Zjištění IP adresy smart switche

Zjištění IP adresy smart switche
« kdy: 15. 04. 2019, 18:48:27 »
Ahoj,

existuje nějaký broadcast nebo jiná metoda na zjištění IP síťových zařízení?

Nějak se mi schovává smart switch a říkám si, jak zjistit jeho IP adresu.

Mám zpoustu smart elektroniky a tak mám desítky přidělených IP adres přes DHCP, snažil jsem se projít ty které neznám, ale stejně jsem ho nenašel.

Je nějaký broadcast nebo protokol na managování smart síťových zařízení?

Jen by mě to zajímalo, jak dávate dohromady větší zařízení, protože mě to už začíná přerůstat přes hlavu.

Díky?

Potřeboval bych nějaký nástroj ideálně s vizualizací na opensource, díky.


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #1 kdy: 15. 04. 2019, 18:54:25 »
Zjisti u vyribce, je mozne ze je nejaka win app vo to najde, ale jinak bude myslim manag switch mit prirazenou nejakou ip napevno, kdyz zjistis z manualu, pripoj 1x nb, jemu nastav rucne ip ve stejnem rozsahu, vlez do webgui, zmen adresu na dhcp a pak si sitch pro manag vezme ip z tveho dhcp

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #2 kdy: 15. 04. 2019, 20:01:43 »
Já to řeším pomocí nmap ping sítě pak intense scan zajímavých adres. Napoví MAC a výrobce, bannery a porty, ev. se zkusit na ně přihlásit (http, ftp, ssh apod).

Pepan

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #3 kdy: 15. 04. 2019, 20:12:49 »
Zjisti u vyribce, je mozne ze je nejaka win app vo to najde, ale jinak bude myslim manag switch mit prirazenou nejakou ip napevno, kdyz zjistis z manualu, pripoj 1x nb, jemu nastav rucne ip ve stejnem rozsahu, vlez do webgui, zmen adresu na dhcp a pak si sitch pro manag vezme ip z tveho dhcp
Dobrá rada nad zlato  :)

Alespoň vendor by nebyl?

Co zkusit:
  • manuál, factory reset, nastavit od začátku, vést si dokumentaci
  • do uplinku zapojit notebook, wireshark a kouknout, co to posílá, třeba pošle ARP na GW, z toho natipovat/oskenovat IP adresu

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #4 kdy: 15. 04. 2019, 21:42:01 »
Zjisti u vyribce, je mozne ze je nejaka win app vo to najde, ale jinak bude myslim manag switch mit prirazenou nejakou ip napevno, kdyz zjistis z manualu, pripoj 1x nb, jemu nastav rucne ip ve stejnem rozsahu, vlez do webgui, zmen adresu na dhcp a pak si sitch pro manag vezme ip z tveho dhcp
Dobrá rada nad zlato  :)

Alespoň vendor by nebyl?

Co zkusit:
  • manuál, factory reset, nastavit od začátku, vést si dokumentaci
  • do uplinku zapojit notebook, wireshark a kouknout, co to posílá, třeba pošle ARP na GW, z toho natipovat/oskenovat IP adresu
Jj, pokud neni v interni siti, zjistit vyrobce a jeho defaultni nastaveni vcetne IP. Pak si dat IP z te site na NB a hrajme. S resetem bych pockal az na neuspech


Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #5 kdy: 15. 04. 2019, 22:43:01 »
Jaký uplink, jaká pevná adresa, tohle není router, ale switch!
Není to router, nemá uplink port.
Jak může mít switch pevnou IP adresu, však se dává do různých podsítí a vždy si vezme nějakou z DHCP.

Konkrétní typ je "D-Link DGS-1000-08"

Mě šlo spíše jak se to dělá hromadně. Buď můžu proscanovat celý rozsah, nebo testovat jednu IP za druhou na otevřenou http administraci. Program se k tomu nedodává žádný.

Jen jsem si řekl, jak to děláte, když příjdete do sítě, která je pro vás cizí.

Jasně, já bych mohl si vzít router, píchnu do něho jen ten switch a jediné zařízení, které požádá o IP přes DHCP je on, ale pak přece v jiném rozsahu bude mít zase jinou IP, pokud mu ji nenastavím napevno.

Spíš mi nejde jen o tenhle konkrétní příklad, ale obecně jak to děláte.

Jinak sít mám popsanou dobře, z hlediska routerů je to easy peasy, brány máte jasné. Spíše mi jde o zkušenosti, jak managujete switche vy?

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #6 kdy: 16. 04. 2019, 00:46:22 »
Default IP toho switche by měla být 10.90.90.90.

Jinak, to co hledáte je asi příkaz: arp a následně nmap.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #7 kdy: 16. 04. 2019, 04:46:39 »
Jak může mít switch pevnou IP adresu, však se dává do různých podsítí a vždy si vezme nějakou z DHCP.
Ne, je to managed switch a ten si nemusi brat ip z dhcp ale muze mit od vyrobce default pridelenou pevnou z rozsahu co si urcil vyrobce a na to abys to zmenil na ip z tveho dhcp musis(pokud je to ten prioad) udelat co sem psal...

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #8 kdy: 16. 04. 2019, 04:56:42 »
Aneb mas to v manualu ke svemu switchi ktetej si ocividne necetl IP co psal NANOOK, postup co sem psal ja...

https://www.manualslib.com/manual/548577/D-Link-Easysmart-Dgs-1100-08p.html?page=15#manual

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #9 kdy: 16. 04. 2019, 07:05:55 »
Máte samozřejmě pravdu, jak se říká RTFM, aneb o půlnoci jsem se na to díval a taky jsem na defaultní IP 10.90.90.90 narazil.
Takže si nastavím napevno IP z daného rozsahu a pak už to "poladím".

Já spíše ale toto vlákno zakládal ne kvůli mého jednoho switche, protože to stačilo vygooglit, ale jak to děláte obecně vy?
Použijete defaultní IP, přenastavíte a vedete si dokumentaci.
Nebo máte ještě nějaké další nástroje.
Čím managujete infrastrukturu? Ve smyslu máte nějaký nástroj kontroly a vizualizace nad ní?
Děkuji všem

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #10 kdy: 16. 04. 2019, 07:11:09 »
A jste moc hodní, že jste mi odpověděli :D, máte zlatou trpělivost, já bych si sám napsal RTFM :)!

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #11 kdy: 16. 04. 2019, 12:00:23 »
Dohledat switch lze několika způsoby, záleží jak je nakonfigurovaný (pevná IP, dynamická z DHCP).
Nejuniverzálnější jsou různé síťové skenery, nejlépe pokud umí zobrazit např. banner z HTTP / FTP. Jednotliví výrobci také poskytují různé utility pro objevování svých zařízení na lokální síti. V případě Dlinku to může být např. D-Link Network Assistant (nemám zkušenost, jestli funguje i se switchema) nebo SmartConsole Utility.
Většina spravovatelných síťových prvků o sobě dokáže dávat vědět pomocí nějaké varianty Discovery Protocolu. V případě D-Linku je to protokol DDP (D-Link Discovery Protocol), v nastavení switche jej lze aktivovat a nastavit. Pak už stačí jen mí nějaký nástroj, který dokáže toto "reportování" přítomnosti zobrazit - většinou něco málo vidím na Mikrotik routeru, utilitu do windows jsem nenašel.

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #12 kdy: 16. 04. 2019, 12:17:27 »
...Já spíše ale toto vlákno zakládal ne kvůli mého jednoho switche, protože to stačilo vygooglit, ale jak to děláte obecně vy?
Použijete defaultní IP, přenastavíte a vedete si dokumentaci.
Nebo máte ještě nějaké další nástroje.
Čím managujete infrastrukturu? Ve smyslu máte nějaký nástroj kontroly a vizualizace nad ní?...

Pro takhle malou síť není žádný nástroj třeba. Pokud jde o správu, stejně tam asi nebudou žádné centrálně spravovatelné prvky. Já mám síť 3x48 port switch + 6 wifi AP + dva servery v síti, takže do 200 klientů - to je taky malá síť -  a nepotřebuji nic. Stačí si stanovit a dodržovat pár zásad a vést dokumentaci - to vedu poznámkách přímo na routeru.

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #13 kdy: 16. 04. 2019, 13:52:49 »
...Já spíše ale toto vlákno zakládal ne kvůli mého jednoho switche, protože to stačilo vygooglit, ale jak to děláte obecně vy?
Použijete defaultní IP, přenastavíte a vedete si dokumentaci.
Nebo máte ještě nějaké další nástroje.
Čím managujete infrastrukturu? Ve smyslu máte nějaký nástroj kontroly a vizualizace nad ní?...

Pro takhle malou síť není žádný nástroj třeba. Pokud jde o správu, stejně tam asi nebudou žádné centrálně spravovatelné prvky. Já mám síť 3x48 port switch + 6 wifi AP + dva servery v síti, takže do 200 klientů - to je taky malá síť -  a nepotřebuji nic. Stačí si stanovit a dodržovat pár zásad a vést dokumentaci - to vedu poznámkách přímo na routeru.

Tak já mám těch serverů asi deset, AP 4 a nejde mi o to, jestli to má smysl, ale vyzkoušet to a naučit se s tím pracovat...

Jinak samozřejmě dokumentace je základ, až na ten switch mám vše zdokumentované dobře a teď budu pořizovat další, tak mi jde spíše o to "jak na to".

Jinak samozřejmě není to třeba, ale mě prostě baví vědět jak na to, mít rozběhané spoustu věcí a vyznat se v tom...

Člověku se to pak většinou hodí v profesním životě.

Re:Zjištění IP adresy smart switche
« Odpověď #14 kdy: 16. 04. 2019, 13:55:17 »
Jinak já jsem myslel, že jě nějaký standardní protokol pro ovládání síťových věcí a podobných "bazmeků". Nějaký standard na to.