Me funguje Lenovo. Cenu neznam, dostal jsem ho v praci.
Podsviceni klavesnice je HW, chodi docking station, wifi, 3 monitory, rizeni jasu displaye se dela zapisem cisla nekam do souboru v /proc. Stav baterie jde cist nekde v /sys. Sleep funguje bez problemu.
Rozlozeni spodni rady klavesnice zacina Fn, Ctrl, Wokno, Alt, mezera.
Klavesnice je snesitelna.
Na hranaty napajeci konektor jde koupit redukce. Je normalne na 19V.
T540p:
---------
2 pridane klavesy nad numerickou casti generuji pouzitelny keycode, druhe dve nejakou kombinaci. Touchpad navrhoval nejaky kripl, ktery nikdy nedelal s pocitacem. Tlacitka k nemu nejsou a kliknout se da jedine jeho fyzickym stlacenim, pri cemz ujede kurzor docela daleko. Prostredni klik je otazka stesti. Bez mysi nepouzitelne.
Nepovedlo se mi ho donutit pracovat pouzitelne s externim mikrofonem. Vyzkousel jsem obe moznosti redukce z 4-pin jacka na sluchatka + mikrofon. Priserne to sumi a to i kdyz je mikrofon zkratovany (musi se zkratovat dodatecne, jinak ho to nedetekuje). Interni mikrofony funguji dobre stejne jako webkamera.
T470s:
---------
Touchpad u ma kolecne i tlacitka mysi. Toho kretena zjevne uplne nevyhodili, takze prostredni tlacitko umoznuje jen klik a ne drag&drop (pri delsim drzeni nevygeneruje zadny event), ale je to pouzitelne bez mysi. Chodi i bluetooth, jen BT reproduktoru neni nejak moc rozumet (ale to muze byt i Debianem stable).
Specialni klavesy (Fn+Fneco) generuji normalni keycode, ktere vidi xev a muzete si na ne namapovat cokoliv (treba i to, co je na ikonce). Nema sysrq - resp. Fn + alfanumericka klavesa nekdy generuje kod klavesy, ktera na klavesnici chybi (scroll lock, sysrq a tak).
Na klavesnici neni prave wokno (super) ani menu (compose). Mezi pravym alt a control je printscreen (v pripade potreby by asi sel premapovat).
V /sys jsou videt obe baterie, ale nejdriv to jednu vybije na 5% a teprve pak to zacina vybijet druhou, coz jejich zivotnosti zrovna nepomaha. Mozna to jde nejak zmenit, to nevim.
Nema zadny slot na cardbus a podobne, ale mam USB3.0, USB-C, HDMI, SD slot, ethernet a jacka.
Interni mikrofony funguji dobre stejne jako webkamera.
GPD pocket:
-----------------
Nasel jsem na nej kali Linux a na zacatku leta 2018 naistaloval. Takze veci, ktere pisu, ze nefunguji uz muzou na novejsim jadre chodit.
Divne rozlozeni klavesnice bych mu odpustil, protoze to je mikronotebook. Extra klavesy s Fn generuji keykody, ktere ukaze xev. Je dost tezke zmackout F-klavesy a nezmacnkout s nimi i cislo, protoze jsou jako Fn+cislo.
Ovladani jasu displaye je nekde v /proc, nebo v /sys.
Nabijeni je pain in the arse - pouze USB-C, z originalni nabijecka si vezme stejne, jako z konektoru pripojeneho dvema draty na 5V stabilizator - asi 600-700mA do baterky. Takze v idle se nabiji cca 50mA a pokud se firefox rozhodne zaflakat dve jadra javascriptama na 100%, tak -700mA i na nabijecce. Pokud je v nabijecce bezi vetrak. Idle, sleep, vypnuty - to je jedno, proste bezi vetrak. Jedine reseni bude vykuchat ho, dat k baterce omezovac napeti a udelat si tam vlastni nabijeci konektor.
Sleep "funguje", ale odber ve sleepu je asi 50% odberu v idle. Obcas se neprobudi korektne.
Display je otoceny. Originalni prostredi v Kali si ho otoci zpet. Ve fluxboxu lze display otocit pred xrandr a touchscreen taky nejak (muzel bych ho nabootovat, abych se koukl).
Wifi funguje. Zvukovka dela hovadiny, nakonec jsem dostal nejaky zvuk do sluchatek.
Asus EEE 901:
--------------------
Rok vyroby asi 2009, nebo 2010. Klavesa nekdy vygeneruje dva stisky. Pravy shift je az za sipkou nahoru. Sleep chodi dobre. Ve sleepu vydrzi asi tyden. Napajeni 12V, takze z 12V olovene baterky potrebujete buck-boost menic (nebo SEPIC, Cuk a podobne). Z 24V to pohodove zvladne jakykoliv stepdown.