Čím nahradit Google disk?

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #15 kdy: 24. 04. 2019, 14:50:06 »
... a k věci, NextCloud není náhražka Google Disku ale spíš Dropboxu. Nicméně, nextcloud je asi to nejlepší co se dnes dá doma nainstalovat ... na server, na raspberrypi, na NAS ... kamkoliv. Pluginů a služeb je spoustu, včetně online office balíku ... provozujeme ho již nějaký čas ve firmě k plné spokojenosti, stejně tak ho mám doma také k plné spokojenosti. Klienti v mobilu i na desktopu si poradí s oběma dohromady ...


Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #16 kdy: 24. 04. 2019, 15:17:39 »
Tohle "slovíčkaření" o tom co je cloud a co není mě fakt baví. "Cloud" je nějaká služba, která dělá s nějakým vstupem nějaký výstup a je navíc dostupná na síťi, tedy ze všech zařízení v síťi. Může to být pouhá databáze teplot na veřejné internetové IP adrese do které posílají data klienti z různých geografických místa která zobrazuje grafy a posílá upozornění, ale stejně tak je cloud i nextcloud server v lokální síťi bez přístupu na internet, resp. z internetu. Pravý cloud je navíc ještě "rozložen" na několik míst, tak aby byl vždy přístupný a vždy fungoval a aby byl i zálohovaný. Jestli je tam nějaké API nebo WOPI je úplně jedno. Před pěti lety se říkalo "online" nebo "na webu" teď se říká "cloud" a všichni jsou IN :-) Opravdu srandovní. Přitom to co se označuje jako cloud je tady od počátku internetu. Třeba takovej email .... vlastně i každý web server je "cloud" ...
Vy nejprve zkomolíte význam označení „cloud“ a pak řeknete, že to vlastně neoznačuje nic nového, takže to označení není potřeba. A pak pracně hledáte označení pro to, co slovo „cloud“ původně znamenalo.

Mně připadá užitečnější používat slovo cloud v „původním“ významu, který odlišoval určitý nový druh služeb. Cloud původně znamenalo, že nejde o jakoukoli internetovou službu, ale o službu provozovanou tím způsobem, že se instance poskytující danou službu automaticky přidávají a odebírají podle toho, jaká je aktuálně poptávka po dané službě a jaký je stav instancí poskytujících tu službu. Je to tedy cluster, jehož velikost se mění automaticky.

Každopádně podle dotazu uživatele Take to vypadá, že nepotřebuje cloudové úložiště, že mu stačí obyčejné webové úložiště. Ostatně těžko si bude sám provozovat cloud pro pár terabajtů dat, to by se opravdu nevyplatilo.

Take

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #17 kdy: 24. 04. 2019, 21:08:10 »
... a k věci, NextCloud není náhražka Google Disku ale spíš Dropboxu. Nicméně, nextcloud je asi to nejlepší co se dnes dá doma nainstalovat ... na server, na raspberrypi, na NAS ... kamkoliv. Pluginů a služeb je spoustu, včetně online office balíku ... provozujeme ho již nějaký čas ve firmě k plné spokojenosti, stejně tak ho mám doma také k plné spokojenosti. Klienti v mobilu i na desktopu si poradí s oběma dohromady ...

Jo, NextCloud vypadá dobře. Jde mi jen o to mít větší kontrolu nad právy uživatelů a neplatit zbytečně za prostor, když ho mám na serveru nevyužitý.. NextCloud umí synchronizovat stejně jako backup and sync od Googlu?
Nějáké zkušenosti s nasazením NextCloudu na Windows Server 2016? Asi pomocí nějákého VM? A zásadní, aby byl přístupný i z venku né jen v interní síti...

Děkuji všem za prozatímní rady

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #18 kdy: 24. 04. 2019, 21:47:05 »
[...]Nějáké zkušenosti s nasazením NextCloudu na Windows Server 2016? Asi pomocí nějákého VM? A zásadní, aby byl přístupný i z venku né jen v interní síti...
na webu NextCloudu pisou ze pro provoz nad Windows se ma pouzit bud virtual (s GNU/Linuxem) nebo docker(v W10) a beznej docker image, zkusenost s tim nemam, ale zacal bych bejt tebou tim ze si to nainstalujes do virtualu a otestujes sam, ziskas tim za chvili mnohem vice informaci nez kdyz bys je dohledaval na netu, nebo cekal az nekdo z praxe informace doda ;-)

demo NextCloud mas tady: https://demo.nextcloud.com

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #19 kdy: 24. 04. 2019, 23:48:07 »
Já provozuji Nextcloud na linuxu a v dockeru a na Windows bych to pro produkci raději neprovozoval.

Kromě samotného Nextcloud docker kontejneru totiž potřebujete také:
a) Mysql (docker nebo "na železe" nebo ve virtuálu),
b) reverzní proxy s https:// (na železe nebo ve ve virtuálu),
c) docker volume pro data - to je normálně nějaký místní prostředek (disk, folder) a ten bude pravděpodobně taky ve virtuálu.

Na Windows se totiž docker kontejnery stejně provozují přes virtualizaci, takže je to pak asi takhle:

(windows [virtualizovaný linux {docker <kontejner1><kontejner2>...}])

takže budete mít třeba:
(windows [virtualizovaný linux {docker <nextcloud kontejner>} mysql, apache reverse proxy, data?]).

Taky to může být úplně jinak a db a proxy může být prakticky kdekoli, ale kde bude docker volume s daty, aby to bylo spolehlivé, snadno zálohovatelné a škálovatelné. No je tu dost "příležitostí ke hledání řešení" :-).
« Poslední změna: 24. 04. 2019, 23:50:00 od NANOOK »


Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #20 kdy: 25. 04. 2019, 10:05:09 »
Nějáké zkušenosti s nasazením NextCloudu na Windows Server 2016? Asi pomocí nějákého VM? A zásadní, aby byl přístupný i z venku né jen v interní síti...

Děkuji všem za prozatímní rady

Provozuju 2x Nextcloud v Ubuntu, jako VM na Hyper-V, bez jedineho problemu - jeden mame pro interni pouziti a druhy na verejne IP adrese. Vymenujeme si pres to soubory s externimi firmami, stejne jako napr. zalohujeme fotky z mobilu (a synchronizujeme do desktop klientu). Funguje to bez problemu, zadne zvlastni nastaveni, klasicky virtual, pevna IP, nastaveni na firewallu/NATu presmerovani verejne.

Jinak ano, nextcloud se da propojit s GDrive a pak umi krasne synchronizovat veci kamkoliv, stejne jako se da propojit s emailem, s kalendarem, s kontakty .... vsechno muze byt lokalne ...

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #21 kdy: 25. 04. 2019, 18:49:00 »
... a k věci, NextCloud není náhražka Google Disku ale spíš Dropboxu. Nicméně, nextcloud je asi to nejlepší co se dnes dá doma nainstalovat ... na server, na raspberrypi, na NAS ... kamkoliv. Pluginů a služeb je spoustu, včetně online office balíku ... provozujeme ho již nějaký čas ve firmě k plné spokojenosti, stejně tak ho mám doma také k plné spokojenosti. Klienti v mobilu i na desktopu si poradí s oběma dohromady ...
myslis colabora online ?
Mam nextcloud v LXC a chcel by som tam rozbehnut colabora, ale docital som sa, ze na to sa hodi docker. V LXC asi docker nerozbeham a nechcem to presuvat na VM. S LXC som spokojny.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #22 kdy: 25. 04. 2019, 20:33:25 »
myslis colabora online ?
Mam nextcloud v LXC a chcel by som tam rozbehnut colabora, ale docital som sa, ze na to sa hodi docker. V LXC asi docker nerozbeham a nechcem to presuvat na VM. S LXC som spokojny.
kolik vterin myslis ze mi trvalo najit tento odkaz/howto? ;-)
https://www.kaisblog.de/2018/04/12/install-nextcloud-and-collabora-in-lxd-containers/

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #23 kdy: 27. 04. 2019, 21:31:09 »
pocitam do 5 sekund  ;D

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #24 kdy: 27. 04. 2019, 22:06:28 »
pocitam do 5 sekund  ;D
asi tak, vcetne napsani tech 3 klicovych slov ;-) ten odkaz byl na prvnim miste:
http://lmgtfy.com/?q=nextcloud+collabora+lxc

Take

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #25 kdy: 29. 04. 2019, 16:54:57 »
Už mám nainstalováno. Ubuntu server s Nextcloud na našem serveru s Windows server 2016 pomocí Virtualboxu. Server je  na OVH a má jednu svoji veřejnou IP ke které jsem přikoupil ještě jednu IP failover a teď potřebuji poradit, jak udělat konfiguraci a portforwarding tak, aby byl nextcloud běžící na VM dostupný z venku? Plus ještě na Savaně jsem udělal subdoménu k naší doméně storage.nasedomena.cz a rád bych to směřoval na ní. Na Windows ISS už mám jednu přesměrovanou, ale s Linux serverem a Apache nemám vůbec zkušenosti, proto prosím o radu.
Díky

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #26 kdy: 30. 04. 2019, 00:35:48 »
Úplně nerozumím popisu vaší konfigurace. Nicméně, chápu to tak, že máte.
Win Server s veřejnou IP, na které už něco běží, předpokládám že web na IIS, takže porty 80 a 443.

Pak vám portforwarding nestačí budete muset zprovoznit reverse proxy na IIS, nějaký návod je třeba zde: https://blogs.msdn.microsoft.com/friis/2016/08/25/setup-iis-with-url-rewrite-as-a-reverse-proxy-for-real-world-apps/.

Píšete ale, že máte i druhou veřejnou IP (failover?), pak můžete pustit ten Virtualbox v režimu bridge přímo na druhé IP a IIS na Winserveru "bindovat" jen na první IP. Pak budete mít dostupný Virtualbox přímo z internetu. Pochopitelně bude třeba povolit porty na firewallu ve Windows.

Pokud jde o nastavení Apache: co a jak máte nainstalované a nastavené v tom virtuálním linuxu? Je tam přímo Nextcloud a Apache nebo nextcloud v dockeru?

Na okraj: Virtualbox?, to bych pro produkci nepoužil. A ten Winserver, to je dedikovaný server u providera (OVH?), ne ve vlastní síti? To už bych si snad rovnou Nextcloud pronajal u ověřeného providera: https://nextcloud.com/providers/, v takovém případě je jedno, kde data jsou a ten to alespoň bude zálohovat.

Take

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #27 kdy: 30. 04. 2019, 18:32:20 »
Ano máme dedikovaný server na OVH, který se používá jako terminálový server s Windows server 2016. Na IIS tam nic neběží. Je tam nevyužitý velký disk, který chceme využít pro nextcloud, tak abychom to měli vše na jednom místě.
OVH nabízí možnost přikoupení IP, které říkají IP failover. Jinak finálně bych to rád nechal běžet na Hyper-V, virtualbox používám jen na test. Nextcloud mám nainstalovaný a zevnitř se tam dostanu, ale bojuji s nasazením IP failover na VM a zpřístupnění zvenku. Jinak záloha je vyřešená pomocí RAIDU.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #28 kdy: 30. 04. 2019, 19:07:43 »
1/ RAID neni zaloha, ale fail-over reseni pro chybu jednoho disku
2/ Nastaveni dalsich IP je popsano v navodech u OVH (Wokna sem jeste neresil, ale popisy tam jsou)

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #29 kdy: 30. 04. 2019, 21:14:50 »
Jestli na Winserveru opravdu IIS neběží, tak přepnout síť Virtualbox do bridge s fyzickým rozhraním Windows a povolit porty na firewallu. Pak by měl být Nextcloud dostupný z internetu. Ve virtualizovaném linuxu pak rozběhnout https.