Vlastnoruční podepisování přes tablet

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #45 kdy: 25. 04. 2019, 20:03:24 »
Jasný, prostě omluva nula. Jak se ostatně dalo čekat.


Re:Vlastnoruční podepisovaní přes tablet
« Odpověď #46 kdy: 26. 04. 2019, 12:08:02 »
Úplně stejný „pseudopodpis“, který si prodávající může bez vědomí kupujícího nakopírovat, kam chce, je vlastnoruční podpis na papíře.
Podpis na papíře se nedá nikam nakopírovat. A v případě sporu je možné jeho pravost grafologicky zkoumat. Ne že by to byla z hlediska bezpečnosti kdovíjaká hitparáda, ale rozhodně je to jiná liga než obrázek s podpisem.

V případě sporu o pravost podpisu zkoumá podpis odborník v oboru písmoznalectví tedy písmoznalec. Grafolog zkoumá psychologii osobnosti z písemného projevu...

Re:Vlastnoruční podepisovaní přes tablet
« Odpověď #47 kdy: 26. 04. 2019, 12:12:50 »
V případě sporu o pravost podpisu zkoumá podpis odborník v oboru písmoznalectví tedy písmoznalec. Grafolog zkoumá psychologii osobnosti z písemného projevu...
Jo, to je pravda, to jsem se upsal, diky za opravu.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #48 kdy: 26. 04. 2019, 12:42:58 »
S těmi podpisy na faktuře je to trochu složitější, záleží na tom zda je daná fyzická osoba zapsaná kromě živnostenského rejstříku i do obchodního.

V případě, že je OSVČ zapsána do obchodního rejstříku musí její doklady splňovat i náležitosti § 11 zákona č. 563/1991 Sb. o účetnictví a mít tedy na účetních dokladech i podpis. V případě, že OSVČ není zapsána do obchodního rejstříku (ať už plátce či neplátce DPH) není podpis třeba.

U právnických osob je to jednodušší, jejich doklady musí mít vždy i náležitosti zákona č. 563/1991 Sb. o účetnictví, tedy musí být opatřeny podpisem.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #49 kdy: 26. 04. 2019, 14:01:03 »
V případě, že je OSVČ zapsána do obchodního rejstříku musí její doklady splňovat i náležitosti § 11 zákona č. 563/1991 Sb. o účetnictví a mít tedy na účetních dokladech i podpis. V případě, že OSVČ není zapsána do obchodního rejstříku (ať už plátce či neplátce DPH) není podpis třeba.
Kromě toho, OSVČ může používat paušální výdaje, takže účetnictví vůbec nevede a faktury může nejenom nepodepisovat, ale může je po zaplacení házet do koše.

Ale to je jedno, to jsou detaily, důležitý je, že faktura je faktura a podpis obsahovat nemusí. To asi platilo dřív, nebo to bylo přinejmenším zvykem, že odesilatel fakturu podepisuje.

Podpis v rámci účetnictví je úplně něco jinýho, je tam jenom kvůli evidenci faktur (AFAIK), nemusí být vůbec na faktuře, může být jeden za týden souhrně pro všechny faktury, které za ten týden přišly.

Tvrzení "na faktuře musí být podpis" je prostě blbost. Mj. by to znamenalo, že papír s nápisem "Faktura" není faktura, dokud někdo do knihy došlých faktur (!) nepřidá příslušný podpis. Takže kniha došlých faktur je vlastně podle Filipa kniha došlých nefaktur :) A je bizarní, k jaké míře demagogie je schopnej se uchýlit, jenom proto, aby nemusel přiznat, že se v jedné nepodstatné blbosti trochu upsal. Je to poučný.


Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #50 kdy: 26. 04. 2019, 15:30:05 »
Kromě toho, OSVČ může používat paušální výdaje, takže účetnictví vůbec nevede a faktury může nejenom nepodepisovat, ale může je po zaplacení házet do koše.
A nebo je může do koše házet už před zaplacením, a nebo je dokonce ani nemusí přijímat. Protože fakturu jako účetní doklad vůbec nepotřebuje. To, že podklady pro platbu dostává na papíru, na kterém je napsáno „faktura“, ještě neznamená, že se k tomu musí jako k faktuře chovat, že to musí brát jako fakturu.

důležitý je, že faktura je faktura a podpis obsahovat nemusí
Důležité je, že jediný případ, kdy je faktura nějak definovaná a má nějaké náležitosti, je faktura jako účetní doklad. Náležitosti účetního dokladu už jsem vám zde psal několikrát.

Pokud fakturu nechápete jako účetní doklad, zbývá už jen ta vaše definice „faktura je faktura“ – tedy že faktura je cokoli, co někdo za fakturu označí. A pak nemá smysl se bavit o nějakých náležitostech nebo platnosti, prostě je to ad-hoc označení, které se přilepí na cokoli, co se komu zrovna hodí.

Podpis v rámci účetnictví je úplně něco jinýho, je tam jenom kvůli evidenci faktur (AFAIK), nemusí být vůbec na faktuře, může být jeden za týden souhrně pro všechny faktury, které za ten týden přišly.
Už jenom z toho, že podpis není vyžadován jen u faktur, ale u všech účetních dokladů, by vám mohlo dojít, že ten podpis tam není „jenom kvůli evidenci faktur“. Podpis je na účetních dokladech jako potvrzení toho, kdo za daný účetní případ zodpovídá.

Tvrzení "na faktuře musí být podpis" je prostě blbost.
Pokud používáte definici faktury „faktura je faktura“, pak je blbost jakékoli tvrzení o faktuře.

Mj. by to znamenalo, že papír s nápisem "Faktura" není faktura, dokud…
Neznamenalo. To, že něco nemá všechny náležitosti X, neznamená, že to není X. Je to například chybné X, neplatné X. Když na papíru s nápisem „Smlouva“ nejsou podpisy, neznamená to, že by to nebyla smlouva – není to platná smlouva, není to uzavřená smlouva, je to návrh smlouvy a obvykle o tom budete mluvit jako o smlouvě.

Mimochodem, zase jste zapomněl, že přece vůbec nechápete, že faktura je účetní doklad. Vždyť podle vás vše, co se o faktuře dá říct je „faktura je faktura“. Taková faktura tedy přece nemůže mít žádné náležitosti a nemůžete o tom, zda něco je nebo není faktura rozhodovat podle toho, zda to splňuje nějaké znaky.

A je bizarní, k jaké míře demagogie je schopnej se uchýlit, jenom proto, aby nemusel přiznat, že se v jedné nepodstatné blbosti trochu upsal.
Bizarní je, k jaké míře demagogie jste schopný uchýlit se vy. Na začátku vám bylo velice dobře jasné, že jsem „fakturou“ myslel „fakturu jako účetní doklad“. Reagoval jste citací, která právě takový případ řešila, dožadoval jste se citace zákona. Akorát jste nepostřehl, že jsem nenapsal, kdo by na té faktuře měl být podepsán, a automaticky jste předpokládal, že jsem myslel vystavitele. Ale vy nepřiznáte, že jste se v této nepodstatné blbosti zmýlil, že jsem opravdu nikde nenapsal, že fakturu musí podepsat ten, kdo jí vystavil. Místo toho vymýšlíte nesmysly jako je definice „faktura je faktura“ nebo „nefaktura“ jako označení pro něco, co nesplňuje všechny náležitosti faktury.

Uznávám, že „faktura“ podle Mirka Prýmka, definovaná tvrzením „faktura je faktura“ opravdu nemusí být podepsaná, aby byla platným účetním dokladem. Po „faktuře“ Mirka Prýmka ani nikdo nechce, aby byla platným účetním dokladem, protože taková faktura může být třeba růžovým slonem, obláčkem kamení nebo hroudou králíků.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #51 kdy: 26. 04. 2019, 16:04:32 »
Tvrzení "na faktuře musí být podpis" je prostě blbost. Mj. by to znamenalo, že papír s nápisem "Faktura" není faktura, dokud někdo do knihy došlých faktur (!) nepřidá příslušný podpis. Takže kniha došlých faktur je vlastně podle Filipa kniha došlých nefaktur :) A je bizarní, k jaké míře demagogie je schopnej se uchýlit, jenom proto, aby nemusel přiznat, že se v jedné nepodstatné blbosti trochu upsal. Je to poučný.

Faktura nemusí být podepsaná tím, kdo ji vystavil. Ale pokud přijmete fakturu v elektronické podobě a vytisknete, měli by jste svým podpisem stvrdit přijetí faktury. Něco ve smyslu, že ručíte za fakturu vkládanou do účetnictví nebo daňové evidence. Takhle to bylo někde vysvětlené, když došlo k té změně, že už není potřeba fakturu podepisovat. Nemůže to být podstata sporu?

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #52 kdy: 26. 04. 2019, 16:22:46 »
Faktura nemusí být podepsaná tím, kdo ji vystavil. Ale pokud přijmete fakturu v elektronické podobě a vytisknete, měli by jste svým podpisem stvrdit přijetí faktury. Něco ve smyslu, že ručíte za fakturu vkládanou do účetnictví nebo daňové evidence. Takhle to bylo někde vysvětlené, když došlo k té změně, že už není potřeba fakturu podepisovat. Nemůže to být podstata sporu?
Ne, protože ten podpis je tam (AFAIK) proto, co jsem psal: kvůli evidenci faktur. Čili kvůli tomu, aby bylo zaznamenáno, že ta vystavená faktura odpovídá skutečnosti, že skutečně odběratel dané zboží/službu převzal. Tj. že evidence došlých faktur je v pořádku.

Filipův dojem, že faktura, která přijde (nepodepsaná) poštou do podniku je "například chybná [faktura], neplatná [faktura]" nebo jánevímjaká faktura a teprve až ji někdo v podniku podepíše, je z ní "faktura", protože má všechny (podle něj) náležitosti faktury (zejména podpis) je totální hloupost.

Poštou prostě přijde faktura, není podepsaná, protože faktura podpsaná být nemusí, zapíše se do knihy došlých faktur, protože to faktura je, nikoli do knihy došlých nefaktur protože to žádná Filipova nefaktura není. A ten zápis někdo jednou za čas podepíše, jakože je to v pořádku.

...anebo to nikdo nepodepíše a faktura zůstane na věky věkův nepodepsaná, protože prostě podepsaná být nemusí (v daném případě - příklady tady zazněly).

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #53 kdy: 26. 04. 2019, 16:46:24 »
Mimochodem, zase jste zapomněl, že přece vůbec nechápete, že faktura je účetní doklad.
Faktura může sloužit jako účetní doklad, jestliže X, může sloužit jako daňový doklad, jestliže Y, a může sloužit jako toaletní papír, jestliže Z.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #54 kdy: 26. 04. 2019, 17:01:59 »
Faktura může sloužit jako účetní doklad, jestliže X, může sloužit jako daňový doklad, jestliže Y, a může sloužit jako toaletní papír, jestliže Z.
Dokument může sloužit jako smlouva, jestliže X, může sloužit jako účetní doklad, jestliže Y, a může sloužit jako toaletní papír, jestliže Z. Přičemž pro písemnou smlouvu i fakturu bez podpisu platí to třetí.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #55 kdy: 26. 04. 2019, 22:39:04 »
Přičemž pro písemnou smlouvu i fakturu bez podpisu platí to třetí.
Pokud myslíte smlouvu uzavřenou písemnou formou, tak, jak ji definuje OZ, tak ta nemůže být nepodepsaná, protože teprve podepsáním se vůbec stává "smlouvou uzavřenou písemnou formou", do té doby je to tak maximálně návrh smlouvy. Nebo by to mohl být třeba písemný záznam o uzavření ústní smlouvy, ovšem to nikdo nedělá, protože k tomu není důvod.

Ovšem nic jako "návrh faktury" neexistuje, že. Z prostého důvodu: faktura je fakturou i bez podpisu. Můžete tu svoji teorii klidně zopakovat desetkrát a pořád se z ní nestane pravda. Jenom ze sebe budete dělat čímdál většího vola.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #56 kdy: 27. 04. 2019, 09:00:47 »
Pokud myslíte smlouvu uzavřenou písemnou formou, tak, jak ji definuje OZ, tak ta nemůže být nepodepsaná, protože teprve podepsáním se vůbec stává "smlouvou uzavřenou písemnou formou", do té doby je to tak maximálně návrh smlouvy. Nebo by to mohl být třeba písemný záznam o uzavření ústní smlouvy, ovšem to nikdo nedělá, protože k tomu není důvod.

Ovšem nic jako "návrh faktury" neexistuje, že. Z prostého důvodu: faktura je fakturou i bez podpisu. Můžete tu svoji teorii klidně zopakovat desetkrát a pořád se z ní nestane pravda. Jenom ze sebe budete dělat čímdál většího vola.
Už to chápu. Pokud zákon pro X požaduje náležitost Y a nějaká věc náležitost Y nemá, jde pouze o návrh X. A nebo jde samozřejmě o X a to, že nesplňuje Y, vůbec nevadí. O tom, která varianta pro konkrétní věc platí, rozhoduje Mirek Prýmek.

Jediné pozitivní na tom je, že jste si už konečně dohledal, že písemná smlouva vyžaduje podpis, jinak je neplatná (pardon, ve vaší řeči „neplatná smlouva“ neexistuje, ve vaší řeči je to „návrh smlouvy“).

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #57 kdy: 27. 04. 2019, 11:00:36 »
Jediné pozitivní na tom je, že jste si už konečně dohledal, že písemná smlouva vyžaduje podpis, jinak je neplatná (pardon, ve vaší řeči „neplatná smlouva“ neexistuje, ve vaší řeči je to „návrh smlouvy“).
No spis si jsme si o tom neco rikali v prvni hodine prava, ktereho jsem par semestru absolvoval, zrejme narozdil od vas :)
Problem je, ze vy i tady s temi pojmy machate mirnixtyrnix. Ja bych spis rekl, ze je to takhle:

Smlouva je pravni jednani. Pravni jednani je mozne udelat libovolnou formou (OZ). Takze treba tu vasi "smlouvu na jednu A4" muzeme klidne uzavrit ustne (tady jste se opet mylil) - staci, kdyz si na papir napiseme text smlouvy a ustne si odsouhlasime, ze mame vuli smlouvu tohoto zneni uzavrit.

Pro nektere pripady zakon prikazuje pisemnou formu smlouvy. A smlouva je uzavrena pisemnou formou, jestlize je zapsana na nejakem nosici a opatrena podpisy. Takze pokud bych pouzil tu formu popsanou v predchozim odstavci k prodeji domu, tak prestoze bych vuli k prodeji domu opravdu mel, byla by takova smlouva neplatna, protoze zakon prikazuje, ze smlouva o prodeji nemovitosti musit "byt ucinena pisemnou formou". Ac bych si mohl nakrasne myslet, ze jsem barak prodal, neni tomu tak, protoze toto pravni jednani bylo nulitni, nemelo zadne pravni dusledky.

Na druhou stranu, kdyz bude nekdo poradat seminar "proces prodeje nemovitosti" a v ramci nej pozada figuranta, aby podepsal smlouvu o prodeji domu, muze figurant klidne podepsat papir, ktery by jinak byl platnou smlouvou o prodeji nemovitosti, ale stejne tim k prodeji nedojde, protoze tam chybi vule (figurant nechce dum prodat, chce si to jenom nacvicit). Takze ani papir, ktery ma vsechny nalezitosti "smlouvy sepsane pisemnou formou" nemusi byt platne uzavrenou slouvou.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #58 kdy: 27. 04. 2019, 11:45:37 »
No spis si jsme si o tom neco rikali v prvni hodine prava, ktereho jsem par semestru absolvoval, zrejme narozdil od vas :)
Mýlíte se.

Problem je, ze vy i tady s temi pojmy machate mirnixtyrnix. Ja bych spis rekl, ze je to takhle:
Opět se mýlíte, pojem „faktura“ jste pomocí „faktura je faktura“ definoval vy. Já jsem celou dobu psal o faktuře jako účetním dokladu, protože to je jediné vymezení pojmu faktura, které vychází ze zákona, a má tedy smysl řešit její platnost z pohledu zákona.

Takze treba tu vasi "smlouvu na jednu A4" muzeme klidne uzavrit ustne (tady jste se opet mylil)
A tady už přímo lžete. Já jsem nikde nenapsal, že smlouvu není možné uzavřít ústně. To, na co už poněkolikáté narážíte, je tahle moje věta: „ Jenže písemně uzavřené smlouvy musí mít podpis, […]“ Už jsem vás na to upozorňoval, že byla řeč o písemně uzavřené smlouvě, takže když to opakujete, není to jen váš omyl, ale je to z vaší strany záměrná lež. Nebo podle vás „písemně uzavřená smlouva“ je uzavřená ústně? Tak co, budete vy mít odvahu omluvit se za to, že mi vkládáte do úst něco, co jsem prokazatelně nikdy nenapsal?

Pro nektere pripady zakon prikazuje pisemnou formu smlouvy. A smlouva je uzavrena pisemnou formou, jestlize je zapsana na nejakem nosici a opatrena podpisy.
Ano, ale i v případě, kdy zákon nevyžaduje písemnou formu, ale obě strany se na písemné formě smlouvy dohodnou, je smlouva platná až tehdy, když jsou k ní připojené podpisy. Smlouva se nastane platnou jenom tím, že ji vytisknete na papír, ale až těmi podpisy.

Ústně uzavřená smlouva, která se jen odkazuje na něco jiného, co je napsané na papíře, je něco jiného – ta smlouva jako taková pořád byla uzavřena ústně, nejde tedy o smlouvu uzavřenou písemně. Smlouva nemusí být uzavřena ani ústně, např. smlouvu o přepravě můžete uzavřít pouhým nástupem do vozidla, přičemž taková smlouva se odkazuje na přepravní řád a tarif, které už samozřejmě mají písemnou formu.

Re:Vlastnoruční podepisování přes tablet
« Odpověď #59 kdy: 27. 04. 2019, 11:49:13 »
A tady už přímo lžete. Já jsem nikde nenapsal, že smlouvu není možné uzavřít ústně.
Ústní dohodu můžete reálně uzavřít pouze v jednoduchých případech, kdy ta dohoda má třeba jen jednu větu. Když budete mít dohodu jenom na jednu A4, těžko si tu dohodu budete přesně pamatovat [...] Takže pak potřebujete dohodu písemnou