Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?

jouda

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #150 kdy: 25. 01. 2019, 05:23:13 »
Je zajímavé, že dnes zatím nikomu nepřipadá divné, že řízení automobilu je nutné se nejprve naučit, ale je považováno za nepřijatelné muset se učit ovládat textový editor, zvlášť když to má být nástroj obživy.
Tak on ten důvod proč se dělá autoškola není, aby se lidi naučili řídit (to se za těch pár hodin za volantem stejně nenaučí), ale aby někoho nezabili hned jak vyjedou z garáže.
Což se jim s editorem nepodaří (teda pokud to není ed/vi(m) a nezkouší to pod rootem někde v /etc ;-) )
BTW k tématu: joe na linuxech, ultraedit na woknech.


operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #151 kdy: 25. 01. 2019, 05:44:08 »
Je zajímavé, že dnes zatím nikomu nepřipadá divné, že řízení automobilu je nutné se nejprve naučit, ale je považováno za nepřijatelné muset se učit ovládat textový editor, zvlášť když to má být nástroj obživy.
Tak on ten důvod proč se dělá autoškola není, aby se lidi naučili řídit (to se za těch pár hodin za volantem stejně nenaučí), ale aby někoho nezabili hned jak vyjedou z garáže.
Což se jim s editorem nepodaří (teda pokud to není ed/vi(m) a nezkouší to pod rootem někde v /etc ;-) )
BTW k tématu: joe na linuxech, ultraedit na woknech.
Ale jo, ucis se jak pravidla, tak ridit, aspon trochu. Ten vim tutorial te taky nauci vim aspon trochu.

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #152 kdy: 25. 01. 2019, 09:05:05 »
Tak to je super. A nevis jestli jde VIM rozjet i na Tamagoci? Jestli jo tak ho beru, budu frajerit pred kolegama jak na tom programuju.

Ano, na PC s Windows to funguje také.

jeban

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #153 kdy: 25. 01. 2019, 09:50:38 »
Tak to je super. A nevis jestli jde VIM rozjet i na Tamagoci? Jestli jo tak ho beru, budu frajerit pred kolegama jak na tom programuju.
Ja se domnívám, že vim je všude kde je nějaký rozumý operační systém, takže tam nejspíš už je.
A to je asi nejlepší vlastnost VIMu (vi), že je v podstatě default. Takže i pokud se dostanu a jsem nucen něco řešit na cizích obskurních strojích, tenhle editor je v podstatě jistota.
Pokud by nějakou inteligentní hlavu napadlo nastavit vim v základu na klasické editorové ovládání tedy například výše vzpomínané okamžité psaní a pohyb šipkama, plus uložení F2 a ukončení třeba F10, tak by se asi rázem stal mým oblíbeným ediorem. A klidně ať má onen esc hardcore mód jako alternativu pro otrlé ...

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #154 kdy: 25. 01. 2019, 10:46:08 »
Pokud by nějakou inteligentní hlavu napadlo nastavit vim v základu na klasické editorové ovládání tedy například výše vzpomínané okamžité psaní a pohyb šipkama, plus uložení F2 a ukončení třeba F10, tak by se asi rázem stal mým oblíbeným ediorem. A klidně ať má onen esc hardcore mód jako alternativu pro otrlé ...

Pohyb šipkami je umožněn default, okamžité psaní se dá zapnout parametrem při spouštění Vimu. Klávesy F2 a F10 si můžeš nastavit ve ~/.vimrc na čtyřech řádcích.


operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #155 kdy: 25. 01. 2019, 11:15:41 »
Tak to je super. A nevis jestli jde VIM rozjet i na Tamagoci? Jestli jo tak ho beru, budu frajerit pred kolegama jak na tom programuju.
Ja se domnívám, že vim je všude kde je nějaký rozumý operační systém, takže tam nejspíš už je.
A to je asi nejlepší vlastnost VIMu (vi), že je v podstatě default. Takže i pokud se dostanu a jsem nucen něco řešit na cizích obskurních strojích, tenhle editor je v podstatě jistota.
Pokud by nějakou inteligentní hlavu napadlo nastavit vim v základu na klasické editorové ovládání tedy například výše vzpomínané okamžité psaní a pohyb šipkama, plus uložení F2 a ukončení třeba F10, tak by se asi rázem stal mým oblíbeným ediorem. A klidně ať má onen esc hardcore mód jako alternativu pro otrlé ...
Neco takoveho vim prece ma, jmenuje se to easy vim, spoustec to ma evim nebo vim -y. Je to docela peklo, zvlaste v konzolove variante bez menu. Ale Ctrl-L to jisti, to je prepnuti do normalniho rezimu. Blize viz :h evim-keys

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #156 kdy: 25. 01. 2019, 11:17:49 »
Pokud by nějakou inteligentní hlavu napadlo nastavit vim v základu na klasické editorové ovládání tedy například výše vzpomínané okamžité psaní a pohyb šipkama, plus uložení F2 a ukončení třeba F10, tak by se asi rázem stal mým oblíbeným ediorem. A klidně ať má onen esc hardcore mód jako alternativu pro otrlé ...
Pohyb šipkami je umožněn default, okamžité psaní se dá zapnout parametrem při spouštění Vimu. Klávesy F2 a F10 si můžeš nastavit ve ~/.vimrc na čtyřech řádcích.
To si ale BFU neudela pac to neumi a kdo to umi, ten to nepotrebuje.

Boris

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #157 kdy: 25. 01. 2019, 14:48:10 »


Prosím Vás to co jsem napsal jsem nemyslel nijak zle a ani se neposmívám. Původní dotaz vlákna byl 'Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C', tak jsem napsal co na C/C++ používám. Myslel jsem že by ten vsupní režim 'vi' mohl být pro uživatele Vimu užitečný, tak jsem to zmínil. To že je Vim textový editor si uvědomuji, dokonce jsem se ptal 'co umí IDE a vim ne?', já vůbec netvrdím že Vim je IDE.
Textový editor je ale součástí IDE. Z nějakého důvodu preferujete na editaci textu Vim namísto editoru v IDE, který by navíc měl být přímo dělaný na práci se zdrojovým kódem, to znamená že Vim musí poskytovat nějakou výhodu oproti možnostem toho editoru obsaženého v IDE.
Hádám, že 'znát Vim' je nezprosředkovatelná zkušenost a asi není jiná možnost jak to pochopit než se Vim prostě naučit používat. Ve Vim jsem nikdy nikoho neviděl naživo psát, s Vim jsem se setkal až tady, na root.cz, takže nehrozí, že bych si z někoho dělal hotline pokud se rozhodnu Vim naučit :)
To na co se ptám je jestli má smysl se Vim ještě dnes naučit, jestli to přinese něco, co mi editor v IDE nedává. Nevím, jestli jste v posledních letech použil IDE a jestli znáte jeho možnosti: generování konstruktorů, gettrů, settrů, refactoring, doplňování kódu, prohazování řádků atd a to všechno klávesovou zkratkou.

Jinak k tomu slovu 'ultimátní' :) Domnívám se že jste dlouho nehrál žádnou novější RPG kde se Vám herní postavička 'leveluje' a postupně se Vám zpřístupňují další a další schopnosti a ability až se konečně dopracujete k těm nejlepším na konci, k těm 'ultimátním' :) Takže ano, Váš překlad dává smysl :)

Termux mám a používám jako python konzoli a ssh klienta :) Jestli neznáte tak supr balík je Termux-Widget. Vytvoří to složku ~/.shortcuts do které si dáte skripty a ve widgetu se Vám zobrazuje jejich posuvný seznam a můžete je pouhým zmáčknutím spouštět. Supr na mobil, šáhnete do kapsy, ťuk a hotovo :)

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #158 kdy: 25. 01. 2019, 15:12:26 »
To na co se ptám je jestli má smysl se Vim ještě dnes naučit, jestli to přinese něco, co mi editor v IDE nedává. Nevím, jestli jste v posledních letech použil IDE a jestli znáte jeho možnosti: generování konstruktorů, gettrů, settrů, refactoring, doplňování kódu, prohazování řádků atd a to všechno klávesovou zkratkou.

Tohle všechno Vim umí, i když je to jen editor. Práce s ním je víc definováním požadavků než psaním. Když píši třídu, tak za class jen vyjmenuji atributy a nechám Vim, ať doplní syntaktickou omáčku, tedy "private" a vyrobí konstruktor. Pokud budu chtít nedejbože i getter nebo setter, tak jen ukážu na atribut a nechám si ho k němu vygenerovat. Totéž s refactoringem. Prohazování řádek nebo znaků je standardně na tři úhozy.

Dr. Heinz Doofenshmirtz

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #159 kdy: 25. 01. 2019, 15:41:05 »
Pod manipulacemi s textem si dnes ovšem drtivá většina lidí představí operace "tref se myší, piš, maž, označuj a CTRL-C/CTRL-V", což se projevuje tak, že sedíte-li v open-spacu, ozývají se od klávesnic uživatelů těch "moderních" textových editorů zvuky, jak kdyby tam seděly písařky a zrovna na stroji vyťukávaly nějakou tabulku. Nevím, zda si to ti uživatelé uvědomují, ale tím degradovali počítač na o trochu pohodlnější poznámkový blok. Opravdový textový editor by ale měl usnadňovat skutečnou práci s textem, orientaci především na základě sémantiky, vizuálně v podstatě spíše jen výjimečně, a operace provádět jako počítač, tj. programovatelný přístroj s pamětí a procesorem, a ne jako mechanický psací stroj. Aby to ale bylo možné, je nutné mít k dispozici podstatně širší paletu povelů než ty výše zmíněné, a aby to bylo i praktické, je nutné se je mechanicky naučit, asi jako řízení auta - v obojím případě by bylo dosti nepraktické ovládání založené na systému menu a formulářů. Je zajímavé, že dnes zatím nikomu nepřipadá divné, že řízení automobilu je nutné se nejprve naučit, ale je považováno za nepřijatelné muset se učit ovládat textový editor, zvlášť když to má být nástroj obživy.

To už je kategorie mašíbl.

Je rok 2019?


DeSade

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #160 kdy: 25. 01. 2019, 17:27:40 »
Zeptám se trošku jinak vzhledem k diskuzi... Má cenu se učit vim, pokud mám jeho emulátor v IDE?

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #161 kdy: 25. 01. 2019, 17:36:36 »
Textový editor je ale součástí IDE. Z nějakého důvodu preferujete na editaci textu Vim namísto editoru v IDE, který by navíc měl být přímo dělaný na práci se zdrojovým kódem, to znamená že Vim musí poskytovat nějakou výhodu oproti možnostem toho editoru obsaženého v IDE.
...
To na co se ptám je jestli má smysl se Vim ještě dnes naučit, jestli to přinese něco, co mi editor v IDE nedává. Nevím, jestli jste v posledních letech použil IDE a jestli znáte jeho možnosti: generování konstruktorů, gettrů, settrů, refactoring, doplňování kódu, prohazování řádků atd a to všechno klávesovou zkratkou.
Uz to tu zaznelo mnohokrat, bohate editacni moznosti, prizpusobitelnost, flexibilita. To co zminujete jsou jednoduche zaklady. Pro me by to smysl melo, ale to si musi rict kazdy sam za sebe, zacatky s nim nejsou lehke, takze se to vyplati az pozdeji.

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #162 kdy: 25. 01. 2019, 17:38:25 »
Zeptám se trošku jinak vzhledem k diskuzi... Má cenu se učit vim, pokud mám jeho emulátor v IDE?
Vsechny emulatory vimu v ide co jsem videl staly za starou backoru.

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #163 kdy: 25. 01. 2019, 17:55:03 »
Zeptám se trošku jinak vzhledem k diskuzi... Má cenu se učit vim, pokud mám jeho emulátor v IDE?
Vsechny emulatory vimu v ide co jsem videl staly za starou backoru.

Zkoušel jsem jen jeden takový emulátor, ale byl prostě k smíchu.

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #164 kdy: 26. 01. 2019, 14:36:52 »
A co ten v Eclipse (Vrapper apod)?