Zjištění IP veřejné adresy

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #15 kdy: 20. 03. 2019, 19:46:20 »
Na Linuxu se drive pouzival ifconfig jako "jediny mozny a spravny".
Ze se 'casem' preslo na ip je proste vyvoj

To, ze jste ifconfig nikdy nepouzival, je jen Vas problem
Proč zase píšete o něčem, o čem nic nevíte?

Linuxová jádra před verzí 2.2 používala pro konfiguraci sítě ifconfig. V jádru 2.2 byly provedeny změny v síťovém subsystému linuxu, příkaz ifconfig již nedokázal plně obsloužit toto nové rozhraní (používá pouze emulaci některých částí), proto byl zároveň s jádrem 2.2 vydán balíček iproute2, ve kterém jsou nástroje pro uživatelský prostor, které umí pracovat s tímto novým (v roce 1999) síťovým subsystémem linuxu – nejdůležitější příkaz z těchto utilit je právě ip.

ifconfig jsem na linuxu používal v době, kdy to byl jediný a plnohodnotný nástroj pro konfiguraci sítě – někdy tak v RedHatu 5. Později s jádrem 2.2 jsem přešel na balík iproute2, a to poměrně záhy, protože jsem potřeboval používat konfiguraci, kterou ifconfig neuměl. Distribuční skripty tenkrát stále používaly ifconfig, takže spousta lidí používalo zastaralé nástroje (a protože používaly jenom ty, nevadilo jim, že nefungují vždy správně), já jsem byl okolnostmi donucen používat iproute2 poměrně brzy.


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #16 kdy: 20. 03. 2019, 20:04:41 »
Nemohu za to, ze neznate Linux pred RedHat 5 a starsi jadra - zkuste si nastudovat lepe Wiki

Psal jsem snad neco jineho?

Na Linuxu se drive pouzival ifconfig jako "jediny mozny a spravny".
Ze se 'casem' preslo na ip je proste vyvoj

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #17 kdy: 20. 03. 2019, 20:54:18 »
Nemohu za to, ze neznate Linux pred RedHat 5 a starsi jadra - zkuste si nastudovat lepe Wiki
Zase ty vaše špatné předpoklady. Navíc v kontextu této diskuse jsou starší jádra a starší distribuce nerelevantní, pro jádra 2.0 (a starší) byl určen ifconfig, pro jádra 2.2 (a novější) iproute2.

Psal jsem snad neco jineho?
Že se ptáte zrovna vy, známý puntičkář. Ano, psal jste něco jiného. Nebylo to „dříve“ a „časem se přešlo“, ten zlom byl jasně daný verzemi jádra a žádným časem. Řada 2.0 (a starší) měla ifconfig, řada 2.2 (a novější) má iproute2. Vývojovou řadu 2.1 ponechávám stranou. Že někteří správci méně znalí konfigurace sítě v linuxovém jádru, kteří často spoléhali jen na distribuční konfigurační skripty a vystačili si s jednoduchou konfigurací, používali ifconfig ještě dávno po té, co byl na linuxu nahrazen iproute2, je jiná věc.

Nechápu, co vlastně svými komentáři sledujete. Já jsem v souvislosti s linuxem psal o iproute2, resp. aplikaci ip. Píše se rok 2019, nechápu, proč sem taháte nástroj, který správně fungoval naposledy s jádrem, které bylo aktuální před více než dvaceti roky.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #18 kdy: 20. 03. 2019, 20:57:28 »
S ifconfigem jste zacal Vy Dnes v 18:23:33

No ty adresy ifconfig.io a ipconfig.io opravdu existují a fungují. Konec byl opravdu vtip, narážel jsem na to, že na unixech (a *BSD) se pro konfiguraci sítě používá příkaz ifconfig, na Windows ipconfig – a na Linuxu se používá příkaz ip, konkrétně pro konfiguraci adres ip address nebo zkráceně ip a, takže když mají své webové stránky ty unixové a Windowsové příkazy, bylo by hezké, kdyby je měl i ten linuxový.

https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_kernel#Releases_before_2.6.0

Verze 2.0 release 9 June 1996 - a predstavte si, ze jsou zde lide, co s tim delali
« Poslední změna: 20. 03. 2019, 21:01:41 od Vilith »

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #19 kdy: 20. 03. 2019, 21:22:46 »
S ifconfigem jste zacal Vy Dnes v 18:23:33
Ano, s ifconfigem, který se používá na unixech a na *BSD systémech. Stále ale není jasné, co jste chtěl vy říct tím svým nepravdivým komentářem č. 12. Já bych řekl, že byl úplně zbytečný – reagoval jste na komentář, který byl věcně správně, a sám jste napsal něco, co není pravda.


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #20 kdy: 20. 03. 2019, 21:34:14 »
A v cem jsem nemel pravdu?

Ze "stari uzivatele" odchovani "starymi kernely" pouzivaji radeji ifconfig i nyni? Treba na vypis stavu rozhrani?
Ze klasicke navody obsahuji prikaz ifconfig?

Ze je proste prikaz ifconfig "klasicky prikaz", nahrazeny v dnesni dobe "novym" prikazem ip?

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #21 kdy: 20. 03. 2019, 21:59:06 »
Ze "stari uzivatele" odchovani "starymi kernely" pouzivaji radeji ifconfig i nyni?
Ano, v tom jste neměl pravdu. Protože to na stáří uživatele ani době, jak dlouho používá linux, nijak nezávisí – i uživatelé, kteří začínali na linuxových kernelech starších, než řada 2.2, nebo kteří používají i unixy nebo *BSD, používají na Linuxu iproute2. A naopak i uživatelé, kteří nikdy žádný tak starý kernel ani jiný unixový systém nepotkali, používali často příkaz ifconfig. Závisí to jen na znalostech.

Treba na vypis stavu rozhrani?
Že jste si vybral zrovna příklad, ve kterém se ifconfig chová problematicky… Nevím, jestli bych chtěl pro výpis stavu rozhraní používat příkaz, který si vymýšlí rozhraní, která v systému nejsou.

Ze klasicke navody obsahuji prikaz ifconfig?
To jste napsal kde přesně?

Ze je proste prikaz ifconfig "klasicky prikaz", nahrazeny v dnesni dobe "novym" prikazem ip?
Pokud „dnešní dobou“ myslíte rok 1999, pak máte pravdu. ifconfig je klasický příkaz, ale na jiných systémech, než je dnešní linux.

Pokud jste chtěl ukázat, že iproute2 je žhavá novinka, která je tu teprve dvacet let, měl jste být ve svém komentáři explicitnější. Protože existují lidé, kteří by to za úplnou novinku neoznačili, možná to tu čtou i lidé, kteří před dvaceti lety ani nebyli na světě. Takže bych možná archeologické vykopávky nechal odpočívat v muzeu a netahal bych je  do diskuse, když to není úplně nutné.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #22 kdy: 20. 03. 2019, 22:15:26 »
  • o iproute2 jsem nepsal nic - kde to berete? diskutujeme o prikazu ifconfig
  • takze ifconfig se pouziva i dnes na modernich jadrech? to si trochu sam sobe odporujete
  • co je problematickeho na vypise ifconfig v dnesni dobe?
  • cetl jste nekdy treba Linux dokumentacni projekt - Kapitola 5 Konfigurace sítí TCP/IP?

Uz rodice mi rikali: "Nebav se s ... o sobote, kdyz jde v patek na porazku". Proc nejste schopen uznat, ze nemate patent na moudrost?

Proste musite mit pravdu za kazdou cenu - a pokud se mi zase postarate o ban, tak dekuji, aspon v diskusi s Vami prestanu ztracet cas

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #23 kdy: 20. 03. 2019, 22:31:25 »
Ze "stari uzivatele" odchovani "starymi kernely" pouzivaji radeji ifconfig i nyni? Treba na vypis stavu rozhrani?
Ze klasicke navody obsahuji prikaz ifconfig?
v 90% pripadech pouzivam i dnes ifconfig (prvne sem nahazoval kernel 0.neco na mk68040 pred ~25lety ;-)
ze nefunguje ifconfig na sitovku co ma prirazenou vice nez jednu IP me moc nezajima ;-)
a presne na stav vypisu, kdyz pustim ifconfig vidim vse co potrebuju za 0.5s, kdyz "ip a" tak se mi z vypisu nejdriv zatoci hlava a po par vterinach to najdu :-)

edit: podle me by k masove nahrade pouzivani ip za ifconfig doslo, kdyz by melo ip volbu pro zobrazeni rozhrani ve stylu ifconfig :-)
« Poslední změna: 20. 03. 2019, 22:33:48 od k3dAR »

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #24 kdy: 20. 03. 2019, 22:36:42 »
Za mne souhlas - prvni Linux co jsme pouzival/spravoval byl Slackware na Sun Sparc - rok 1996, nevim presne.

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #25 kdy: 21. 03. 2019, 07:35:38 »
o iproute2 jsem nepsal nic - kde to berete? diskutujeme o prikazu ifconfig[/li][/list]
Vy jste o něm nepsal nic, psal jsem o něm já – protože jsem psal o příkazu, který se dnes v linuxu používá pro správu síťového subsystému. Proč vy jste začal diskutovat o příkazu ifconfig jste dosud neobjasnil.

takze ifconfig se pouziva i dnes na modernich jadrech? to si trochu sam sobe odporujete
Neodporuju. Dobrodruzi (ať už povahou nebo z neznalosti) používají ifconfig i na moderních jádrech. To ale neznamená, že o tom budu psát, jako by to bylo normální.

co je problematickeho na vypise ifconfig v dnesni dobe?
Já už jsem ifconfig na linuxu dlouho nepouštěl ani ze zvědavosti, takže nevím, zda se některé věci nepokusili zbytečně zalátat. Ale dříve nevypisoval všechny IP adresy, které mělo rozhraní přidělené. Nebo dělal to, co jsem psal už v předchozím komentáři – vymýšlel si rozhraní, která v systému nebyla. Diskusní fóra pak byla plná dotazů, proč někomu nejde v iptables nastavit pravidlo na rozhraní eth0:1 – no bodejť by to šlo, když žádné takové rozhraní neexistuje, navzdory výpisu ifconfigu. Dobré také bylo vypnutí tohoto neexistujícího rozhraní, nejoblíbenější kousek byl vypnout to rozhraní v okamžiku, kdy je přes to skutečné rozhraní správce na dálku připojen.

cetl jste nekdy treba Linux dokumentacni projekt - Kapitola 5 Konfigurace sítí TCP/IP?
Ano, četl. A co má zase tahle otázka společného s naší diskusí? V diskusi není důležité, co jste četl, ale co víte.

Proc nejste schopen uznat, ze nemate patent na moudrost?
Proč si zase vymýšlíte? Já jsem nikdy nepsal, že mám patent na moudrost. Samozřejmě, že se často mýlím. Bohužel vy máte tu smůlu, že mne vždycky začnete opravovat ve věcech, kterým moc nerozumíte a které jsem napsal správně. Vzhledem k tomu, že se vám to stalo už asi po čtvrté, mohl byste se z toho už poučit. Pokud jste se rozhodl nachytat mne na tom, že něco napíšu špatně (jiný smysl vaše komentáře nedávají), budete si holt muset vybrat nějakou oblast, které rozumíte.

Proste musite mit pravdu za kazdou cenu
Nemusím. Akorát že pravda je důležitější, než to, co tady píšeme. My se musíme podřizovat pravdě, ne pravda nám. Takže pokud máte pocit, že by se pravda měla spravedlivě rozdělovat – jednou budeme považovat za pravdivé moje tvrzení a jednou vaše, aby se to spravedlivě rozdělilo – máte smůlu. Na takovéhle ohýbání pravdy já nepřistoupím. Ale nic vám přece nebrání nastudovat si něco k tomu, o čem chcete psát, a teprve pak napsat komentář. Když budete komentovat na základě znalostí, je pravděpodobné, že se vaše komentáře budou blížit pravdě mnohem více.

a pokud se mi zase postarate o ban
Já jsem se vám nikdy o žádný ban nepostaral.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #26 kdy: 21. 03. 2019, 08:06:15 »
Asi neumim tak vzletne diskutovat (psat tolika slovy o tom samem), ale

  • prikaz ifconfig ste poprve zminil Vy v Odpověď #11
  • v Odpověď #21 pisete o problametickem chovani ifconfig, nejste ale schopen napsat, v cem je roblematicky
  • LDP  je odpoved na Vasi vyzvu v Odpověď #21, abych uvedl, kde se prikaz ifconfig dnes pouziva a pise se o nem jako o klasickem prikazu Linuxu
  • o kvalite Vasich odpovedi svedci diskuse, kterych ucastnite, a reakce jinych ctenaru na Vase prispevky

Omlouvam se vsem, ale s nekym proste diskutovat nelze

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #27 kdy: 21. 03. 2019, 08:42:10 »
prikaz ifconfig ste poprve zminil Vy v Odpověď #11
Ve skutečnosti jsem na něj odkazoval už v předchozím komentáři, resp. na něj evidentně odkazuje ten název domény. Vyjmenoval jsem názvy domén, které evidentně odkazují na příkazy, které ke konfiguraci sítě slouží na unixech, *BSD (a předpokládám i macOS) a Windows, a doplnil jsem, že chybí doména, která by odkazovala na příkaz, který ke konfiguraci sítě slouží na linuxu.

Já na výše uvedených tvrzeních nevidím nic nepravdivého. Na to vy jste reagoval nepravdivým tvrzením o starých pardálech – na Windows staří pardálové určitě nepoužívají ifconfig a nepřecházejí na ip, na *BSD používjaí ifconfig všichni a nikdo nepřechází na ip (myslím – mám pocit, že byla nějaká snaha iproute2 standardizovat i napříč systémy, ale asi nebyla úspěšná). A na linuxu sice někdo stále používá ifconfig, ale rozhodně to není dělení „staří pardálové“ vs „mladá ucha“ – jak už jsem psal, dost starých pardálů používá ip a naopak i začátečníci často používají ifconfig, např. proto, že se to ve spoustě návodů strašně dlouho táhne, nebo proto, že někteří staří pardálové nemají soudnost a radí v diskusích používat příkaz, který už dvacet let nefunguje správně.

v Odpověď #21 pisete o problametickem chovani ifconfig, nejste ale schopen napsat, v cem je roblematicky
Vzhledem k tomu, že jsem to napsal hned v odpovědi 21, a pak jsem to zopakoval a přidal další v další odpovědi, tak toho evidentně schopen jsem.

LDP  je odpoved na Vasi vyzvu v Odpověď #21, abych uvedl, kde se prikaz ifconfig dnes pouziva a pise se o nem jako o klasickem prikazu Linuxu
V mé odpovědi 21 žádná taková výzva nebyla. LDP není příklad toho, kde by se ifconfig dnes používal – LDP je dokumentace, kniha. Nevím, co je „klasický příkaz Linuxu“. To, že se něco dříve hojně používalo, neznamená, že se to má používat dál a že je to správné. Linuxový firewall taky dnes nekonfigurujete iwconfigem, přestože to ve své době asi byl „klasický příkaz“.

o kvalite Vasich odpovedi svedci diskuse, kterych ucastnite, a reakce jinych ctenaru na Vase prispevky
Když už máte potřebu na moje příspěvky odpovídat, bylo by fajn, kdybyste se také zařadil mezi čtenáře mých příspěvků. Napsal jste čtyřbodový seznam, ve kterém jsou tři body založené na tom, že jste špatně četl mí komentáře – polemizujete s něčím, co jsem nenapsal, nebo postrádáte něco, co jsem napsal opakovaně.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #28 kdy: 21. 03. 2019, 08:51:34 »
Zvladate dobre umeni komunikace - jak udelat z oponenta hlupaka
S Vami o necem diskutovat je nad me sily/schopnosti a chut

Ano ja se mylylil a dekuji Vam za opravy mych omylu.
Omlouvam se, pokud se Vas nejake me komentare dotkly

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #29 kdy: 21. 03. 2019, 09:30:45 »
jak udelat z oponenta hlupaka
Já z vás hlupáka nedělám. Jenom vyvracím to, co je podle mého názoru jinak, nebo upozorňuju na věci, které mi ve svých komentářích podsouváte, ale já jsem je nenapsal.

S Vami o necem diskutovat je nad me sily/schopnosti a chut
Vždyť se mnou také diskutovat nemusíte. Já jsem pořád nepochopil, proč máte potřebu reagovat na mé komentáře svými off-topic komentáři, ve kterých polemizujete s nějakým nepodstatným detailem mého komentáře – a ještě to děláte v případech, kdy ten můj nepodstatný detail je správně a vaše „opravy“ jsou špatně.

Omlouvam se, pokud se Vas nejake me komentare dotkly
Omlouvám se, ale Vaše komentáře se mne nijak nedotýkají.