Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké

zdenek henek nereg.

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #15 kdy: 03. 01. 2019, 13:51:30 »
Dobrý den, momentálně se nacházím v kvartě osmiletého gymnázia, ale typ studia (všeobecný přehled) mi dost nevyhovuje. Zároveň jsem dost technický typ a předměty jako matematika mě baví a celkem i jdou, ale obávám se že kdybych přešel na tuto školu, tak bych učivo nezvládal. Popřípadě nemáte nějaké typy na školy ve kterých se vyučuje něco podobného ale není to tak těžké?
Děkuji za odpověd

Gympl vetsinou patri mezi narocnejsi skoly. Nic Ti neutece, pokud budes studovat dal Gympl.

Mas internet, tak se muzes vzdelavat sam. Ruznych dvou/trimesicnich kurzu je vsude mraky, staci si vybrat, co Te zajima. Znalost z ostatnich oboru je k nezaplaceni, protoze vzdy budes programovat pro nejakou domenu e.g. ucetni system, geograficky system etc. Takze budes muset mluvit s lidma z jinych oboru a taky muzou (docela casto) mluvit jinym jazykem, tak se poradne nauc anglicky a treba taky nemecky. Nejlepe si rovnou udelej statnice, at mas neco, co Te bude nutit se ucit. Venuj cas uceni se vsemi deseti na klavesnici a ignoruj posmivani spoluzaku, ze jejich trojprsta metoda je urcite stejne rychla nebo i rychlejsi, protoze to neni pravda.

Vzdy si vybirej spis narocnejsi skolu. Nejhorsi, co se muze stat je, ze Te vyhodi a budes muset jit jinam, ale to se vetsinou nestava a je mnohem lepsi byt nejhorsi na TOP skole, nez nejlepsi na horsi skole. V dobe studia, Ti to asi tak nebude pripadat, ale pak to ocenis.

Hodne stesti.


Nereálné požadavky

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #16 kdy: 03. 01. 2019, 15:30:10 »
Před dávnými 20 -30 lety to fungovalo tak, že gymply učily v průměru lepší matematiku než průmyslovky a vždy výrazně lepší fyziku. Ale mezi průmyslovkami byly veliké rozdíly. Některé byly kvalitní (až elitní) a její absolventi toho uměli z matematiky více, než gympláci (než ti gympláci, kteří neměli nějakou volitelnou matematiku navíc - za nás se tomu říkalo matematický seminář). Výjimečně uměli nějací průmyslováci i jednoduché diferenciální rovnice, ovšem ne z hodin matematiky, ale jako bonus od některého učitele elektrotechnických předmětů. Ty diferenciální rovnice navíc jim ale byly prd platné, protože na FELu se začínalo s matematickou analýzou od limit a funkcí a bylo důležité mít matematiku procvičenou více do hloubky, než být v nějaké praktické aplikaci napřed.
No a pak byly průmyslovky, jejichž absolventi v matematice dost plavali (vlastně se spíš topili).
Tehdy ale ještě gymnázia nebrala třetinu až polovinu ročníku populace, dneska ano. Takže dneska budu hádat, že kvalita gymnázií poklesla a především se diferencovaly rozdíly mezi těmi dobrými a těmi špatnými.

Takže bych řekl, že výběr konkrétní střední školy bude stejně důležitý (ne-li důležitější) než výběr typu školy (gympl/průmka).

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #17 kdy: 03. 01. 2019, 15:46:40 »
Zkusím ti dát pohled někoho, kdo je to věkově relativně blízko, jsem aktuálně v septimě. Jednoznačně to doporučuji na gymplu zůstat, pokud to není naprosto zoufalý gympl.
Nebudu jmenovat svoji školu nicméně z mých zkušeností z matematicko-fyzikálních soutěží plyne gympl > průmka. Podobné věci slýchám i od chemiků, borci od nás s robotikou,... Učíme se často i kopu nesmyslů? ANO! (Biologie s chemií jsou na to nejlepší - triviální názvy v organice jak já vás miluju!) Nicméně matematiku máme super, a o to tu jde - cokoli technického bude podle mě znamenat nutnost matematiky. Nakonec i takové věci, jako psát alespoň trochu rozumně česky a jazyky se docela hodí. K informatice - běžná informatika byla z >80% MS Office. Programování C# - volitelné lvl easy (zvlášť když mám už nějaké základy c#). O tyhle blbosti podle mě ale fakt nejde. Rozhled + kvalitní základy matematiky + něco co tě zajímá je podle mě víc než by ti dala průmka.

Já mám naštěstí ve třídě víc matemoticko-fyzikálně-informaticky zaměřených spolužáků. Faktem je že pokud jsi ve třídě jediný takový na až moc humanitním gymplu, tak to nemusí být moc příjemné.

A ještě jedna věc nižší gympl mě moc nebavil. Všichni říkali jak vyšší bude jen horší, u mě to neplatí - lepší se mi známky a prakticky nic školy nedělám. Oproti dřívějšku jsme v čj upustili od gramatiky a trapných mluvních cvičení a slohovek (typ moje prázdniny). Přesunuli jsme se k literatuře a úvahám. V matematice už taky pořád jen neupravujeme kvadratické rovnice a mnohočleny... A tak bych mohl pokračovat, jestli tě zajímá něco konkrétního, tak se zeptej.

Edit osobně směrem gympl podpořil https://www.itnetwork.cz/jak-zacit-programovat-tvorit-aplikace-programy tento článek odstavec školy.
« Poslední změna: 03. 01. 2019, 15:54:15 od Krysta24 »

LadislavBohm

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #18 kdy: 03. 01. 2019, 16:50:57 »
Nechci tu rozpoutavat tu nekonečnou válku o tom, zda matika je pro programování potřeba. Nicméně z mé zkušenosti pro 80-90% běžné programátorské práce matematika prakticky není potřeba. Nesoustředil bych se proto jenom na její studium, práce a plat se odvíjí od toho, jak rychle člověk dokáže dané úkoly splnit a jaký má rozhled a zkušenosti v různých technologiích.
Stačí se podívat na nabídky práce. Několikrát jsem pracoval s lidmy z matfyzu či čvut a práce jim trvala mnohem déle, něž člověku bez VŠ, který ale s danými technlogiemy již nějakou dobu pracoval.

Ramirez

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #19 kdy: 03. 01. 2019, 17:13:03 »
Nechci tu rozpoutavat tu nekonečnou válku o tom, zda matika je pro programování potřeba. Nicméně z mé zkušenosti pro 80-90% běžné programátorské práce matematika prakticky není potřeba. Nesoustředil bych se proto jenom na její studium, práce a plat se odvíjí od toho, jak rychle člověk dokáže dané úkoly splnit a jaký má rozhled a zkušenosti v různých technologiích.
Stačí se podívat na nabídky práce. Několikrát jsem pracoval s lidmy z matfyzu či čvut a práce jim trvala mnohem déle, něž člověku bez VŠ, který ale s danými technlogiemy již nějakou dobu pracoval.
Příteli, vážně?


Kiwi

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #20 kdy: 03. 01. 2019, 18:34:34 »
Nechci tu rozpoutavat tu nekonečnou válku o tom, zda matika je pro programování potřeba. Nicméně z mé zkušenosti pro 80-90% běžné programátorské práce matematika prakticky není potřeba. Nesoustředil bych se proto jenom na její studium, práce a plat se odvíjí od toho, jak rychle člověk dokáže dané úkoly splnit a jaký má rozhled a zkušenosti v různých technologiích.
Stačí se podívat na nabídky práce. Několikrát jsem pracoval s lidmy z matfyzu či čvut a práce jim trvala mnohem déle, něž člověku bez VŠ, který ale s danými technlogiemy již nějakou dobu pracoval.
Tak třeba ke hře na klavír taky není nezbytné znát noty. Dokonce jsou lidé, kteří neznajíce not hrají na klavír docela obstojně. Skladby, které se naučili, nejspíš zahrají lépe a rychleji než třeba já prima vista z listu. Přesto bych každému, kdo se chce hře na klavír aspoň trochu vážně (či dokonce profesionálně) věnovat, dost důrazně doporučoval se ty noty co nejdřív naučit. Asi tolik k té matematice.

tomas nekeca

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #21 kdy: 03. 01. 2019, 22:36:59 »
chodil jsem na podobnou pocitacovou stredni skolu. Delam v zahranicni firme za slusny prachy, mam supr praci a ta stredni skola mi v nicem vubec nepomohla, spis naopak (maturita s cervenym diplomem).
Vse z ceho tezim jsem se naucil az behem vysky (kde jsem taky radsi chodil na predmety z computer science, nez ty technicky nastesti) a pak v praci a pri praci.
Celou dobu si nadavam, ze jsem debil a nechodil na gympl, kde jsou normalni holky a zabil jsem dospivani ve skolnim buzna kolektivu s ostanima nymandama, kterej vede akorat ke chlastani.
To je asi jediny, co se clovek potrebuje naucit v tomhle veku. Jak vyjit s ostatnima a ze je i neco jinyho nez pocitace.
Ucivo takovyhle stredni skoly se clovek pak nauci na vysce behem prvnich par hodin jednotlivych predmetu.

tomas nekeca

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #22 kdy: 03. 01. 2019, 22:41:00 »
Jinak nekdo vyse pise o tom, jak ho nizsi gympl nebavil a pak ho to bavi vic.
Mam stejnou zkusenost, nejlepsi je, ze to platilo i na vysce, kazdej rok zajimavejsi a lepsi.

wrt

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #23 kdy: 03. 01. 2019, 23:32:08 »
Pokud chces proste jen neco co nejdriv delat a nevadi ti prace pro lopaty, tak proc ne. Ale jinak doporucuju gympl a dobrou vejsku.

Nic poradnyho praktickyho te na stredni odborny nenaucej. A i kdyby, tak s tim stejne nevystacis nadlouho. Lepsi umet myslet a znat principy.

starej Vajtyngr

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #24 kdy: 04. 01. 2019, 09:08:16 »
Známý využívá výhody všeobecného přehledu jako obkladač ;)

Jestli není levej jako turecká šavle, tak to je v dnešní době docela výhra. Šikovnej řemeslník nemá o práci nouzi.

starej Vajtyngr

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #25 kdy: 04. 01. 2019, 09:33:28 »
Edit osobně směrem gympl podpořil https://www.itnetwork.cz/jak-zacit-programovat-tvorit-aplikace-programy tento článek odstavec školy.

Jsou to rady do zahrady.
Pokud autor toho textu označuje C za nevhodný, zastaralý a neperspektivní jazyk (co by asi napsal o COBOLu?), pak jsem raděj ani nečetl kapitolu o volbě školy. Jeho cílem zřejmě je navnadit Java a C# lopaty, protože on sám nejspíš bude jednou z nich. Když už vyzdvihuje jaké jsou v IT mzdy, měl by taky napsat, že nejlépe placení jsou experti na nějakou specifickou a mnohdy minoritní technologii. Takže například to C člověk uplatní jako systémový programátor nebo kernel hacker a ti jsou placení zatraceně dobře. Nebo COBOL jako expert v oblasti aplikací pro mainfame. Ti jsou placení ještě lépe.

starej Vajtyngr

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #26 kdy: 04. 01. 2019, 09:41:48 »
Jde o to že když už jsem rozhodnutý že se chci a budu věnovat v budoucnu IT

Proč?
IT Ti připadá cool? Cejtíš, že v tom oboru smrdí prachy? Chceš bejt fakt hustej a machrovat před mařenkama?
Nejprve si odpověz na otázku, proč chceš dělat IT.

mfrd

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #27 kdy: 04. 01. 2019, 10:34:42 »
Mé zkušenosti jsou následující: člověk z gymplu tragédie. To vyučená kuchařka byla lépe využitelná. Lidi z gymplu si hodně myslí málo umí. a V IT ten průmyslovák dokáže více pochopit spoustu závislostí, než gymplák vystudující techniku bez základních znalostí jak co funguje. V technice považuji za lepší kombinaci průmyslovák + VŠ. Moje vlastní zkušenost.
Na VŠ v laboratořích přidělovali gympláky k průmyslovákům, aby vůbec laboratoře přežili.

Yarda

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #28 kdy: 04. 01. 2019, 10:51:17 »
Vojín Kotas, já mám dotaz:
Pokud většina odpovědí vyzní, abys na tom gymplu zůstal a dostudoval ho (já bych ještě dodal, že pokud máš dojem, že v některých předmětech by ses potřeboval vzdělat lépe než jak tě ten gympl vzdělává, co ti brání se vzdělávat sám?) budeš se těmi radami řídit nebo už ses rozhodl a chceš se tu jen ujistit, že ses rozhodl správně?

Jenda

Re:Nebude stuidium na SSŠVT moc těžké
« Odpověď #29 kdy: 04. 01. 2019, 11:38:24 »
já bych ještě dodal, že pokud máš dojem, že v některých předmětech by ses potřeboval vzdělat lépe než jak tě ten gympl vzdělává, co ti brání se vzdělávat sám?

Mně bránilo třeba to, že každý všední den bylo 8 hodin zaplácnutých těmi hovadinami a zoufale řídkou látkou. A pak taky lidi typicky chodí do školy proto, že s použitelným „mentorem“ se věci naučí rychleji než když musí na všechno přicházet sami, ne?