Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry

Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« kdy: 10. 03. 2019, 14:14:59 »
Zdravim,
chtel bych se zeptat, jake mate zkusenosti s power line adaptery

Use case:
Relativne bezny 3+kk, wi-fi jede z Omnie Turris. Klasicke panelakove zaruseni. Jedna mistnost je od routeru za kuchynskou linkou a koupelnou s topnym zebrikem. V teto mistnosti mam potize se signalem wifi. Signal sice je, ale spojeni obcas vypadava, chtel bych ho nejak posilit. Stavebni upravy nejsou mozne, ethernetove rozvody nejsou. Ethernetova zasuvka by se v teto mistnosti mohla vyhledove hodit.

Podobny problem (vcetne zebriku :-)) jsem jinde poresil jinde pomoci wifi extenderu, ale tam jsem mel pak problem se pristupem mezi zarizenimi, ktere nebyly pripojene ke stejnemu zdroji (router, extender). Byl to ne uplne levny TPlink, ale konfigurace skoro nula. Zaroven by to neresilo LAN zasuvku, protoze extender by musel byt ve vedlejsim pokoji, kde je signal dobry.

Proto premyslim o power-line adapterech, kde v pokoji se spatnym signalem by byl s adapter s wifi nakonfigurovany jako AP.
 Chci se zeptat, jestli s nimi mate nekdo zkusenosti: ktera znacka se dobre konfiguruje, spolehlivost a tak. Dum uz tesne neni novostavba, takze elektricke rozvody by meli byt moderni.

Je treba ocekavat nejaka dalsi uskali kdyz se prekryva signal z routeru a z AP?

Diky
« Poslední změna: 10. 03. 2019, 16:22:36 od Petr Krčmář »


Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #1 kdy: 10. 03. 2019, 17:15:43 »
Ahoj, pouzivam to skoro 10 let v byte a no problem. Resp. po asi 6ti letech shorel jeden adapter. Pouzival jsem to v konfiguraci U routeru jsem pres zasuvku rozvedl net do dvou dalsich mistnosti ( funguje to jako hvezda ne PtP coz je imho vyhoda ) latence < 10ms ale prenosovku v radech stovek mbit necekej u me to realne jelo tak 80Mbps ale to jsem neresil protoze pres to jel jen voip telefon/PS3 a YT na televizi. Jo daji se mezi sebou michat krabky ruznejch vyrobcu ( je to standard ).  Takze vlastne absolutni spokojenost, zadny vypadky, potrebny rekonfigurace atd, proste zastrcit a jede to.  Zacinal jsem tusim s 200 Mbps verzi pak jsem koupil 500Mbps ..

Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2019, 23:12:45 »
Zkušenost od rodinného domu od známého - dost to vypadává (má nějaký obyčejný tplink).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #3 kdy: 11. 03. 2019, 00:30:40 »
Asi dost zalezi na znacce a i modelu. Mel jsem nejake TP-Link bez wifi, chodily dobre i par tydnu a pak vytuhly a musely se odpojit a zapojit. Ted misto nich mam nejake noname, ktere mi nekdo dal a ty jedou bez problemu.

Jinde mam Devolo dLAN 500 duo, tedy adapter bez wifi + adapter s wifi. Funguje, zda se spolehlive a to i v ruznych zasuvkach, takze asi i mezi fazemi. Navod k tomu je tak debilni, ze jsem nakonec prolezl sit nmapem, abych nasel to AP a nakonfiguroval pres webove rozhrani. Ovsem pozor, ten zazrak umi jen 802.11 N, takze vzdy jede po dvou kanalech, coz v zarusenem prostredi neni idealni. K tomu jsem pak pridal nejaky starsi TP-Link s wifi a jede take spolehlive a kupodivu je kompatibilni s tim Devolem, coz by melo byt normalni, ale ne vzdy tomu tak pry je (at ziji standardy).

To devolo i umi nejake sifrovani, coz bych asi doporucil v panelaku, protoze se zda, ze to funguje i mezi fazemi, tak aby vam soused necumel do site. Akorat tedy nastaveni toho sifrovani se asi dela metodou pokus - omyl -factory reset a nakonec se to mozna povede.

Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #4 kdy: 11. 03. 2019, 08:00:59 »
Moje zkušenost je taky podobná. Někdy to jede svkěle, pak to zlobí a vypadává. Určitě to není řešení, na které se dá dokonale spoléhat. Tam, kde není jiná možnost, je to fajn.

Stejnou zkušenost mám s TP-Linkem i se Zyxelem.

Pokud je aspoň trochu reálná možnost natáhnout ethernet (a jen se Vám třeba nechce kvůli jendoduchosti), tak neváhejte, a natáhněte ethernet.


Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #5 kdy: 11. 03. 2019, 08:34:54 »
Používám nově cca dva měsíce. Svištělo to úplně bez problémů, ale tento víkend to vypadlo: v sobotu pomohlo odpojení a připojení sítě v network manageru, v neděli se to zaseklo znovu a pomohlo PowerLine adaptér vytáhnout ze sítě a znovu tam dát. Tak uvidím, jaký bude další stav, zda to bude padat častěji, nebo tohle byla nějaká ojedinělá výjimka.

f

Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #6 kdy: 11. 03. 2019, 09:52:27 »
Mé zkušenosti jsou vcelku špatné. Jakýkoli spínaný zdroj v síti s tím umí pěkně zamávat. Viz například https://www.electronica-pt.com/media/kunena/attachments/62/Effects_of_LED_lamps_on_the_power-line_c.pdf

dzavy

Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #7 kdy: 11. 03. 2019, 10:06:46 »
Mam doma par TL-PA8010P mezi UPC modemem a Mikrotikem, namerena rychlost 150M odpovida tomu, co mam objednano od UPC. Meril jsem to i mezi dvema PC a jelo to az cca 500M. Subjektivne to funguje velmi stabilne (web, VPN, SSH, atd.).

Nicmene v logu Mikrotika vidim nekolikrat denne ten interface dole a hned zase nahore - neprisel jsem na to proc. Adapterum jsem vypnul power saving mode, ale nemelo to zadnej efekt.

Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #8 kdy: 11. 03. 2019, 10:39:56 »
Poprosil bych jen o jedno, buďte ohleduplní a zkontrolujte si elmag rušení a soulad s normami pro ně. Jako radioamatér jsem z těchto adaptérů obecně nešťastný, obzvláště v případě, že nedodržují pravidla pro EMC kompatibilitu (= dost často).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #9 kdy: 11. 03. 2019, 11:32:45 »
Poprosil bych jen o jedno, buďte ohleduplní a zkontrolujte si elmag rušení a soulad s normami pro ně.

To zkontroluju jak? Nehlede na to, ze dnes jsou ve vsem spinane zdroje a treba kvuli zdrojum k bodovym halogenum se leckde uz ani neda poslouchat AM radio.

Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #10 kdy: 11. 03. 2019, 12:06:20 »
Ano, zkoušel jsem to v paneláku v bytě 3+kk, u adaptéru, co měl dosáhnout asi 600 MBit jsem reálně dosahoval na hliníkových panelákových drátech cca. 50MBit, na základní internet to tedy asi stačí, ale já jsem raději obnovil gigabitový ethernet.

Jinak v každém případě v paneláku doporučuji používat 5GHz Wi-Fi, u mě se ani na ničem jiném nedá fungovat, 2,4GHz je v 9. patře tak zarušeno, že to je smrt.

Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #11 kdy: 11. 03. 2019, 12:59:30 »
To zkontroluju jak? Nehlede na to, ze dnes jsou ve vsem spinane zdroje a treba kvuli zdrojum k bodovym halogenum se leckde uz ani neda poslouchat AM radio.

Jsou dvě cesty:

1) papírová - kontrola prohlášení o shodě (kolikrát ani neexistuje.. import z Číny)
2) manuální - nějaké SDR a stav při zapnutém a vypnutém zařízení

AM rádio je opravdu problém.. ty zdroje mohou splňovat vše, ale to pásmo do 1 Mhz je plné různých spínaných zdrojů s velkými proudy. Nemělo by to ovšem být do moc velké vzdálenosti.

drk22

Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #12 kdy: 11. 03. 2019, 13:09:04 »
Zkušěností mám poměrně dost. Zkráceně je to o dost lepší než wifi ale klasické tp kabely to nenahradí.
Používám tplink a to několik 500Mbit kusů a dva 9xxx 2000Mbit kusy.
Pokud je to na jedné fázi tak je to v pohodě (tak do 50MB/s) nicméně kupodivu mi to jede i na dvou rozdílných fázích i když výrazně pomaleji. Takto se mi povedlo rozběhat v místnosti za 4mi zdmi a dvojím stropem. Wifi byla ráda za rychlosti do 1MB/s, ta 500Mbit krabička tam zvládá 3MB/s a ta 2000Mbit i 11MB/s. Čistě po kabelech to jinak jde 100MB/s.
Nemám to ale zaplé pořád (vytahuji to ze zásuvky), protože ty 2000Mbit verze docela hřejí... Taky je to náchylné na rušení. Ne každý ale tak polovina spínaných zdrojů k NB či jiným zařízením to dokáže spomalit na polovinu (zařízení pak indikuje zhoršenou kvalitu signálu červenou ledkou).
Takže pokud je možnost natáhnout TP kabel tak určitě to, pokud je jedidinou alternativou wifi tak, ty poweradaptery jsou 10x lepší řešení...

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #13 kdy: 11. 03. 2019, 13:15:23 »
Poprosil bych jen o jedno, buďte ohleduplní a zkontrolujte si elmag rušení a soulad s normami pro ně.

To zkontroluju jak? Nehlede na to, ze dnes jsou ve vsem spinane zdroje a treba kvuli zdrojum k bodovym halogenum se leckde uz ani neda poslouchat AM radio.

Jojo, je to tak. Běžný uživatel si koupí zařízení a používá je. Že existuje nějaké rušení vůbec netuší a nezajíma jej to (pokud by se netýkalo jeho), což je logické. Kromě bodových halogenů ruší i LED svítidla a to fest. No a nejen že se nedá poslouchat AM rádio, ale týká se to prakticky celého krátkovlnného páasma (3 - 30 MHz). To musely být časy, kdy se s jednoelektronkovým vysílačem a dvojelektronkovým přijímačem komunikovalo s celým světem :-).

(118 MB)
ftp://vs172.server4u.cz/Historicke_QSL_Listky/Zapojeni_vysilacu_predvalecnych_radioamateru_v_Ceskoslovensku.pdf

Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« Odpověď #14 kdy: 11. 03. 2019, 15:51:07 »
Hlavna zasada pri tychto powerline: nepripajat na predlzovacku, ale priamo do steny. Niektore modely uz pri 2m predlzovacke idu rychlostou rapidne dole.
Inak, ako alternativa tam, kde nepotrebujem superrychly internet je to dobre riesenie.