Akú 3D tlačiareň odporúčate?

pakopulos

Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« kdy: 24. 01. 2019, 10:55:41 »
Zdravím, rád by som sa spýtal na praktické skúsenosti s 3D tliačiarňou a akú by ste odporúčili. Cenová hladina cca 300 Euro a slúžila by na domáce hranie - občas niečo užitočné občas nejakú blbosť. Vďaka za každú radu.
« Poslední změna: 24. 01. 2019, 11:49:36 od Petr Krčmář »


peter

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #1 kdy: 24. 01. 2019, 12:24:11 »
1. Skúste pozrieť aliexpress alebo podobný portál,
2. Dajte hľadať 3D printer, usporiadajte zostupne podľa počtu objednávok aby bola zaručená hodnovernosť hodnotení.
3. Vyberte si podľa svojich preferencií, či už delta tlačiareň, alebo klasická s x,y,z osami.
4. Skontrolujte si hodnotenia vybranej tlačiarne aj z recenzií na iných portáloch

Z tlačových materiálov pre začiatočníka odporúčam PLA alebo PETG. Na tlač z ABS treba pri otvorerej tlačiarni zabudnúť. Síce to skoro všetky tlačiarne uvádzajú ako podporovaný materiál, ale šanca že to vytlačíte bez popraskaných vrstiev sa znižuje veľkosťou tlačeného objektu. ABS je veľmi náchylné na stabilnú teplotu vo vnútri tlačiarne.

Inak tuto niekto pred vianocami predával Rebelix X2. Danú tlačiareň síce nepoznám ale existuje okolo nej komunita a je to už hotové poskladané:
https://forum.root.cz/index.php?topic=20311.0

JosefKuchar

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #2 kdy: 24. 01. 2019, 12:54:41 »
Ender 3 nebo Ender 3 pro (pro verze má magnetickou vrstvu, takže podložka může mít max 80C - tisk ABS na dodané podložce téměř nemožný), zbytek peněz bych si nechal na upgrady

Petr

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #3 kdy: 24. 01. 2019, 13:22:23 »
Taky doporučuju Ender3, mám jí půl roku a spokojenost, tiskne dobře od prvního výtisku.
Tisknu zatím pouze PLA, na PETG jsem si zatím bez all-metal hotendu netroufnul.

Upgradnul jsem si elektroniku na MKS Gen 1.4 board + TMC2130 drivery + BLTouch + RaspberryPI s OctoPrint. Hlavně kvůli hluku, který to dělalo při tisknutí (nyní jsou slyšet jen větráky). Byla s tím ale docela práce a doporučuju jen pokud už máš nějaký zkušenosti s programováním/arduinem.
Pak se tam dá upgradovat spousta věcí (tisková hlava, držák na filament, krabička)...

PS: mám sundavací podložku, ale už jí vůbec nesundavám - nestojí mi to za to kvůli tomu znova dělat bed_leveling

agent

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #4 kdy: 24. 01. 2019, 13:43:39 »
Taky bych doporučil Ender 3 - zrovna před vánoci jsem ji doporučil kamarádovi jako dárek. Sám mám doma rok Ender 2 a spokojenost.
Nákup na Aliexpresu s dopravou z Německa, prodejce obvykle vybírám podle počtu prodaných kusů a hodnocení - např. zde bych klidně nakoupil - verzi 3 nebo 3X (navíc sklo a náhradní trysky) bez těch 2 špulek materiálu:
https://www.aliexpress.com/item/CREALITY-3D-Printer-Ender-3-Ender-3X-Upgraded-Tempered-Glass-Optional-V-slot-Resume-Power-Failure/32858931045.html

A ABS se ní třeba bát - i bez zakrytované tiskárny jsou možnosti jak tisknout větší věci (přenosné částečné zakrytí, tisk objektu s tepelným štítem okolo).
Trochu obtížnější je tisk elastických materiálů (TPE) kvůli bowdenovému extruderu.
Na co doporučovaná tiskárna nestačí, jsou materiály s teplotou tisku nad 260°C (např polykarbonát) - ale to není běžné použití.


kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #5 kdy: 24. 01. 2019, 16:13:21 »
za 300 eur budes naprostou vetsinu casu resit ruzne problemy a nebudes spokojen. Za 1000 mas funkcni, relativne kvalitni tiskarnu Prusa i3 MK3.

dustin

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #6 kdy: 24. 01. 2019, 17:46:05 »
Jestli si chceš hrát a bereš zlepšování tiskárny jako součást učení, pak ti dobrou službu udělá i tiskárna za 200USD, kolem které je široká komunita a mraky vyzkoušených "upgradů" na zlepšení. Podívej se na thingiverse.com. Dobré je zvolit tiskárnu s rámem z profilů - snadno se na ně cokoliv přidělává.

Pokud chceš koupit a tisknout bez jakýchkoliv úprav, pak bych spíš doporučoval tiskárnu s dvěma vodítky na ose Y a dvěma šrouby na ose Z. Mám Tevo Tarantula (velice podobná konstrukce jako ten Ender) a vím, proč to říkám. Výše uvedené změny byly víceméně to první, co jsem na ní vytiskl. Po úpravách tiskne úplně v pohodě (max. tak 150mm/s), jednou za pár týdnů seřídím výšku. Elektroniku jsem žádnou neměnil, nebyl důvod.

pistelak

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #7 kdy: 24. 01. 2019, 17:55:05 »
Rozhodně ne žádnou čínu.

pks

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #8 kdy: 24. 01. 2019, 20:08:35 »
Já mohu doporučit Anet A8 - zatím jsem vytiskl 2,5kg plastu a jede.

Na vyzkoušení 3D tisku je dobrá. Stejně většina uživatelů časem zjistí, že není co tisknout a po rozpočítání ceny tiskárny do jednoho vytisklého výrobku ...
Já už dnes tisknu jen tak jednou za měsíc ... prostě se to omrzí :-)

Chce to mít na tisk samostatnou místnost, aby nerušil.

JosefKuchar

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #9 kdy: 24. 01. 2019, 20:23:51 »
Já mohu doporučit Anet A8 - zatím jsem vytiskl 2,5kg plastu a jede.

Na vyzkoušení 3D tisku je dobrá. Stejně většina uživatelů časem zjistí, že není co tisknout a po rozpočítání ceny tiskárny do jednoho vytisklého výrobku ...
Já už dnes tisknu jen tak jednou za měsíc ... prostě se to omrzí :-)

Chce to mít na tisk samostatnou místnost, aby nerušil.

Anet je dobrá, když chceš, aby ti vyhořel dům/byt

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #10 kdy: 25. 01. 2019, 11:38:26 »
Zdravím, rád by som sa spýtal na praktické skúsenosti s 3D tliačiarňou a akú by ste odporúčili. Cenová hladina cca 300 Euro a slúžila by na domáce hranie - občas niečo užitočné občas nejakú blbosť. Vďaka za každú radu.

Za sebe mohu doporučit nějaký RepRap model, ať už mnou inzerovaný upgradovaný Rebelix 2 (stále mám jednu k prodeji) anebo jakoukoliv jinou obdobu. Kromě široké komunity máte možnost cokoliv vyměnit, vylepšit nebo přestavět a tím posunout kvalitu i znalosti o tisku.   Pokud byste byl z blízkého okolí  nebo z Prahy, můžete se zastavit třeba na pravidelných dílnách 3D tisku Petra Bláhy v Korunní ulici...  Tam vám zodpoví cokoliv (a nabídnou jejich 3D tisklárnu :)
Gréta je nejlepší.

Urvustrop

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #11 kdy: 25. 01. 2019, 15:58:13 »
Anet je dobrá, když chceš, aby ti vyhořel dům/byt
Na to je dobrá každá 3D tiskárna, když jsi idiot a necháš ji 13 hodin bez dozoru.

Q

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #12 kdy: 25. 01. 2019, 17:03:16 »
Taky doporučuji Creality3D Ender 3. Slyšel jsem na ni celkem chválu, tak jsem ji asi před čtvrt rokem koupil a pohoda. Teď zrovna není, ale celkem často bývá v nějaké akci na Gearbestu za 179$ s dopravou zdarma z českého skladu.

PCnity

  • *****
  • 686
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #13 kdy: 25. 01. 2019, 17:44:53 »
Hello,

Inspirovali ste ma ku kupe Geeetech A10 (bez M) za 162.61 Eur s free shipingom z EU. Kedze som sa tym zacal viac menej len po tomto prispevku zaoberat, prisiel som k tomu ze Ender 3 (3, alebo 3 Pro, alebo 3X) a Anycubic Mega (i3 alebo S) su asi najlepsie na zaciatok bez velkej investicie.

Prv som chcel Ender 3X, nakolko to je vlastne Ender 3 + Sklo a novsi extruder... Ale hnevalo ma ze Pro ma to spodne rameno otocene na sirku a teda mi mal mat o chlp vyssie stabilitu...

Ako som sa tak preklikaval na Gearbeste, zaujal ma geeetech A10M a potom A20M... Hlavne A20M by som hned prijal ak by bol za chlp lepsiu cenu. Aj ked by to asi nebolo najlepsie na zaciatok.
Potom som sa vsak na nejakom review dopracoval k tomu, ze obycajna geeetech A10 je vlastne z casti klon Ender 3 Pro, cize ma tu spodnu listu na siroko, ma lepsiu elektroniku (2x Pamat, Bootloader od zaciatku), ma pripravu na BL Touch, avsak ma horsi display (co ma vobec netrapi) a vseobecne za tu cenu by to mala byt lepsia volba ako Ender 3 alebo 3X.

Ci som spravil dobre, by sa malo ukazat do tyzdna :) Ale pri tej cene som zatial spokojny.
« Poslední změna: 25. 01. 2019, 17:48:56 od PCnity »

dustin

Re:Akú 3D tlačiareň odporúčate?
« Odpověď #14 kdy: 25. 01. 2019, 21:08:07 »
IMO není důvod, abys nebyl spokojený. U těchhle nezavětrovaných tiskáren bych doporučoval začít nějakou formou zavětrování viz https://www.thingiverse.com/thing:3254195 . Jednak je pak tiskárna podstatně pevnější a při větších rychlostech tisku nevibruje, jednak to umožní dlouhodobě držet správně nastavenou svislou kolmost výtisku.