Domácí automatizace - hlavice k topení

Zrzka

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #30 kdy: 21. 01. 2019, 11:29:32 »
P.S. Narodila se dcerka, jel jsem pryč a manželka zůstala doma. Jenže jak byla doma, telefon (z nějakého záhadného důvodu) přestal reportovat polohu (víc než 48h) a tak se Tado rozhodlo, že to přepne do Away módu. Jaké překvapení když to druhý den ráno kontroluju. Nejde tam forcnout „Home“ mode (při zapnutém „Smart Assist“ = to předplatné), tak jsem musel urychleně v každé místnosti nastavit vyšší teploty pro „Away“ mód abych nebyl přizabit.

Neboli někdy je to tak chytré, až je to úplně blbé :)


janda karel

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #31 kdy: 21. 01. 2019, 11:46:39 »
P.S. Narodila se dcerka, jel jsem pryč a manželka zůstala doma. Jenže jak byla doma, telefon (z nějakého záhadného důvodu) přestal reportovat polohu (víc než 48h) a tak se Tado rozhodlo, že to přepne do Away módu. Jaké překvapení když to druhý den ráno kontroluju. Nejde tam forcnout „Home“ mode (při zapnutém „Smart Assist“ = to předplatné), tak jsem musel urychleně v každé místnosti nastavit vyšší teploty pro „Away“ mód abych nebyl přizabit.

Neboli někdy je to tak chytré, až je to úplně blbé :)

Mě by spíš vadilo, že kvůli topení doma musím mít zapnutou polohu na mobilu... to mi příjde šílené... Protože to pak reportuje nejen topenářům, ale všem kdo o to mají zájem...
Prostě polohu zapínat jen když potřebuju navigovat, do toho kde zrovna jsem nikomu nic není.

Pokud automatizaci, tak chci jenom takovou, která si vystačí pouze doma, a neposílá nic na nějaké obskurní weby výrobců a hlavně nepotřebuje předplatné.

ppavel

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #32 kdy: 21. 01. 2019, 11:57:06 »
"Referenční místnost" je stejná pitomost, jako ekviterma. Potvrdí každý, kdo má víc než jednu místnost.

Termohlavice jsou pitomost. Termohlavice nedá kotli info, jestli je nebo není potřeba topit. Navíc díky prostředí (u zdroje tepla, ale obvykle současně i pod oknem - ventilace zvenčí), někdy na ni přímo dopadá sluneční světlo je přesnost pro kočku.

Nutnost při regulaci zapnout/vypnout (a ideálně plynule regulovat) zdroj tepla je snad samozřejmost. Opravdu bych neriskoval zastavení  proudění vody v jakýmkoliv zapnutým kotli...

Ty jsi ale expert. Referencni mistnost se samozrejme pouziva i u "ekvitermniho rizeni s vlivem prostoru". Hlavni regulace je v tom pripade podle venkovni teploty, ale prostorove cidlo v referencni mistnosti muze mirne upravovat ekvitermni krivku.

Termohlavice samozrejme smysl davaji tam, kde byvaji slunecni tepelne zisky - tedy na jizni/zapadni stranu.
Kotel pozna, jestli jsou hlavice otevrene nebo zavrene podle zmeny (delta-P) hydraulickeho tlaku v teplovodnim rozvodu.

Otevrene hlavice-voda proudi, kotlove cerpadlo bezi na max vykon. Castecne zavrene hlavice - cerpadlo to pozna a adekvatne snizi vykon. Vsechny zavrene hlavice - voda nema kam proudit, vnitrni (bezpecnostni) bypass v kotli se otevre a vraci horkou vodu zpet -> kotel se vypne.

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #33 kdy: 21. 01. 2019, 11:58:09 »
Ja to kdysi vyresil HR20 hlavici od Honeywellu, ale ma pridanou bezdratovou komunikaci. SW je kompletne prepsany a ovladani je pres mistni http server bezici na OpenWRT.
Pokud to nekoho zajima tak staci hledat projekt OpenHR20. Bohuzel se tato hlavice uz neprodava, ale diky par lidem to ma podporu i pro jiny HW. Odkaz neuvadim, protoze jsem projekt uz hezkych par let neaktualizoval (proc taky, kdyz funguje a funguje...) a mezi tim vzniklo nekolik forku s ruznym vylepsenim.
Nektere veci by to aktualizovat chtelo, ale neni cas ani vule.

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #34 kdy: 21. 01. 2019, 12:33:40 »
A mají smyl hlavice když máte vlastní kotel a jeden termostat ? Podle mně už moc ne

a mas v dome jeden pokoj, nebo jak moc ne?


Zrzka

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #35 kdy: 21. 01. 2019, 12:42:01 »
Mě by spíš vadilo, že kvůli topení doma musím mít zapnutou polohu na mobilu... to mi příjde šílené... Protože to pak reportuje nejen topenářům, ale všem kdo o to mají zájem...
Prostě polohu zapínat jen když potřebuju navigovat, do toho kde zrovna jsem nikomu nic není.

Pokud automatizaci, tak chci jenom takovou, která si vystačí pouze doma, a neposílá nic na nějaké obskurní weby výrobců a hlavně nepotřebuje předplatné.

Abych to upřesnil - to předplatné je pouze na automatizaci a) otevřených oken, b) polohy telefonů, c) korekce křivky podle předpovědi počasí.

Jakmile člověk nechce předplatné (aka Smart Assist), polohu to nereportuje (když to zakážu v systému, appka neprská), Home/Away se dá nastavit manuálně, ... Všechno ostatní, včetně integrace s HomeKitem, ... funguje i bez předplatného a hlášení polohy. Je to opt-in.

P.S. A není to Smart Assist, ale Auto Assist - https://www.tado.com/gb/thermostat-heating
« Poslední změna: 21. 01. 2019, 12:45:53 od Zrzka »

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #36 kdy: 21. 01. 2019, 12:53:54 »
V mistnosti je prachobycejny termostat v kohoutu jsou 4 odpory "podle oka" okolo toho "termostatickyho vnitrku"
zadna kalibrace nebo neco podobnyho, podle ohmova zakona jsem si proste rekl ze pul watu tepla na odporu
je hooodne ale protoze zdroj je centralni spoustu metru daleko slabouckym dratem kde bube nejaky ubytek napeti
(nemeril jsem, nepocital jsem) a podle logiky bezi kotel? je sepnuty termostat? (v modu chlazeni aby spinal pri vetsi
teplote nez..) ano  ano > sepni proud do kohoutu > kohout se zavre. pokud kotel netopi nebo termostat neni sepnuty

Ano, tohle se da. To znamena kazda cimra svuj termostat a centralne ovladate leda prepinani rezimu normalni/nizsi teplota. Ovsem puvodni dotaz mluvi o "ty hlavice doteď nevím jak vyřešit, aby mohl v místnostech topit na hodnoty které chci,podle plánovače nebo nárazově." Osobne si myslim, ze si nekdo komplikuje zivot.

PetrM

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #37 kdy: 21. 01. 2019, 20:03:37 »
Ty jsi ale expert.

No nevím. Vývoj pokojových termostatů na full timme jsem dělal jenom pět let, určitě o tom víš víc než já.

Referencni mistnost se samozrejme pouziva i u "ekvitermniho rizeni s vlivem prostoru". Hlavni regulace je v tom pripade podle venkovni teploty, ale prostorove cidlo v referencni mistnosti muze mirne upravovat ekvitermni krivku.

Ekviterma je jenom marketingová pověra, stejně jako čmoud nebo IoT. Byly časy, kdy se montovaly ekvitermy zatěžký prachy a ve velkým, ale už pár let topenáři říkají, že to byla slepá ulička a na jednu instalovanou je deset těch, co se jich lidi zbavujou - prostě to nefunguje. A z principu ani nemůže.

Termohlavice samozrejme smysl davaji tam, kde byvaji slunecni tepelne zisky - tedy na jizni/zapadni stranu.
Kotel pozna, jestli jsou hlavice otevrene nebo zavrene podle zmeny (delta-P) hydraulickeho tlaku v teplovodnim rozvodu.

Opravdu? Jedu třetí sezónu na prvním kotli, co v ČR poskytoval mimo modulace výkonu i modulaci čerpadla. Byla to tehdy úplná novinka, dva měsíce ne trhu. Jak je průměrně starý kotel v ČR? Pokud je pro zobecnění potřeba řekněme 80% šance, že se trefíš, splňuješ ten požadavek?

Otevrene hlavice-voda proudi, kotlove cerpadlo bezi na max vykon. Castecne zavrene hlavice - cerpadlo to pozna a adekvatne snizi vykon. Vsechny zavrene hlavice - voda nema kam proudit, vnitrni (bezpecnostni) bypass v kotli se otevre a vraci horkou vodu zpet -> kotel se vypne.

Tak s tím přišla frma Wilo před pěti lety. Od té doby se rekonstruovaly všechny kotelny, vyházel Grundfosy a čínský šmejdy a dalo se tam tohle? Nevěřím.

------------------

No a proč je ta referenční místnost pověra? Prostě proto, že každá místnost je jiná. Má jiný objem, jinou plochu oken, jiný směrování, jiný prostředí za stěnou, jiný vnitřní zdroje tepla (dva dospělí místnost vyhřívají víc, než pětiletý děcko), ... Každá místnost se prostě chová jinak. A potřebuje tak teplo jindy.

Když jsem koupil tenhle barák, byl jeden termostat v přízemí. Při vaření nebo pečení byla nahoře zima, termostatický hlavice otevřený, ale kotel odpočíval. Protože měl informaci jenom z místnosti, kde bylo teplo (obývák a kuchyň jsou průchozí bez dveří). Takže potřebuješ echo z každé místnosti, že je tam zima, a tuhle informaci ORovat, abys zapl kotel. Jinak pokud máš teplo v referenční místnosti, máš všude jinde smůlu. A mít kvůli tomu v jedné místnosti otevřený okna nebo diskomfortní teplotu, aby kotel jel non-stop, je ekonomická blbost. Kdybys měl dát všude blbou PT10 za tři kila, tak se ti to na vypínání kotle vrátí...

Kombinace termostatu a termostatické hlavice v jedné místnosti je volovina. Jednu věc nastavuješ  na dvou místech a musíš se přesně trefit (u programovatelných to navíc synchronizovat). Pokud na hlavici nastavíš míň než na termostatu, termostat nikdy nevypne a kotel jede trvale - nereguluješ a pokud tam nemáš automatický vypínání čerpadla, odvaříš je, nebo kotel. Pokud nastavíš na hlavici víc, přetápíš, pokud vypne termostat v místnosti, ale topí se v jiné místnosti. A ty pak větráš, protože  tom se nedá chrápat... Možnost snížení teploty na noc a zvýšení přes den nemáš.

Takže logicky, potřebuješ jedno místo v každé místnosti, kde nezávisle hlídáš teplotu (nebo její profil během dne), to ti aktivuje kotel a radiátor. A když je teplo, dokáže to obojí odstavit.

PetrM

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #38 kdy: 21. 01. 2019, 20:21:26 »
Pokud automatizaci, tak chci jenom takovou, která si vystačí pouze doma, a neposílá nic na nějaké obskurní weby výrobců a hlavně nepotřebuje předplatné.

Ono to především musí jet autonomně. Jako děcko jsem bydlel v baráku, kde se topilo uhlím a byla tam samotížka. Závislost na vnějšku byla jenom v tom, že na podzim stačilo naházet 8t uhlí do sklepa a v zimě se prostě topilo, i kdybych měl jít přikládat s baterkou.

Pak se předělávala koupelna a už bylo potřeba přihodit čerpadlo. Spadlo vedení pod sněhem, netopilo se.

Potom slavná plynofikace. Spadne vedení pod sněhem nebo Putin blbě vstane, netopí se

No a pak internetizace. Spadne vedení pod sněhem, Putin má blbou náladu, někdo překopne optický kabel, někdo zapomene recyklovat certifikát, výrobce krachne a vypne servery (nebo prostě dá na trh novou řadu a starou odstřihne) a netopí se.

Další věc je návratnost investice. Pokud ušetřím řekněme 5k/rok a model s připojením na net je o 5k dražší, tak holt bude návratnost delší (WiFi modul / ETH PHY něco stojí, vývoj něco stojí, provoz serverů kvůli tunelování NATu něco stojí). Otázka je, o kolik vyšší přidanou hodnotu to má - v tom, že po návratu ze zimní dovolené jdu do tepla, protože si zapnu topení už z auta? To přece můžu naklikat offline do termostatu, že 5.2. v 8:00 ráno má začít topit. A nemusím se kvůli tomu zapojovat do botnetu...

Pak je tady otázka spolehlivosti - čím víc blbin je v systému (web server, rozhraní navíc, servery se sdílením,...), tím víc se toho může podělat. Představ si, že se 23.12. o osmi večer rozhodne topení, že bude ignorovat DHCP a bez spojení s čmoudem se uvede do režimu temperování... Good luck, venku je -13.

PetrM

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #39 kdy: 21. 01. 2019, 20:31:24 »
Ano, tohle se da. To znamena kazda cimra svuj termostat a centralne ovladate leda prepinani rezimu normalni/nizsi teplota. Ovsem puvodni dotaz mluvi o "ty hlavice doteď nevím jak vyřešit, aby mohl v místnostech topit na hodnoty které chci,podle plánovače nebo nárazově." Osobne si myslim, ze si nekdo komplikuje zivot.

Ono stačí mít dvě možnosti - otevřeno a zavřeno. Nejjednodušší regulace je totiž na hysterezi - nastavíš 20, tak při 19,8 zapne, při 20,2 vypne a hotovo. Když zasvítí do oken, nezapne se to vůbec, když je kosa, vychladí se za půl hodiny, ale během 10 minut to vyhřeješ a zpětná vazba je 25%. A topení je dimenzováno tak, aby plně otevřený vykompenzovalo maximum ztrát místnosti, takže trvale nikdy nejedeš. V čem je problém?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #40 kdy: 21. 01. 2019, 21:25:14 »
Ono stačí mít dvě možnosti - otevřeno a zavřeno. Nejjednodušší regulace je totiž na hysterezi - nastavíš 20, tak při 19,8 zapne, při 20,2 vypne a hotovo. Když zasvítí do oken, nezapne se to vůbec, když je kosa, vychladí se za půl hodiny, ale během 10 minut to vyhřeješ a zpětná vazba je 25%. A topení je dimenzováno tak, aby plně otevřený vykompenzovalo maximum ztrát místnosti, takže trvale nikdy nejedeš. V čem je problém?

Jo, kdyz mam v kazde cimre teplomer napojeny na centralni pocitac, ktery zapina a vypina proud do topnych odporu v hlavicich.

PetrM

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #41 kdy: 21. 01. 2019, 21:54:59 »
Jo, kdyz mam v kazde cimre teplomer napojeny na centralni pocitac, ktery zapina a vypina proud do topnych odporu v hlavicich.

Centrální počítač? Ty ještě topíš mainframem?

Zrzka

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #42 kdy: 21. 01. 2019, 23:09:05 »
Pak je tady otázka spolehlivosti - čím víc blbin je v systému (web server, rozhraní navíc, servery se sdílením,...), tím víc se toho může podělat. Představ si, že se 23.12. o osmi večer rozhodne topení, že bude ignorovat DHCP a bez spojení s čmoudem se uvede do režimu temperování... Good luck, venku je -13.

Všechno jsou to validní připomínky a beru je. Proto jsem nakonec vybral Tado, které má manuální kontrolu - otáčím termostatem a nastavuju teplotu ručně. Pokud se cokoli pokazí, připojení k netu, domácí síť, ... otočím termostatem na topení stejně jako předtím. A kdyby se podělala hlavice úplně (motorek, nebudou náhradní baterky, ...), zajdu do sklepa a během 15-ti minut tam naházím ty staré a je po experimentu :) Jsem si vědom toho co všechno se může podělat, proto na to 100% nespoléhám. Prostě si rád hraju a teď zkouším co se dneska nabízí. Jelikož jsem to nekoupil primárně kvůli šetření, zase tolik mě trápit nebude když to vrátím do původního stavu (pokud to vyvede něco co mě nas.re).

JD

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #43 kdy: 22. 01. 2019, 00:05:57 »
Ono stačí mít dvě možnosti - otevřeno a zavřeno. Nejjednodušší regulace je totiž na hysterezi - nastavíš 20, tak při 19,8 zapne, při 20,2 vypne a hotovo.
Tak prave tohle casto nefunguje. Duvod je setvacnost systemu kombinovana s dopravnim spozdenim. Kdyz se zadari, stoji to pak za to.
Proc? Dojedu na 19.8, zapne a nic se nedeje. Nez studenym potrubim pritece tepla voda trva to. Pak setrvacnost nez se ohreje radiator. A nakonec kdyz se konecne teplota dostrka na 20.2, vypne, ale rozpaleny radiator vytahne teplotu mistnosti na 23. Nez teplota mistnosti klesne na 19.8, topeni je uz davno studene a cyklus se muze opakovat.
Extremni pripad tohoto chovani jsem zazil pred par lety v hotelu v Berline. V mistnosti byl obycejny mechanicky (voskovy) regulator radiatoru, zadna elektronika. A presne popsanym zpusobem cykloval. Byla by to sranda, ale pokazde kdyz ten zatraceny termostat otevrel, tak protekajici voda a plechovy radiator nadelali takovy rachot, ze me to vzbudilo. Cyklus se zopakoval celkem 2x, nez jsem prisel, co dela ten kraval a topeni radeji vypnul.

David1234

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #44 kdy: 22. 01. 2019, 01:24:08 »
Zrzka: Díval ses i na to Netatmo? Umí to samé co Tado a je o chlup levnější a neplatí se žádná subskripce...