Akú 3D tlačiareň odporúčate?

jouda

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #15 kdy: 26. 01. 2019, 03:07:20 »
Hello,

Inspirovali ste ma ku kupe Geeetech A10 (bez M) za 162.61 Eur s free shipingom z EU. Kedze som sa tym zacal viac menej len po tomto prispevku zaoberat, prisiel som k tomu ze Ender 3 (3, alebo 3 Pro, alebo 3X) a Anycubic Mega (i3 alebo S) su asi najlepsie na zaciatok bez velkej investicie.

Prv som chcel Ender 3X, nakolko to je vlastne Ender 3 + Sklo a novsi extruder... Ale hnevalo ma ze Pro ma to spodne rameno otocene na sirku a teda mi mal mat o chlp vyssie stabilitu...

Ako som sa tak preklikaval na Gearbeste, zaujal ma geeetech A10M a potom A20M... Hlavne A20M by som hned prijal ak by bol za chlp lepsiu cenu. Aj ked by to asi nebolo najlepsie na zaciatok.
Potom som sa vsak na nejakom review dopracoval k tomu, ze obycajna geeetech A10 je vlastne z casti klon Ender 3 Pro, cize ma tu spodnu listu na siroko, ma lepsiu elektroniku (2x Pamat, Bootloader od zaciatku), ma pripravu na BL Touch, avsak ma horsi display (co ma vobec netrapi) a vseobecne za tu cenu by to mala byt lepsia volba ako Ender 3 alebo 3X.

Ci som spravil dobre, by sa malo ukazat do tyzdna :) Ale pri tej cene som zatial spokojny.

Tak to preju hodne stesti. Podle me je to cinskej srac co pujde za par tydnu do kose. Akorat vyhozeny prachy. Zadna komunita, proprietalni soft a jen srani a srani... Ale nest. At se dari a doufam, ze se mylim...


jouda

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #16 kdy: 26. 01. 2019, 09:30:53 »
Tak to preju hodne stesti. Podle me je to cinskej srac co pujde za par tydnu do kose. Akorat vyhozeny prachy. Zadna komunita, proprietalni soft a jen srani a srani... Ale nest. At se dari a doufam, ze se mylim...
Blbost.
Všechny tyhle levné domácí tiskárny s nezávislým X,Y,Z kartézským systémem jsou v principu stejné (včetně Průši), rady pro jednu fungují pro všechny. České Rebel fórum je na tohle docela použitelné.
A software Číňani opravdu vlastní nepíšou, vezmou Marlina, nakonfigurují a nahrajou na desku - pokud je uživatel schopný, je schopen si tam nahrát vlastní verzi.
Že to není bezúdržbová spotřební elektronika, do které se z jedné strany strká materiál a z druhé padají hotové výtisky, to myslím všichni kupující chápou.

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #17 kdy: 26. 01. 2019, 10:20:04 »
Všechny tyhle levné domácí tiskárny s nezávislým X,Y,Z kartézským systémem jsou v principu stejné (včetně Průši), rady pro jednu fungují pro všechny. České Rebel fórum je na tohle docela použitelné.
Navíc když tomu člověk trochu porozumí (což není zas tak tragicky těžký), tak může upgradovat jednotlivý části. Já mám prehistorickýho Průšu - jeden z vůbec prvních modelů I2, starší než mk1, se kterým byly strašný problémy kvůli hotendu, tak jsem (na radu zkušenějších kolegů) upgradoval na direct drive + bowden + čínský hotend a teď tisknu celkem v pohodě bez problémů.

dustin

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #18 kdy: 26. 01. 2019, 10:24:02 »
Souhlas. Marlin + konfigurace desky pro danou tiskárnu. Zrovna ten geeetech má internetovou komunitu docela velkou, vč.  aktuálního marlinu.

Není žádný problém si vytisknout zpevňující rohy, výztuže, dodělat druhý šroub pro Z, předělat Y na dvojité vedení. Konstrukční díly z Číny používají všichni, stojí pár korun.

joudajan

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #19 kdy: 26. 01. 2019, 11:25:12 »
A koukali jste na tu tiskárnu vůbec? Vždyť to nemá vodící tyče, pojezdy jsou gumovejma koleckama po profilu, v ose z je jen jeden trapez... Pokud si to ma po zakoupení přestavět, ma si koupit rovnou něco slušného, reprap tiskárny jsou na to ideální.... Nic, ať se daří...


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #20 kdy: 26. 01. 2019, 11:36:48 »
A koukali jste na tu tiskárnu vůbec? Vždyť to nemá vodící tyče, pojezdy jsou gumovejma koleckama po profilu, v ose z je jen jeden trapez... Pokud si to ma po zakoupení přestavět, ma si koupit rovnou něco slušného, reprap tiskárny jsou na to ideální.... Nic, ať se daří...

O akej cenovej kategorii sa tu akoze bavime? Aj s doobjednanymi BL touch som za to dal < 180 Euro... Ale povedzme ze 300 by ma este netrapilo. Co je v tejto cenovej hladine dobre? Najlacnejsia nova Prusa stoji 500 bez dane.

jenicek

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #21 kdy: 26. 01. 2019, 11:39:18 »
Zdravím, rád by som sa spýtal na praktické skúsenosti s 3D tliačiarňou a akú by ste odporúčili. Cenová hladina cca 300 Euro a slúžila by na domáce hranie - občas niečo užitočné občas nejakú blbosť. Vďaka za každú radu.
A mate na salasi elektriku?

dustin

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #22 kdy: 26. 01. 2019, 11:51:54 »
A koukali jste na tu tiskárnu vůbec? Vždyť to nemá vodící tyče, pojezdy jsou gumovejma koleckama po profilu, v ose z je jen jeden trapez... Pokud si to ma po zakoupení přestavět, ma si koupit rovnou něco slušného, reprap tiskárny jsou na to ideální....

Jako spoustu lidí tady mám zkušenosti s tiskárnou podobné konstrukce, obávám se, že narozdíl od tebe.

Ložisková kolečka po profilu jsou dobré řešení, tiché, jezdí hladce a spolehlivě. Samozřejmě je potřeba je správně přitlačit, např. Tevo Tarantula to má udělané blbě a přítlak nedrží. Na thingiverse je spoustu jednoduchých jezdců, jak je přitlačit šroubem, nejen excentrem.

Osa Y na jednom profilu je opět OK, ovšem zde je ještě víc potřeba kvalitní přítlak koleček. Není problém rozšířit na dva profily kousek od sebe, pak je to lepší než tyč s lineárními ložisky, protože je posun tišší a nejde zcela zlehka (lineární ložiska kladou daleko větší odpor, než kolečka). Mám dvě tyče a příště bych šel do dvou profilů a koleček.

Jeden šroub v ose Z - opět se dá, pokud jsou dobře přitlačená kolečka. Ale opravdu podstatně lepší je přidat ještě jeden šroub. Mám https://www.thingiverse.com/thing:2014187 za pár korun díly a drží to naprosto pevně. Osobně mám raději na ose Z jen jeden motor, protože lze snadno posouvat i při vypnuté tiskárně, což využívám pořád.

joudajan

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #23 kdy: 26. 01. 2019, 13:47:43 »
Nemá se cenu o tom dohadovat, sám tvrdíš, že je to nutné vystužit, přitlačit apod. Takže ta konstrukce není dobrá.  Prostě i ten první rebel je na tom líp.  Sám jsem si postavil tiskarnu na Linux days, několik dalších jsem vytisknul a dal dohromady pro známé. Mám natištěno několik stovek hodin a jinak mám i poměrně bohaté zkušenosti z konstruování pro transportní aplikace.  Jako tady pořád protlačuješ Čínu, OK, neberu, máš to jako hoby, ale pro začátečníka co se chce naučit 3d tisk to neni dobra volba. Bude totiž první pul rok řešit rozes.anou tiskárnu, namísto tisknutí pro zábavu. A až to za ten pulrok vylepší, zjistí, že do toho investoval času a peněz víc, než kdyby si koupil osvědčenou konstrukci na začátku. Ale každého věc.

jouda

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #24 kdy: 26. 01. 2019, 16:36:55 »
Já mám doma rok Ender-2 (levná čína s jedním svislým profilem a letmo uloženou osou X) a opravdu nic jsem žádných 1/2 roku neřešil, prostě jsem ji smontoval a tiskla. Za rok vytištěno tak 4-5 kg materiálu (PLA, ABS, HIPS, PETG).
Ano, za ten rok jsem pár vylepšení přidal (větší ovládací kolečka na bed, ovládací kolečko na osu Z a extruder, tišší větráky, ofuk výtisku), ale za opravdu důležitý považuju snad jen ten ofuk výtisku (příprava na desce na něj je, jen nejsou natažené dráty a chybí ventilátor), zbytek je jen kosmetika pro usnadnění ovládání.
Za těch 180 USD ta tiskárna udělala parády dostatek, člověk se na tom i něco naučí a za pár let můžu uvažovat o větším stroji třeba i vlastní výroby.
Příklady mých výtisků z téhle tiskárny:



dustin

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #25 kdy: 26. 01. 2019, 17:44:58 »
Jasně, spoustu lidí používá takové tiskárny bez jakýchkoliv větších úprav a fungují OK. I lidi kolem mně, kteří se k úpravám nedostali. Sleduji facebookovou skupinu tarantule, kde je nějakých 50 tis. lidí, drtivá většina tiskne a úpravy žádné, max. kosmetiku. Jen někteří si to upraví víc.

Dělám věci, kde potřebuju přesnou kolmost, musí vše do sebe zapadat a klouzat v jezdcích a tak, takže mě osa Z pálela. Ale pro běžné modely je to v pohodě.

K věcím z Číny - běžné tiskárny (i české) mají stejně téměř všechny díly z Číny, kromě samovytištěných držáků nebo nějakých plechových výpalků. Motory, kladky, ložiska, řemeny, lineární ložiska, profily, trapézy... vše Čína. A většina i tu elektroniku.

aa

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #26 kdy: 26. 01. 2019, 18:23:06 »
Cokoliv od creality. Prodavaji jak nahradni dily tak upgrady na te urovni ze na vymenu staci srubovak pripadne imbus. A vsechno pak chodi.

joudajan

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #27 kdy: 26. 01. 2019, 18:51:55 »
Dyť jo, jak píšu, každého věc... Průša ať si vyrábí co chce, Čína je lepší...  Jen je mě divný, že to od něj kupují za téměř desetinásobek ceny.... asi jsou to blbci co nechápou, že Čína je něj... Čus a užívejte čínský tisk...

MatejB

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #28 kdy: 26. 01. 2019, 19:27:14 »
Ako vacsina ludi spomenula, ender 3 je naj tlaciaren do 200e. Ostatne peniaze urcite investuj do tmc driverov.  Avsak ja osobne by som siel do CR-10S. Raz za polrok ju zlacnia na 350e.
Ďalšia vec je ze keď ta to chytí tak začneš pridávať viac a viac upgradov(dual z, direct drive, all metal hotend, tmc driver, magnetic bed...) a nakoniec zistíš ze si radšej mohol rovno kúpiť prusu.
Dolezita vec, daj so pozor aby si kupoval z EU skladu, inak sa ti znacne tlaciaren predrazi kvoli clo a dph.