Turris Omnia / alternativy?

Bill Gates, Microsoft

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #15 kdy: 08. 01. 2019, 16:54:31 »
smarties : napisal anonym na fore kde si mozes registrovat meno ake chces :D

Guys, you have to be kidding. Josef is my very good friend.


kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #16 kdy: 08. 01. 2019, 17:54:49 »
Ahoj,

rozhoduji se pro Turris Omnia / alternativy.. Mam domaci sit, pripojuje se uz vetsi mnozstvi devicu (15-20), proto potrebuji vykonne zarizeni.. Velmi ocenim moznost Nasu, VPN server a prehledne moznosti monitoringu..

Mate nejake alternativy k Omnii? Chci hlavne neco, co se bude samo a nejlepe dozivotne PRAVIDELNE aktualizovat / zaplatovat.

Diky za odpovedi k veci, trollove at si najdou jine tema  ;)

Mám Omnii. Problémy, které se řeší na fóru, pramení podle mě ve většině případů z toho, že lidé využívají možnost si systém upravit podle svých potřeb a pak se to při aktualizacích rozbíjí. Já ji mám ve standardním nastavení už celkem dlouho (od Kickstarter kampaně), mám zapnuté automatické aktualizace a nerozbilo se mi nikdy nic.

Na co bych si ale stěžoval je nedotaženost uživatelského rozhraní (půlka věcí je ve Forisu, druhá v Luci; Pakon je sice hezký, ale zobrazuje klienty jen podle MAC adresy místo hostname apod.) a hlavně na nestabilitu wifi. Ta se ale doufám podaří ještě vyřešit.
Takze si si poridil bastlirsky router pro kutily aby jsi ho mel pak v defaultnim nastaveni aby se nerozbil? Ano, to dava smysl...  ::)

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #17 kdy: 08. 01. 2019, 17:58:27 »
radeji router za 2k 4x vymenim za novejsi, nez si kupovat bastl za 8k


noone

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #18 kdy: 08. 01. 2019, 18:03:21 »
Cim to asi bude, ze open source ath10k wifi driver od QCA treba restartovat kazdu noc (a to prosim po vyse dvoch rokoch uzasneho vyvoja - project aurora), ako zistil majitel omnie.. a aj tak to nie je ziadna slava (nizsie prenosove rychlosti, nepodpora veci ako MU-MIMO atd.), closed source QCA wifi driver funguje desiatky dni uptime bez problemov a prenose stoviek GB dat (Netgear R7800).. kde jenom soudruzi z QCA udelali chybu :D

Ak sa niekto chce hrat s OpenWRT/LEDE, za 120-150 EUR sa da zohnat spominany Netgear, co je asi najvykonnejsia podporovana platforma pre OpenWRT (QCA IPQ 8065).

jablíčko

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #19 kdy: 08. 01. 2019, 18:23:14 »
Mám Omnii přes rok a jede bezúdržbově od chvíle, co jsem ji nastavil.

Aktualizuje se sama. Funguje.



5nik

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #20 kdy: 08. 01. 2019, 18:27:20 »
Zkoušel už někdo router od Synology? Nevím, nakolik je schopný, nicméně pro někoho by mohl být alternativou.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #21 kdy: 08. 01. 2019, 18:44:32 »
Pokud ti jde o bezpecnost domaci LAN, tak si kup https://www.pfsense.org/products/

romanz

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #22 kdy: 08. 01. 2019, 19:25:25 »
na to co chce tazatel je Mikrotik idealni zarizeni nebo se pletu ?  20 zarizeni to je prd, mam Mikrotiky i tam kde je 2x vic zarizeni. VPN a bezpecnost snad neni problem. Statistiky jsou jak si je kdo udela.
NAS samozrejme resit separatne.. nedava moc smysl to michat s routerem dohromady.. vykonove ani uzivatelsky to neni dobre  (a o cenu predpokladam nejde kdyz tazatel zminuje Omnii...)
Na trhu je spousta modelu dle vykonu, kazdej si vybere.. nema to nejaky extra mouchy, uzivatelska zakladna je rozasahla, takze jakykoliv i nestandardni nastaveni je otazkou chvile hledani.. zna to kazdej.

Je tady se na takm trivialni dotaz zase musi objevovat kolo...  :)

jeniceek

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #23 kdy: 08. 01. 2019, 19:33:53 »
Kup si Mikrotik pokud chceš, aby to prostě fungovalo (a dej si auto update do scheduleru), nebo si postav OPNsense router na již zmiňovaném PC Engines APU2, pokud chceš experimentovat - přehledné statistiky, IPS/IDS, netflow, jednodušší nastavení VPN apod.

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #24 kdy: 08. 01. 2019, 20:30:47 »
Vladimír Drgoňa : lenze to nie je to co chce uzivatel. On to chce raz nastavit a nesahat. Ty sam hovoris ze si minimalne kontrolujes aktualizacie
Aktualizácie si kontrolujem pretože chcem mať svoje veci pod kontrolou. Nikdy som žiadnu aktualizáciu neodmietol a do žiadnej som nemusel zasahovať. Samozrejme aktualizácie môžu bežať automaticky a dá sa nastaviť aj čas potrebného reštartu.
Plus o tom ako to kazdy den restartujes aby to slo v pohode.
Router nereštartujem, vypínam wifi. Samozrejme to nerobím ručne, ale v Linuxe existuje cron. Dôvod pre vypínanie wifi nebol jej problém, ale ten, že ju v noci nepotrebujem. 
Problémy s 5GHz wifi som zaregistroval tuším 2x, vždy po mesačnom uptime a po prenose niekoľko sto GB dát. Toľko dát za deň nikdy neprenesiem, preto sa problém odvtedy nevyskytol. Možno ho už vyriešili nejaké updates, ale mne takýto stav vyhovuje.
Je to ako - to auto je super spolahlive a bezudrzbove len musis kazdy vecer vypustit gumy a rano ich nafukat, ked ides do servisu stat nad technikom lebo nevies co porobil a viac menej sa o to staras viac a viac investujes (cas = peniaze) akoby si si kupil napr. Skodovku ale ano je to super HW, bezudrzbovy aktualizacie funguju same.... :D
Na kokotiny nezvyknem reagovať, takto to bude aj tentoraz.

8179

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #25 kdy: 09. 01. 2019, 07:34:47 »
Diky za normalni odpovedi :) Trollovske jsem hned filtroval  :P

Rad bych to jeste dospecifikoval, sorry ze jsem to mozna nenapsal dost jasne.. Hlavni pozadavky jsou:

Kvalitni wifi - 2.4 pouzivam, 5GHz nemuzu, mam bohuzel dost devicu, ktere 5GHz nevezmou (pls, nepotrebuju rady, ze je mam vymenit za nove, diky)
Aktualizace - chci, aby pravidelne vychazeli zaplaty atd..
Nastaveni - dokazi si to nastavit sam, nebudu tam delat nejake harakiri..
Monitoring - jak dobre funguje monitoring? Treba moznost sledovani, na jakych portech masina komunikuje atd.. Je to tam nejak prehledne?

Diky

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #26 kdy: 09. 01. 2019, 08:36:16 »
Tech 20 zarizeni bude soucasne pouzivat 1x 2,4ghz wifi ap? Good luck then! ::)

Lol Phirae

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #27 kdy: 09. 01. 2019, 08:50:12 »
Tech 20 zarizeni bude soucasne pouzivat 1x 2,4ghz wifi ap? Good luck then! ::)

To bude jízda!  8) ;D

8179

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #28 kdy: 09. 01. 2019, 08:53:41 »
Tech 20 zarizeni bude soucasne pouzivat 1x 2,4ghz wifi ap? Good luck then! ::)

ne, 10 maximalne.. zbytek je pripojeny pres ethernet.. 10 zarizeni hadam jedno 2.4 ap zvladne :)

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #29 kdy: 09. 01. 2019, 09:03:06 »
Tech 20 zarizeni bude soucasne pouzivat 1x 2,4ghz wifi ap? Good luck then! ::)
  • Ak používa výhradne 2,4GHz wifi, môže 5GHz prepnúť do 2,4GHz režimu a bude mať 2xAP, každú na inom kanále. V rodinnom dome by som to nevidel ako problém.
  • podľa mňa niektoré zariadenia budú aj na kábli, a switch v routri ma zatiaľ nikdy nesklamal.