fakt seru.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #83 kdy: 28. 04. 2019, 20:50:47 »
K tomto tématu a žvástům o nulové právní váze "obrázku podpisu": po signpadu nešmrdlá anonymní bezďák přišedší z ulice. Podpis na něm píše osoba v rámci právního aktu podpisu dokumentu PO OVĚŘENÍ TOTOŽNOSTI pomocí průkazu totožnosti, a navíc, pokud jste ještě nikdy nebyli v posr# bance, většinou pod kamerou.
To mluvíš o čem? OP snad řeší situaci v bance!?

Rozčiluješ se, že diskuse tady stojí za prd a přispěješ k ní tímhle? Nechápu.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #84 kdy: 29. 04. 2019, 08:56:52 »
K tomto tématu a žvástům o nulové právní váze "obrázku podpisu": po signpadu nešmrdlá anonymní bezďák přišedší z ulice. Podpis na něm píše osoba v rámci právního aktu podpisu dokumentu PO OVĚŘENÍ TOTOŽNOSTI pomocí průkazu totožnosti, a navíc, pokud jste ještě nikdy nebyli v posr# bance, většinou pod kamerou.
To mluvíš o čem? OP snad řeší situaci v bance!?

Rozčiluješ se, že diskuse tady stojí za prd a přispěješ k ní tímhle? Nechápu.

Jistěže. Protože ten podpis tam nenačmárá nějakej anonymní někdo. Je to osoba, která už je ztotožněná, a to prostřednictvím průkazu totožnosti (občas dokonce nikoli jen jednoho), což, jestli sis neráčil všimnout, je v naší legislativě ultimátní autentizační metoda. Asi dost podceňuješ, jakou právní váhu má TENTO krok a důsledky jeho zvorání. Podpis sám o sobě je tak už pouze hmotným dokladem vůle tohoto již ztotožněného signatáře uzavřít právní akt a potvrzením, že smluvním podmínkám rozumí a akceptuje je. Taky se na takových dokumentech zpravidla uvádí klauzule s popisem metody ověření totožnosti a číslem dokladu.
Když totiž dáš k podpisu papír s osobními údaji cizí osobě bez ověření totožnosti, máš problém úplně jinej a o hodně závažnější, než že se ti pod smlouvu podepsal nesprávnej člověk. Právě sis totiž zadělal na obrovskej průser na poli ochrany osobních údajů a v případě banky riskuješ odebrání nebo minimálně pozastavení bankovní koncese, protože v tom momentě ztrácí důvěryhodnost v podstatě všechny dokumenty, který ti klienti kdy podepsali.

Když tenhle krok přeskočíš, tak máš skutečně pouze obrázek nulové hodnoty, který ti mohl načmárat úplně kdokoli. A je pak úplně jedno, jak bezpečné a kolikrát certifikované jsou dráty, po kterých ta čmáranice na papír doputovala.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #85 kdy: 29. 04. 2019, 10:13:46 »
Podpis sám o sobě je tak už pouze hmotným dokladem vůle tohoto již ztotožněného signatáře uzavřít právní akt a potvrzením, že smluvním podmínkám rozumí a akceptuje je.

No áno, ostatné veci poskytujú jasnú indíciu, že tam onen človek bol a vyjadril vôľu niečo uzavrieť. Ale tento tabletový podpis veľmi ťažko dokáže potvrdiť, že dotyčný si prial podpísať práve toto znenie dokumentu.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #86 kdy: 29. 04. 2019, 11:39:21 »
Je to osoba, která už je ztotožněná [...] v případě banky
Asi mi něco uniklo, ale kdo tady kdy mluvil o bance? O předkládání opisování údajů z dokladu totožnosti?

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #87 kdy: 29. 04. 2019, 13:19:18 »
Ale tento tabletový podpis veľmi ťažko dokáže potvrdiť, že dotyčný si prial podpísať práve toto znenie dokumentu.
Dokáže to velmi snadno. Aplikace zobrazí PDF, nechá uživatele namalovat podpis, ten vloží do PDF a výsledné PDF podepíše svým privátním klíčem. Pokud ta aplikace neumožní vložit tam podpis jiným způsobem a privátní klíč je chráněn tak, aby nebylo možné ho s rozumnými náklady získat, je to spojení podpisu s dokumentem dostatečně spolehlivé.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #88 kdy: 06. 05. 2019, 12:35:23 »
Je to osoba, která už je ztotožněná [...] v případě banky
Asi mi něco uniklo, ale kdo tady kdy mluvil o bance? O předkládání opisování údajů z dokladu totožnosti?

Potvrzuješ, že je to tady skutečně akorát ztráta času. Takovouhle úroveň schopnosti pochopení problému jsem ještě nepotkal ani ve školce.

Je přece úplně jedno, co je to za subjekt, jestli banka nebo ztráty a nálezy.
Je to o celým procesu podepisování dokumentů. Pokud právně závažnej dokument dáš přečíst nebo nedejbože podepsat komukoli bez zjištění, co je vlastně zač, tak si tam fakt můžeš klidně udělat křížek sám, ale hlavně dáváš z ruky osobní údaje podléhající zákonný ochraně. V případě podpisu neoprávněnou osobou navíc přebíráš plnou odpovědnost za eventuální škodu, takže neposrat ten proces je jedině ve tvým zájmu.

Opakuju, a doporučuju číst pomalu a klidně opakovaně: ten podpis, pokud má mít nějakou váhu, neexistuje jen tak ve vakuu. A pokud jo, protože úplně dlabeš na to komu dáváš číst dokumenty s nějakou právní vahou a je ti jedno, že ti je podepíše bezďák z ulice kterýho už nikdy živýho neuvidíš, tak máš problém úplně jinej než jestli obrázek do dokumentu dostaneš chráněnou cestou a jestli ti ho v tom dokumentu nemůže někdo podvrhnout.

Možná sis toho ještě nevšim, ale i když dáváš v tý blbý Alze do reklamace zboží, stačí ti znát číslo objednávky nebo i jen login vlastníka účtu, přes kterej bylo koupený, protože v tu chvíli potřebujou jenom ověřit, že ONI jsou osoba povinná řešit záruku, a totožnost donašeče není k tomuto problému relevantní. Ale v momentě, kdy ho dostáváš vyměněný nebo opravený zpátky nebo si bereš vrácený peníze, proběhně CELEJ proces ověření totožnosti, a bez platnýho průkazu se správným ksichtem a jménem souhlasícím s majitelem účtu (případně plný moci majitele účtu na průkaz totožnosti vyzvedávající osoby) máš smolíka pacholíka a odcházíš s holejma rukama. Čmáranec po signpadu je až úplně poslední krok, a je úplně jedno co tam namaluješ, pokud jseš předtím pozitivně ztotožněn.