Čím nahradit Google disk?

Take

Čím nahradit Google disk?
« kdy: 20. 04. 2019, 16:36:45 »
Ahoj,
chtěl bych nahradit současný GD za vlastní řešení, protože jsem zřídil server na kterém mám spoustu volného místo a chci všechny soubory mít pod kontrolou. Převážné se jedná o firemní dokumenty.
Nechtěl bych ale přijít o možnost synchronizace v reálném čase.
Hostovalo by to na Windows serveru 2016.
Co by jste mi doporučili pro malou firmu s asi 10-20 zaměstnanci? Koukal jsem na ownCloud, Nextcloud nebo Cozy popřípadě něco jiného?
Nemám s tím žádné zkušenosti, takže uvítám nějaké tipy a srovnání z praxe, popřípadě, jaké nejlepší řešení vybrat..

Díky
« Poslední změna: 23. 04. 2019, 19:34:06 od Petr Krčmář »


Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #1 kdy: 20. 04. 2019, 18:34:32 »
ownCloud je dobrý ale je to linuxí soft takže to na tom win serveru budeš muset virtualizovat. Plus off site záloha - to je samozřejmě naprostá nutnost, bez toho to nebude náhrada ale náhražka s funkcí tikající časované bomby ;-)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #2 kdy: 20. 04. 2019, 18:36:51 »
Koukal jsem na ownCloud, Nextcloud nebo Cozy popřípadě něco jiného?
Nemám s tím žádné zkušenosti, takže uvítám nějaké tipy a srovnání z praxe,[...]
z praxe nevim, ale vynechal bych ownCloud, jeho fork Nextcloud vzniknul proto ze puvodni vyvojarum nesedel smer vyvoje ownCloud, nesleduju tak nevim zda se nejak probral, ale podobne jako nevidim duvod pouzivat OpenOffice misto LibreOffice, nebo nevidel duvod pouzivat OpenWRT misto Lede (tam se ale zbylej team kolem OpenWRT nakonec probral a spojili se spatky s LEDE kdy presli na "LEDE rules" a z OpenWRT nechali jen jmeno)

k vyberu byl pridal jeste https://www.seafile.com, kterej je narozdil od Nextcloud zaberen vylozene jen na "disk", akorat vidim v download sekci ze Windows server uz neni podporovan, ale je moznost ve W10 pouzit aktualni(?) verzi v Dockeru

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #3 kdy: 20. 04. 2019, 18:39:32 »
ownCloud je dobrý ale je to linuxí soft takže to na tom win serveru budeš muset virtualizovat.[...]
nevim jak ownCloud (a jak sem psal bych ho vypustil), ale Nextcloud lze take (jako seafile) provozovat nad W10 v Dockeru:
https://help.nextcloud.com/t/windows-10-server/23052

Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #4 kdy: 20. 04. 2019, 19:23:01 »
A co vlastni S3, existuje open source minio project na githubu. A s3 protokol uz podporuje hodne klientu, i minio ma svuj browser.


Take

Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #5 kdy: 20. 04. 2019, 19:24:49 »
ownCloud je dobrý ale je to linuxí soft takže to na tom win serveru budeš muset virtualizovat. Plus off site záloha - to je samozřejmě naprostá nutnost, bez toho to nebude náhrada ale náhražka s funkcí tikající časované bomby ;-)

Jj, koukal jsem. Našel jsem návod jak ho dát na Win Server https://ittutorials.net/open-source/owncloud/installing-owncloud-in-a-windows-server/, ale nejnovější verze už na tom neběží. Škoda, protože jsem chtěl mít vše na Windows, ale co se dá dělat.

Take

Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #6 kdy: 20. 04. 2019, 19:30:19 »
Koukal jsem na ownCloud, Nextcloud nebo Cozy popřípadě něco jiného?
Nemám s tím žádné zkušenosti, takže uvítám nějaké tipy a srovnání z praxe,[...]
k vyberu byl pridal jeste https://www.seafile.com, kterej je narozdil od Nextcloud zaberen vylozene jen na "disk", akorat vidim v download sekci ze Windows server uz neni podporovan, ale je moznost ve W10 pouzit aktualni(?) verzi v Dockeru

Win 10 je mi celkem jedno, protože bych stejně musel dělat virtuál, takže můžu rovnou udělat ten Linux...
Jinak na Seafile jsem taky koukal a příjde mi to vše skoro stejný, proto jsem chtěl, jestli nemáte nějaký osobní zkušenosti.

Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #7 kdy: 20. 04. 2019, 23:31:04 »
Top 10 Free Open Source Cloud File Sharing Platforms Pokud tedy opravdu chcete jen webové úložiště souborů a ne skutečnou náhradou za Google Disk.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #8 kdy: 21. 04. 2019, 03:14:01 »
[...] Pokud tedy opravdu chcete jen webové úložiště souborů a ne skutečnou náhradou za Google Disk.
zminovane Nextcloud i Seafile maji Desktop i Mobilniho klienta, tak nevim kde si vzal ze opravdu chce a nebo proc radis webove uloziste...

Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #9 kdy: 21. 04. 2019, 09:22:28 »
zminovane Nextcloud i Seafile maji Desktop i Mobilniho klienta, tak nevim kde si vzal ze opravdu chce a nebo proc radis webove uloziste...
Že Take chce jenom webové úložiště jsem usoudil z jeho prvního příspěvku. Disk Google například data ukládá v cloudu a je provozován v cloudu, Take ale psal o vlastním serveru. Nebo má Disk Google napojení na kancelářský balík od Googlu a poskytuje API pro ukládání souborů pro aplikace třetích stran – nejsem si vědom toho, že by to API implementovala i některá z uvedených aplikací. Opět ale z toho co psal Take jsem pochopil, že o takové aplikace nemá zájem, že mu jde čistě jen o uložení souborů. Myslím tedy, že Take shání aplikace typu „webové úložiště souborů“ (zejména když sám jmenoval ownCloud nebo Nextcloud), proto jsem uvedl odkaz na takový seznam aplikací. Může to ale číst i někdo jiný, proto jsem explicitně upozornil, že ty aplikace nejsou plnohodnotnou náhradou všech funkcí Disku Google.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #10 kdy: 21. 04. 2019, 19:06:11 »
Že Take chce jenom webové úložiště jsem usoudil z jeho prvního příspěvku [...] že mu jde čistě jen o uložení souborů [...]
pokud pod "webove uloziste" si predstavujes neco co "proste neni cloud", tak budiz, pokud ale to ma byt mysleno jako uloziste souboru pres webove rozhrani, tak naopak v dotazu pise o realtime syncrhonizaci, coz mu zajisti prave desktop/mobil aplikace tedy zadny web (nezavisle na tom, ohledne API pro 3rd aplikace, to zminuje jak Nextcloud tak Seafile

edit: uvedom si ze pripadna reakce nemusi byt "kilometrova tapeta"

Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #11 kdy: 21. 04. 2019, 19:35:50 »
pokud pod "webove uloziste" si predstavujes neco co "proste neni cloud", tak budiz, pokud ale to ma byt mysleno jako uloziste souboru pres webove rozhrani, tak naopak v dotazu pise o realtime syncrhonizaci, coz mu zajisti prave desktop/mobil aplikace tedy zadny web (nezavisle na tom, ohledne API pro 3rd aplikace, to zminuje jak Nextcloud tak Seafile
Pod webovým úložištěm si představuju úložiště souborů, které je postavené na webových technologiích, tedy žádná Samba, FTP nebo něco takového, ale HTTP. Taková úložiště jsou obvykle dostupná přes webový prohlížeč, ale mohou s nimi komunikovat i další aplikace, třeba desktopové nebo mobilní.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #12 kdy: 21. 04. 2019, 21:35:19 »
Ahoj,
chtěl bych nahradit současný GD za vlastní řešení, protože jsem zřídil server na kterém mám spoustu volného místo a chci všechny soubory mít pod kontrolou. Převážné se jedná o firemní dokumenty.
Nechtěl bych ale přijít o možnost synchronizace v reálném čase.
Hostovalo by to na Windows serveru 2016.
Co by jste mi doporučili pro malou firmu s asi 10-20 zaměstnanci? Koukal jsem na ownCloud, Nextcloud nebo Cozy popřípadě něco jiného?
Nemám s tím žádné zkušenosti, takže uvítám nějaké tipy a srovnání z praxe, popřípadě, jaké nejlepší řešení vybrat..

Díky
jednoducho. pripojis HDD a das tie veci tam ...

Re:čím nahradit Google disk?
« Odpověď #13 kdy: 23. 04. 2019, 09:12:44 »
@k3dAR: Nextcloud (a dalsi open-source cloudy) skutecne maji API ke zpristupneni dokumentu dalsim aplikacim. Rikaji tomu WOPI a funguje to s LibreOffice Online a OnlyOffice. Obe jsou k videni u nas na HomeatCloud Drive.

Zjednodusene to funguje tak, ze ...Cloud preda uzivatelovu prohlizeci odkaz na ...Office, kde v parametru je adresa dokumentu a token. ...Office se nacte a sahne si do ...Cloudu pro dokument. Pak ho drzi v pameti serveru, coz dovoluje kolaborativni upravy, a periodicky uklada, dokud ho uz nikdo nema otevreny.

Re:Čím nahradit Google disk?
« Odpověď #14 kdy: 24. 04. 2019, 14:45:58 »
Tohle "slovíčkaření" o tom co je cloud a co není mě fakt baví. "Cloud" je nějaká služba, která dělá s nějakým vstupem nějaký výstup a je navíc dostupná na síťi, tedy ze všech zařízení v síťi. Může to být pouhá databáze teplot na veřejné internetové IP adrese do které posílají data klienti z různých geografických místa která zobrazuje grafy a posílá upozornění, ale stejně tak je cloud i nextcloud server v lokální síťi bez přístupu na internet, resp. z internetu. Pravý cloud je navíc ještě "rozložen" na několik míst, tak aby byl vždy přístupný a vždy fungoval a aby byl i zálohovaný. Jestli je tam nějaké API nebo WOPI je úplně jedno. Před pěti lety se říkalo "online" nebo "na webu" teď se říká "cloud" a všichni jsou IN :-) Opravdu srandovní. Přitom to co se označuje jako cloud je tady od počátku internetu. Třeba takovej email .... vlastně i každý web server je "cloud" ...