Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #45 kdy: 15. 01. 2019, 15:08:34 »
Vim ma tezce pomaly syntax coloring u nekterych narocnejsich souboru. Navic podvadi, pro obarvovani syntaxe pouziva vzdy jen urcity pocet pismen(konfigurovatelny) na radce. U delsich radek, pokud nepodvadi, tak je brutalne pomaly.
Nevšiml jsem si, že by barvení syntaxe bylo nějak pomalejší než u jiných editorů. Dokonce ani na velmi pomalém spojení se serverem. Jaký určitý počet písmen? Na žádný jsem dosud nenarazil. Co jsou to "delší řádky"?
Vimu začíná dělat problém 1000+ řádků.


operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #46 kdy: 15. 01. 2019, 15:15:06 »
Asi chudák myslí, že když má řádky delší jak X znaků, tak to, co je navíc, není obarvené. To může být vlastnost a ne chyba, neboť to může mít nastaveno syntaxí jazyka nebo konfigurační volbou. Slouží to pro optické oddělení. Kde jsem se s tím setkal, je příkaz git commit, kdy prvních X znaků má barvu a zbytek je v defaultní barvě písma. Prvních X znaků commitu se totiž používá jinak.

Vim ma tezce pomaly syntax coloring u nekterych narocnejsich souboru. Navic podvadi, pro obarvovani syntaxe pouziva vzdy jen urcity pocet pismen(konfigurovatelny) na radce. U delsich radek, pokud nepodvadi, tak je brutalne pomaly.

Nevšiml jsem si, že by barvení syntaxe bylo nějak pomalejší než u jiných editorů. Dokonce ani na velmi pomalém spojení se serverem. Jaký určitý počet písmen? Na žádný jsem dosud nenarazil. Co jsou to "delší řádky"?
Slo by to i bez urazek. Vim ma zvyraznovani syntaxe omezeno z vykonostnich duvodu. Jde to prenastavit, ale pak to editor zpomaluje. Je to zavisle i na konkretni syntaxi a velikosti regionu. Treba vcera jsem koukal na strace a to fygenerovalí behem par sekund pres 600 000 radku a vim byl v pohode. Ale u pythonu, kdyz se zapne vse, tak uz 1000 radku byva problem.

ttt

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #47 kdy: 15. 01. 2019, 15:25:32 »
* má pluginy v dost obskurním jazyce (jo, vím, že to jde ohnout, ale třeba upravit plugin už je opruz)
* command pallete (popup s autocomplete příkazy uprostřed okna, s proporcionálními fonty) myslím není; našeptávání příkazů jinde (emacs, Sublime, VS code) mi přišlo lepší, ale možná to je taky řešitelné pluginem.
* autocomplete je ošklivý, proporcionální font zřejmě nejde
* autocomplete je otravné nastavovat, pro každý jazyk to bývá jinak (ale to se možná změnilo, nedávno tu byl článek, zatím jsem se k tomu nedostal)
* na refaktorování jsem zůstal u sed, občas jsem rozchodil něco lepšího, ale moc dlouho to funkční nevydrželo
* vhodný nástroj na správu pluginů se mění poměrně často (jednou za pár let)

Ctrl-A a Ctrl-X, motion commands, modeline, au textové konfiguráky jsou myslím ve většině konkurenčních textových editorů.

A stejně ho používám, protože vim-plugin pro Sublime Text 3 nebyl dotažený, ve spacemacs mi vadila pomalá nabídka souborů k otevření*, atom byl pomalý, VS code mám na seznamu, že ho pořádně vyzkouším.

* Ve vimu mám plugin, který soubory nabízí průběžně jak je nachází, v emacs myslím nejdřív načte komplet seznam a pak teprv ho vypíše. Možná to je řešitelné, ale stačilo mi to k tomu, abych nepřešel. Editování mi přišlo podobné, lisp sem měl raději než vimscript, rozhraní/nastavení měl emacs o něco lepší. Emacs myslím neuměl out of the box víc syntaxí v jednom souboru (javscript v html), ale to je hádám řešitelné.

...

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #48 kdy: 15. 01. 2019, 16:25:08 »
To jsou zase kydy.

VIM pouzivam denne, je to muj primarni editor na mem windows notebooku, ale s IDE se to fakt porovnavat neda.

Treba eclipse pri psani java kodu neustale kompiluje na pozadi a cervene podtrhava chyby, skrta deprecated metody, zlute podtrhava warningy (napr usused variables) a primo navrhuje opravy.
Naseptavac nabizi autocomplete  nabidku s procentualni pravdepodobnosti na zaklade realne cetnosti v kodu.
Kdyz napisu Set<String> x = new H - a zmacknu CTRL+space - eclipse mi rekne, ze s pravdepodobnosti 95% budu chtit HashSet<>(); s nizsi pravdepodobnosti zavolat metodu se stejny navratovym typem, s este nizsi pravdepodobnosti chci zalozit inner class...

Validuje XML dokumenty, luxusni podpora automaticke refaktorizace, generovani boilerplate kodu typu gettery/settery, copy constructory jednim klikem

Vyvoj v IDE se s vimem neda ani omylem srovnat.

Vetsinu z toho vim zvladne taky. Bohuzel to je tak na 2 roky ladeni pluginu, aby se clovek dostal na vyse uvedenou funkcionalitu. Jak rikam, pokud vyslovene nepotrebujes pracovat pouze v terminalu, tak bych vybral neco z
CLion/Visual Studio (code)/qtcreator(osobne ho nesnasnim, ale nekteri na neho nedaji dopustit)

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #49 kdy: 15. 01. 2019, 16:42:59 »
Má konfigurace per filetype a per location.

Per location má fungovat jak? Konfigurace v lokálním adresáři?


operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #50 kdy: 15. 01. 2019, 17:09:06 »
* má pluginy v dost obskurním jazyce (jo, vím, že to jde ohnout, ale třeba upravit plugin už je opruz)
* command pallete (popup s autocomplete příkazy uprostřed okna, s proporcionálními fonty) myslím není; našeptávání příkazů jinde (emacs, Sublime, VS code) mi přišlo lepší, ale možná to je taky řešitelné pluginem.
* autocomplete je ošklivý, proporcionální font zřejmě nejde
* autocomplete je otravné nastavovat, pro každý jazyk to bývá jinak (ale to se možná změnilo, nedávno tu byl článek, zatím jsem se k tomu nedostal)
* na refaktorování jsem zůstal u sed, občas jsem rozchodil něco lepšího, ale moc dlouho to funkční nevydrželo
* vhodný nástroj na správu pluginů se mění poměrně často (jednou za pár let)

Ctrl-A a Ctrl-X, motion commands, modeline, au textové konfiguráky jsou myslím ve většině konkurenčních textových editorů.

A stejně ho používám, protože vim-plugin pro Sublime Text 3 nebyl dotažený, ve spacemacs mi vadila pomalá nabídka souborů k otevření*, atom byl pomalý, VS code mám na seznamu, že ho pořádně vyzkouším.

* Ve vimu mám plugin, který soubory nabízí průběžně jak je nachází, v emacs myslím nejdřív načte komplet seznam a pak teprv ho vypíše. Možná to je řešitelné, ale stačilo mi to k tomu, abych nepřešel. Editování mi přišlo podobné, lisp sem měl raději než vimscript, rozhraní/nastavení měl emacs o něco lepší. Emacs myslím neuměl out of the box víc syntaxí v jednom souboru (javscript v html), ale to je hádám řešitelné.
Blbost. To jsem zrovna zapomněl uvést, možnost skriptování v široké plejádě jazyků, jako je Python nebo Lua.

Který editor má in/dekrementaci, flexibilní soustavu provázaných cfg s možností vybrané částečně sdílet, načítání konfiguráků dle typu nebo umístění souboru, konfiguraci jako součást textu nebo tak bohaté a flexibilní motion commands? Co se týče nápovědy, vim umí číst manuálové stránky, zrovna pro C je to užitečné.
K čemu je proporcionální font u prog. editoru?

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #51 kdy: 15. 01. 2019, 17:10:46 »
Má konfigurace per filetype a per location.

Per location má fungovat jak? Konfigurace v lokálním adresáři?
Jo, automatická konfigurace dle umístění.

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #52 kdy: 15. 01. 2019, 17:18:49 »
Dalsi uzitecna vec vimu. Lze mit otevreno nekolik vimu, ve vimu lze mit nekolik tabu a tab lze mit rozdelen flexibilne na nekolik oken, pod sebou, vedle sebe. To cele je jeste podporeno systemem bufferu.

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #53 kdy: 15. 01. 2019, 17:19:16 »
Dalsi uzitecna vec vimu. Lze mit otevreno nekolik vimu, ve vimu lze mit nekolik tabu a tab lze mit rozdelen flexibilne na nekolik oken, pod sebou, vedle sebe. To cele je jeste podporeno systemem bufferu.

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #54 kdy: 15. 01. 2019, 17:24:27 »
Další pěkná věc kterou používám je server režim a remote ovládání.

nm

Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C (2.část)
« Odpověď #55 kdy: 18. 01. 2019, 16:07:07 »
Tak jsem si ozkoušel jak IDE vývojová prostředí tak konzolové editory. Zkoušel jsem jen pár funkcí jako našeptávání, doplňování a nahrazování. A sestavil bych tuto tabulku (co se týká IDE):

1. Clion (jednoznačně nejlepší IDE pro rychlý vývoj)
2. Sublime / Visual Studio Code (ty jsou něco mezi IDE a textovými editory)
3. Eclipse / NetBeans (NetBeans je ale spíše dobrý pro JAVU)
4. Builder
5. Geany / CodeBlocks


Zkoušel jsem i konzolové editory, a protože se nechci učit složité ovládání, tak mi přijde jako rozumná volba mcedit, dále nano/pico apod.


A pak josu samozřejmě dobré také GUI textové editory: gedit, pluma, kate etc.


Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli a hlavně jak je možné změnit barevné schéma zvýraznění syntaxe u konzolových editorů mcedit, nano/pico nebo třeba i Vim?

nm

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #56 kdy: 18. 01. 2019, 16:40:35 »
Pokud myslíš barevné schéma, tak to se mění příkazem :colorscheme <nazev> nebo u gui verze výběrem barevného schéma z menu. Pokud myslíš nastavení samotných barev, tak ty se mění v nastavení emulátoru terminálu. Z emulátorů terminálu doporučuji terminátor.

http://www.linuxandubuntu.com/home/terminator-a-linux-terminal-emulator-with-multiple-terminals-in-one-window
https://alvinalexander.com/linux/vi-vim-editor-color-scheme-colorscheme

Dor

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #57 kdy: 18. 01. 2019, 16:43:27 »
Vim ma tezce pomaly syntax coloring u nekterych narocnejsich souboru. Navic podvadi, pro obarvovani syntaxe pouziva vzdy jen urcity pocet pismen(konfigurovatelny) na radce. U delsich radek, pokud nepodvadi, tak je brutalne pomaly.
Nevšiml jsem si, že by barvení syntaxe bylo nějak pomalejší než u jiných editorů. Dokonce ani na velmi pomalém spojení se serverem. Jaký určitý počet písmen? Na žádný jsem dosud nenarazil. Co jsou to "delší řádky"?
Vimu začíná dělat problém 1000+ řádků.

1000+ řádků na soubor dělá problémy i mě a při code review autory takových zdrojáků intenzivně kárám.

Dor

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #58 kdy: 18. 01. 2019, 17:03:15 »
Diskuze se zastánci Vimu není možná. Oni z každé nevýhody udělají výhodu nebo featuru.

To bude asi tím, že neznalí si myslí, že Vim něco neumí, ale on to umí. Kdybys začínal s Vimem a někdo ti předložil nějaké IDE, tak bys také zvracel. Diskuze s uživateli IDE také není možná. Oni nevidí výhody Vimu, my nevidíme výhody IDE. Srovnej kvalitu programů napsaných v IDE a ve Vimu. Nemyslím formátování kódu, ale kvalitu struktury kódu. Dědičnost do čtvrtého kolena může napadnout jen vývojáře v IDE. Vimař to neudělá, protože to obvykle postrádá logiku. S tím souvisí i fakt, že Vimař obvykle dělá mnohem kvalitnější zapouzdření v OOP. Moduly jsou pak samostatnější, méně provázané a snáze nahraditelné.

Chtěl bych vypíchnout to:
Citace
Vimař to neudělá, protože to obvykle postrádá logiku.
Myslím, že to pěkně ilustruje, že nevyřčeným důvodem proč používat VIM, může být i potřeba být členem určité skupiny vyvolených a "chytřejších". Těm, co touto potřebou netrpí, bych asi v dnešní době doporučoval naučit se ve VIMu klávesy i, esc a příkaz :wq pro editaci konfiguráku v terminálu a pro programování se podívat po něčem, co funguje jako IDE i bez pluginů. Např. Visual Studio. A souvislosti mezi kvalitou OOP návrhu a IDE bych se asi nebál. :-)

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #59 kdy: 18. 01. 2019, 17:56:25 »
Možná bys mohl vypíchnout i toto

Diskuze se zastánci Vimu není možná.