Sestupná kvalita lidí v IT

Sestupná kvalita lidí v IT
« kdy: 01. 03. 2019, 11:38:12 »
Je to jen můj pocit, nebo to tak obecně je, že kvalita lidí v IT hodně klesá?

Pracuji v korporátu a všímám si, že přibývá lidí, kteří pracují v IT na pozicích programátor/tester/atd. a nemají žádný systematický přístup k řešení IT problémů, kolikrát mám pocit, že jenom náhodně ťukají a zkoušejí, co bude fungovat/nebude fungovat.

Také začíná dost přibývat lidí, kteří dělají různé organizační věci - scrum/project management/release management , kteří často o IT nevědí pranic, skoro bych řekl, že si nedokáží zorganizovat vlastní čas, natož čas ostatním, a že těchto lidí nebezpečně přibývá.

Co mě nejvíce překvapuje, že tito lidé kolikrát jsou v IT i třeba 10 let, a přijde mi, že za tu dobu se nic nenaučili, zájem o obor nula.

Jak to vidíte vy?


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sestupná kvalita lidí v IT
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2019, 11:44:36 »
Jestli to neplati o vsech oborech.
kdysi byli lidi hlavne v zemedelstvi a vyrobe. Dnes to nikdo nechce delat, tak jdou vsichni "studovat". Proto takovi ajtaci, vysokoskolaci atp.

Re:Sestupná kvalita lidí v IT
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2019, 12:11:13 »
Navic prgaji v Pascalu a ne ve Fortranu...

Re:Sestupná kvalita lidí v IT
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2019, 13:03:42 »
Ja kdyz byl v jednom korporatu, tak jsem mel kolem sebe samy des a bes, k zakaznikovi nabirali vsechno co melo ruce a nohy. A i seniori nestali za moc.

Pak jsem navstivil jiny korporat a jineho zakaznika, a razem se muj dojem celkove obratil, lidi si vybiraji poctive, neberou uplne kazdeho. To co si dovolil k zakaznikovi predesly korporat tak to si tento nedovolil, aby bodyshopovali ledaskoho.

Takze zalezi na zakaznikovi, koho kupuje a jak se k tomu stavi. Korporat je jen dodavatel.

Re:Sestupná kvalita lidí v IT
« Odpověď #4 kdy: 01. 03. 2019, 13:54:31 »
Akokoľvek ide pokrok dopredu, globálne IQ klesá. Od viktoriánskych čias ľudstvo prišlo o vyše 13 bodov. Každých 10 rokov o vyše bod. Daj si to dohromady s rozvojom IT a kopcom nových miest ktoré proste treba obsadiť a naprosto očakávaným výsledkom bude, že v globále pôjde kvalita dole. Ergo, nič nečakané. A asi som pesimista, ale je to aj dôvod prečo všetkých učím, že absolútne najdôležitejšie pri programovaní je písať čitateľný kód.


Re:Sestupná kvalita lidí v IT
« Odpověď #5 kdy: 01. 03. 2019, 16:28:41 »
To preto lebo v IT su dobre platy a toto odvetvie pritahuje aj ludi, ktori by v nom inak nerobili.. Na strednej sme boli dvaja z celej triedy, ktori v 14-15 tich rokoch programovali a prejavovali zaujem o obor. Vdaka platom dnes robia v IT dalsi traja, ktori k tomu ale nikdy ziadny vztah nemali. Proste to zobrali kvoli peniazom. Takze nemozes cakat od takehoto cloveka ze bude zapaleny pre vec a nejak extremne studovat vo volnom case :) A takych su mraky.

Re:Sestupná kvalita lidí v IT
« Odpověď #6 kdy: 01. 03. 2019, 18:45:40 »
Snuff to presne trafil. Moja zakladka a stredna boli presne take ako pisal. IT, telekom a banking su najlukrativnejsie odvetvia, pokial ide o sluzby a nie manualnu pracu, takze sa tam bude hrnut viacej ludi, aj takych co sa na to proste nehodia. Taktiez na kodera cloveku staci klavesnica a za par mesiacov z neho moze nieco byt. Mam kamosa co nikdy nekodil, robil roky na podpore v jednej IT firme, po rokoch zistil ze karierne sa nikam nedostane, teraz je jr java developer.

Z mojho pohladu napriklad vidim problem v tom ze firmy casto davaju inzeraty s poziadavkami ktore su bud absurdne alebo to proste prehanaju s narokmi na technologie alebo skusenosti, pripadne casto pozaduju protichodne technologie.

Toto mam potvrdene aj v zahranici a je to uplne bezne. Skuseny vyvojar taky inzerat odignoruje lebo nema o uvedene technologie zaujem, neovlada ich alebo su poziadavky celkovo prilis vysoke. Kdezto "blbsi" vyvojar bud uplne nerozumie poziadavkam, alebo to fejkne a skusi a uvidi(fake it 'till you make it). Potom firmam chodia masy nie uplne idealnych kandidatov a potom zlozenie firmy aj tak vyzera. Na YT som nedavno videl video od nejakeho programatora kde hovoril ze to firmy robia schvalne kvoli tomu ze plno ludi pride z IT vysky a myslia si ze ked maju nejaky titul a vedia napisat hellow world v Jave tak su sr. programatori, pritom prax maju mizernu a realne vedia ***, takze firmy radsej zvysia poziadavky aby odfiltrovali tento typ ludi, avsak ako som pisal, odradza to aj skusenych koderov ktorym sa nechce stracat cas behanim po desiatkach pohovorov a zistovat co ta firma REALNE chce. Nehovoriac o tom ze toto do**** trh nizsimi platmi lebo tym ze chodi vela menej naskilovanych ludi a ked pride niekto kto naozaj vie co robi a vypyta si plat nalezity ku jeho skusenostiam a znalostiam, tak sa idu zblaznit lebo take sumy este nevideli ani na papieri.

Ja osobne napriklad kodim 20 rokov uz pomaly a viem co chcem a nechcem robit a prakticky 99% ponuk ignorujem. Takze aj z osobnej skusenosti mozem potvrdit ze firmy sa same podkopavaju tymito praktikami.

Ono, trh je idealny pre jr-mid vyvojarov. Je ich vela, su lacny a lahko sa vo firmach pretoci velky objem ludi. Ked produkt nema pozadovane vysledky, prepustia sa ludia. Ked je treba nieco riesit, hned sa najmu novi lebo ponuka je presytena. Seniorov ludia nechcu platit lebo sa im to nevyplati. Taktiez sa firmy stale vidia ako tie ktore maju navrch a vidia zamestnacov ako podradnych a ktory skacu ako firma piska, kdezto dobra firma chape ze dobry zamestnanec je neocenitelny. Ale takych firiem nespocitam ani na prstoch jednej ruky.
« Poslední změna: 01. 03. 2019, 18:50:41 od klobások »

Re:Sestupná kvalita lidí v IT
« Odpověď #7 kdy: 01. 03. 2019, 19:54:27 »
Ja som nastupil na VS v 2006 (na IT ma nevzali (mal som zle znamky na SS) tak som siel na elektrotechniku silnoprud). Je to tiez zaujmavy obor, ale vzdy ma to viac tahalo do sveta IT a vzdy ked pridem z prace domov, tak nieco studujem, alebo si nieco instalujem, konfigurujem, testujem (nieviem ci bohuzial, ale pravdepodobne chvalabohu, MS win vidim len v praci ako uzivatel).
Doma to je ale vzdy take, ze ked sa mi nedari, tak to bacnem do kuta a zacnem na dalsi den, alebo o tyzden (este ma caka kopec veci co si chcem vyskusat).
Mam vzdy taky pocit, ze ked nieco nove studujem, tak zistujem, ze kolko toho este neviem a cim hlbsie idem tym zistujem ze som este hlupsi.
Jeden kamos, ktory studoval archeologiu, tak je spravca siete v jednej spolocnosti (statna sprava) a povedal mi, ze zo sieti vie uz vlastne vsetko a nema sa kde posunut. Tak som sa len pousmial a spytal som sa ho ci vie co je to VLAN. Najprv si myslel ze hovorim o W-LAN (wireless) ale potom povedal ze s VLAN sa nestretol. Viac som sa ho uz nepytal.
Dalsi kamos studoval sice techniku, ale nic spolocne s IT ani elektro a pracuje v outsourcovej spolocnosti. Tiez ma problemi so zakladmi IT.
Dalsi ludia co skoncili banicke, pedagogicke, socialne prace atd .... vsetci robia v IT, ale to nie su technici, nemaju technicke zmyslanie.

Ja nehovorim, ze som super odbornik, som amater a jak hovori Vieros Kaplan som taky naivy admin. Ja som sa snazil niekde v IT zamestnat, ale bohuzial sa mi to nepodarilo, nikde ma ani len na pohovor nezavolali, lebo som vsade uviedol, ze neviem anglicky uviedol som uroven A1). Proste mi ta anglictina nejde. Neviem komunikovat, ale dokazem si aspon z casti nieco precitat, prip. pomoze aj google translator. Ked na to uz 20 rokov cumim, tak hadam sa nieco na mna nalepilo.

Pamatam si este pred VS niekedy v roku cca 2002 som si napisal ziadost do HP (este som linux nepouzival) ale, kamarat tam pracoval a povedal mi aby som si tam napisal ziadost. Cca o 2-3 hodiny mi volali z HP, ze co z IT ovladam, tak som povedal ze win xp na stredne pokrocilej urovni a dalsia otazka bola ci ovladam anglicky jazyk, ked som povedal, ze skor nie, tak rozhovor ihned ukoncili a ze potom sa mi ozvu.
Hlavna vec, ze do HP zobrali geodeta z banicke fakulty, ktory jazyk vedel. Ved oni ho tam klikat naucia.
Bohuzial po VS som sa zamestnal ako R a aj to protekcne, teraz uz sice nemusim robit manualne (som dispecer, ale ak by som mohol, hned toto miesto opustim).
Vo firme v ktorej pracujem je aj oddelenie, kde sa vyucuje (kurz) anglicky jazyk, ale ja ako R nemam narok, jedine ze si to zaplatim a budem tam chodit mimo pracovnu dobu (silne pochybujem, ze ked by som si to zaplatil, ze sa nieco realne naucim).

Jednoducho nevies jazyk, si horsi ako lopata aj s metlou dokopy (mozes byt akokolvek dobry (aj tak vezmu gedeta co vie anglicky)).
O anglictine sme sa uz bavili tu https://forum.root.cz/index.php?topic=20831.msg307497#msg307497

Re:Sestupná kvalita lidí v IT
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2019, 01:05:20 »
No, vseobecne ja vim, jak je muj obor SW Inzenyrstvi tezky, v podstate to prekracuje schopnosti a znalosti kohokoliv, kazdy, i ti nejlepsi, to jsou schopni pojmout jen do urcite miry. Zameruju se na slozite backend systemy, tam se technicke schopnosti, znalosti a osobnostni schopnosti kazdeho vyvojare projevi. Je to bezbreha studnice, kde nikdy nic nebude udelane na 100%, to nikdo nezvladne.

A proc to rikam. Nemam obavy z toho, ze chodi do IT lidi, kteri na to nemaji, a ze je firmy berou. Do te doby, do ktere ja za svou praci dostane poradne penize, tak je mi to sumak. A pokud firma bere kazdeho neznalce a me povazuje jen za jednoho ze 100, a to vc. mzdy, tak proste jdu jinam, za lepsim financnim ohodnocenim, a v te firme at si klidne shnijou. To je trh, silnejsi a schopnejsi firma porazi ty slabsi. A ja vim moc dobre, jak dopadne, kdyz se na projekt daji neschopni lidi. To proste nikdo nemuze osulit, dat na SW vyvoj neprogramatory s vidinou usetrenych penez, promeni se to v zumpu, ktera nakonec myslim si stoji hromadu penez a vystup je hrozny. Proste jako Indie.

Mam dojem, ze nejlevneji vychazi senior sw inzenyr. Zaplatis mu 90k a vyda jednoznacne za vic, nez 2 manualni testeri, kteri budou nekde v Praze stat minimalne 40k kazdy. A kdyz jsou to senior testeri, tak 60k. Takze do te doby do kdy si to firma uvedomuje, tak at mi nasazi do tymu koho chce. Ja jim budu otevrene reportovat, jak to je, a na svoji hlavu nic spadnout nenecham. A do doby, do kdy se ke me budou chovat slusne a s respektem, tak udelam, co dokazu.

To se mi prave libi na tech slozitych backendech, ze jak kvalitni lidi na to firma hodi, tak kvalitni a levny vysledek z toho ziska. Rekneme, ze nejake neprogramator co sel do it kvuli penezum je schopny komponentu udelat dobre na 75% a ja na 90%. Rekneme, ze ja jsem 2x drazsi nez on. Vypada to, ze se nevyplatim. Jenze kdyz das dohromady komponenty 4, tak:

0.75^4 = 0.32
0.90^4 = 0.66

A to je presne ono. Kazde procento navic ve vypilovanych schopnostech ti da u vetsiho celku mnohem lepsi vysledek. U nejake male kraviny typu webovky kde se to nejak musi slepit dohromady a je jedno jestli to je na prase nebo to je poradne, na tom asi nesejde. ale na poradnych velkych vecech uz na tom setsakramentsky sejde.

Barak si taky postavi ledaskdo, na to nemusis mit VS. Ale most pres reku pro nakladni automobily uz tak jentak nekdo nepostavi. A na to jsem tu ja, SW inzenyr, abych takove slozite veci delal, a tak je delam.

Nebo jeste lepsi priklad je Indicke auto. Tam bude kazda jeho cast udelana z 90% tak dobre, jako v nasi Evropske tovarne, a stat bude jen 1/3 penez. Jenze, HAHA, kdyz das tech casti dohromady 100 aby se spojily v celek, tak dostanes Indicky, ustavicne se kazici techniku. A to je ten duvod, proc jsem z prilivu teto netechnicke konkurence vcelku klidny :)