Práce a inženýrské studium zároveň

Práce a inženýrské studium zároveň
« kdy: 18. 02. 2019, 19:16:00 »
Zdravím,
dokončuji bakaláře informatiky a od dalšího roku bych rád chtěl jít programovat profesionálně a Ing. studovat ideálně dálkově. Máte někdo zkušenosti, jak se to dá zvládat? Případně zvládli jste to úspěšně? Stále přemýšlím, zda nejít na denní a jít makat na poloviční, ale láká mě mnohem více ta první varianta...

Jak jste to řešili vy?

Díky
« Poslední změna: 18. 02. 2019, 22:52:35 od Petr Krčmář »


Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #1 kdy: 18. 02. 2019, 19:30:08 »
Pokud nemas financni problemy takove, ze by se to nedalo na skole utahnout, tak bych sel na normalni studium.

Nic ti neutece. Uzij si to tam, neco zajimaveho se nauc a prace pocka. Delej nejakou praci pres leto. Klidne i mimo obor, naprogramujes se pak dost a ostatni dozenes za cca 6 mesicu. Pokud jsi dobrej tak i driv.

Takto jsem to udelal ja a nelituju. V prvni praci jsem ty, kteri delali i pri skole dohnal za par mesicu.

Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #2 kdy: 18. 02. 2019, 20:08:49 »
Pokud nemas financni problemy takove, ze by se to nedalo na skole utahnout, tak bych sel na normalni studium.

Nic ti neutece. Uzij si to tam, neco zajimaveho se nauc a prace pocka. Delej nejakou praci pres leto. Klidne i mimo obor, naprogramujes se pak dost a ostatni dozenes za cca 6 mesicu. Pokud jsi dobrej tak i driv.

Takto jsem to udelal ja a nelituju. V prvni praci jsem ty, kteri delali i pri skole dohnal za par mesicu.

Děkuji za názor. Já osobně trošku cítím potřebu začít získávat pracovní zkušenosti po Bc z důvodu toho, že jsem o 2 roky starší než mý vrstevníci ve škole. 2 roky jsem studoval biomedicínu a poté jsem z vlastní vůle odešel na informatiku a rozhodně toho nelituji.
Čili z toho tak nějak vycituji, že by bylo dobré začít s plným úvazkem po Bc. Pořád Ti přijde, že jít na plný úvazek po Ing. (v mém případě tedy v 26ti letech) je v pohodě v IT?

Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #3 kdy: 18. 02. 2019, 20:31:30 »
Děkuji za názor. Já osobně trošku cítím potřebu začít získávat pracovní zkušenosti po Bc z důvodu toho, že jsem o 2 roky starší než mý vrstevníci ve škole. 2 roky jsem studoval biomedicínu a poté jsem z vlastní vůle odešel na informatiku a rozhodně toho nelituji.
Čili z toho tak nějak vycituji, že by bylo dobré začít s plným úvazkem po Bc. Pořád Ti přijde, že jít na plný úvazek po Ing. (v mém případě tedy v 26ti letech) je v pohodě v IT?

Opravdu jedine kriterium pro to jit pracovat bych bral, ze nemas dostatek penez a/nebo si nedokazes potrebu penez zredukovat na minimum.

Budes mit vic casu na studium, jel bych na Erasmus - opet jestli Ti to finance dovoli. Snazil bych se co nejlepe naucit anglicky a jeste jeden jazyk.

Precti si treba toto https://www.linkedin.com/pulse/career-advice-i-wish-had-25-shane-rodgers
 a hodne stesti.

Medo77

  • ****
  • 297
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #4 kdy: 18. 02. 2019, 21:29:46 »
Tituly su take nestastne specifikum CZ/SK trhu ... Nikde inde to nechcu.
Byt po mojom, tak studuj popri skole. Z mojej skusenosti zahranicnych IT managerov zaujimala (okrem nemciny/anglictiny) len prax, resp. vedomosti.

Chalani okolo mna uz robili velke banky, statne IT zakazky, a nikdy som od nich nepocul, ze by lutovali s ich maturitou.

BTW - o chalanov z ucnakov (tesari, instalateri, pokryvaci,murari, ...) sa zamestnavatelia trhaju ... Preco asi ?
A kolko z tych zamestnavatelov riesi ich vzdelanie ? :-)
(ano, neporovnavam zrovna porovnatelne, ale prirovnanie je pekne).


Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #5 kdy: 18. 02. 2019, 21:47:49 »
Vzít si práci na plný úvazek a studovat dálkově je podle mě nejlepší způsob, jak to studium nedokončit. Člověk nedokáže ty dvě povinnosti (z nichž ta práce se stane tou důležitější a náročnější) skloubit a na studium začne kašlat, zvlášť když získá dojem, že si vydělá dost peněz tak jako tak a že si s Bc. vystačí. Ale je to samozřejmě hlavně o tvých prioritách.
Nebylo by lepší to otočit? Studovat normálně řádně a k tomu si přibrat kratší úvazek ve firmě, která nemá problém s volnou pracovní dobou, abys měl k tomu studiu dost prostoru? Začít pracovat až v 26 letech mi přijde docela pozdě, ale pokud nejsi úplný mimoň, tak při dnešní poptávce na pracovním trhu se jistě najde firma, která po tobě sáhne i za těch podmínek, které budeš potřebovat pro dokončení inženýrského studia. Řekl bych, že středně velké firmy jsou v tomhle ohledu nejzajímavější, protože jsou dost flexibilní, ale zase to není garáž složená z osamělých vlků, kde se člověk naučí leda bastlit.

Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #6 kdy: 19. 02. 2019, 09:58:24 »
Tituly su take nestastne specifikum CZ/SK trhu ... Nikde inde to nechcu.
Byt po mojom, tak studuj popri skole. Z mojej skusenosti zahranicnych IT managerov zaujimala (okrem nemciny/anglictiny) len prax, resp. vedomosti.

Chalani okolo mna uz robili velke banky, statne IT zakazky, a nikdy som od nich nepocul, ze by lutovali s ich maturitou.

BTW - o chalanov z ucnakov (tesari, instalateri, pokryvaci,murari, ...) sa zamestnavatelia trhaju ... Preco asi ?
A kolko z tych zamestnavatelov riesi ich vzdelanie ? :-)
(ano, neporovnavam zrovna porovnatelne, ale prirovnanie je pekne).

Mate to podlozene aspon nejakou zkusenosti?

Moje zkusenosti jsou spise opacne, zalezi na kontextu.

Prvni firma u ktere jsem v Irsku pracoval se o vzelani moc nezajimala, jen jestli umim pl/sql.
Druha si toho, ze mam Msc/Ing VELMI vsimala.

Vite jaky byl rozdil? V te druhe jsem mel dvojnasobny plat a velmi zajimavou praci.

Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #7 kdy: 19. 02. 2019, 10:45:10 »
Takto jsem to udelal ja a nelituju. V prvni praci jsem ty, kteri delali i pri skole dohnal za par mesicu.

Ono záleží co dělali, na jaké úrovni a co jste dělal vy. To, co píšete opravdu není obecné pravidlo. Dělal jsem na spoustě zajímavých projektů jen proto, že jsem narozdíl od svých vrstevníků měl dostatek drzosti a hory praxe.

Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #8 kdy: 19. 02. 2019, 10:53:26 »
Vite jaky byl rozdil? V te druhe jsem mel dvojnasobny plat a velmi zajimavou praci.

Mě se na titul neptal vůbec nikdo a vůbec nikdy. Možná proto, že i kdybych ho měl, stejně bych ho nepoužíval a školy jsem studoval (a nedostudoval) asi tři, vzdělání mám velmi solidní a velmi univerzální, mimochodem, a praxe kopec.

Zároveň platí, že o firmu, která mě bude kastovat podle papíru místo toho, co jí jsem reálně schopen nabídnout fakt nestojím; z toho se mi ledatak zvedá žaludek. Jenže i v tomhle ohledu záleží na druhu práce: budete-li řešit výpočetní úlohy, algoritmy a jánevím co dalšího, dá se to chápat. Budete-li chtít psát frontendy, je lepší jít o dveře vedle. Takže záleží, co vlastně chce dělat.

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #9 kdy: 19. 02. 2019, 10:57:49 »
Tituly su take nestastne specifikum CZ/SK trhu ... Nikde inde to nechcu.
Reality check:
https://deepmind.com/careers/1502175/ (Essential: Computer Science or similar degree.)

https://jobs.lever.co/neuralink/c4208bd1-8887-4222-b4af-40069185750e (Key qualifications: Bachelor's degree in electrical engineering, computer science, or computer engineering. Preferred qualifications:         Master’s degree in electrical engineering, computer science, or computer engineering.)

...

Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #10 kdy: 19. 02. 2019, 11:08:12 »
Ak chces cely zivot buchat do klavesnice tak OK. Ale bez VS sa na manazersku poziciu nikdy nedostanes. (iba ak si zalozis vlastnu firmu, ale to si mozes aj s VS ) Clovek bez VS v preklade znamena = nevie systematicky dlhodobo pracovat na cieloch  a existuje sanca ze je nespolahlivy. Takisto vyjadrovacie a argumentacne schopnosti ludi bez VS su omnoho nizsie ako ludi s VS.
A to uz ani nehovorim o pripade ze by si vystudoval nejaku svetovu prestiznu VS. To mas startovaciu ciaru uplne inde ako 99 percent ludi.
« Poslední změna: 19. 02. 2019, 11:10:11 od snuff1987 »

Medo77

  • ****
  • 297
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #11 kdy: 19. 02. 2019, 11:14:15 »
Zo sucastnej firmy:
Pracujem pre SW firmu (ja ako hardverak), mame tu 3 inzinierov, a kazdy robi nieco ine, ako ma vystudovane.
(eshopy, implementacia skladov, uctovnictvo,..).
A nie, ze by sme nukali ludom minimalku. Ale nezozenies schopneho cloveka. Proste nezozenies. (s titulom aj bez)

Z minulosti:
Jeden z poslednych jobov bol bezpecak (trochu mix aj admina pre dcerske sro). Vypocul som si poziadavky, nadiktoval svoje (volne ruky, podpora vedenia, peniaze). gulali ocami ... A ze dobre, skusime to.
Dovtedy tam mali na tuto poziciu len a vyhradne Ing s technickym zameranim.

Kdesi cosi, za mesiac mi kolegovia (inac tiez Ing.) hovoria .. Ser nato, a hod spiatocku ... uz teraz si spravil viac ako tvojich 5 predchodcov za 2 roky (umrtnost tam bola vysoka, najkratsi to vzdal po 2 tyzdnoch).
Dobre sa to pocuvalo :-)

Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #12 kdy: 19. 02. 2019, 14:49:24 »
Ak chces cely zivot buchat do klavesnice tak OK. Ale bez VS sa na manazersku poziciu nikdy nedostanes. (iba ak si zalozis vlastnu firmu, ale to si mozes aj s VS ) Clovek bez VS v preklade znamena = nevie systematicky dlhodobo pracovat na cieloch  a existuje sanca ze je nespolahlivy. Takisto vyjadrovacie a argumentacne schopnosti ludi bez VS su omnoho nizsie ako ludi s VS.
A to uz ani nehovorim o pripade ze by si vystudoval nejaku svetovu prestiznu VS. To mas startovaciu ciaru uplne inde ako 99 percent ludi.

Jednak pokud chce jít dělat programátora ale programování ho vlastně vůbec nezajímá a chce jen "na manažerskou pozici", dík, toho bych tedy chtěl mít za kolegu. Člověk bez VŠ znamená třeba také to (a zvlášť v IT), že ji nedokončil protože měl moc práce, za kterou dostával peníze jinde. Takových příkladů znám, že bych je nespočítal na prstech obou rukou.

Tohle všechno tak platí možná někde na ekonomických a jiných oborech, ale o lidech v IT, kteří na VŠ strávili alespoň pár let, těžko. Jeden papír vám totiž ani argumentační ani vyjadřovací schopnosti sám o sobě fakt nedá. Podstatné je jen a jen to vzdělání a praxe, nikoliv cár papíru jménem diplom. Ten je v praxi zajímavý ledatak u čerstvých absolventu a to ještě jenom podmínečně. To už je zajímavější vyrazit na pár let do ciziny.

Ostatně souvisí to i s hodnotami. Studoval jsem na jedné prestižní fakultě nejmenované české VŠ a vykašlal se na to. Nepochybuji, že bych tam dostudoval, ale neměl bych na konci toho studia nic: ani partnerku, ani zkušenosti, ani praxi. A dnes nejspíše ani rodinu, ani práci kterou mám. Prostě nic. A k čemu by mi tedy byl. Za to mi to nestojí i kdybych měl mít kvůli tomu poloviční plat jakože fakt nemám.

Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #13 kdy: 19. 02. 2019, 14:53:34 »
Tituly su take nestastne specifikum CZ/SK trhu ... Nikde inde to nechcu.
Reality check:
https://deepmind.com/careers/1502175/ (Essential: Computer Science or similar degree.)

https://jobs.lever.co/neuralink/c4208bd1-8887-4222-b4af-40069185750e (Key qualifications: Bachelor's degree in electrical engineering, computer science, or computer engineering. Preferred qualifications:         Master’s degree in electrical engineering, computer science, or computer engineering.)

To není moc reality check.

Povšimněte si, že to, co odkazujete jsou velmi speciální IT podobory, které VŠ i po stránce znalosti víceméně předpokládají. Jenže takových je minimum. A navíc jak jsem psal výše, diplom po mně nikdy nikdo nechtěl. A přitom všechny pozice, na které o mě měli zájem ho měly v požadavcích uveden. Jenže to zcela pravidelně bylo spíš pro forma. Stejně pak rozhodly zkušenosti, jistá forma odvahy a zahraniční praxe.

Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #14 kdy: 19. 02. 2019, 15:21:12 »
Pokud jde o to, co bych chtěl dělat, tak mě programování opravdu baví. HTML/CSS i JS zvládám, ale nebaví mě to, nemám cit pro grafický design a dost u toho trpím. Jinak dobře umím Javu, Spring, REST a celkem i C# (dělám v unity...). Takže po škole bych rád programoval, manažerské pozice mě tolik ted nelákají.