Zjištění IP adresy smart switche

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #15 kdy: 16. 04. 2019, 13:56:23 »
Dohledat switch lze několika způsoby, záleží jak je nakonfigurovaný (pevná IP, dynamická z DHCP).
Nejuniverzálnější jsou různé síťové skenery, nejlépe pokud umí zobrazit např. banner z HTTP / FTP. Jednotliví výrobci také poskytují různé utility pro objevování svých zařízení na lokální síti. V případě Dlinku to může být např. D-Link Network Assistant (nemám zkušenost, jestli funguje i se switchema) nebo SmartConsole Utility.
Většina spravovatelných síťových prvků o sobě dokáže dávat vědět pomocí nějaké varianty Discovery Protocolu. V případě D-Linku je to protokol DDP (D-Link Discovery Protocol), v nastavení switche jej lze aktivovat a nastavit. Pak už stačí jen mí nějaký nástroj, který dokáže toto "reportování" přítomnosti zobrazit - většinou něco málo vidím na Mikrotik routeru, utilitu do windows jsem nenašel.

Díky, ano LLDP jsem měl původně na mysli, jsem o něm kdysi četl snad deset let tomu. Mě ani nenapadlo, že to není standard, ale že každý výrobce bude mít své proprietální řešení :(, to se mi tedy nelíbí.


Pepan

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #16 kdy: 16. 04. 2019, 16:53:47 »
Jaký uplink, jaká pevná adresa, tohle není router, ale switch!
Není to router, nemá uplink port.
To je těžké, když o tom víte prd, ale zjevně si to nemyslíte...
  • Proč by switch nemohl mít pevnou IP adresu? Já pracuji prakticky výhradně jen se switchi, které pevnou IP (samozřejmě mají možnost i DHCP) mají. Některé mají i desítky pevných IP adres. Doma mám takovou krabičku od D-linku za 800,- , v práci od SMB switchů (Cisco, HP atp. za pár tisícovek) až po modulární krabice od Cisca nebo Comware IRF stacky. K čemu by byl "smart" switch, kdybych mu nemohl nastavit pevnou IP?????
  • Moderní "lepší" switche jsou routery. Minimálně dělají inter-VLAN routing, ale některé (pořádně drahé) umí i OSPF či BGP.
  • Uplinkem byl myšlen port, který je zapojen do routeru nebo dalšího switche po cestě k routeru - nepředpokládal jsem, že máte složitější zapojení jako redundantní spoje nebo M-LAG. Myšlenkou bylo vzít port, na kterém bude dostupná management IP adresa.

Pepan

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #17 kdy: 16. 04. 2019, 17:12:49 »
Konkrétní typ je "D-Link DGS-1000-08"
Na D-linku jsem žádný DGS-1000-08 nedohledal, předpokládám, že jste se upsal a máte to samé jako já (DGS-1100-08). Tento switch samozřejmě může mít pevnou IP adresu (Přečtěte si konečně alespoň obsah dokumentace!!!) a (nebo) když ho otočíte, tak si vzadu můžete přečíst MAC adresu a v DHCP to snadno dohledat.
Řešíte kraviny...

 Software na management znám jenom komerční - Cisco Prime, HP IMC. V obou případech byste si za jejich cenu asi radši koupil novou Octavii, navíc jsou to molochy, jejichž nasazení zabere desítky hodin a stejně nikdy nefungují na 100%.

 Když přijdu ke stávající (pro mě nové) síti, tak první sháním dokumentaci. Pokud chybí nebo je neúplná, tak jí doplním - což je práce různorodá (zkoumání DHCP, ARP atp., připojování do zařízení přes konzoli a někdy i reset zařízení do defaultu).

Pepan

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #18 kdy: 16. 04. 2019, 17:21:45 »
Program se k tomu nedodává žádný.
Fakt je dobré se do té dokumentace kouknout alespoň, když řešíte nějaký problém :D

D-Link Network Assistant (DNA)
D-Link Network Assistant (DNA) is a program that is used to discover switches which are in the same Layer 2 network segment as your PC. You can download the DNA App from the Chrome web store and install it in a Chrome web browser.

ftp://ftp2.dlink.com/PRODUCTS/DGS-1100-08P/REVB/DGS-1100-08P_REVB_MANUAL_v2.20_WW_EN.pdf

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #19 kdy: 16. 04. 2019, 17:25:02 »
To je takovej problem si precist navod?


Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #20 kdy: 24. 04. 2019, 12:52:08 »
Jaký uplink, jaká pevná adresa, tohle není router, ale switch!
Není to router, nemá uplink port.
To je těžké, když o tom víte prd, ale zjevně si to nemyslíte...
  • Proč by switch nemohl mít pevnou IP adresu? Já pracuji prakticky výhradně jen se switchi, které pevnou IP (samozřejmě mají možnost i DHCP) mají. Některé mají i desítky pevných IP adres. Doma mám takovou krabičku od D-linku za 800,- , v práci od SMB switchů (Cisco, HP atp. za pár tisícovek) až po modulární krabice od Cisca nebo Comware IRF stacky. K čemu by byl "smart" switch, kdybych mu nemohl nastavit pevnou IP?????
  • Moderní "lepší" switche jsou routery. Minimálně dělají inter-VLAN routing, ale některé (pořádně drahé) umí i OSPF či BGP.
  • Uplinkem byl myšlen port, který je zapojen do routeru nebo dalšího switche po cestě k routeru - nepředpokládal jsem, že máte složitější zapojení jako redundantní spoje nebo M-LAG. Myšlenkou bylo vzít port, na kterém bude dostupná management IP adresa.

Ano až do tohoto threadu jsem si myslel, že vím a pak zjistil, že vím prd :) a díky za to. Aspoň jsem se něco nového naučil.

Nejde mi jen o ten jeden konkrétní smart switch, mě šlo spíše o vaše postupy, jak to děláte, spravujete, co používáte. Díky za rozepsání :).

Jinak o ten můj konkrétní switch už mi nejde tak od půlky minulé strany, kdy to šlo uzavřít RTFM...

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #21 kdy: 24. 04. 2019, 12:53:34 »
To je takovej problem si precist navod?

To je takový problém si přečíst, co jsem tu psal? Tohle jsem řešil tak před třiceti posty. Reaguješ na něco, co už mě dávno nezajímá.

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #22 kdy: 24. 04. 2019, 19:50:29 »
Mne osobne vzdy pomohl tcpdump na cistem kabelu, kde byl jen switch a po chvilku se praskl sam, ruznyma advertisama nebo neighbourem. Tam je videt MAC a pak staci rarp a voala :) Pokud to samozrejmne neni nekde v neprerusitelnem provozu.

P.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #23 kdy: 24. 04. 2019, 21:36:06 »
Mne osobne vzdy pomohl tcpdump na cistem kabelu[...]
ano, to je take reseni pro toho kdo se nepodiva do manualu k switch kde je default IP uvedena ;-)

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #24 kdy: 25. 04. 2019, 07:47:46 »
Mne osobne vzdy pomohl tcpdump na cistem kabelu[...]
ano, to je take reseni pro toho kdo se nepodiva do manualu k switch kde je default IP uvedena ;-)
Default IP je k nicemu, kdyz je zmenena. Reset do defaultu smaze vsechno, co clovek nechce. Typicky mame desitky VLAN a nektery swtiche maji jen GUI (nebo naprosto neskriptovatelnou konzoly) a klikat 50 vlan je .... Tak je jednodussi si tu IP zjistit/zmenit dle potreb.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #25 kdy: 25. 04. 2019, 07:49:48 »
A neni lepsi mit v poradku dokumentaci site a navody k aktivnim prvkum?
Poradek je pro debily, inteligent zvlada chaos a pise na forum

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #26 kdy: 29. 04. 2019, 12:12:03 »
Díky všem za hinty :).

Ano dokumentace je asi nejlepší, ale když někde člověk příjde a je to naškrábáno nejlépe na papír, kde půlka nejde přečíst :), nějakým posledním ITkem, co jel na speedech (což už se mi stalo...).