Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?

JirkaB

Zdravim,

zajímalo by mě, jak moc reálné je uživit se v Česku (ideálně v Brně) na částečný úvazek (kolem 20 hodin/týden). Pokud ano, s jakou specializací a úrovní "seniority". Případně jestli je opravdu nutné spíš dělat kontrakty (osvč, sro, co já vím) než být zaměstnanec na menší úvazek.

Mě osobně to zajímá, protože jsem vystudoval informatiku, nakoukl si do korporátu, pár let dělám backend vývoj (na Linuxu, ne Java ani PHP) a čím dál víc je mi jasné, že tím nechci strávit celý život mimo víkendy. Takže bych rád kus času studoval a dělal něco mimo IT, možná to časem spojil a specializoval se na data science / scientific computing v té doméně. Jestli to nepůjde tady, plán B je odchod do zahraničí.

Doufám v konstruktivní diskuzi.


anonym

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #1 kdy: 30. 12. 2018, 14:51:45 »
Co to je za otazku, samozrejme ze da. Jen pocitej s tim, ze mas mensi moznosti, kde te budou chtit. Ale v brne je dost prace na to, aby te to nemuselo tolik ovlivnit. V podstate jde o to, ze blokujes misto v kanclu a navic, vetsina firem jede v rezimu body shopping, takze z tebe budou mit i oni mensi prachy. V podstate radeji vemou lamu, co tam bude sedet 8 hodin, nez schopnejsiho cloveka, ktery tam bude jen pulku casu. Taky zalezi na tom, jak to pojmes, jestli budes jen podneli, utery a pulka stredy, nebo bude kazdy den ale jen 4 hodiny. Lepsi mi prijde ta 4 hodinova varianta.

Kadet

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #2 kdy: 30. 12. 2018, 15:42:52 »
Neuzivis se, pokud netrefis na nejakej haluz. Najmy jsou nastaveny tak aby ti sezraly vetsinu tvyho mesicniho prijmu. S puluvazkem pocitej ze budes zit nekde v kamrliku a da ti to akorat cas na to uvazovat co chces delat nebo zalozit firmu. Jinak zapomen na rodinu ze bys uzivil neco jako zenu nebo dokonce dite.

Zahranici bude stejny, tj. Najem ti zase sezere pulku, ale aspon je sance, ze budes delat neco zajimavyho a v lepsich podminkach nez outsourcing v CR.


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #3 kdy: 30. 12. 2018, 15:53:30 »
Vadí ti konkrétně backend nebo ten korporát ? Data science může být taky v korporátu.

fhdjf

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #4 kdy: 30. 12. 2018, 15:59:34 »
Neuzivis se, pokud netrefis na nejakej haluz. Najmy jsou nastaveny tak aby ti sezraly vetsinu tvyho mesicniho prijmu. S puluvazkem pocitej ze budes zit nekde v kamrliku a da ti to akorat cas na to uvazovat co chces delat nebo zalozit firmu. Jinak zapomen na rodinu ze bys uzivil neco jako zenu nebo dokonce dite.

Zahranici bude stejny, tj. Najem ti zase sezere pulku, ale aspon je sance, ze budes delat neco zajimavyho a v lepsich podminkach nez outsourcing v CR.
Najem je nastaveny tak aby sezral penize lopatam a chudakum u pasu, tem co berou 80 hrubeho na hodinu. Programator bere minimalne 1600 tedy minimalne 20x tolik. Tak ze probem s najmem bema cenu resit.

Jinak 20 hodin x 1600 x 4 je tvych 120000 pred zdanenim ... za to se zit da.


JirkaB

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #5 kdy: 30. 12. 2018, 16:37:03 »
Samozřejmé mi to nepřijde. Dívám se na statistiky, v Česku bylo 5,4 %, ale ve vyspělejších zemích kolem 20 %. Když si vezmu, jak často se firmy v Česku brání jenom home office, moc nevím, co si myslet. Takže se ptám ... ideálně na praktickou zkušenost nebo přesnější data.

Než jsem se zeptal, dal jsem si hledat nabídky Python (protože to je mi asi nejblíž) v Brně a vypadly mi 2-3 + další 2-3 QA. Ale co já vím ... možná špatně hledám nebo je nějaká oblast, kde jsou lepší možnosti. Taky jsem podezřívavý, jestli jsou potom pracovní podmínky a smlouva realistické / flexibilní.

Finančně taky nevím. Výdajů mám minimum, rodina není v plánu v nejbližších +-5 letech, ale cost of living mi stejně vychází na skoro 20k/měsíc. Pochybuju, že by se reálné mzdy blížily těm 120k, o kterých tu někdo psal.

Co chci dělat: nejvíc mi záleží na flexibilitě, kdybych zaměstnání mohl věnovat třeba 2x2 hodiny denně a mezitím dělat úplně jiné věci, náplň práce by byla podružná. Jinak: z technologií je mi nejblíž Linux, Python nebo funkcionální programování, z typů práce radši věci rozebírám (asi analytika, data science, QA) než skládám (vývoj), ale vývoj je ok, z domén mnohem radši věda a udržitelný rozvoj než finanční sektor a automobilový průmysl. Teď nevím, jestli jsem si nezavařil na flame, ale snad ne.

programator

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #6 kdy: 30. 12. 2018, 19:21:53 »
Samozřejmé mi to nepřijde. ...Takže se ptám ... ideálně na praktickou zkušenost nebo přesnější data.
Ptáš se jako pako tak že odpověď bude NE a NE to bude i u zaměstnavatelů.

Záleží na firmě, na nadřízeném, na tom jak se chováš, na tom jakou v tebe maji důvěru, na posatvení ve firmě, na tom co umíš, na tom na čem děláš, ... prostě na milionu věcí. Ve stejné firmě může mít jeden 90 procent home office a druhý nula.

A ty seš tak inteligentní, že si děláš anonymní průzkum někde na internetu a od něj chceš vyvozovat závěry. To zdravej člověk nevymyslí ... .

JirkaB

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #7 kdy: 30. 12. 2018, 19:49:55 »
Kdybych byl hledal práci v německy mluvící zemi, měl bych 4x větší pravděpodobnost zkráceného úvazku. Jako nejjednodušší vysvětlení mi přijde, že se liší způsob organizace práce. Možná se to liší podle oboru. Ale na to se snažím přijít ...

D.J.Bobo

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #8 kdy: 30. 12. 2018, 20:59:22 »
...Programator bere minimalne 1600 tedy minimalne 20x tolik. Tak ze probem s najmem bema cenu resit.

Jinak 20 hodin x 1600 x 4 je tvych 120000 pred zdanenim ... za to se zit da.
No nevím, ale to by jsi musel programovat jako bůh, aby si tě někdo najal za 1600/h.
Obávám se, že pokud to nebude nějaký větší projekt a nejsi aspoň dobře zavedené sro, na tuto sumu se nedostaneš.
A pokud ano, budeš se dohadovat na koncové ceně, pokud jsi už nedostal kompletní zadání - pak to ale může udělat i levná lopata za 1/3 ceny.
A nebo získáš kompletní zakázku, ale pak budeš muset dělat i analýzu a další návazné práce, pak si asi budeš muset najmout lopaty, protože to za 20h/week nedáš.

tralala

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #9 kdy: 30. 12. 2018, 20:59:28 »
2x2 hodin denne a medzitym nieco ine? :D

ako si to predstavujes prakticky? Ze prides na 8:00 a budes do 10:00, potom ((((budes robit nieco ine))) a nakoniec nastupis na druhu sichtu o 14:00 do 16:00 a padla?

Na to nepristupi ziadny zamestnavatek  Tvoja vykonnost bude rovna nule  Nespravis uz medzutym nic. To je len tvoja predstava

DavidX

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #10 kdy: 30. 12. 2018, 21:09:45 »
Zdravim,

zajímalo by mě, jak moc reálné je uživit se v Česku (ideálně v Brně) na částečný úvazek (kolem 20 hodin/týden). Pokud ano, s jakou specializací a úrovní "seniority". Případně jestli je opravdu nutné spíš dělat kontrakty (osvč, sro, co já vím) než být zaměstnanec na menší úvazek.

Mě osobně to zajímá, protože jsem vystudoval informatiku, nakoukl si do korporátu, pár let dělám backend vývoj (na Linuxu, ne Java ani PHP) a čím dál víc je mi jasné, že tím nechci strávit celý život mimo víkendy. Takže bych rád kus času studoval a dělal něco mimo IT, možná to časem spojil a specializoval se na data science / scientific computing v té doméně. Jestli to nepůjde tady, plán B je odchod do zahraničí.

Doufám v konstruktivní diskuzi.

Co vam brani nastoupit na data science pozici jako junior v nejake firme?

programator

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #11 kdy: 30. 12. 2018, 21:16:58 »
...Programator bere minimalne 1600 tedy minimalne 20x tolik. Tak ze probem s najmem bema cenu resit.

Jinak 20 hodin x 1600 x 4 je tvych 120000 pred zdanenim ... za to se zit da.
No nevím, ale to by jsi musel programovat jako bůh, aby si tě někdo najal za 1600/h.
Obávám se, že pokud to nebude nějaký větší projekt a nejsi aspoň dobře zavedené sro, na tuto sumu se nedostaneš.
A pokud ano, budeš se dohadovat na koncové ceně, pokud jsi už nedostal kompletní zadání - pak to ale může udělat i levná lopata za 1/3 ceny.
A nebo získáš kompletní zakázku, ale pak budeš muset dělat i analýzu a další návazné práce, pak si asi budeš muset najmout lopaty, protože to za 20h/week nedáš.
1000 se účtuje za úplné lopaty, 1600 je dnes běžná taxa.

tomasss

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #12 kdy: 30. 12. 2018, 21:34:18 »
1600/h je vcelku bežná suma za senior developera co si účtujou firmy,... ale pochybuju, že to někdo lehce dostane na OSVČ (švarc)

tralala

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #13 kdy: 30. 12. 2018, 21:41:08 »
1600 uctuje tak firma koncovemu zakaznikovi za developera ktoreho najde v agenture a jemu da 1000 a moze byt rad. 1600 rovno prgosovi za hodinu je 12800 denne a 256000 mesacne. To neviem ci ma "uple kazdy" :D netrep blbosti.

Kazdopadne OP chce hodiny s vodotryskom, nikto nezamestna niekoho na 4h po 2x2 a da mu za to 1600 na hodinu :D wtf????

JirkaB

Re:Je reálné uživit se vývojem 20 hodin/týden v Brně?
« Odpověď #14 kdy: 30. 12. 2018, 22:19:15 »
Průměrná mzda v IT je 40k-50k. To tady jenom nějaký troll a la javaman blábolí nesmysly o +- 200k.

Během studia jsem měl bokovku (správa webu) asi 15 hodin/měsíc (flexibilní, remote) za 8k. Jako junior vývojář jsem nastupoval na plný úvazek za 30k na maloměstě. V Brně by to mělo být lepší, do Prahy nechci.

Z dosavadní zkušenosti mě na pracovní době 8-16 v kanceláři štve, že reálně práce vychází na ty +- 4 hodiny a zbytek je cmrndání okolo. Trochou googlení jsem zjistil, že to je úplně normální. Ale musím být v té (hnusné) kanceláři, do které dojíždím a nese to s sebou nezdravý životní styl. Mít tam výškově nastavitelný stůl a možnost použít kuchyňku, čistý záchod a sprchu, tolik bych si nestěžoval.

Druhá věc, co mě štve: většina zaměstnání, na která jsem doteď narazil, společenské problémy neřeší nebo zhoršuje. Vážně netoužím po tom, aby tady za 20 let byl problém s dodávkou vody a vládl nám nějaký Kotleba. Takže s tím chci něco dělat.