Chytrá elektroinstalace v bytě

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #15 kdy: 05. 03. 2019, 10:07:52 »
Hello,

Mna tiez coskoro caka stavba a HA je must have. Aktualne mam vsade nahodene spinace a stmievace postavene na ESP8266. Vadi mi WiFi, ale vyhovuje mi, ze ich moze pridavat ad hoc.

Nepaci sa mi moc myslienka davat na fixne miesta TP kabel, v idelanom pripade by som chcel mat data modulovane na powerline. Neviem nakolko je este wired X10 aktualny, ale nejaky moderny protokol na tomto principe by bol uplne skvely.

Planujem mat dvojity strop, cize az by som chcel pridat nove svetlo/okruh, stacilo by sa napojit na silovy okruh a predradit tam "Skatulku".


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #16 kdy: 05. 03. 2019, 10:28:53 »
Nemate niekto skusenosti s UPB?

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #17 kdy: 05. 03. 2019, 10:58:51 »
@PCnity
Pokud jsi ve fázi  (před)výstavby domu, tak do každého vypínače (místa) natahej cat5eFTP. Jakýkoliv bezdrát je nouzové maximálně doplňkové řešení. Do nového domu se řiď pravidlem všude drát. Je to také nejlevnější řešení. Drát je za 5-7kč/m + jeden napájecí zdroj. Pokud koupíš trochu lepší kabel (solarix, belden...),  tak ním můžeš v klidu napájet všechny čidla, tlačítka malé led. Bezdrátové věci maximálně ven.

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #18 kdy: 05. 03. 2019, 14:06:19 »
Souhlasím s taháním kabelu všude kam to jde (nebo spíš jen husí krk - není potřeba hned všude natahat kabely, ale mít možnost to tam během (půl) hodinky protáhnout. Kabel má hlavní výhodu v možnosti i napájet.

Ale co mát všichni proti té wifi? Já přes wifi mám připojeno kde co a nikdy jsem neměl problém že by to nejelo atd. Jako ano, mít přes to připojený NAS nebo něco datově náročného je blbost. Ale tady takové drobnosti? Pokud nejste na okraji dosahu té wifi tak těch pár bajtů vždycky nějak projde...A to bydlím v bytovce se zarušeným 2,4Ghz pásmem...

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #19 kdy: 05. 03. 2019, 14:16:32 »
Právě na světla je perfektní ten mnou uváděný Shelly1.
... Vypínač je připojený přímo k němu, takže pro místní zapnutí světel nepotřebujete žádný nadřazený controller. Pokud půjde elektrika, tak vám to bude vždycky fungovat jako normální vypínač....
Jak by to bylo zapojeno? Silové spínání jen přes ten Shelly a pak mechanický vypínač jen jako logický vstup do Shellyho? Kde by bylo naprogramováno aby při sepnutí spínače to udělalo nějakou defaultní akci bez ohledu na dalším kontroléru?

Nebo to bylo myšleno že shelly bude paralelně s mechanickým vypínačem? To by pak ale nešlo přes Shelly zhasnout, když by byl zapnutý ten vypínač...


Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #20 kdy: 05. 03. 2019, 15:14:17 »
@Atlantis Atlantis
Husí krky mám jen opravdu na místech kde jsou tv a rovné trasy s max jednou zatáčkou. Raději místo krků dávám přednost trubkám. Protáhnout něco  krkem o několika zatáčkách není sranda.
hodně těch iot a podobných wifi věciček jede často na základní rychlosti a AP se musí přizpůsobovat nejpomalejším a nejhorším prvkům. Lze to eliminovat dedikovanou wifi, ale tady je zase problém v tom, že hlavní wifi pro ntb a mobily často vyžere všechny kanály, protože rychlost....

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #21 kdy: 05. 03. 2019, 19:41:28 »
Právě na světla je perfektní ten mnou uváděný Shelly1.
... Vypínač je připojený přímo k němu, takže pro místní zapnutí světel nepotřebujete žádný nadřazený controller. Pokud půjde elektrika, tak vám to bude vždycky fungovat jako normální vypínač....
Jak by to bylo zapojeno? Silové spínání jen přes ten Shelly a pak mechanický vypínač jen jako logický vstup do Shellyho? Kde by bylo naprogramováno aby při sepnutí spínače to udělalo nějakou defaultní akci bez ohledu na dalším kontroléru?

Nebo to bylo myšleno že shelly bude paralelně s mechanickým vypínačem? To by pak ale nešlo přes Shelly zhasnout, když by byl zapnutý ten vypínač...

Ano - mech. vypínač jen jako log vstup - Shelly nebo Sonoff Basic stále napájené.

Přes webové rozhraní si nastavíte kam co je připojeno - relé, spínač, sensory teploty atd.
Ty hodnoty jsou pak, pokud chcete, odesílány přímo do controlleru bez jakéhokoli dalšího kódu automaticky v nastaveném intervalu.
A navíc tam může běžet uživatelský program, který vykonává akce dle potřeby a reaguje na požadavky "eventy" přišlé po síti. Z controlleru nebo jiného ESP nebo mobilu atd.

Pro vypínač, který při každém stisku místního tlačítka nebo po příchodu požadavku:

http://192.168.1.101/control?cmd=event,lamp_change

změní stav relé a tedy stav světla by kód vypadal takto:

Kód: [Vybrat]
on lamp_on do
    gpio,12,1   // sepnuti rele
    gpio,13,0  // rozsviceni LED
endon

on lamp_off do
    gpio,12,0
    gpio,13,1
endon

on lamp_change do
  if [rele#Switch]=1        // jestliže je rele v sepnutem stavu
    event,lamp_off           // tak ho vypni
    SendToHTTP 192.168.1.253,8080,/json.htm?type=command&param=switchlight&idx=19&switchcmd=Off        // pošli aktuální stav do Domoticz
  else
    event,lamp_on
    SendToHTTP 192.168.1.253,8080,/json.htm?type=command&param=switchlight&idx=19&switchcmd=On
  endif
endon

on SW01#Switch do          // jestliže bylo stisknuto tlačítko
  event,lamp_change        // změň stav rele
endon

Webové rozhraní v tom ESP pro nastavování a sledování vstupů a čidel pak vypadá nějak takto:
( nějaká ukázka z webu, nevím jak vložit můj lokální obrázek, takže neodpovídá výše uvedenému kódu )


« Poslední změna: 05. 03. 2019, 19:45:45 od TechnikTom »

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #22 kdy: 04. 06. 2019, 07:48:34 »
o 3 měsíce později... ale zkusím to

čeká nás kompletní rekonstrukce bytu, včetně elektroinstalace.
Zvažuji, jestli má smysl řešit nějakým způsobem chytrou domácnost/elektroinstalaci, nebo ne, jsem pořád na vážkách ve smyslu, že sice by bylo fajn, kdyby se světla dala vypnout všechna najednou, nebo že by se automaticky stmívala dle okolního osvětlení, nebo po spuštění filmu ... ale tak nějak mě nenapadají jiná využití a tedy ani nevím, jestli to pro nás má smysl.

Předokenní rolety/žaluzie nebudou.
Kotel, ani bojler nemáme.
2 děti, 2 pokojíčky
Nic extra zajímavého

Prostě jediné, co mě napadá, že by se dalo nějak řešit jsou světla, případně termostatické hlavice na radiátory, nebo vypínat nějaké zásuvky?
Přičemž cena by byla asi i dvojnásobná, ne-li trojnásobná.

Chci se tedy zeptat, jestli vás napadají ještě nějaké další možnosti použití, případně, jestli je nějaká poradna, studio, něco, co se tím zabývá, co by mohli udělat projekt, případně i s realizací. (Ostrava)
Podmínkou by ale vždy bylo, že to musí být otevřené, abych si mohl do budoucna sám přidávat události (OpenHAB, Homey, ...?) a že by základní funkce, jako je rozsvícení světla, fungovaly i v případě poruchy centrální jednotky.

Nechci se dostat do stavu, že se nějaká chytrá část pokazí a kvůli tomu mi nepůjde nikde ani rozsvítit...

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #23 kdy: 04. 06. 2019, 09:08:00 »
o 3 měsíce později... ale zkusím to

Dialkove ovladanie svetiel vies urobit aj cez RF. Vtedy ti nehrozi, ze ti odide riadiaca jednotka a uz nerozvietis, pretoze ziadna tam nie je. A vies ovladace sparovat aj s dialkovym ovladacom, takze si mozes nim zasvietit/zhasnut vsetky svetla v byte.

Urcite by som pri rekonstrukcii myslel na to, aby si mal v znizenych stropoch pristup k elektrine, pre pripad, ze tam raz das nejake trafo pre 12V. Pretoze clovek nikdy nevie co ho napadne neskor a potom mozes mat problem, ze co s tym, ked budes chciet niekde dat LED svetlo alebo nieco ine.

My mame rekonstrukciu za sebou, elektriny, vsetkeho. Uz su to skoro dva roky. A az teraz mam v hlave projekt na chytre ozvucenie bytu, pri ktorom viem, ze budem musiet do miestnosti dat nejake ESP alebo ine arduino a nejak ho napajat. A som rad, ze niekde uz mam pristup k elektrine v znizenom strope. Horsie je, ze v niektorych miestnostiach ho nemam, takze to budem musiet riesit inak.

Takze, az budes robit rekonstrukciu elektriny, tak radsej mysli na to mat v kazdej miestnosti pristup k elektrine tak, aby si mohol nainstalovat nenapadne trafo alebo nieco podobne, az raz dostanes napad.

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #24 kdy: 04. 06. 2019, 09:16:46 »
Chci se tedy zeptat, jestli vás napadají ještě nějaké další možnosti použití
Ono těch opravdu smysluplných použití není ani v rodinném baráku o moc víc :)

Světla bych ale nepodceňoval, s nima se dá vyhrát hodně a imho je to jedna z mála oblastí "smart home", která opravdu stojí za to. Ale taky je to nejsložitější na vymyšlení (ne technické, ale designové). Světla, to není jenom vypnutí všeho naráz (velice praktická funkce), ale je možné vymyslet různé osvětlovací scény - k práci, pro děti na hraní, k televizi, k relaxaci, zimní, letní, ranní, večerní... Místo jednoho lustru na celý pokoj dát spoustu bodovek, ideálně s regulovatelným jasem, propojit to s celkovým designem bytu (bodovka na oblíbený obraz, ze kterého se osvětlením stane dominanta obýváku?)

Stejně tak ovládání zásuvek může být hodně příjemná funkce. Strašně to ale záleží na tom, jak člověk žije, kolik času a čím v bytě vlastně tráví. Já mám třeba doma úplně jednoduchou funkci, kdy jedním kliknutí zapnu obyvák do režimu "pracuju" (zapne se počítač, audio, lampička na pracovním stole). Už jenom tahle blbost, kdy nemusím zapínat tři věci ručně vypínači, kde každej je jinde a každý musí člověk někde nahmatávat nebo se k němu shýbat, je překvapivě příjemný - a přitom taková blbost! jak říká klasik :)

Já osobně ještě teď poslední dobou dumám nad jinou věcí: čím nahradit vypínače. Mít vypínač na stěně na jednom místě a spínat ho dotykem je imho dost relikt minulosti. Smart home umožňuje použít jakýkoli jiný koncept. Existují všelijaké bezdotykové vypínače, snímače gest, hlasové ovládání... Nějaké možnosti jsou ale pořád ještě zkoumám, přijde mi, že by to chtělo větší/radikálnější změnu přístupu, ale ještě moc nevím jakou ;)

, případně, jestli je nějaká poradna, studio, něco, co se tím zabývá, co by mohli udělat projekt, případně i s realizací. (Ostrava)
Podmínkou by ale vždy bylo, že to musí být otevřené
Tohle by mě taky zajímalo, jestli existují firmy, které umí slušně navrhnout otevřené řešení. Obávám se, že většina budou víceméně jenom reselleři a realizátoři komerčních řešení. Jestli někdo o někom ví, tak by mě to taky zajímalo.

a že by základní funkce, jako je rozsvícení světla, fungovaly i v případě poruchy centrální jednotky. Nechci se dostat do stavu, že se nějaká chytrá část pokazí a kvůli tomu mi nepůjde nikde ani rozsvítit...
To jde řešit snadno. Nejstupidněji prostě tak, že se paralelně k ovladatelnému relé dá vypínač :)

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #25 kdy: 04. 06. 2019, 09:26:12 »
Mít vypínač na stěně na jednom místě a spínat ho dotykem je imho dost relikt minulosti.
Ještě k tomuhle. Úplná Mekka by imho bylo mít dobře udělaný systém úplně bez vypínačů, jenom na základě indoor positioningu. A přepínat jenom režimy. To je ale technicky dost náročný, zatím jsem nenašel nic, čemu bych byl ochotný svůj komfort svěřit :)

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #26 kdy: 04. 06. 2019, 09:45:42 »
Já osobně ještě teď poslední dobou dumám nad jinou věcí: čím nahradit vypínače. Mít vypínač na stěně na jednom místě a spínat ho dotykem je imho dost relikt minulosti. Smart home umožňuje použít jakýkoli jiný koncept. Existují všelijaké bezdotykové vypínače, snímače gest, hlasové ovládání... Nějaké možnosti jsou ale pořád ještě zkoumám, přijde mi, že by to chtělo větší/radikálnější změnu přístupu, ale ještě moc nevím jakou ;)

Ja mam na stenach vypinace a svetla riesene cez RF a chcel by som ich hlasovo ovladat pomocou raspberry zero w + respeaker hat + RF antenky. Rovnako takto vyriesit aj sceny, pretoze RF vypinace vedia regulovat jas svetiel.

Zatial takto ovladam TV, ku ktorej je pripojene raspberry 3 + custom dispatcher pripojeny na speech2text service + kodi.

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #27 kdy: 04. 06. 2019, 09:49:02 »
Ještě k tomuhle. Úplná Mekka by imho bylo mít dobře udělaný systém úplně bez vypínačů, jenom na základě indoor positioningu. A přepínat jenom režimy. To je ale technicky dost náročný, zatím jsem nenašel nic, čemu bych byl ochotný svůj komfort svěřit :)
Pokial indoor positioningom myslime obaja to iste, tak rozmyslam podobnym smerom. Len nechcem takto riesit osvetlenie, ale prenos zvuku z TV/veze do miestnosti.

Zatial rozmyslam nad tym, ze budem mat v miestnosti rapsberry/esp s bluetooth, ktore bude sparovane s mobilnym telefonom a na zaklade sily signalu bude odhadovat, ci sa dany telefon (zjednodusene osoba) nachadza v miestnosti a ci ma zmysel zapnut pripojeny reproduktor. To je len draft. Zatial su ine projekty, ktore ma zabavaju.

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #28 kdy: 04. 06. 2019, 09:58:52 »
chcel by som ich hlasovo ovladat
Mně osobně přijde hlasové ovládání to nejhorší z možných. Na Youtube to vypadá dobře, ale používat bych to nechtěl :) Když si to tak vezmeš, ty vypínače nebo hlasový povely de facto systému jenom sdělují "jsem v obýváku a je tady tma, takže chci rozsvítit". Tuhle informaci by si měl umět zjistit sám, když je "smart" :)

Zatial rozmyslam nad tym, ze budem mat v miestnosti rapsberry/esp s bluetooth, ktore bude sparovane s mobilnym telefonom a na zaklade sily signalu bude odhadovat, ci sa dany telefon (zjednodusene osoba) nachadza v miestnosti a ci ma zmysel zapnut pripojeny reproduktor.
To mám vyzkoušený s náramkem MiBand. Relativně to funguje, ale je tam pár háčků. Např. ty beacony to posílá s nějakou periodou, u toho MiBandu je to myslím 5s, což je na spínání světla moc pomalý (ne, že by to nešlo, ale působí to nekomfortně).

Já spíš uvažuju nad nějakou kombinací. Zatím mám v hlavě něco takovýhodle:
1. optické brány nebo PIR hlavně v místech přechodu z místnosti do místnosti
2. systém si umí spočítat, kolik lidí v baráku je, a tímpdádem i odvodit, kdo je v jaké místnosti (s nějakým rizikem chyby)
3. chyby se definitivně odstraní právě pomocí BT beaconů nebo něčím podobným
« Poslední změna: 04. 06. 2019, 10:01:30 od Mirek Prýmek »

Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« Odpověď #29 kdy: 04. 06. 2019, 10:21:15 »
Mně osobně přijde hlasové ovládání to nejhorší z možných. Na Youtube to vypadá dobře, ale používat bych to nechtěl :) Když si to tak vezmeš, ty vypínače nebo hlasový povely de facto systému jenom sdělují "jsem v obýváku a je tady tma, takže chci rozsvítit". Tuhle informaci by si měl umět zjistit sám, když je "smart" :)

Este vzdy to vies urobit cez detektor pohybu medzi dverami, resp. na vhodnom mieste postavit detekcnu zonu alebo "prah" z detektorov pohybu.

Taktiez by nemusel byt problem zapojit detektor/cidlo do vchodovych dveri, ktore by poslalo signal, ked odomknes. Ale to by chcelo poriadne premysliet, pretoze sa to moze zapinat aj v situaciach, kedy to nepotrebujes.

Ale v podstate preto hlavne rozmyslam nad detekciou sily Bluetooth signalu telefonu, pretoze vychadzam z toho, ze clovek, ktory sa po byte pohybuje, sa pohybuje aj s telefonom. Aspon u nas doma to tak vacsinou je.