Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #135 kdy: 24. 01. 2019, 06:16:20 »
Je patrné, mezi jakou třídu editorů řadí Vim jeho odpůrci. Prostě ho srovnávají s kategorií Notepad nebo přinejlepším PSPad. Vůbec neberou v potaz, že se z něj dá kompletně spravovat celý projekt, podobně jako v IDE....

I kdyby se s tim dala spravovat cela galaxie, tak za to mrdlani s escapem mi nestoji se v tom vubec hrabat...
Proste editor ve kterym se neda po otevreni souboru najet sipkama a psat je na nic...
Se stim smir...
To samozrejme ve vimu jde taky, ale sipky jsou ty nejpomalejsi a nejneefektivnejsi motion command. Vim ma i bez escepovy rezim, ale tim se ve skutecnosti o hodne pripravis.


gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #136 kdy: 24. 01. 2019, 10:53:09 »
Asi Emacs, který je pro Vim rovnocenným soupeřem.

Emacs je jiná liga. Ve vašem sporu Vim vs IDE má Emacs mnohem blíž k IDE.

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #137 kdy: 24. 01. 2019, 18:35:18 »
Asi Emacs, který je pro Vim rovnocenným soupeřem.
Emacs je jiná liga. Ve vašem sporu Vim vs IDE má Emacs mnohem blíž k IDE.

Nabízí se otázka, zda má smysl se k tomu IDE blížit. Když je někdo moc integrovaný...

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #138 kdy: 24. 01. 2019, 18:41:01 »
I kdyby se s tim dala spravovat cela galaxie, tak za to mrdlani s escapem mi nestoji se v tom vubec hrabat...
Proste editor ve kterym se neda po otevreni souboru najet sipkama a psat je na nic...
Se stim smir...

Dal jsi mi inspiraci, že bych si ve Vimu přemapoval Enter místo Esc. Ještě si však musím promyslet, jaké důsledky z toho vyplynou, ale zatím mě napadají jen pozitiva. Zkoušel to už někdo?

Boris

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #139 kdy: 24. 01. 2019, 19:41:35 »
Na C/C++ mám kdevelop. Mimochodem, jde tam nějak přepínat vstupní režim do 'vi', takže by si na své možná přišli i kultisti vimu :)
Přepínat jde i kwrite a asi i kate (kwrite to dělá zkratkou ctrl+shift+v).

Já Vim nikdy nepoužíval, teď jsem si s tím chvilku hrál a zatím nevidím žádnou výhodu. Co umí Vim a IDE ne? Co z vimu dělá ve Vašich očích ten ultimátní programátorský nástroj?


operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #140 kdy: 24. 01. 2019, 19:58:33 »
I kdyby se s tim dala spravovat cela galaxie, tak za to mrdlani s escapem mi nestoji se v tom vubec hrabat...
Proste editor ve kterym se neda po otevreni souboru najet sipkama a psat je na nic...
Se stim smir...

Dal jsi mi inspiraci, že bych si ve Vimu přemapoval Enter místo Esc. Ještě si však musím promyslet, jaké důsledky z toho vyplynou, ale zatím mě napadají jen pozitiva. Zkoušel to už někdo?
Enter? Jako ze pri psani kodu misto na novy radek ukoncis vkladaci rezim?
Je pouzivam F2 na ulozeni souboru a pokud jsem v interaktivnim rezimu, tak ho s tim ulozenim zaroven ukoncim.
Vetsinou ted misto Esc mackam F2, protoze kdyz chci ukoncit vkladaci rezim, tak jsem udelal kus prace, kterou je vhodne ulozit a mam to prijednom. Kdybych byl navykly ukladat na Ctrl-S, namapoval bych si ukonceni vkladaciho rezimu na to.

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #141 kdy: 24. 01. 2019, 20:13:22 »
Já Vim nikdy nepoužíval, teď jsem si s tím chvilku hrál a zatím nevidím žádnou výhodu. Co umí Vim a IDE ne? Co z vimu dělá ve Vašich očích ten ultimátní programátorský nástroj?

Výhody nevidíš, protože Vim nemá žádné menu s přehledem funkcí. Pouze manuál a internetové recepty. Jeho chování se dá modifikovat dle potřeby, umí automatické korektury i přetěžovaná makra. Propojení s OS ve své podstatě nahradí potřebu IDE. Podpora pro cca 500 jazyků také není k zahození.

Tady na fóru se dočteš, co Vim neumí. Zpravidla je to pomluva a obvykle to jsou jen malichernosti.

Docela obtížně se popisuje, co všechno Vim umí. I po 20 letech používání se setkávám s novými schopnostmi, které uměl už tenkrát. Využívám snad 1 % z toho, co umí. Pokud mi něco chybí a nenajdu řešení na fóru, tak si to mohu dopsat ve vestavěném skriptovacím jazyce nebo v čemkoli jiném - Pythonu, PHP, Haskellu, XSLT ...

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #142 kdy: 24. 01. 2019, 20:14:01 »
Na C/C++ mám kdevelop. Mimochodem, jde tam nějak přepínat vstupní režim do 'vi', takže by si na své možná přišli i kultisti vimu :)
Přepínat jde i kwrite a asi i kate (kwrite to dělá zkratkou ctrl+shift+v).

Já Vim nikdy nepoužíval, teď jsem si s tím chvilku hrál a zatím nevidím žádnou výhodu. Co umí Vim a IDE ne? Co z vimu dělá ve Vašich očích ten ultimátní programátorský nástroj?
Vim je vyborny editor s unikatnim efektivnim ovladanim, ale trva ho pochopit a naucit se ho pouzivat tak, abys z toho dokazal tezit. Vyhoda pak je, ze bezi v terminalu a je siroce dostupny. Kdyz se treba pres ssh pripojis k diskstation od synology, najdes tam linux s pythonem a vimem. Zrovna tak vim najdes na androidu, bud v gui jako droidvim nebo jeste lepe, v termuxu, coz je terminalove prostredi linuxu se vsim vsudy, od midnight commandera a ssh, pres clang, python, php, node.js a dalsi az po tex nebo vim. Mam to na tabletu a kdyz se k tomu pripojim pres BT klavesnici (mam logitech K375), ale jde i obycejna usb, tak z toho mam tarka plnohodnotny linux, na kterem dokazu uplne v pohode programovat a vyvijet. Mam to cele nasdilene pres dropbox, takze vsechno aktualni a pripravene k dispozici.

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #143 kdy: 24. 01. 2019, 20:21:59 »
I kdyby se s tim dala spravovat cela galaxie, tak za to mrdlani s escapem mi nestoji se v tom vubec hrabat...
Proste editor ve kterym se neda po otevreni souboru najet sipkama a psat je na nic...
Se stim smir...

Dal jsi mi inspiraci, že bych si ve Vimu přemapoval Enter místo Esc. Ještě si však musím promyslet, jaké důsledky z toho vyplynou, ale zatím mě napadají jen pozitiva. Zkoušel to už někdo?
Byvala frajerina si na Esc premapovat CapsLock, jeho led dioda pak ukazovala, jestli jsi v prikazovem rezimu. Ale nevim jestli to jeste funguje. Byla to systemova zalezitost: http://vim.wikia.com/wiki/Map_caps_lock_to_escape_in_XWindows

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #144 kdy: 24. 01. 2019, 20:31:28 »
Enter? Jako ze pri psani kodu misto na novy radek ukoncis vkladaci rezim?

Přesně. Zároveň zavolám funkci, která si přečte napsaný řádek a zachová se podle toho. Může provést i příkaz "o", pokud má vkládání pokračovat následujícím řádkem. Alternativně nejprve prověří napsaný řádek a teprve pak se rozhodne, zda ten Enter pošle dál nebo ukončí insert mode.

Je pouzivam F2 na ulozeni souboru a pokud jsem v interaktivnim rezimu, tak ho s tim ulozenim zaroven ukoncim.
Vetsinou ted misto Esc mackam F2, protoze kdyz chci ukoncit vkladaci rezim, tak jsem udelal kus prace, kterou je vhodne ulozit a mam to prijednom. Kdybych byl navykly ukladat na Ctrl-S, namapoval bych si ukonceni vkladaciho rezimu na to.

Používám F9 pro uložení, kompilaci a spuštění jednotkového testu aktuálního souboru. Pro většinu situací mi to vyhovuje, funguje i z insert módu. Velmi často však používám normal mode, skoro na každém řádku. Mimo jiné i proto, že mi na klávesnici přestala fungovat šipka dolů.

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #145 kdy: 24. 01. 2019, 20:34:51 »
Byvala frajerina si na Esc premapovat CapsLock, jeho led dioda pak ukazovala, jestli jsi v prikazovem rezimu. Ale nevim jestli to jeste funguje. Byla to systemova zalezitost: http://vim.wikia.com/wiki/Map_caps_lock_to_escape_in_XWindows

Tak nevím, asi by to byla pro mne spíš komplikace. Nemám na klávesnici signalizační ledky.


Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #147 kdy: 24. 01. 2019, 22:42:00 »
Narazil jsem na zajímavou stránku, která se docela hodí pro trénink práce s Vimem:
http://www.vimgolf.com/
Cílem hry je (podobně jako v golfu) dosáhnout minimum úhozů pro dosažení požadovaného výsledku. Odměnou je zobrazení řešení těch, kteří dosáhli o jeden úhoz méně.

Kiwi

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #148 kdy: 24. 01. 2019, 22:49:13 »
Na C/C++ mám kdevelop. Mimochodem, jde tam nějak přepínat vstupní režim do 'vi', takže by si na své možná přišli i kultisti vimu :)
Přepínat jde i kwrite a asi i kate (kwrite to dělá zkratkou ctrl+shift+v).

Já Vim nikdy nepoužíval, teď jsem si s tím chvilku hrál a zatím nevidím žádnou výhodu. Co umí Vim a IDE ne? Co z vimu dělá ve Vašich očích ten ultimátní programátorský nástroj?
Tohle je jak u blbejch na dvorečku. Asi po sto padesáté - vim není IDE, vim je textový editor. Textový editor je nástroj usnadňující manipulace s textem. Program je většinou zapsán ve formě zdrojového textu (v české odborné terminologii skutečně textu; anglické "code" je v dnešní době asi přiléhavější, protože s pokračující debilizací IT jde čím dál častěji o dekódování než o čtení zdrojáku). Při vývoji se s tímto textem často poměrně intenzivně manipuluje, pročež je nabíledni, že textový editor může být vývojáři velmi nápomocen. Ale rozhodně ne jenom při vývoji a ne jenom programátorovi - to je snad zřejmé.

Pod manipulacemi s textem si dnes ovšem drtivá většina lidí představí operace "tref se myší, piš, maž, označuj a CTRL-C/CTRL-V", což se projevuje tak, že sedíte-li v open-spacu, ozývají se od klávesnic uživatelů těch "moderních" textových editorů zvuky, jak kdyby tam seděly písařky a zrovna na stroji vyťukávaly nějakou tabulku. Nevím, zda si to ti uživatelé uvědomují, ale tím degradovali počítač na o trochu pohodlnější poznámkový blok. Opravdový textový editor by ale měl usnadňovat skutečnou práci s textem, orientaci především na základě sémantiky, vizuálně v podstatě spíše jen výjimečně, a operace provádět jako počítač, tj. programovatelný přístroj s pamětí a procesorem, a ne jako mechanický psací stroj. Aby to ale bylo možné, je nutné mít k dispozici podstatně širší paletu povelů než ty výše zmíněné, a aby to bylo i praktické, je nutné se je mechanicky naučit, asi jako řízení auta - v obojím případě by bylo dosti nepraktické ovládání založené na systému menu a formulářů. Je zajímavé, že dnes zatím nikomu nepřipadá divné, že řízení automobilu je nutné se nejprve naučit, ale je považováno za nepřijatelné muset se učit ovládat textový editor, zvlášť když to má být nástroj obživy.

Není tedy nejlepší způsob osahávat si nástroj typu vim (nebo emacs) tak, že si ho pustím a zkouším si s ním na blind chvilku hrát. Chápu, že heslem každého správného geeka je použít manuál jen když už to opravdu nejde jinak, ale tady takový postup nefunguje. Nemá-li člověk opravdu chuť a trpělivost pár hodin postupovat podle tutorialu a poctivě si procvičovat úkoly, ať se na to raději vykašle - ale taky ať o tom nástroji pak laskavě raději pomlčí, když ho nezná. Můžu do písmene potvrdit to, co tu psal operator - dotaz, co že to je za nástroj, v němž edituji, pocházel zatím vždycky od toho, kdo mě pozoroval při práci. Sám rozhodně nemám potřebu to někomu cpát, zvlášť hrozí-li, že bych se pak měl stát nějakou hotlajnou.

Sice nevím, co je to "poslední programátorský nástroj" (ultimus = latinsky poslední), ale jak jsem napsal výše - pro mě je to také programátorský nástroj s výjimečným poměrem nároky/dostupnost/schopnosti.

anonym

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #149 kdy: 25. 01. 2019, 01:49:37 »
Na C/C++ mám kdevelop. Mimochodem, jde tam nějak přepínat vstupní režim do 'vi', takže by si na své možná přišli i kultisti vimu :)
Přepínat jde i kwrite a asi i kate (kwrite to dělá zkratkou ctrl+shift+v).

Já Vim nikdy nepoužíval, teď jsem si s tím chvilku hrál a zatím nevidím žádnou výhodu. Co umí Vim a IDE ne? Co z vimu dělá ve Vašich očích ten ultimátní programátorský nástroj?
Vim je vyborny editor s unikatnim efektivnim ovladanim, ale trva ho pochopit a naucit se ho pouzivat tak, abys z toho dokazal tezit. Vyhoda pak je, ze bezi v terminalu a je siroce dostupny. Kdyz se treba pres ssh pripojis k diskstation od synology, najdes tam linux s pythonem a vimem. Zrovna tak vim najdes na androidu, bud v gui jako droidvim nebo jeste lepe, v termuxu, coz je terminalove prostredi linuxu se vsim vsudy, od midnight commandera a ssh, pres clang, python, php, node.js a dalsi az po tex nebo vim. Mam to na tabletu a kdyz se k tomu pripojim pres BT klavesnici (mam logitech K375), ale jde i obycejna usb, tak z toho mam tarka plnohodnotny linux, na kterem dokazu uplne v pohode programovat a vyvijet. Mam to cele nasdilene pres dropbox, takze vsechno aktualni a pripravene k dispozici.

Tak to je super. A nevis jestli jde VIM rozjet i na Tamagoci? Jestli jo tak ho beru, budu frajerit pred kolegama jak na tom programuju.