Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu

Zdravím,
jsem tu nový a chtěl bych požádat zkušenější o radu. Bratr podniká, na živnosťák. Přestává to vyhovovat, tak budeme zakládat s.r.o. Já se k němu přidám. Tzn. na začátku 2 lidé. Tzn. 2 počítače. Budeme potřebovat mít různé dokumenty, jako objednávky od zákazníků, faktury, apod. někde na serveru. Povedeme účetnictví - buď externě, nebo koupíme licenci nějakého účetního SW a ten se nainstaluje na náš server, kam bude mít přístup i externí účetní. Anebo si budu účto řešit sám. zatím nevím.
Budeme potřebovat tiskárnu, ideálně tedy síťovou. Chci mít vyřešeno zálohování, o to se nechci starat. Aktuálně má bratr web a webhosting u forpsi. Řešením může být využít nějaký jejich virtuální server, kde by se pak nainstalovaly MS Office (potřebuji min. Outlook, Word, Excel a PPT).
Jaké řešení zvolit? Nechci jít s bazukou na komára, ale chci něco, co bude plně funkční, aby to nikdy neomezovalo v práci. Jsem na to totiž zvyklý ze stávající poradenské firmy, u které pracuji. Každý zaměstnanec u nás totiž má terminálový přístup na server, tzn. každý má vlastní plochu, přístupnou kdykoli a odkudkoli. Přijde mi to fajn.

Dáte mi prosím někdo nějaké doporučení, od čeho se takto na začátku odpíchnout?

Moc děkuji.

Petr

P.S.: Zapomněl jsem zdůraznit, že nemám schopnosti na to, abych si administroval vlastní server.


alex6bbc

 • *****
 • 1 515
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #1 kdy: 07. 04. 2019, 19:39:59 »
At uz 5 fyzickych kompu, nebo nejake virtualy tohlechce nekoho kdo sr vam o to postara. Bud outsourcing nebo nekoho najmout do firmy kdo se postara. Mohl by se starat i o webovku kdyz mu zbyde cas.

RDa

 • *****
 • 2 547
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #2 kdy: 07. 04. 2019, 20:40:33 »
P.S.: Zapomněl jsem zdůraznit, že nemám schopnosti na to, abych si administroval vlastní server.

To je pak jasne - najmout nekoho na to, aby to chodilo bez vypadku.

k3dAR

 • *****
 • 2 874
 • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #3 kdy: 07. 04. 2019, 21:08:41 »
[...] se nainstaluje na náš server [...]
[...] Chci mít vyřešeno zálohování, o to se nechci starat [...]
[...] Řešením může být využít nějaký jejich virtuální server[...]
[...] Jsem na to totiž zvyklý ze stávající poradenské firmy, u které pracuji. Každý zaměstnanec u nás totiž má terminálový přístup na server, [...] tzn. každý má vlastní plochu, přístupnou kdykoli a odkudkoli. [...]
[...] nemám schopnosti na to, abych si administroval vlastní server. [...]

takze se ptas na virtualni server, sw chces intalovat na tvuj server, premyslis o virtualnim serveru, nechces si sam resit zalohovani a nemas schopnosti na administrace vlastniho serveru... dale zminujes ze tam kde ted pracujes ma zamestnanec teminal klienta na server...

me z toho vychazi ze bud  budes mit fyzickej svuj server ve firme, o kterej se bude nekdo (externe nebo nekdo "Vas") starat a budes tam mit dostupne vzdalene plochy, nebo se ti nekdo bude starat o virtual nekde na internetu kde navic hrozi ze v pripade vypadku internetu a/nebo sluzby virtualu neudelas vubec nic. (neciste pro pristup na internet lze vzdy vzit telefon (primo ne bo z nej hotspot), ale resit pres mobil virtualni server v internetu (pokud by nemel problem primo jeho poskytovatel)ma cenu rozporovat ze stejne bez internetu se dneska clovej neskrtne, protoze ty nezpracujes ani tvuj "lokalni"(=vzdalenej) dokument, nebudes mit SW pro kancelar, ucto atd...

EDIT: pritam tip k zamysleni, vykaslat se na virtual, vykaslat se na server, ale podit pro kazdeho zamestnance Notebook (KVALITNI, tzn. bud drahej(pokud resis cenu), nebo repas (ale jen vyssi rady Lenovo(Thinkpad T/W/X rady (NE L/E rady) Dell(Preccision/Inspiron/XPS), HP (Elitebook/Probook)) pro uloziste dokumentu nejakej 2xHDD NAS a kvalitni router kde si zprovoznis(nebo nekdo ti zprovozni) VPN, pres nej se dostanes na ty pracovni NB ktere tam bud budes nechavat bezet, nebo uspavat s moznosti probouzet pres router...
« Poslední změna: 07. 04. 2019, 21:13:10 od k3dAR »

alex6bbc

 • *****
 • 1 515
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #4 kdy: 07. 04. 2019, 21:24:40 »
Vlastne to bude o tom jakeho ajtaka budes mit. Kdyz bude dobry, tak klidne muzou fungovat i veci v cloudu nebo jakkoliv jinak. Potrebujes ajtaka a ne resit technikalie.


Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #5 kdy: 07. 04. 2019, 21:38:24 »
Hledáte teda živnostníka/firmu, která vám to zprovozní a bude udržovat. Pak ale nepíšete to nejdůležitější: jaký na to máte (řádově) namyšlený rozpočet (za hw, licence sw, návrh, zprovoznění, údržbu, akutní zásahy v případě poruchy) a taky jakou byste si představovali úroveň služeb (jednoduchý příklad: na ten virtuální desktop se z ničehožnic nejde připojit, zavoláte adminovi, ten vám řekne, že se na to může podívat za X. Představujete si X v řádu dní, hodin, minut ?)

Jestli můžu něco doporučit, v téhle počáteční fázi se míň ptejte po technologiích a víc se zaměřte na dobré promyšlení toho, na co doopravdy ty počítače potřebujete - jaké pomocí nich chcete řešit reálné problémy. Triviální příklad: pravděpodobně váš problém není "aby měla účetní přístup do programu na našem serveru", ale "abychom měli od účetní správně zpracované daně podle platné legislativy a podle námi shromážděných podkladů". Je dost pravděpodobné, že přístup účetní na váš server k tomu vůbec nebude potřeba.

On je totiž hlavní problém v tom, že největší náklady bývají na lidskou sílu správce. A je celkem jedno, jestli server využívají dva nebo dvacet lidí. Práce s tím je plus minus stejná. Takže pokud byste pro dva lidi chtěli řešení, které se vám líbilo ve firmě o dvaceti lidech, je dost pravděpodobné, že by to šlo, ale náklady na jednoho uživatele by byly desetinásobné. Pro dvacet lidí to bylo dobré řešení, pro dva je to neefektivní nesmysl.

IMHO, pro dva lidi to celé bude spíš o tom, najít co nejminimalističtější řešení, které dostatečně vyřeší skutečné potřeby firmy a zároveň bude vyžadovat co nejmenší množství práce externistů. Vůbec bych se nedivil, kdybyste nakonec dospěli k závěru, že stačí dva komoditní stroje s předinstalovaným OS z jakéhokoliv hypermarketu, jeden router za sedm set, tiskárna a Dropbox. Měsíční náklady: 50Kč za elektřinu :)


Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #6 kdy: 07. 04. 2019, 21:47:30 »
Jsem na to totiž zvyklý ze stávající poradenské firmy, u které pracuji. Každý zaměstnanec u nás totiž má terminálový přístup na server, tzn. každý má vlastní plochu, přístupnou kdykoli a odkudkoli. Přijde mi to fajn.

Dáte mi prosím někdo nějaké doporučení, od čeho se takto na začátku odpíchnout?

Podle mě jste tedy zvyklý na windows instalovaná na vzdáleném serveru, kam se budete přihlašovat přes nějakou vzdálenou plochu. To je podle mě možné si normálně objednat jako službu na VPS. Bude to něco stát a budete asi chtít, aby to poskytovatel pokud možno i administroval. Ale Windows moc neznám, tak spíš odhaduju...

Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #7 kdy: 07. 04. 2019, 23:03:25 »
Takhle, hlavně to nepřekombinovat.

Z malé firmy mám ověřeno, že dobré jsou Google Apps, tedy máte maily na vlastní doméně, sdílíte dokumenty atd... Síťová tiskárna se dá koupit za pár kaček, konfigurace není složitá.

Nějakému vzdálenému serveru bych se asi prozatím vyhnul, hodně to zvýší náklady. Účetnictví v cloudu vám zajistí obvykle přímo výrobce SW, není potřeba na to mít vlastní server.

Ideálně, pokud tomu nerozumíte, se za každou cenu vyhněte vlastnímu serveru, ta údržba je vždy problém, i když počáteční náklady zpravidla nejsou nijak vysoké, a vše se zdá levné, tak migrace časem, zálohy a správa to během let značně prodražuje.

Možná i to účetnictví v cloudu je blbost, a postačí zálohy na nějaké cloudové úložiště, třeba Dropbox.

Zbytečně si nekomplikujte život, časem se to prodražuje.

Ideálně

Google Apps - 5 USD / uživatel
Dropbox - 5 USD / uživatel
Hosting - 100 Kč / měsíc
Síťová tiskárna - do 10k Kč
Laptop - vyberte si Dell s NBD zárukou

Snažte se, ať si vše dokážete spravovat tak nějak sami, ať na to nikoho nepotřebujete, pak hned platíte 1.000 - 1.500 Kč / hodina za admina, a to vše značně prodražuje, a pro malý byznys je to zbytečné.

Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #8 kdy: 08. 04. 2019, 10:16:58 »
Nejdříve je hodně důležité si sepsat skutečné požadavky, podle toho co firma dělá a bude v budoucnu dělat. Co jsem měl možnost vidět u malých firem, jejich primárním podnikáním není IT, tak vhodně nastavené Gsuite a nebo O365 splnilo účel. Z pohledu malé firmy je to "bez starosti". Uživatelé mají email, "office", sdílení, komunikaci, vše pod jednou střechou v rozumné kvalitě a dostupnosti. Ano, šlo by to vše udělat i vlastními zdroji, jen je otázkou, zda je to ekonomicky výhodné. Starost o vlastní železo je poslední dobou ta spolehlivě nejdražší varianta.

Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #9 kdy: 08. 04. 2019, 11:14:23 »
Osobně si myslím, že nejdůležitějším bodem je volba účetního programu. Na tom se zlomí, zdali budete potřebovat:

Verze 1: 2 laptopy s licencí MS Office, Home at Cloud Drive, který řeší sdílení dat, prezetace materiálů zákazníkům, spolupráce nad dokumenty on-line (když zrovna nemáte přístup ke svému MS Office), zálohování a ochranu proti virům a nevyžaduje žádou administraci. Účetnictví v cloudu u jeho výrobce.

2 malé účty Drive by vyšly na 98 Kč. Privátní verze na vlastním serveru s neomezeným počtem uživatelů a 50 GB prostoru 650 Kč.

Verze 2: 2 úplně hloupé počítače sloužící jako klienty vzdálené plochy, Virtuální server s Windows na účetnictví (řešíme tak pro klienty např. Pohodu a Money S3), licence vzdálené plochy a MS Office na tento server umíme také dodat a to v režimu měsíčního předplatného. Správu virtuálního serveru a zálohování vyřešíme jako doplňkovou službu též.

Takový server by třeba u nás vyšel na cca. 2200 Kč měsíčně vč. správy, mimo licencí MS Office, na ty bych se musel podívat. Parametry jsou 2 CPU, 4 GB RAM, 40 GB HDD, denní zálohování, licence Windows a 3x Remote Desktop, správa bezpečnostních updatů a účetního softwaru.

Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #10 kdy: 08. 04. 2019, 16:58:35 »
Vlastní fyzický server pro dva lidi je docela nákladná sranda. Respektive, aby za něco stál. Ale chápu, že do budoucna může být lidí více a vlastní řešení začne mít smysl.

Server by měl mít ideálně takový řadič, který umožňuje udělat HW RAID - SW RAID je slabá náhražka. Už takový řadič řádově zvyšuje cenu serveru.

Následně je nutné si uvědomit, jaký OS je na server nutné koupit. Pokud Windows Server, tak si dovolím malé shrnutí.
Windows Server Foundation, který skončil ve verzi 2012, měl v ceně 15 licencí a podporu 1 CPU. Nevyžadoval instalaci role DC, respektive AD. Jeho nástupce Essentials 2012 podporoval 25 fyzických uživatelů a 50 stanic + jako bonus podporu 2 CPU, ale nešel instalovat bez domény. Essentials ve verze 2016 i 2019 na svého předchůdce ve verzi 2012 navazují a je to pro malé a střední firmy za ty peníze rozhodně výhodnější, než platit měsíční bakšiš MS 440 Kč za uživatele + CAL licence v případě vyšších edic.

Implementace samozřejmě stojí krom vlastních peněz také poměrně dost práce/času IT pracovníka, takže pokud toto člověk sám neumí, je asi lepší jít do nějakého outsourcingu a to i z ekonomických důvodů.

k3dAR

 • *****
 • 2 874
 • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #11 kdy: 08. 04. 2019, 18:00:41 »
Server by měl mít ideálně takový řadič, který umožňuje udělat HW RAID - SW RAID je slabá náhražka. Už takový řadič řádově zvyšuje cenu serveru.
to je nesmysl, dokud nepozaduje baterii zalohovanej raid, a tebo brutalni DB, tak SW RAID je naprosto dostatecnej, obzvlast pokud se realne uvazuje o te silenosti mit "server" pres internet ;-) MDRAID s SATA III SSD da r:950/w:850 GB/s
to jestli bude platit admina na remote nebo lokalni server je pak take jedno...
osobne bych se na remote-server urcite vykaslal (ale pravda, nejsem prodejce "cloudu" jak nekteri ostatni co to doporucujou ;-)

Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #12 kdy: 08. 04. 2019, 18:11:18 »
Asi by bolo dobré povedať/naznačiť o aké podnikanie ide.
Pre mnohých klientov by som doporučil dva chromebooky strednej triedy (cca. 350€ kus), Google Suite, kompatibilnú tlačiareň (napríklad HP OfficeJet Pro 8730). Účtovníctvo na webe (napríklad keepi.eu).
Všetko stále zálohované, žiadne problémy s aktualizáciou, spätná história súborov, prakticky žiadna správa, nulové náklady na energiu servera, nulové obstarávacie náklady na server, dostupné dnes prakticky všade a na rôznych zariadeniach.
Celé to samozrejme stojí na druhu podnikania. Ak pracujete napríklad v autocade tak chromebooky nepripadajú do úvahy, ostatné môže byť....

k3dAR

 • *****
 • 2 874
 • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #13 kdy: 08. 04. 2019, 18:35:12 »
[...] Ak pracujete napríklad v autocade tak chromebooky nepripadajú do úvahy, ostatné môže byť....
a co ak na tom "NB" chteji pouzivat klavesnici? ;-)

Re:Virtuální server, komplexní řešení pro mikro firmu
« Odpověď #14 kdy: 08. 04. 2019, 19:18:22 »
Server by měl mít ideálně takový řadič, který umožňuje udělat HW RAID - SW RAID je slabá náhražka.

Tak obecně to neplatí. Záleží o jaké kategorii HW a SW se bavíme. Ale tazatel svůj vlastní server asi nechce, poptává spíš VPS nebo nějakou službu.